zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Projekt odnawialnych źródeł energii (OZE): „Czy ruszy na wiosnę, to zależy tylko od prezesa Urzędu Zamówień Publicznych”

Podczas poniedziałkowych obrad Komisji Budżetu i Gospodarki Rady Miejskiej w Zawierciu jednym z omawianych tematów był temat realizacji projektu pn. „Budowa instalacji odnawialnych źródeł energii w podregionie sosnowieckim – Irządze, Łazy, Poręba, Sosnowiec, Szczekociny, Zawiercie”.

Przewodniczący Komisji Budżetu i Gospodarki Mariusz Golenia zapytał o aktualny stan realizacji projektu.

-W tym mamy dokumentację u prezesa Urzędu Zamówień Publicznych celem sprawdzenia. Nie dostaliśmy jej jeszcze z powrotem. 5 stycznia przyszło do nas pismo z zapytaniem, odpowiadaliśmy do 12 stycznia i teraz czekamy na dalsze kroki prezesa UZP. Jeśli chodzi o pompy ciepła, to został ogłoszony przetarg. W tym momencie mamy przedłużone otwarcie ofert do 8 lutego ze względu na pojawiające się pytania w przetargu. Czy ruszy na wiosnę, to zależy tylko od prezesa Urzędu Zamówień Publicznych, bo jeśli sprawdzi nam przetarg i pozwoli podpisać umowę z wykonawcami, to zaraz będziemy to realizować – powiedziała w trakcie komisji Justyna Wesołowska, radna i koordynator projektu w należącej do miasta Agencji Rozwoju Zawiercia.

Przypomnijmy, jedna z firm, której oferty nie została wybrana w przetargu odwołała się od rozstrzygnięcia gminy Zawiercie. Odwołania rozpatruje Krajowa Izba Odwoławcza.

Niestety ze względu na panującą pandemię COVID‑19 Krajowa Izba Odwoławcza czasowo zawiesiła orzekanie, natomiast po jego wznowieniu sprawy będą rozpatrywane zgodnie z kolejnością wpływu. To sprawia, że w tej chwili nie możemy ustalić daty podpisania umowy z wykonawcą/wykonawcami, co jest konieczne do rozpoczęcia montażu instalacji. Dlatego realizacja projektu wydłuży się poza rok 2020. Wszystkie deklaracje i umowy z mieszkańcami są ważne, nie musicie Państwo wykonywać żadnych kroków, składać żadnych dodatkowych pism. Zakres projektu obejmuje łącznie zakup i montaż: 2034 instalacji fotowoltaicznych, 1068 instalacji kolektorów, 250 pomp ciepła na cele ciepłej wody użytkowej, 442 pomp ciepła na cele ciepłej wody użytkowej i centralnego ogrzewania oraz 162 kotłów na biomasę – czytamy w informacji z maja 2020 roku (najnowszej, jak do tej pory) na stronie Agencji Rozwoju Zawiercia.

W dniu 29 kwietnia 2020 roku do Krajowej Izby Odwoławczej zostało złożone odwołanie przez wykonawcę Hymon Energy z Tarnowa – jak informuje zawierciański urząd – „w zakresie części II postępowania tj. dostawa i montaż wraz z zaprojektowaniem i uruchomieniem 2034 mikro-instalacji fotowoltaicznych”. Z kolei 6 lipca 2020 r. przez firmę Flexipower Group z Pabianic „w zakresie części I i III postępowania tj.: Część I – dostawa i montaż wraz z zaprojektowaniem i uruchomieniem 1068 instalacji solarnych; Część III – dostawa i montaż wraz z zaprojektowaniem i uruchomieniem 692 instalacji z pompą ciepła powietrzną”.

Wniosek o dotację na projekt pn. „Budowa instalacji odnawialnych źródeł energii w podregionie sosnowieckim – Irządze, Łazy, Poręba, Sosnowiec, Szczekociny, Zawiercie” został złożony w kadencji 2014-2018. Wartość dotacji pozyskanej na zadanie wynosi ponad 26 mln zł.

PK
redakcja@zawiercianskie.pl

Grafika: Zrzut ekranu transmisji obrad Komisji Budżetu i Gospodarki

2 KOMENTARZE

  1. Nie ma to jak w Zawierciu: zapowiedzieć coś co jeszcze nie powstało ale oczywiście ma zamiar powstać. Niewiadomo kiedy ale powstanie. Zero konkretów. Za wcześnie by się chwalić projektami. Najpierw trzeba wykonać by móc coś powiedzieć bo to samo będzie jak z Galerią Bramą na Jurę, już ile było mówione że powstanie. I co??? Poza tym najwięcej w forowoltaike trzeba inwestować bo ta technologia jest z potencjałem na przyszłość… Teraz jest drogo ale za kilka lat będzie tanie jak kiedyś smartfony, laptopy, płaskie telewizory itp. może to śmiesznie zabrzmi ale w naszym regionie jeszcze mogłyby powstać wiatraki na Jurze tam gdzie przeważnie wieje bardziej na wzniesieniach i wzgórzach…..

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany.