zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Problemy Huty Szkła w Zawierciu. Przeczytajcie odpowiedź Prezesa

Pod koniec lipca Telewizja Polsat opublikowała materiał dotyczący trudnej sytuacji w Hucie Szkła w Zawierciu.

31 lipca 2017. Kilkuset byłych pracowników Huty Szkła Zawiercie i obecnych pracowników nowopowstałej Huty Szkła Kryształowego czeka zaległe pensje. Nie pomogły im wyroki, komornik, inspekcja pracy ani syndyk, bo majątek dawnej huty rozpłynął się. Firma ogłosiła upadłość, a jej prezes założył nową spółkę i wynajął od syndyka ten sam teren. Co więcej, dalej nie płaci on pracownikom, a syndykowi za dzierżawę – czytamy w opisie programu.

Co na to Prezes Huty (i radny miejski) Jarosław Chłosta?

Porządkując. Towarowa 18 to siedziba spółek: Huta Szkła Gospodarczego Zawiercie S.A. w upadłości, Huta Szkła Zawiercie sp. z o.o. w upadłości, Glasfactory sp z o.o. i inne podmioty na terenie dzierżawionym przez syndyków. Przedstawieni w materiale TV Polsat (około 30-tu osób) w większości byli pracownikami Huta Szkła Zawiercie sp. z o.o. o ile mi wiadomo większość nie pracowała w roku 2015. Próbę ratowania firmy Huta Szkła Zawiercie sp. z o.o. podjąłem jesienią 2014. Formalnie Prezesem byłem od końca stycznia 2015 do 08.05.2015, gdzie został wyznaczony przez Sąd Gospodarczy w Częstochowie Tymczasowy Nadzorca Sądowy, który przejął odpowiedzialność nad finansami spółki. Mimo ciężkiej sytuacji za jego zgodą systematycznie były wypłacane środki dla pracowników – mówi Jarosław Chłosta.

Jak podkreśla, Huta była w trudnej sytuacji finansowej, gdy został jej prezesem.

Hutę zastałem w trudnej sytuacji i ekonomicznej i produkcyjnej; produkcji nie było. Powodem nie wznowienia produkcji była kradzież zasilacza platynowego o wartości ok. 1.000.000 zł. W materiale TV Polsat są pracownicy dozoru bezpośrednio i pośrednio zamieszani w tę kradzież. Są w materiale TV Polsat pracownicy, którzy, przed 2015 rokiem, byli “lepsi” od innych. Są też pracownicy w materiale TV Polsat, którzy odpowiadali jako tzw. czynnik społeczny za rekomendowanie na wyższe stanowiska kierownicze w latach 1992-2007 osób z ewidentnym problemem alkoholowym. Są też pracownicy w materiale TV Polsat, którzy jako pracownicy ZOMO brali udział w pacyfikacji Huty Katowice. Moje pytanie jest proste: Komu zależy na likwidacji polskiego zawierciańskiego zakładu o ponad 130 letniej tradycji? Kto zapłacił i komu, aby pozbawić miejsc pracy 140 pracownikom HSK “Zawiercie” S.A.? To nie hasło “wyzysk”, tylko próba likwidacji Polskiej Huty, która może być konkurencją dla innych hut poza Polską! – mówi Jarosław Chłosta.

Na pytanie o to, jak widzi przyszłość Huty, odpowiada “Wierzę,że przetrwa i odrodzi się jak Feniks”.

To nie koniec problemów Huty Szkła w Zawierciu – została ona skreślona ze Szlaków Zabytku Techniki województwa śląskiego.

Obiekt nie przedstawił żadnych planów, nie uczestniczy w Industriadzie i nie można go zwiedzać. Mamy nadzieję, że wykluczenie obiektu z naszego szlaku nie pociągnie za sobą zaprzestania działalności turystycznej, a za pośrednictwem konkursu na obiekt zaprzyjaźniony Industriady Huta Szkła Kryształowego Zawiercie dołączy do kolejnych edycji festiwalu. Mamy nadzieję, że po przezwyciężeniu trudności organizacyjno-finansowych zakład ponownie znajdzie się w sieci, jak to miało miejsce w przypadku Fabryki Porcelany w Katowicach – mówi Henryk Mercik, członek zarządu województwa śląskiego dla portalu i gazety “Twoje Zagłębie” (źródło: “Twoje Zagłębie”).

Zobaczcie materiał filmowy o Hucie Szkła w Telewizji Polsat.

Zdjęcie: Facebook HUTA Szkła Zawiercie

16 KOMENTARZY

 1. Sami złodzieje..szkoda języka szczepic!!!!
  Oddajcie ludziom ciężko zarobione pieniądze.. sami się budujecie a innym zabieracie chleb dla dzieci…. Bierzesz się za daną firmę to pokaż dochody a nie ukrywają się pod Kimś z rodziny….
  To jest normalna odpowiedzialność….. Jestem zwykłym człowiekiem nie pracująca w w/w zakładzie…. I proponuję konfrontacje z takim człowiekiem jak ja!!!! TV nie musi być…. Kto z zarządu normalny się nie boi spotkania… Rozmowy….
  Proszę o kontakt!!!!

 2. Złodzieje!!!! Domy stawiają w ciągu roku, auta zmieniają a Ci, ktorzy naprawde ręce urabiali w Hucie są pozadłużani na dziesiątki tysięcy zlotych. A Pan Chłosta, brak słów!!! Wszystkich pracownikow sprowadzil do jednego mianownika (nierobów, złodziei i pijaków). Na miejscu osob biorących udział w materiale Tv Polsat wytoczylabym Panu Ch. proces o zniesławienie!!!

 3. Zero które nie daje ludziom wody w upały zasługuje na wycieczkę do lasu,poza tym wyjechał na wczasy,radni powinni się go wstydzić,co jest grane,czy to nietykalny.wstyd dla Zawiercia.

 4. Ale bzdury wypisuje Pan Chlosta,juz sam niewie co pisac.Czemu nie wyszedl i powiedzial w oczy wszystkim tego co wypisuje tylko kryl sie jak szczur!!!

 5. Nie dawal odziezy,nie dawal wody do picia nie dawal mydla i nie placil co to za czlowiek i jeszcze smie ludzi obrazac kto takiego czlowieka wybral na radnego!?

 6. linia obrony chłsty przez małe ,,ch,, jest żenująca i poniżej pasa , wszystkie przedstawione zarzuty powinny znalesc finał w sądzie , żaden wyssany z palca zarzut niejest podstawą do niewypłacania wynagrodzenia , nadzieja ze PiS dobierze sie do dupy zawiercianskim aferzystom i złodziejom , ze wkońcu doczekamy sprawiedliwości i ktoś te mafie złodziejska wsadzi tam , gdzie jej miejsce ,,, niepozdrawiam

 7. nadmienie jeszcze , ze całe to towarzystwo wzajemnej adoracji doprowadziło do szybkiego umorzenia sprawy dotyczącej platynowej rury , sprawa tak szybko ucichła jak i szybko wybuchła , no cóż wypada tylko pochylić czoło nad skorumpowaną policją i zawierciańska władzą , , mam nadzieje ze winni tej sytuacji już czują oddech sprawiedliwosci na plecach ,,,nadal niepozdrawiam ,

 8. Czy ktoś rozważał już może zamknięcie pana Ch. na jakimś oddziale zamkniętym? Naprawdę można już się tylko ośmiać. Komentarz dokładnie w jego stylu. Wszyscy to pijaki, złodzieje i coś tam jeszcze, a on biedny ratujący Hutę. Ludzie czy Nam już wszystkim brakło rozumu, że akceptujemy takie żałosne wariactwo. Widocznie aby by być radnym i politykiem w Zawierciu trzeba mieć “specjalne” podejście do życia i ludzi.

  • uważam że w przypadku pana ch prze małe h medycyna dawno rozłożyła ręce , żaden oddzial juz tu niepomoże , pracownicy niech tez sie w koncu obudzą i opuszcza to siedlisko złodziejskie , bo to co widze to duza część nadal nabija kieszenie temu pseudo zarządowi , pracuja nadal , bez światła , naprawde im rozum odebrało , wstyd za tych co nadal tam tkwią,, opamietajcie sie i opuscie to gniazdo złodzieji

 9. Pracuja na nich bo wierza ze dostana jeszcze jakies pieniadze a oni ludzi to maja w czterch literach.Wyjechali na wczasy kase zgarneli a parobki dalej robia.

 10. Jak takiego człowieka można wybierać na radnego, ludzie zastanówcie się po co on tam jest i podejmijcie odpowiednie decyzje w wyborach w 2018r. Rada Miejska nie dla takich ludzi.

 11. Ch… podobno podczas koncertu Ochmana w 2017 r dostał nagrodę za zasługi dla miasta Zawiercie !!! To włodarze tego miasta nie wiedzą jak wykorzystuje pracowników? Skandal.
  Pomimo wyroków sądowych aktualna spółka Huta Szkła Kryształowego nie płaci pracownikom, nie płaci ZUS zaległości są milionowe. Natomiast sobie podobno grubo płacą to trzeba być Ch…
  Co robi prokuratura? Podpowiem prokuraturze tu jest podejrzenie popełnienia przestępstwa z art. 218 kodeksu karnego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany.