zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Prezydent Zawiercia o decyzji poprzednika w sprawie obwodnicy: “Naprawienie tego na obecnym etapie to koszt nawet 20 milionów złotych”. Witold Grim: “Dlaczego Pan nie reagował na bieżąco?”

Prezydent Zawiercia Łukasz Konarski kilka dni temu opublikował na swoim profilu na Facebooku wpis dotyczący braku zjazdu z obwodnicy Poręby i Zawiercia na wysokości dworca kolejowego. Kilka dni później odpowiedział mu poprzedni włodarz miasta Witold Grim.

Z obwodnicy nie zjedziemy do centrum Zawiercia?! Otrzymujemy od Państwa wiele pytań dotyczących budowy obwodnicy Zawiercia i Poręby. Po analizie dokumentów okazało się, że na etapie projektowania ówczesne władze Zawiercia nie zdecydowały się na wariant ze zjazdami na ulicy Grunwaldzkiej (a więc do centrum). Naprawienie tego na obecnym etapie to koszt nawet 20 milionów złotych! Decyzja o wybraniu wariantu nr 2 zapadła już w 2017 roku, a podpisał się pod nią Marek Borowik, ówczesny zastępca Prezydenta Zawiercia Witolda Grima. Gdyby wcielić w życie tę koncepcję, to z nowo wybudowanej obwodnicy moglibyśmy zjechać tylko na ulicę Obrońców Poczty Gdańskiej lub w Kromołowie. W efekcie odcięty od obwodnicy zostałby np. dworzec PKP w Zawierciu, który po rewitalizacji linii kolejowej nr 182 Zawiercie – Tarnowskie Góry umożliwi przejazd z naszego miasta do Międzynarodowego Portu Lotniczego „Katowice” w Pyrzowicach w ciągu 23 minut. Nie wspominając już o połączeniu z Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią oraz dostępności do pociągów międzynarodowych. Brak „Węzła Zawiercie” sprawi, że ruch samochodów skumuluje się przede wszystkim w rejonach „Węzła Kuźnica” oraz „Węzła Kromołów”, co może grozić komunikacyjnym paraliżem. Zwróciliśmy się już pisemnie do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Razem z moim Zastępcą Małgorzatą Benc rozmawialiśmy też na ten temat z Wiceministrem Infrastruktury Rafał Weber. Wiemy, że skorygowanie tego na obecnym etapie to wydatek rzędu nawet 20 milionów złotych. Mocno zabiegamy jednak o to, by naprawić kuriozalną decyzję poprzedników. Na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Zawierciu pytaliśmy także radnych (którzy byli również w poprzedniej kadencji) o to, czy taki wariant został z nimi skonsultowany. Byli zaskoczeni – czytamy we wpisie prezydenta Zawiercia Łukasza Konarskiego z czwartku 10 września.

Kilka dni później swoją odpowiedź w mediach społecznościowych opublikował Witold Grim.

Po pierwsze: wedle mojej wiedzy opartej na opinii Mieszkańców osiedla Centrum lokalizacja węzła obwodnicy Poręby i Zawiercia przy ulicy Grunwaldzkiej – Dmowskiego jest zdecydowanie niemile widziana przez Mieszkańców Os. Centrum oraz radnych z tamtego rejonu, którzy są zadowoleni, że zjazdu z obwodnicy do centrum miasta nie będzie. Istotą każdej obwodnicy zgodnie z jej oficjalną definicją – według Słownika Języka Polskiego – jest to droga biegnąca dookoła miasta lub śródmieścia, której zadaniem jest odciążenie ruchu w centrum miasta i ułatwienie przejazdu. Krótko mówiąc obwodnica ma za zadanie wyprowadzić ruch samochodowy z centrum miasta a nie odwrotnie. Po drugie: nawet jeśli przyjąć, że obecnie Pan Konarski ma inną koncepcję przebiegu budowy obwodnicy, to znaczy wprowadzić ruch samochodowy w tym pojazdów wielkotonażowych z obwodnicy do centrum miasta, w którym zamieszkuje około 11 tysięcy mieszkańców, to pamiętajmy, o tym, że jako mój zastępca w latach 2014 – 2017r mając pełną wiedzę na temat przebiegu obwodnicy w tym planowanych z niej zjazdów nigdy ich nie kwestionował. Pan Konarski został zaprzysiężony jako prezydent 21 listopada 2018 r. Podaję teraz z strony GDDKiA kalendarz postępowania w sprawie budowy Obwodnicy Poręby i Zawiercia: – 6 grudnia 2018 r. – wszczęcie postępowań przetargowych w formule “Projektuj i buduj” na wyłonienie wykonawcy obwodnicy Poręby i Zawiercia w ciągu DK78. W zakresie prac drogowych ujęto: 2 (słownie: DWA) węzły komunikacyjne; – 22 lutego 2019 r. – ostateczny termin składania ofert; – 22 maja 2019 r. – unieważnienie postępowania przetargowego; – czerwiec 2019 r. – ogłoszenie nowego postępowania przetargowego dla odcinka I; – 12 sierpnia 2019 r. – Złożenie ofert; – 21 października 2019 r.- wybór najkorzystniejszej oferty; – 23 grudnia 2019 r. – podpisanie umowy na realizację I odcinka; Jak widać z powyższego haromonogramu wszystkie postępowania GDDKiA toczyły się w czasie Pana kadencji. Rozumiem, że przez 21 miesięcy był Pan zajęty ważniejszymi sprawami niż oczekiwana przez Mieszkańców od 30 lat budowa Obwodnicy Zawiercia. Dlaczego Pan nie reagował na bieżąco a dopiero 22 lipca 2020 r w Pana imieniu Pani Małgorzata Benc, jako Pana Zastępca skierowała pismo do GDDKiA zwracając się z prośbą o budowę węzła Grunwaldzka?? Przypominam Panu również , iż w dniu 23 maja 2019 r. odbyło się spotkanie w Porębie zorganizowane przez burmistrza Ryszarda Spyrę z udziałem posłów z Zagłębia w sprawie budowy obwodnicy. W spotkaniu uczestniczyła również obecna Pani Zastępca Prezydenta Małgorzata Benc wówczas jako Przewodnicząca Rady Powiatu Zawierciańskiego. Pan nie brał udziału w tym spotkaniu, co dobitnie świadczy o tym jak był Pan zainteresowany przebiegiem budowy obwodnicy Zawiercia. Co więcej uczestnicząc w owym spotkaniu miałby Pan możliwość wyrazić swoje wątpliwości odnośnie przebiegu i budowy obwodnicy. Z kolei chciałbym przypomnieć Pani Zastępcy Prezydenta M. Benc iż byliśmy razem w biurze Pani Poseł Ewy Malik, jak i również w Kurii Sosnowieckiej u Biskupa G. Kaszaka, dziękując im za wsparcie u Ministra Andrzeja Adamczyka w sprawie planów budowy obwodnicy . Czy naprawdę nie miała Pani wówczas wiedzy i świadomości że projektowane będą dwa zjazdy z obwodnicy do Zawiercia??? O przebiegu obwodnicy informowałem na bieżąco w czasie obrad sesji Rady Miejskiej jak i również szeroko pisały o niej media lokalne i ogólnopolskie. Informacja o szczegółach przebiegu trasy i budowie była zatem ogólnie dostępna. Pani pismo skierowane do GDDKIA Oddział Katowice zawiera treści, z którymi się nie zgadzam, np: “ważnym argumentem przemawiającym za realizacją Węzła Grunwaldzka- Dmowskiego są również ochrona środowiska ze szczególnym uwzględnieniem przeciwdziałania zjawisku SMOGU”. Wprowadzenie zjazdu z obwodnicy do centrum miasta wręcz odwrotnie spotęguje smog. Kończąc, proponuję Panie Prezydencie, aby Pan nie psuł tego co zostawili Panu poprzednicy – napisał na swoim Facebooku w niedzielę 13 września radny miejski i prezydent Zawiercia kadencji 2014-2018 Witold Grim.

Co o tym myślicie? Kto ma rację?

PK
redakcja@zawiercianskie.pl

39 KOMENTARZY

 1. Informuję Pana Panie Prezydencie, że jako mieszkańcy ul. Wschodniej, Dmowskiego, Spacerowej, Grunwaldzkiej i Jagiellońskiej podejmiemy wszelkie możliwe działania aby ruch samochodowy nie przebiegał pomiędzy naszymi domami i blokami. Wystarczająco odczuwamy już bliskość dworca kolejowego i inne uciążliwości. Czemu nie zainteresuje się Pan jak utrzymywany jest porządek przy ul. Dmowskiego?? Czemu nie zainteresuje się Panremontem i budową chodników, o które bezskutecznie proszą mieszkańcy?? Zamiast rozwiązywać istniejące problemy, stwarza Pan kolejne.

  • Tydzień temu zdewastowano,będący w idealnym stanie, chodnik na fragmencie ul.Spacerowej. Wyrwano kostkę,z której był zrobiony,błyskawicznie ją wywożąc i pozostawiając rów. Ruch pieszy odbywa się jezdnią. A kostka “z rozbiórki” pewnie komuś była potrzebna…

 2. Jeśli mieszkańcy i radni nie chcieli takiego rozwiązania to tak Prezydent zrobił. Śmieszne jest, że człowiek, który był zastępcą Prezydenta nie wiedział co się dzieje. Panowie Grim i Konarski nie mogą bez siebie żyć. Sami się nakręcają. Piękne rzeczy się dzieją mamy połączyć się koleją z Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią. Niech Pan Konarski powie dlaczego Zawiercie nie jest w GZM i dlaczego nic w tej sprawie nie robi?

 3. Głupota aby ruch tirów i innych samochodów kierować do centrum miasta . Pomysły Konarskiego spotęgują i tak już nieczyste powietrze. No to go wypuścili pijarowcy .

  • Informacja dla “pseudoekologów”:
   Czy mieszkańcy Żabek, Centrum, Sienkiewicza, Argentyny itp. wracając np. z pracy ze Śląska nie zanieczyszczą bardziej spalinami środowiska jadąc przez pół miasta, stojąc w korkach, zamiast kierując się na skróty przez kolejówkę. Czy przy okazji nie odciążą zatłoczonych innych ulic miasta?
   Czym więcej wlotów z obwodnicy tym wygodniej dla mieszkańców, mniej zbędnie przejechanej trasy po mieście.
   Obecnie mamy kila remontów ulic w mieście, widać jak się często korkuje.
   Powinny być alternatywne wjazdy, nawet na wszelkie ewentualności jak remonty dróg, wypadki itp.

   • To może same wloty, każdemu pod drzwi? Obwodnica ma odciążyć miasto, a puszczanie jej przez centrum jest kuriozalnym pomysłem, jak większość pomysłów prezydenta.

 4. Szkoda, że nie będzie zjazdu na Centrum. Łatwiej byłoby się do centrum Zawiercia dostać i z niego wydostać, a tak wszystko będzie po staremu. Trzeba będzie przejechać przez całe miasto. Większość ludzi na dworzec dojeżdża i są to ludzie nie tylko z Zawiercia. Taki zjazd, dobrze wyekranowany, byłby jak najbardziej przydatny.

 5. Zjazd powinien być dołożony. Czy chcecie aby cały ruch wracających do miasta tłoczył się Obrońców Poczty Gdańskiej i wiaduktem, czyli miejscami gdzie zawsze najwięcej samochodów.
  Dziwię się mieszkańcom osiedla, że nie chcą mieć wygodnego wyjazdu w kierunku Śląska.

  Zważcie jeszcze na jedno. Za kilka lat będzie linia kolejowa na lotnisko, zgodnie z zapowiedziami pociągi będą jeździły bardzo często, na wlocie do Zawiercia z Turzy będzie szlaban ( nie przewidziano tam wiaduktu nad torami). Często zamknięty przejazd będzie powodował gigantyczne korki, samochody będą stały aż do obwodnicy, o ile nawet nie będą musiały na niej czekać na przejazd pociągu.
  Pytam, więc: jak rozładować tam natężenie ruchu skoro nie poprzez budowę jeszcze jednego wlotu???

 6. Dziwi mnie jak wszyscy radośnie dzielą skórę na niedźwiedziu. Grunwaldzka jest własnością PKP. PKP jest chętne do remontu asfaltu, kiedy ledwo im starcza torowiska? Wątpię. W odpowiedzi dali by znać że mają w planach w przyszłości, czyli za dobre kilka lat. Co do tego czasu?

 7. Karzełek z bajkowego cyrku był zajęty budową drzwi od kibla, wyścigiem rowerków i piłeczkami w grze w ,,a ku ku. Nie w głowie były takie projekty. To zbyt trudny tamat.

 8. Węzeł w Centrum to nic ale dlaczego nic się nie myśli by ciężarówki do huty jechały z przyszłej obwodnicy przez węzeł Kromołów na bramę wjazdową na Wartach ? Rozbudowali bramę na Piłsudskiego i cały ruch pójdzie przez Żabki do huty. Po co ta obwodnica jak TIR-y dalej będą śmigać po mieście ?

 9. wezel powinien bgc tylko i wylacznie dla aut do 3.5 tony. ale na tym etapie wiadomo ze nie bedzie….
  Kiedy Zawiercie w GZM?
  Jakie inwestycje w SAG? mozna konkrety…..

  • Panie Grim co Pan zrobil dla miasta Zawiercie?
   jakie inwestycje w SAG za Pana kadencji?
   budowa Centrum Handlowego?
   centrum przesiadkowe kolo dworca?
   przylaczenie Zawiercia do GZM?

   • Masz wyraźnie obsesję z tym centrum przesiadkowym. Na czym miałoby polegać, jak wyglądać i jaką rolę pełnić? Konkrety!

 10. Musimy wybrać czy spowodować gehenne mieszkańcom oś. CENTRUM CZY WYGODĘ poruszającym się samochodami. W oś. CENTRUM mieszkają starsi ludzie i chcą odpocząć i mieć spokój.

  • Celem obwodnicy jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego poza miasto. Więc do miasta będzie wjeżdżać zdecydowanie mniej aut. Faktycznym problemem będzie brak wiaduktu nad torami do lotniska na DW 796, bo to może powodować korki na tym zjeździe i o tym trzeba koniecznie pomyśleć. Tam konieczne jest rozwiązanie ruchu bezkolizyjnego między pociągami a samochodami

 11. Czy ten malutki człowieczek przestanie mącić. Jeżeli piesek ma małe pchły to opiekun je zwalcza. Tak działa nasz Prezydent Łukasz Konarski. Powoli eliminuje pchełki które są szkodliwe dla Zawiercie, tyle już wyssały i nie można się ich pozbyć. Wspierajmy Prezydenta w walce z pchłami, a będzie nam wszystkim lepiej. Brawo Panie Prezydencie.

 12. “pinindzy ni ma i ni bedzie” dalej Wladcy robcie sobie wojenki a miasto sie zwija na maxxxaaa….co zrobiliscie z inwestycjami w Zawierciu……..od czasu powstania strefy co? prosze o konkret? ps nie chodzi poziom oM. czy S. ktore powstaja……

 13. Jak zwykle zawierciowo.. To słynne powiedzenie mądry Polak po szkodzie tu idealnie pasuje. To jak mieszkańcy centrum mają dojechać do swojego domu przez Kromolow. Śmieszne w tym mieście wszystko jest na odwrót.. Sklepy tzw.galerie zamiast nowych mieszkań….trawniczki zamiast fajnych miejsc parkingowych… Zamykanie ulic… Jeden kierunek i wio szukaj drogi powrotnej… 😁 Lub jeździmy dookoła…

 14. Rację ma Prezydent Konarski. Obwodnicy nie planuje się przez 1 lub 2 miesiące. Skoro Jego poprzednik nie był zainteresowany zjazdami, to go olali i poszli dale z planami. Taka prosta prawda którą chce poprzednik zamieść pod dywan. Zawiercie za te analizy i smętne monologi już podziękowało.

  • Na co komu zjazd na Grunwaldzkiej? Aby z tej dziurawej osiedlowej ulicy razem z Dmowskiego zrobić autostradę? Przecież dużo łatwiej i lepiej będzie jechać starym przebiegiem 78 przez Porębę – ruch dużo mniejszy, bez tirów, spokojny i bez korków będzie.

 15. Były prezydent znowu głupio się tłumaczy … to nie ja to on. A prawda jest taka, że spieprzył sprawę i jest za to odpowiedzialny.

  • Postąpił zgodnie z wolą mieszkańców,w przeciwieństwie do obecnego usiłującego realizować tylko jakieś swoje mętne wizje świata.

 16. “Tylko dzięki zaiste niepojętej, a tak wielkiej i niezbadanej litości boskiej, ludzie w tym kraju nie na czworakach chodzą, a na dwóch nogach, udając człowieka.” Jozef Piłsudski

 17. zaraz zaraz ‘tak po chlopsku’ Panowie wspolpracowali ze soba “bylo cacy” nagle “bec” jeden Pan drugiemu “wilkiem” a sie pytam gdzie jest interes mieszkancow ktorzy tworza zostawiaja podatki /min pensje radnych i wladcow Zawiercie/ i zyja w tym miescie!
  gdzie te inwestycje=praca! /wplywy podatkow do miasta/
  z tych podatkow i inwestorow nowa hala do siatki i aquapark? naprawde musimy dymac do Laz czy innych miejscowosci?
  Pani Beato Ch. i inne “mlode wilczki polityki zawiercianskiej” gdzie jestescie nie wstyd Wam czy Wasze dzieci beda chcialy mieszkac w takim Zawierciu czy studia Slask Krakow inne miasta i zostajemy bo tu nic nie ma prawie nic…serio chca Panstwo takiego miasta dla Waszych Naszych dzieci? Radni co Panstwa robia dla miasta co….oprocz sprawy “wc” krore pewnie sie zalarwic od strzala ale rada miasta musi byc “w sprawie kibla” Panie Grim ile Pan i My mieszkancy czekali na obwodnice moze Pan spojrzy na Pan miasto rodzinne ile aie tam dzieje a u Nas….Panie Konarski jak tam inwestycje….macie Panstwo swietnych pijarowcow ale sorry My mlodzi nie damy sie zrobic z balona chcemy tu mieszkac pracowac zostawiac podatki byc dumny z miasta regionu Jury ale Drodzy Panstwo naprawde Nas zniechcacie do mieszkania i zycia w Kochanym Zawierciu.

 18. Panowie Prezydenci! Na miłość pańską! Rozumiem, że Pan Prezydent Grim został sprowokowany zarzutem Pana Prezydenta Konarskiego… Szczerze mówiąc, gdybym to ja był ex Prezydentem, a mój “vice” Prezydentem – być może też dałbym się sprowokować… ale – przypomnijmy obu Panom: Miasto Zawiercie jest własnością jego mieszkańców! To NASZE Miasto! Nas wszystkich! Panów Prezydentów, oczywiście też… ale… “prezydentem” się bywa, zaś mieszkańcem się jest (choć i tu – panuje dowolność – można przecież wyprowadzić się… a bo ja wiem – do Nowego Jorku… albo do Myszkowa 🙂 )… Tu nie chodzi o Wasze animozje, a o – nasze (w domyśle – lepsze lub polepszające się) warunki do życia! Obwodnica ze zjazdem czy bez – jest bezwzględnie potrzebna od… wczoraj (wczoraj liczone… w dekadach – powinniśmy się “wystarać” już za rządów LSD)… Zjazd – nawet pomimo protestów części z nas – bardzo by się przydał – ogółowi… Zaś jego brak – też nie jest katastrofą… Wasze animozje – zostawcie sobie na “potem”. Zróbcie żeby było, w wersji “budget” lub “superior” – ale… żeby było, a jak już – obaj przestaniecie pełnić “funkcje” – i będzie mogli sobie pozwolić na chwilę luzu w… Bocianówce (jeśli ta przetrwa – odnowę) i przy… oczywiście – “bezalkoholowym” 😉 (mruganie oczkiem ma aspekt wielowymiarowy… i trochę chyba też dotyczy – “przygód taksówkarzy z “miasto jest moje” w wydaniu a’la “trzask!”)… to wtedy wyjaśnicie sobie między sobą… ale – dajcie znać wcześniej – jakby co – będę wzywał Policję :)… Ta póki co i chyba troszkę “na szczęście” – władzę ma nie w “mieście”.

 19. Prezydent Grim nic nie chcę zamiatac pod dywan tylko otwarcie broni swoich racji , że zjazd do centrum to elementarny błąd, rozumiecie trolle Konarskiego

 20. Do Ja i Racjonalisty , dziękujemy p.Prezydentowi Grimowi że uchronił nas przed słynnym już zjazdem . A p. Prezydent Konarski miał czas 21 miesięcy na reakcję A nie jak piszecie 1 ,2 miesiące trochę obiektywizmu.

  • a ja chce dostepu do morza……..niech buduja wreszcie ta obwodnice ile czekamy 30 lat wiecej korki korki i korki……..sami widzicie co sie dzieje w miescie!

 21. Wszyscy praktycznie chcą budowy obwodnicy, żądają jej szybkiej realizacji, ale nikt nie zwraca uwagi na nieracjonalny przebieg wybranego wariantu. Strefa gospodarcza, jak i już istniejące zakłady są na północy Zawiercia, obwodnica, będzie na południu, zatem i tak ciężarówki będą musiały przejechać przez miasto. Dziwne są też egoistyczne komentarze, że nie pozwolimy, aby auta jeździły przez nasze osiedle. Jeżeli ktoś mieszka w mieście, niech nie oczekuje wiejskiej sielanki. Logiczne też jest, że buduje się zjazd do centrum miasta, który zapewni łatwy dojazd do tegoż mieszkańcom, bez potrzeby przejeżdżania przez całe miasto, czy to z lewej, czy z prawej. Niestety większość ludzi nie ma pojęcia o ruchu i się nie zastanawia nad sensem takiego a nie innego usytuowania drogi. Liczy się tylko, aby auta nie jeździły pod naszymi domami. Tylko patrząc na ruch między centrum a żabkami, łatwo stwierdzić, że z obwodnicą, czy bez niej, będzie on taki sam, a nawet większy….

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.