zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Prezydenta Zawiercia nie było w sądzie przez “spotkanie z parlamentarzystami”. Zapytani posłowie z naszego okręgu nie wiedzą o spotkaniu. UM: “Spotkanie zostało odwołane”

W środę 19 lutego w Sądzie Rejonowym w Zawierciu odbyła się kolejna rozprawa pomiędzy sekretarz miasta Zawiercie w kadencji 2014-2018 Magdaleną Pasierb, a Urzędem Miejskim w Zawierciu. Na rozprawie miał stawić się prezydent miasta Łukasz Konarski. Swoją nieobecność usprawiedliwiał “spotkaniem z parlamentarzystami województwa śląskiego”.

Rozprawa miała rozpocząć się o godzinie 12:00. Była to kolejna rozprawa z powództwa byłej sekretarz miasta (pierwsza odbyła się w lutym 2019 roku). Na rozprawie miał stawić się prezydent Zawiercia Łukasz Konarski.

Pragnę wyjaśnić, iż moja dzisiejsza nieobecność spowodowana jest obowiązkami służbowymi, które wykonuję jako prezydent miasta Zawiercia oraz zaplanowanym już wcześniej spotkaniem z parlamentarzystami województwa śląskiego – sędzia odczytała pismo skierowane przez Łukasza Konarskiego do sądu.

Z jakimi parlamentarzystami spotkał się prezydent Zawiercia? Zwróciliśmy się dziś po południu z prośbą o pilną odpowiedź na to pytanie. W odpowiedzi magistratu nie ma jednak informacji o tym, z którymi posłami lub senatorami miał spotkać się prezydent.

Prezydent Zawiercia miał zaplanowane dzisiaj spotkanie z parlamentarzystami, ale zostało ono odwołane z przyczyn niezależnych od Prezydenta Miasta – brzmi odpowiedź ze strony Urzędu Miasta.

Redakcja Mediów Zawierciańskich zapytała również posłów okręgu sosnowieckiego. Jak do tej pory udało się nam dodzwonić do 8 z 9 posłów (do wszystkich trzech klubów) – do Ewy Malik, Danuty Nowickiej i Waldemara Andzela (Prawo i Sprawiedliwość), Mateusza Bochenka, Barbary Dolniak, Wojciecha Saługi (Koalicja Obywatelska) oraz Rafała Adamczyka i Włodzimierza Czarzastego (Sojusz Lewicy Demokratycznej). Żaden z posłów nie spotkał się dziś z prezydentem Zawiercia i nic nie wiedział o takim spotkaniu.

Co ciekawe, kilkanaście minut po zakończeniu rozprawy widziano prezydenta Zawiercia jadącego samochodem ul. Sikorskiego w Zawierciu. Osoby, które widziały prezydenta w centrum miasta prosiły o zachowanie anonimowości.

W trakcie środowej rozprawy sędzia poinformowała również, że w dniu 17 lutego 2020 roku wystosowano wniosek do sądu o wyłączenie sędziów Sądu Rejonowego w Zawierciu w związku z tym, że Magdalena Pasierb reprezentowała gminę “w różnego rodzaju spotkaniach z udziałem osób pełniących funkcje publiczne, w tym również sędziów”.

Jest to wniosek o wyłącznie sędziów i referendarzy, wszystkich, wyłączenie całego Sądu Rejonowego w Zawierciu i przekazanie sprawy do rozpoznania innemu sądowi rejonowemu. Uzasadnienie tego wniosku jest następujące: wskazać należy, że przedmiotowa sprawa dotyczy wieloletniego pracownika, jakim jest powódka. Powódka przez ostatnie lata zatrudniona była na stanowisku sekretarza miasta Zawiercie, a więc pełniła bardzo wysoką funkcję w strukturach Urzędu Miejskiego w Zawierciu. Mając na względzie powyższe jako sekretarz miasta reprezentowała gminę w różnego rodzaju spotkaniach z udziałem osób pełniących funkcje publiczne, w tym również sędziów tutejszego sądu, co w ocenie pozwanej może rodzić wątpliwości w zakresie bezstronności i rzetelności przebiegu postępowania. Biorąc pod uwagę fakt, iż Sąd Rejonowy w Zawierciu pozostaje w dość bliskich relacjach z Urzędem Miejskim w Zawierciu nie tylko ze względu na bliskość położenia obu instytucji, ale również na wielość spraw prowadzonych przed tutejszym sądem pozwala na obawę, co do obiektywizmu przy rozpatrywaniu niniejszej sprawy. Ponadto wyjaśnić należy, że powódka była nie tylko wieloletnim pracownikiem pozwanej i osobą zajmującą wysokie stanowiska w strukturze urzędu, ale również jest mieszkanką miasta Zawiercia, co może uprawdapadabniać pozostawanie w bliskich relacjach z sędziami orzekającymi w tutejszym sądzie. Tym samym ze względu na przedstawione powyżej obawy pozwana składa niniejszy wniosek, aby poddać pod rozwagę i weryfikację okoliczności i argumenty przemawiające za przekazaniem sprawy do innego sądu rejonowego celem zachowania obiektywizmu postępowania. W dalszej części pisma mamy orzecznictwo Europejskiego Trybunału Praw Człowieka na poparcie wniosku – odczytała pismo sędzia prowadząca rozprawę.

Jak wyjaśniała sędzia, po złożeniu wniosku do sądu, będzie ona musiała skierować pismo wyjaśniające do prezesa sądu, czy nie zachodzą jakiekolwiek przesłanki do wyłączenia jej z rozpoznania tej sprawy. Następnie po złożeniu oświadczenia system maszyn losujących wyznaczy 3-osobowy skład sędziowski do rozpatrzenia tego wniosku i skład ten wyda postanowienie. Będzie ono nieprawomocne i będzie można je zaskarżyć do Sądu Okręgowego w Częstochowie.

Paweł Kmiecik
redakcja@zawiercianskie.pl

33 KOMENTARZE

  • Nic dodadac, nic ująć!!!
   Unika kontaktu bo się wysłowić chłopina nieumie jedynie co potrafi to jego ulubione Brak komentarza!!!
   więc się jak strus chowa,
   tylko ta broda pewnie go na ulicy Sikorskiego dziś zdradziła

  • a ja mam pytanie do “soli tej ziemi” prawnikow sedziow adwokatow tzn
   -1- CZY JEST MOZLIWOSC JAKO OBYWATEL PODANIE DO SADU O ZANIECHENIE ROZWOJU MIASTA ZAWIERCIA OD 89 ROKU?
   -2- CO SIE STALO Z ZB PRZYJAZN NOWY PARK MASZYNOWY I ZERO NIE MA NIC?
   -3- CO SIE STALO ZE SKLADKAMI PRACOWNIKOW PRZYJAZNI NA HOTEL W BESKIDACH ?
   -4- SAG CZY TO JEST JESZCZE STREFA?

 1. Prezydent ma spotkanie z parlamentarzystami utrudniające stawienie się na rozprawę, jest odwołane i nie wiedzą o takim spotkaniu sami parlamentarzyści. Ciekawe rzeczy się dzieją. Sąd powinien ukarać pana Konarskiego karą finansową. Żadne spotkanie się nie odbyło i Pana Konarskiego na rozprawie też nie było. To, że jest Prezydentem Zawiercia nie zwalnia go z obowiązków obywatelskich. Zwykły obywatel zostałby ukarany lub doprowadzony przez Policję. Ewidentnie przypomina to uchylanie się byłego Prezydenta Ryszarda M. od stawienia się na rozprawę.

  • Nie mamy powodów aby nie wierzyć parlamentarzystom. Pan Konarski kłamiąc naraził dobre imię również Posłów RP Pani Malik Pana Andzela i wszystkich z którymi ponoć się spotkał. Wstyd i kompromitacja. Panie Konarski proszę przestać kłamać!!!!!!!!!!!!

  • Pan prezydent nie poszedł do Sądu,bo nie dało by się fotki na fejsa wstawić. Rychu też nie chodził i go dowieźli.

  • Ten człowiek i tak jest już stracony. Byle do wyborów, a może jakieś referendum się trafi po drodze to my Wyborcy poradzimy sobie z tym panem w trymiga

 2. Może jeszcze nie został wyszkolony jak ma odpowiadać na pytania Sądu. Może potrzebował więcej czasu na naukę.

 3. Około 12:45 widziałem Pana Konarskiego w towarzystwie Pana Kubusia jak się wozili po Zawierciu ….
  czyli chyba jednak nie był aż tam bardzo zajętej a druga sprawa, która zastanawia – czy Panu Kubusiowi to Pan Konarski czy rodzice piszą usprawiedliwienie do szkoły ??

 4. Może to kubuś to ten tajemniczy parlamentarzysta, z którym miał się spotkać konarski.
  konarski nie chciał wygłupić się w sądzie “wiem, ale nie powiem…” zabrał kubusia i poszli na wagary teraz jeden drugiego usprawiedliwi
  Brak słów.

 5. Nie mamy szczęścia do Prezydenta od kilku , czy może więcej kadencji.
  Może w następnych wyborach odważniej dokonać zmiany?

 6. No to kierowca taxi ,niech już wie czego się spodziewać,sprawy będą odroczone bo pan prezydent będzie zajęty,o ile dojdzie do rozprawy. Ale tak to jest jak się ktoś zadaje z kimś,kto nie ma za grosz honoru.

 7. Następny ,który robi sobie wolne żarty z wymiaru sprawiedliwości. Warto przypomnieć jak zakończyły się żarty byłego prezydenta Macha .Doprowadzenie w kajdankach na salę rozpraw i wyższy wyrok niż w pierwszej instancji .Mądrzy ludzie uczą się na błędach innych ludzi .A tu kukuryku zupełne. I jeśli prawdą jest to ,że żadnego spotkania Pan prezydent nie miał zaplanowanego to jest to sytuacja żenująca i dla niego i dla biura prasowego ,które wydaje taki komunikat .

 8. Skoro żaden parlamentarzysta nie wie o spotkaniu to z kim Prezydent wcześniej zaplanował to spotkanie? Z Myszką Miki? Jeden już myślał, że da się wyprowadzić wymiar sprawiedliwości w pole, drugi pełza podobną drogą. W sądzie nie będzie zmiłuj, trzeba będzie odpowiedzieć na pytania, skończy się zabawa i nie będzie za kim się schować.

 9. Po 1,5 roku procesu Pan Konarski – na dzień przed swoim przesłuchaniem (domniemam ze ważnym dla sprawy), wymyśla dosc naciągany powód zmiany Sadu, ktory mialby orzekać w przedmiotowej sprawie. Jesli Sad przychyli sie do wniosku UM (w co osobiście watpię), od jutra sprawy większości mieszkancow Zawiercia musiałyby sie odbywać w innych miastach.
  Oj chyba wiara Pana Konarskiego i jego prawników jest wątpliwa, skoro robia takie uniki w tej sprawie, a Pan Skarbnik moze miec duży problem, bo podobnych procesów zwolnionych pracownikow jest ponoc wiecej …

 10. Uuuuu…… czyżby nerwówka się pojawiała w UM??…….?……fiu fiu……teraz to pan prezydent będzie się odgrażał mieszkańcom za brak poparcia?? Brak oświetlenia na ulicach, podwyżki, pewnie jeszcze może się okazać że kopalnię za plecami postawi…. Proszę pamiętać, że Premier już podjął konsultacje i mamy kwity że ta kopalina nie powstanie jakby taki pomysł przyszedł do głowy panu Prezydentowi……. Bo widać już pewne negatywne działania przeciw mieszkańcom…..?

 11. Zawiadomienie do sądu wysyłane jest dużo wcześniej więc nasz PAN PREZYDENT mógł przełożyć spotkanie. Zero odpowiedzialności za własne czyny i wypowiedzi, powinien dostać karę 3 pensji za nie stawienie się na rozprawę . Jeśli władze mają w dupie wezwanie do sądu tym samym pokazują gdzie mają zwykłego obywatela. Aby przetrwać kadencję za niezłą kasę a miasto , mieszkańcy nie mają nic do powiedzenia.

 12. Jestem bardzo ciekawy jak Pan Konarski poradzi sobie, jeśli Sad przywróci Panią Pasierb do pracy na stanowisko Sekretarza !? Chyba nie ma żadnego planu i dlatego robi takie uniki i odwleka werdykt Sądu. Ale co się odwlecze 🙂

 13. “Kończ waść wstydu oszczędź” tymi słowami można by było podsumować kadencje Pana Konarskiego razem z tymi jego *********** z Odnowy.

 14. WSTYD na całe województwo!!!
  Wszyscy mają dookoła już bekę z Zawiercia. Ładną mamy promocje miasta hehehehehe

 15. nie długo będzie się tłumaczył spotkaniem z Trumpem haha. Tchórz i prostak ! wstyd na całego. Bał się iść bo nie wiedział co powiedzieć? patrząc po jego wypowiedziach na sesjach to nawet nie jedno dziecko potrafi lepiej się wypowiadać a nie jakieś pobąkiwania pod nosem. powinien wrócić do podstawówki, może tak się czegoś nauczy.. ale na pewno nie zarządzania miastem.

 16. Do Pana Redaktora.
  Czym się Pan zajmuje? Dlaczego nie interesują Pana sprawy mieszkańców tylko robi Pan nagonkę na Prezydenta ? Jako mieszkaniec zapytam Cie redaktorze czy znasz problemy miasta? Sprawy z którymi zmagają się mieszkańcy na co dzień? Czy tylko uruchamiasz przycisk subiektywnej manipulacji , by za kasę przeciwników obecnego prezydenta wyzwolić negatywne emocje budowane na fali twojego redaktorze subiektywizmu. Weź się chlopie wreszcie do jakiejś rzetelnej pracy. Kolejna twoja nieudolna afera to pacjent z koronawirusem. Zacznij myśleć człowieku bo się już poplątałeś. Na co liczyłeś,że ludzie uciekną z Zawiercia? Przykro mi, że jako mieszkańcy zawiedliśmy twoje oczekiwania. Ha ha ha
  Kochamy Zawiercie i pozostaniemy tu. Wbrew temu jak na nas plujesz i w jakim świetle nas stawiasz.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.