zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Prezydent Zawiercia Łukasz Konarski chciał wydać 175 tys. zł na kwiatki, doniczki i kolejne ozdoby świąteczne. Powstrzymała to większość radnych

Jedną z projektów uchwał, które wywołały ożywioną dyskusję wśród radnych, była propozycja prezydenta Zawiercia Łukasza Konarskiego dotycząca przeznaczenia w budżecie miasta kwoty 175 tys. zł na: 20 wież kwiatowych i 50 donic kwiatowych (90 tys. zł), kolejnych ozdób świątecznych (50 tys. zł), a także wymiana zasilaczy i modernizacja szafy sterującej fontannę (35 tys. zł).

Mimo iż kadencja Łukasz Konarskiego jest już sporo za połową, nadal w mieście niemal wszystkie duże inwestycje wykonane w jej trakcie to efekt dotacji pozyskanych przez poprzedniego prezydenta Witolda Grima – Odnawialne Źródła Energii (OZE prowadzone przez Agencję Rozwoju Zawiercia), rewitalizacja osiedla TAZ (w tym utworzenie Galerii Stara Łaźnia), a także projekt zakupu kilkunastu nowych autobusów i budowy tras rowerowych.

Prezydent Łukasz Konarski w dużej mierze postawił na PR – fotografowanie się przy niemal każdym kawałku wyremontowanego chodnika i ozdabianie miasta kwiatkami.

Przypomnijmy, w ubiegłym roku z inicjatywy prezydenta dokonano już zakupu ozdób świątecznych za około 145 tys. zł.

320 tys. zł na kwiatki i ozdoby?

Jako pierwsza głos zabrała radna Ewa Mićka mówiła o konieczności przeznaczenia dodatkowych środków finansowych m.in. na sterylizację i kastrację zwierząt.

Kwota powala. 175 tys. zł to nie są małe pieniądze. W tej uchwale jest również 10 tys. zł na naprawę lamp. Jestem za tym, ale skoro jest to w jednej uchwale, to ja nie mogę zagłosować “za”. Jest to po prostu rozrzutność, która graniczy z… nie będę używała brzydkich słów – mówiła radna.

Przewodnicząca rady dodała, że miasto będzie musiało każdego roku ponosić koszty utrzymania tych kwiatów (np. koszty podlewania na specjalnym wysięgniku czy corocznej wymiany kwiatów).

Panie prezydencie, dobrze by było przejść się po mieście i posłuchać, co mieszkańcy mówią na temat tych kwiatów. Najgorsze jest to, że Pan prezydent do rzeczy, które są potrzebne, jak oświetlenie na przystankach – wrzuca nam swoje projekty. Są później odrzucane cele dobre przez cele złe – mówił radny Henryk Mól.

Radna Elżbieta Kornobis-Wieczorek zwróciła uwagę na to, że mieszkańcy jej dzielnicy – Borowego Pola – czekają na przystanek autobusowy, którego koszt powstania wynosi około 100 tys. zł.

Jestem za naprawą lamp i wydaniu kwoty 10 tys. zł, jestem za wybudowaniem dodatkowych lamp ulicznych, ale wieże kwiatowe i ozdoby choinkowe są niestosowne. W tej uchwale są rzeczy, które są za, ale są też, wobec którym jestem przeciw – mówiła radna.

Radny Dariusz Kurek (zatrudniony w obecnej kadencji, po tym jak został radnym, w podlegającym urzędowi Ośrodku Sportu i Rekreacji) chwalił pomysł prezydenta Zawiercia.

Ja się nie zgadzam się z tym, że są wyrzucane pieniądze, bo dużo spaceruję po mieście, spotykam się z osobami przyjezdnymi i chwalą, że nasze miasto się zmienia, jest coraz piękniejsze. To nie jest prawda, że te kwiaty, że to, że to wyrzucane pieniądze w błoto, bo jak nas widzą, tak nas piszą – mówił radny Dariusz Kurek.

Beneficjent miejskiego programu bronił prezydenta

Beata Chawuła powiedziała o zgłoszeniu do zabrania głosu gościa sesji. Był nim Mateusz Gwóźdź. Absolwent finansowej w kwocie prawie 63 tys. zł ze środków miejskich Akademii Młodych Liderów.

W imieniu młodzieży, jak i mieszkańców chciałem tylko ustosunkować się do słów pana radnego Henryka Móla, jakoż iż każdy, z którym rozmawiałem, a także ja… – mówił Mateusz Gwóźdź.

Przepraszam, że wejdę w słowo. Powiedział Pan, że będzie się Pan wypowiadał w imieniu młodzieży i mieszkańców, tak? A proszę mi powiedzieć, ma Pan jakieś upoważnienie, żeby się wypowiadać w imieniu młodzieży i mieszkańców? – pytała Beata Chawuła.

Mogę sparafrazować to, co powiedzieli mi moi znajomi na przykład. Czy to jest wystarczające uzasadnienie? – pytał Mateusz Gwóźdź.

Trudno mi powiedzieć, bo Pan uzurpuje sobie prawo do wypowiadania się w imieniu młodzieży i mieszkańców. Ilu mieszkańców udzieliło Panu upoważnienia do wypowiadania się w ich imieniu? – powiedziała przewodnicząca.

Czy problem zniknie, jeśli powiem, że mogę się wypowiadać się w swoim imieniu – pytał absolwent Akademii Młodych Liderów.

Tak, problem zniknie, ponieważ nie mając upoważnienia, może się Pan wypowiadać w swoim imieniu – stwierdziła Beata Chawuła.

Mówił, że “bardzo mi się te kwiatki, jak i wszystkie inne zabiegi upiększające nasze miasto, podobają“.

Czy kwiatki i donice to większość planów prezydenta na rozwój miasta?

Radna Justyna Wesołowska zwróciła się do radnego Henryka Móla.

Każdy z nas spotyka się z mieszkańcami. Ja spotkałam się z pozytywnymi opiniami dotyczącymi upiększania naszego miasta – mówiła radna.

Ja jestem przekonana, że nikt z obecnych nie powie, że nie chce, żeby nasze miasto piękniało, ale upiększanie miasta powinno się zacząć od innych rzeczy niż wieszanie kwiatków na lampach, np. usunięcie chwastów i trawy z chodników, niektórymi nie da się przejść. Jest to również element zakłócający estetykę naszego miasta. Więc może zacząć wydawać pieniądze, których najwyraźniej mamy w nadmiarze, na rzeczy ważne? – pytała przewodnicząca rady miejskiej.

Prezydent Zawiercia poprzedniej kadencji i radny miejski Witold Grim zwracał uwagę, że łączenie w jednej uchwale pomysłu popieranego i niepopieranego przez radnych nie jest pierwszą taką sytuacją w mieście.

Pan prezydent po raz kolejny próbuje w jednej uchwale proponuje jedną rzecz niezbędną – poprawa oświetlenia, naprawa – i donice. Proponuję rozbić to na dwa projekty uchwał, bo na pewno nikt nie zakwestionuje tego, że trzeba podjąć uchwałę dotyczącą napraw – mówił Witold Grim.

Radny mówił również o chwastach przy ul. Zaparkowej.

Z kolei radny Przemysław Trepka stwierdził, że spotyka się z pozytywnymi opiniami mieszkańców na temat upiększania miasta.

To tylko pokazuje, że w naszym mieście przez ostatnie lata nie było żadnych wielkich wydarzeń, wielkich inwestycji i mieszkańcy są zadowoleni nawet z sadzenia kwiatów, co tylko pokazuje, w jakim miejscu, jako miasto, stoimy i jak jesteśmy postrzegani – mówił Przemysław Trepka.

Ja też spotykam się z mieszkańcami i mówią, że nasze miasto pięknieje. Nie na miejscu jest podnosić kwestię zarośniętych chodników. Naszym obowiązkiem jest to zgłaszać. Ja też zgłosiłem nieskoszoną trawę i nie minął tydzień, jak zostało to wykonane – mówił Dominik Janus.

Radny mówił również, że w trakcie wymiany młodzieży w ramach programu Erasmus jego rówieśnicy z innych państw mówili, że spośród wszystkich odwiedzonych w ramach Erasmusa miast, “Zawiercie jest najbrzydsze“.

Upiększanie miasta ma znaczenie dla wszystkich – mówił Dominik Janus.

Nie 100 tys. zł, a prawie 200 tys. zł. A gdyby służby nie zajmowały się podlewaniem kwiatków na lampach, to może skosiliby trawę i radni nie musieliby tego ogłaszać – dodała Beata Chawuła.

Też się cieszę, jak kwiatki widzą. Na ul. Stary Rynek – obdarte barierki, most niewyremontowany i kwiatki wiszą – stwierdził Henryk Mól.

Prezydenta nie było na sesji w trakcie dyskusji

Elżbieta Kornobis-Wieczorek zwracała uwagę na to, że “mieszkańcy (jej) dzielnicy czują się jak ludzie drugiej kategorii”.

Na mojej dzielnicy nie robi się absolutnie nic oprócz parkingu przy SP7, który już był w poprzednich latach w planach. Jestem za rozdzieleniem tej uchwały i wtedy zagłosuję za naprawą lamp i bezpieczeństwem – mówiła radna.

Przewodnicząca Beata Chawuła zwróciła się z prośbą o rozdzielenie uchwał do prezydenta Łukasza Konarskiego, ale nie było go na sesji.

Pana prezydenta nie ma w tej chwili w urzędzie, pilne spotkanie zmusiło go do wyjścia – powiedziała zastępca prezydenta Zawiercia Małgorzata Benc.

Beata Chawuła zapowiedziała złożenie wniosku merytorycznego o wykreślenie z projektu uchwały części dotyczącej wydatku 175 tys. zł na wieże kwiatowe, donice, lampy, ozdoby świąteczne i zasilacze z modernizacją szafy sterującej.

Oświatowa jest drogą powiatową. Do Pana Henryka: ogólne samopoczucie mieszkańców jest sprawą pierwszorzędną – stwierdził Dominik Janus.

Przystanki są miejskie – odpowiedział Henryk Mól.

Po krótkiej przerwie na złożenie wniosku merytorycznego na piśmie do biura rady miejskiej, odbyło się głosowanie radnych w sprawie wniosku Beaty Chawuły.

“Za” zagłosowali: Beata Chawuła, Martyna Gajos, Mariusz Golenia, Witold Grim, Joanna Janik-Jaworska, Elżbieta Kornobis-Wieczorek, Ewa Mićka, Henryk Mól, Michał Myszkowski, Paulina Pietras, Jerzy Radosz i Damian Świderski. “Przeciw” byli: Mariusz Borzęcki, Dominik Janus i Dariusz Kurek. Wstrzymali się od głosu: Tomasz Pacia, Przemysław Trepka, Justyna Wesołowska i Zbyszek Wojtaszczyk.

Radni zagłosowali podobnie w głosowaniu w sprawie zmienionego projektu uchwały – bez ozdób świątecznych i kwiatków. Dominik Janus i Dariusz Kurek wstrzymali się od głosu, a Przemysław Trepka był “za”.

Tekst: Paweł Kmiecik
Grafika: zrzut ekranu transmisji sesji
redakcja@zawiercianskie.pl

20 KOMENTARZY

 1. a kiedy to inwestycje!!!!! w SAG=pra a=podatki i wtedy mozemy sobie LasVegas zrobic-:)….naprawde Radni takie to wazne…szkida ze tyle energii nie poswiecaja Panstwo w pozyskiwaniu inwestorow do SAG!!!!!! Czy MY mjeszkamcy przeczytamy kiedys niwa firma w SAG Zawiercie zatrudnienie 300 osob??????? ps co z kopalnia? co z obwodnica kiedy prace ruszaja? co z galeria za Pana Witolda koparki tanczyly-:) a teraz chodziaz pokaz militarny-:) kiedy Zawiercie w GZM? i wtedy bedzie czas na “swiotełka”

 2. A pani Wesołowska to gdzie spotyka się z tymi mieszkańcami bo kadencja zaraz minie a chyba zapomniała z jakiego okręgu była wybrana i na oczy jej nie widziałem np. w Łośnicach. A przepraszam przed wyborami była prosić o głosy jak każdy. Jeszcze chyba jest pan Świderski. Po co ci radni są ? Pojawią się pewnie z nikąd znowu przed kolejnymi wyborami.

 3. Ja popieram radnych. W Zawierciu jest brudno. Nie sprzątane są ulice latem (chwasty). Nie zgarnianie są liście jesienią. A zimą brodzimy po kolana w śniegu na chodnikach. Może o to chodzi, że jak postawimy na tym wszystkim kwiatki to nie będzie tego widać? Proponuję posypać zimą chodniki igliwiem to może nie zauważymy tych zwałów śniegu 😂

 4. Czy widzicie na ul. Sikorskiego (zjazd na BP , Kaufland) te wysepki z kostki brukowej które przerasta trawa. Po co to było robione zamiast linii na ulicy.

 5. A teren m-dzy dworcem a wieżowcami o pomstę do nieba woła i śmiało może konkurować z wysypiskiem śmieci. Generalnie,w Zawierciu jest brud i zaniedbanie i kwiatuszkami się tego nie przykryje.

 6. nie narzekajcie jako mkeszkaniec Radomska czesto bywam w Zawierciu u nas jest syf ale co bylo w Zawierciu 5 lat temu a teraz do przepasc…oczywiscie na plus! Drodzy Zawiercianie. U Nas w Rasomsku strefa kwitnie niestety u Was cienko i to bardzo!

 7. zanim przeczytam relację, odniosę się do tych kwiatków i doniczek. Nie jestem jakimś zapalonym ogrodnikiem czy kolekcjonerem kwiatów doniczkowych, ale przyznam że wygląda to przyjemnie. Gdy bywam w różnych częściach miasta i widuję ozdobione miasto, nie mam nic przeciwko. Miasto jest trochę bardziej kolorowe i dobrze. Można narzekać, że pieniądze można wydać na coś innego. Każdy mógłby wymyślić coś co chciałby, żeby było w mieście. Nie dogodzi się każdemu. Mimo że Zawiercie jest i było prowincjonalną dziurą, to jednak zaczyna wyglądać lepiej, z czasem gdy są remontowane drogi, chodniki, elewacje budynków podczas ociepleń (niektóre dość krzykliwe kolory ale to nic) patrzy się na to wszystko jakoś lepiej. Ale to nie zasługa obecnego prezydenta a wszystkich razem, systematycznie realizujących coś kawałek po kawałku w ramach przestrzeni miejskiej. Kiedyś było szaro buro i brudno, w wielu miejscach paskudnie.. Ale to się zmienia rok po roku i to jest na plus. Okolice starego rynku, przemilczę..

  • moze czas na ” Nowy Rynek” miejsce miedzy TAZ -BAZYLIKA? .a nie walenke kasy w Marshalla-:(
   Nie narzekajmu duzi sie zmienilo na lepsze ale.ro ZA MALO ZA MALO!

 8. U nas w Zawierciu brudu, syfu i zaniedbania jest więcej niż kiedykolwiek było. Nie sprząta się regularnie ulic, placów, chodników. Nie opróżnia się nawet nielicznych koszy na śmieci. Nie kosi się trawy – zwłaszcza w obrębie drug , chodników i placów publicznych. Nie podcina się gałęzi drzew i krzewów o żywopłotach nie wspomnę. Nie naprawia się zepsutych i zniszczonych chodników itd. itp. Nic się nie robi, tylko ten syf i bród przykrywa się tandetnym napisem “ZAWIERCIE”, czy też powieszonymi kwiatkami. Pytanie brzmi, co robi ten Konarski, za co bierze nasze pieniądze, czy on jest ślepy i niczego nie widzi? Może nie chce widzieć – kasa płynie, koledzy i koleżanki kasę trzepią za jego przyzwoleniem więc co on się będzie martwił. Niech szlak trafi takiego OdNowiciela!!!

 9. Na Osiedlu TAZ kamienice są strasznie pomalowana różnymi bohomazami tym się nie ma kto zająć A miało być tak pięknie tak ładnie co z remontami kamienic żeby je chociaż odmalowali ta jest jak w.slamsach A.podcinanie drzew teraz przy takich burzach jak obecnie bywają strach tam mieszkać o tym się nie myśli tylko o kwiatach które podczas zimy pomarzna i kasa w pujdzie w błoto tak się dba o Zawiercie

  • A myślisz że kto pomalował te kamienice?? Przecież robią to młodzi mieszkańcy wspomnianego osiedla, wielcy kibice chorzowskiej drużyny kojarzonej z kioskiem… Tam najpierw trzeba wyludnic patologię i wyłapać tych kilkunastoletnich wandali dopiero można cokolwiek remontować…

   • A jest to kawał historii Zawiercia . Warto o nią dbać,bo społeczeństwo,które nie szanuje swej przeszłości,nie jest godne szacunku i przyszłości.

 10. A przy Zus piekne krzaczory wyrastaja z kostki brukowej, bez zadnej inwestycji :))) mozna? Mozna! Jakby obok postawic kwiatka to bylby juz wypas – krzaczor i kwiatek 🙂

 11. Wyjątkowa arogancja Prezydenta, nie uczestniczenie w sesji organu stanowiącego w gminie/mieście. Ważne spotkania nie są ustalane z godziny na godzinę??? Podobnie Skarbnik, że nie wspomnę o zastępcach/niach…
  Czy Szanowni Radni się obudzą i skorzystają z instrumentów ustawowych aby coś z tym zrobić?

 12. Po raz kolejny widać próby przepychania dodatkowych wydatków Prezydenta w ustawach łączących niczym ze sobą nie powiązane sprawy. W uchwale gdzie traktującej o remoncie oświetlenia ulicznego i montażu nowego za 10-20 tyś dorzuca się wydatki na donice, kwietniki, ozdoby świąteczne za 200 tyś. w przypadku nieprzychylnego wyniku głosowania będzie można powiedzieć, że “radni nie chcą remontować oświetlenia ulicznego”.

  Radni którzy wielokrotnie przypominali na sesjach niegospodarność w postaci drzwi koło Mops-u zachwycają się i chcą wydawać lekką ręką drugi rok z rzędu 200 tyś na kwiatki i ozdoby, żeby było “ładnie”.

  Radny Janus stwierdza na sesji że po co robić przystanek autobusowy za 100 tyś skoro można nakupić ozdóbek za 200 tyś. Chłopcze zastanowiłeś chociaż przez chwilę nad tym co chcesz powiedzieć ?
  Dodatkowo argument, że wystarczy zgłoszenie interpelacji radnego by zadbać o porządek w dzielnicy … sam zgłosiłeś taką interpelacje raz czy dwa razy w ciągu 3 lat i wielce teraz tym brylujesz? Po tej Pana interwencji już śladu nie ma, a Pan się tym wielce chwali.

  Później szanowni Radni Odnowiciele będę biegać z bukietami w ramach przeprosin tak jak to miało miejsce w przypadku głosowania nad zgodą na zwolnienie Pani Mićki?

  Ciekawi mnie jeszcze jedna sprawa Prezydent zapowiadał stworzenie długofalowego planu rozwoju miasta… Wspominał o tym na początku kadencji, wspominał o tym podczas głosowania nad kolejnym budżetem i do tej pory nic takiego nie powstało. Pani Przewodnicząca rady cały czas dopomina o taki dokument i nic. Ostatnio gruchnęła wiadomość że ogłoszono konsultacje społeczne w tej sprawie. Nasuwa się pytanie czy w takim razie Prezydent nie ma pomysłu na długofalowy rozwój miasta (bo jeżeli jest tylko przystrajanie miasta co roku i organizowanie festynów dla młodzieży to nie jest żaden rozwój miasta)? Czy od początku takiego pomysłu nie miał i musi się podpytywać o to mieszkańców ?

  Do wszystkich którzy tak bardzo klaskają za kwiatuszkami – w przyszłych wyborach załóżcie Komitet wyborczy uśmiechniętych kwiaciarzy i ogrodników bo z Odnową to niewiele ma wspólnego, a przynajmniej wyborcy od początku będą wiedzieli na czym się skupicie po wyborach.

 13. Dobrze, że radni powstrzymali kwiatkowo-ozdobne szaleństwa Pana Konarskiego. Na moście koło urzędu kwiatki zeschły i wyglądają tragicznie. Pan Prezydent najpierw wnioskuje o sesję, by później sesję zbojkotować. Lokaj Konarskiego Kurek widzi kwiatki a nie widzi tych chaszczy na wysepce na Sikorskiego.

 14. Radni z PiS odłączcie się od prezydenta bo wielu wśród Was poczciwych ludzi i nie rozumiem dlaczego wcześniej go wspieraliscie w sprawach, które według mnie nie służyły mieszkańcom

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.