zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Prezydent Zawiercia Łukasz Konarski chce podnieść opłatę za żłobek o ponad 830%. Miasto w skali roku zyska na podwyżce ponad 0,5 mln złotych

W najbliższą środę 30 czerwca odbędzie się kolejna sesja Rady Miejskiej w Zawierciu. Prezydent Zawiercia Łukasz Konarski przedłożył radzie projekt uchwały dotyczący podwyżki opłat za żłobek o kilkaset procent.

Byłaby to druga podwyżka w ciągu minionego 1,5 roku. Pierwsza nastąpiła na mocy uchwały z dnia 30 listopada 2020 roku. Wówczas podniesiono opłatę za wyżywienie z 5 na 7 zł (o prawie 50%).

W projekcie uchwały, która będzie głosowana w środę, przewidziana jest podwyżka miesięcznej opłaty za dziecko z 30 zł na 10% minimalnego miesięcznego wynagrodzenia za pracę w danym roku kalendarzowym. W 2021 roku pensja minimalna wynosi 2800 zł brutto, a więc 10% z tej kwoty wynosi 280 zł. Wynagrodzenie minimalne w 2022 roku wyniesie prawdopodobnie 3 000 zł, a więc stawka za żłobek od 1 stycznia 2022 wyniesie 300 zł.

Zgodnie z projektem uchwały opłata za żłobek w przypadku drugiego dziecka będzie obniżona o 30% oraz – w przypadku trzeciego i kolejnego – o 50%.

Od opłat za żłobek zwolnione jest dziecko legitymujące się orzeczeniem o niepełnosprawności.

Uchwała, gdyby większość radnych ją poparła, wejdzie w życie z dniem 1 września 2021 roku.

Kilka tygodni temu, we wtorek 1 czerwca, otwarto odnowiony dzięki dotacji rządowej zawierciański żłobek, w którym utworzono dodatkowych 75 miejsc.

W uzasadnieniu do projektu uchwały miasto informuje, że w innych miastach o podobnej wielkości opłaty za pobyt dziecka w żłobku miejskim są znacznie wyższe niż w Zawierciu. Po podwyżce łącznie stawki za pobyt i wyżywienie będą przedstawiały się następująco (biorąc pod uwagę nieprzekraczanie 10 godzin dziennie, licząc 21 dni roboczych w miesiącu; podane poniżej miasta zostały podane w uzasadnieniu do projektu uchwały):
Żory – 1 052 zł przy całkowitym zwolnieniu z opłat w przypadku średniomiesięcznego dochodu na osobę w rodzinie dziecka niższy niż 2 776,59 zł miesięcznie
Tarnowskie Góry – 490 zł
Zawiercie – 427 zł
Będzin – 402 zł
Siemianowice Śląskie – 365,4 zł
Mysłowice – 357 zł
Mikołów – 346 zł

Miasto chce w skali roku zyskać na podwyżce ponad 0,5 mln złotych.

PK
redakcja@zawiercianskie.pl

Zdjęcie ilustracyjne: Powiat zawierciański

22 KOMENTARZE

 1. Ojciec trójki dzieci proponuję tak wysoka podwyżkę, rzecz niebywała . A miało być inaczej z myślą o rodzinie i dzieciach . Dalismy sie oszukac .

  • A Pan chciał zarabiać na dzieciach?? Oszukali Pana jako reproduktora czy zwolennika 500+. Normalny rodzic nie kalkuluje pod obiecany socjal ilość dzieci. W dzieci się inwestuje a nie zarabia na nich. Żenująca wypowiedź. Współczuję dzieciom takiego ojca.

 2. Ponieważ wszystko drożeje, to co w tym dziwnego, że opłaty za żłobki też. Jest z czego płacić, skoro jeszcze dają 500+.
  Dodatkowo, nie wszystkie dzieci korzystają ze żłobków – może jedynie 'instytucja dobrej babci” nie podniesie opłat

 3. Tylko nie ten konarski.. ile mu jeszcze zostało? Skrzykniemy się i pozbawimy go pracy, przyjdzie na to czas. Gwarantuje, ze zrobię wszystko, aby ta pomyłka w historii tego miasta znalazła swój koniec przy urnach wyborczych.

 4. Czy Zawiercie ma tyle miejsc pracy i takie zarobki jak powolywane w artykule miasta? Bezrobotni czekaja na prace tymczasem w spolkach i podleglych jednostkach pracuja emeryci… Czy zlobek skoro kwotowo zbliza sie do kwot zlobkow prywatnych ma taka sama oferte? ( jezyki, rytmiki, dluzszy czas pracy). Gdzie rowne szanse w dostepie? Pytan wiele, ale pewnie Ci radni, ktorych dzieci sa dorosle z checia zaglosuja. Ich to nie zaboli.

  • Ile według Pana jeczcze Ci bezrobotni będę czekać na pracę w Zawierciu?? Rok, dwa czy pięć.? A może to są nieroby którym nie chce się pracować tylko czekają aż im 500 + wpłynie i MOPs wrzuci węgiel do piwnicy. Ja pracuję 200 km od miejsca zamieszkania i nie narzekam. A właśnie tacy wieczni bezrobotni chcą 5 tyś na rękę, pracę w Zawierciu od 7 do 15 i jeszcze dowóz do pracy. Zatrzymaliście się w latach 90!!
   Bezrobocia nie ma!! Są tylko nieroby!!

 5. Oferty z urzedu pracy w Zawierciu: staż 1400 brutto (w tym w wydzialach starostwa), praca 2800 brutto. Faktycznie mlodzi rodzice moga ruszac szturmem i placic zlobek.

  • Patrzeć jak kamienice odremontują za nasze podatki i Konarski z Kubusiem dla kolesiostwa czynsz dźwignie w górę. Żłobek jest zbudowany z pieniędzy podatników i nie ma mowy o takich podwyżkach, a jak już to niech Konar da wszystkim pracę że swoją pensją. To jest Pana pierwsza i ostatnia kadencja. W tej całej odnowie jest radny Janus który trzyma z Ruchem Narodowym, a Kubisia ciągnie w Tęczowe ludki.

 6. Zawierciowe oszczędności:1 prezydent i 2 zastępców , rpwik prezes i wiceprezes zarabiajacy więcej niż prezes , zgk prezes pokrewny mu puk prezes i tak można wymieniać te oszczędności!!!

 7. Proponuje podnieść tą opłatę do 800 zł, a następnie zamknąć ten piękny i rozbudowany przybytek na zasranej ulicy! Brawo nasz nieudaczniku włodarzu! Tak trzymaj!

 8. Podatnik nie pieprz tu z takiej ksywy tylko przedstaw się jako Trepka 🙂 każdy wie że to ty, 🙂 a twój ukochany prezydent nie wziął cię do Warszawy w piątek? jak to zapomniał o takim pupilku? 🙂

 9. Wariatkowo zupełne. Podatniku z miasta Zawiercie z powodu braku miejsc w żłobku samorządowym doplacales do miejsca dziecka w żłobku prywatnym .Tam czesne wynosiło około 400 zeta dla rodzica pozostałe koszty ponosiłó miasto Zawiercie czyli pośrednio każdy z nas .Żłobek samorządowy został rozbudowany i pewnie wszyscy zainteresowani będą mieli możliwość skorzystania z opieki nad dziećmi. Można rozważyć jednostkową opłatę dla osób,które nie ze swojej winy znalazły się w trudnej sytuacji życiowej .Trudno ciągle finansować ludzi ,którym nie chce się pracować i przy okazji prawie darmo chcą opieki nad swoim dzieckiem .Masz dziecko to dbaj o nie i na nie przeznaczaj 500 +.Praca w Zawierciu jest i trudno żeby ktoś ciężko pracując za te 2800 finansował drugiego ,któremu nic nie pasuje .

 10. Kogoś to dziwi? Abstrahując od tego, co myślę o polityce Konarskiego, to rząd wiele obietnic realizuje za pomocą finansów samorządowych. Będzie jeszcze gorzej, ludzi się zwalnia w ramach „racjonalizacji wydatków”. I tu będzie to samo, tylko niektórzy zostaną i to ze swoimi całkiem niezłymi pensyjkami albo spadną na 4 łapy tak czy siak. Tylko szeregowe szaraki poczują na własnej skórze dobra zmianę

 11. Ostatnio miałem przyjemność być w Kromołowie i jak zobaczyłem na przystanku tablicę świetlną Kromołów Centrum to się pod nosem roześmiałem. Ile razy tam nie jadę to widzę może z dwie osoby i często stali bywalcy. Czy na Żabkach gdzie dużo ludzi wsiada i wysiada jest taka tablica z rozkładem jazdy ? Zaś pewnie te 0,5 mln zł. poleci m.in. na tego typu fanaberie ?

 12. Mamy kolejne efekty 500+, za chwilę bedzie „Polski Ład”, to oprócz nowych podwyżek jeszcze uczciwie pracujące osoby, które zarabiają powyżej 6000 brutto będą „dorzucać się” na nowy program wspierający przede wszystkim rozwój patologii i podwyżki cen
  Ciekawe jak tam inflacja w przyszłym roku, może tym razem powyżej 10%?

 13. A ja bym prosił by UM w Zawierciu raz do roku zamieszczał wykaz ile pieniędzy i na co zostało wydane na inwestycje w poszczególnych dzielnicach miasta np. Ile na Bzów , Karlin , Blanowice , Łośnice , Skarżyce , Kromołów itp.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany.