zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Prezydent Zawiercia chce wydzielić z MOPS-u nową odrębną jednostkę: Środowiskowy Dom Samopomocy

Prezydent Zawiercia Łukasz Konarski zaproponował utworzenie nowej jednostki organizacyjnej gminy Zawiercie. Z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej zostanie wydzielona instytucja o nazwie Środowisko Dom Samopomocy. Jeśli radni przychylą się do pomysłu prezydenta, ŚDS będzie miał odrębny budżet i odrębnego dyrektora.

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Zawierciu składa się z trzech jednostek wchodzących w jego skład: Środowiskowy Dom Samopomocy, Dzienny Dom “Senior+” oraz Ośrodek Wsparcia Dziecka i Rodziny. Jeśli radni przyjmą projekt uchwały zaproponowanej przez Łukasza Konarskiego, od 1 stycznia 2022 roku Środowiskowy Dom Samopomocy zostanie wyodrębniony ze struktury MOPS-u i stanie się samodzielną jednostką organizacyjną miasta.

Jakie jest uzasadnienie projektu uchwały o wydzieleniu z MOPS-u nowej jednostki? Zawiera ono jedynie organizacyjno-prawne wyjaśnienie tego, jakie ustawy pozwalają władzom miasta na taką zmianę. Nie ma ani słowa o przyczynach tej zmiany. Sama możliwość dokonania zmiany nie jest żadnym wytłumaczeniem decyzji o zmianie. Zmiana wymaga uzasadnienia, a tego w projekcie uchwały nie znajdziemy (projekt uchwały dostępny pod niniejszym tekstem).

Po co te zmiany, skoro wkrótce ZUS może przejść 500+ z MOPS-u?

W polskim parlamencie trwają obecnie prace nad projektem ustawy dotyczącej świadczenia 500+. Jeśli posłowie poprą propozycję przeniesienia 500+ z ośrodków pomocy społecznej do ZUS-u oznaczać to będzie w całej Polsce znaczne cięcia kadrowe w ośrodkach pomocy społecznej. Lokalne ośrodki (w tym i zawierciański MOPS) otrzymują z budżetu państwa pieniądze nie tylko na 500+, ale również na pracowników obsługujących to świadczenie. Przeniesienie 500+ do ZUS-u spowoduje zmniejszenie budżetów ośrodków pomocy społecznej na pensje dla pracowników.

Wydzielenie ze struktury MOPS-u jednej z jego części po to, aby utworzyć z niej odrębnej jednostki organizacyjnej z własnym budżetem i jednocześnie zmniejszenie budżetu MOPS-u o część Środowiskowego Domu Samopomocy najpewniej będzie oznaczać dla miejskich pieniędzy większe koszty stałe. Obie jednostki – zarówno MOPS jak i ŚDS – będą potrzebowały swoich dyrektorów, księgowych, itd. Krótko mówiąc: prawdopodobnie nie było w trakcie obecnej kadencji gorszego czasu na propozycję podziału MOPS-u na dwie odrębne jednostki.

Czy tym razem zmiany są przemyślane?

W ciągu bodajże kilkunastu dni (!) w 2020 roku najpierw władza w Zawierciu proponowała likwidację Agencji Rozwoju Zawiercia i przeniesienie jej zadań do Miejskiego Zespołu Obsługi Ekonomiczno-Administracyjnej Szkół, następnie zmieniono koncepcję na pozostawienie ARZ i likwidację MZOEAS-u, po to by znów zmienić plan na pozostawienie MZOEAS-u i utworzenie nowej spółki miejskiej zajmującej się budownictwem. Skończyło się tak, że nawet plany utworzenia spółki do budownictwa były niekompletne i realizację pomysłu zarzucono. I do dziś do nich nie wrócono.

Czy propozycja wyodrębnienia ze struktur MOPS-u nowej miejskiej jednostki organizacyjnej jest lepiej przemyślana niż prezydent proponował rok temu w sprawie ARZ i MZOEAS-u? Dowiemy się podczas sesji Rady Miejskiej w Zawierciu w środę 29 września. I zapewne bezkrytycznie “za” będą głosowali radni, których zatrudniono w strukturach miasta w trakcie kadencji prezydenta Łukasza Konarskiego. Oprócz Przemysława Trepki, który był pełnomocnikiem finansowym Komitetu Wyborczego Wyborców Konarski – Zawierciańska OdNowa w wyborach w 2018 roku i jako jedyny nie boi się publicznie nie zgadzać z prezydentem.

Paweł Kmiecik
redakcja@zawiercianskie.pl

Oto projekt uchwały:

15 KOMENTARZY

 1. No proszę, to co działało bez zarzutu likwidujemy na rzecz eksperymentów…
  W łobietnicach łodnowy jasno było napisane że będzie redukcja niepotrzebnych etatów a tu mosz… chyba jakiś pociotek jest bezrobotny…

 2. Nie ma w Zawierciu lepszych tematów? akurat tu redakcja nie popisała się . Zero zainteresowania sprawami mieszkańców a jedynie jak dowalić Konarskiemu, Tak to jest jak serwis spada na drugi plan bo ważniejsze są Katowice . Tym czasem ludzie w Zawierciu mają większe problemy dotyczące miasta a które redakcja omija

  • no tak od kilku miesięcy kiepściutko tutaj, a “kiedyś to było”, więcej informacji o tym co się dzieje w mieście jest na stronie UM. Ponadto siłą rzeczy były też informacje które UM nie publikowałby bo nie jest od dziennikarstwa. Kiedyś to nawet pisało się o byle czym, ale codziennie można było znaleźć coś nowego, a obecnie jest lipa.

  • Mieszko obrońcą zawierciańskiej władzy! A formy i sposoby jej sprawowania,to nie są sprawy mieszkańców? Dobrze,że Redaktor to ukazuje.

 3. Komuś z rodziny trzeba dac pracę i to dobrze płatna? . Oczywiście są tacy którzy chcą aby nic nie pisać co robi prezydent.

  • Panie redaktorze jak coś jest z głową robione to tak i nie ma sensu rzucać się o byle co, szuka pan tylko problemów tam gdzie ich nie ma. To może pan coś wspomni na temat niepotrzebnych etatów dla kolegów prezydenta ile takich mamy w Wodociągach? ile w Urzędzie Miasta? Ile w ZGK? ile w OSIR? ile w MOK? ile w ZKM? nie chodzi o drobne szeregowe stanowiska ale o te z górnej półki Naczelnicy Dyrektorzy czy Rzecznicy, a taki temat Dziennego Domu Pomocy Społecznej oddzielania od Mops to wie pan nikogo specjalnie nie rusza tu, Proszę nie insynuować że popieram zawierciańskie władzę bo to nie tak do końca popieram ich dobre cele dla miasta . y Kolesiostwa już nie

 4. Tym razem redaktor nie popisał się umiejętnościami. Zero sprawdzenia tematu dokładnie. To miasto jest zmuszone To wykonania takiego kroku przez Urząd Wojewódzki. Ale wystarczyło panie edytorze wysłać zapytanie. To już Jura24, która kiepsko prowadzona jest, wskazuje więcej profesjonalizmu niż też portal teraz . . Ale przynajmniej widać bliżej niż dalej koniec tego bloga.

 5. #MIESZKO FOR. YOU na Prezydenta Marszalkowskiej wydzielic jak Vaticano-:) UN WIE!MIESZKO podaj nr w lotto?!??? 😅🤣😅🤣😅

 6. #MIESZKO FOR YOU No Panie Pan jest jasnowidz! -:) podaj Pan numery w lotto oddam kase na SAG-:) aby firmy placily podatki w tym miescie!! Nawet na “dzrzwi na Jure bedzie= tzw” sraczx10-:)na Zabe MIESZKO fontanne! zajmij ie Pan konkretami praca w Zawierciu kolejmym podpaleniem w FoB ? obwodnica? jakie ma Pan odpowiedzi na konkrety a nie grania na publiczke MIESZKO WIELKI? CO ZROBILES DLA ZAWIERCIA! Podpisz sie Pan imieniem i nazwiskiem!a Nie badz Pan majciarzem!!!!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.