zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Prezydent Zawiercia 13 dni temu: zastanawiamy się nad nową lokalizacją schroniska. Dziś: #MuremZaSchroniskiemwZawierciu

O Schronisku dla Zwierząt w Zawierciu pisaliśmy w minionych kilkunastu dniach kilka razy. Jak mówią właściciele schroniska, od kilku miesięcy ze znajdującego się w pobliżu miejskiego wysypiska wiatr przywiewa śmieci i pył w dużych ilościach. Jak mówią – tak nie było nigdy. ZGK tłumaczy, że nic się z tym nie da zrobić, bo taka jest technologia. Prezydent Zawiercia mówi na sesji, że “na wysypisku są śmieci, tam czasami brzydko pachnie”. A po kilkunastu dniach… podkreśla, że broni schroniska.

“Po prostu chcemy, by wszystko wróciło do normy” – tak mówią przedstawiciele zawierciańskiego schroniska dla zwierząt. Od kilku miesięcy skarżą się na fruwające śmieci i pył zwiewany przez wiatr z miejskiego wysypiska. Jak mówią – choć działają tam od kilku lat, nigdy nie było tak jak teraz.

Przyszłość Schroniska dla Zwierząt w Zawierciu stoi pod dużym znakiem zapytania. W związku ze zbliżającym się końcem dzierżawy działki na której stoi, schronisko nie może doprosić się jej przedłużenia. W posiadanie schroniskowego terenu weszło PUK, pozyskując grunt od miasta. Początkowe plany obejmowały wykup gruntu, lecz sąsiadujące ZGK skutecznie zaczęło uprzykrzać życie zarówno pracownikom jak i przebywającym pod ich opieką zwierzętom, zaśmiecając przy tym okolicę i zanieczyszczając środowisko nieodpowiednio zabezpieczonymi odpadami. PUK nie odpisuje na żadne pisma i ignoruje wszelką działalność mającą na celu wydłużenie dzierżawy. W międzyczasie ZGK zaproponowało pomoc w przeniesieniu schroniska w inne miejsce, co poparł Prezydent Zawiercia, który to poinformował również, że ze schroniskiem podpisana jest już nowa korzystna umowa. Z jakim schroniskiem? Bo na pewno nie zawierciańskim. Jaka będzie przyszłość Schroniska dla Zwierząt w Zawierciu? Nie wiemy. Wiemy za to jedno. Wszyscy będziemy stać #muremzaschroniskiemwzawierciu! – informuje schronisko.

W apelu schronisko przekonuje, że chce działać jak do tej pory – w tej samej lokalizacji, co w tej chwili i niezmiennie od stycznia 2015 roku: https://www.petycjeonline.com/nie_dla_likwidacjiprzeniesienia_schroniska_dla_zwierzt_w_zawierciu?fbclid=IwAR2DLF_tbrZOi72x-ArAfbIrqMFPsOjKYTZ3aii6YQtjMJMaoECBkImwy38

Tak, jak teraz, nie było nigdy

W Zawierciu jest jedno schronisko dla zwierząt – znajduje się przy ul. Podmiejskiej, tuż obok wysypiska należącego do Zakładu Gospodarki Komunalnej. ZGK istnieje od 2003 roku. Schronisko dla zwierząt od 2015. W ubiegłym roku właściciel schroniska, Rafał Żmuda, rozpoczął starania w sprawie zakupu gruntu, na którym znajduje się schronisko. Jak mówi szef wraz ze swoimi pracownikami, schronisko chce inwestować w swój obiekt i poprawiać jakość warunków pobytu zwierząt. Umowa kończy się w styczniu 2023 roku. Szef schroniska wyraził chęć kupna terenu, który należy do Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych w Zawierciu (siedziba PUK jest przy ul. Krzywej).

Równolegle z tematem starań właściciela schroniska o zakup gruntu pojawił się nowy temat: śmieci i pył zwiewane przez wiatr z pobliskiego wysypiska. Pracownicy schroniska skarżą się, że problem pojawił się kilka miesięcy temu. Temat był omawiany podczas sesji Rady Miejskiej w Zawierciu w ubiegłym tygodniu. Więcej informacji TUTAJ.

Redakcja Mediów Zawierciańskich zwróciła się do właściciela schroniska z pytaniem o to, dlaczego do niedawna chciał kupić nieruchomość, na której się znajduje schronisko, a obecnie prosi o zmianę lokalizacji. Właściciel wraz ze swoimi współpracownikami zapewniali, że zawiewane z wysypiska śmieci i pył to problem, który istnieje od kilku miesięcy oraz że nigdy wcześniej nie było takich uciążliwości. Niedawno doszło do sytuacji, że na twarz osoby, która przyjechała do schroniska po zwierzę, spadła brudna reklamówka, którą wiatr zwiał z wysypiska.

Za a nawet przeciw

Schronisko dla zwierząt we wtorek 12 maja rozpoczęło akcję na Facebooku o nazwie “MuremZaSchroniskiemwZawierciu”. Do akcji przyłączył się… prezydent Zawiercia Łukasz Konarski.

Pełne poparcie dla schroniska. Na Facebooku pojawiła się inicjatywa #MuremZaSchroniskiemwZawierciu. W pełni popieram tę akcję, ponieważ nie wyobrażam sobie, by w Miasto Zawiercie mogło zabraknąć takiego obiektu. Zapewniam, że zrobię wszystko, aby Schronisko Dla Zwierząt W Zawierciu nadal funkcjonowało – czytamy na profilu Łukasza Konarskiego i Miasto Zawiercie (oficjalny fanpage Urzędu Miejskiego w Zawierciu).

Prezydent Zawiercia w trakcie sesji Rady Miejskiej w Zawierciu w czwartek 30 kwietnia 2020 roku mówił o możliwości przeniesienia schroniska w inną lokalizacją (pełna tekstowa relacja z sesji dostępna TUTAJ). Oto fragmenty:

– (…) prezes (schroniska – red.) jasno nam dał do zrozumienia, że takiej pomocy nie chce, natomiast chce, abyśmy wpłynęli na prezydenta i pomogli mu zmienić lokalizację – Krzysztof Tomczak.

– Nad czym w tej chwili się zastanawiamy – nad nową lokalizacją – Łukasz Konarski.

(…)

– Pani Prokurator. Myślę, że postaram się odpowiedzieć dosyć szybko i jasno. Na większość pytań tych szczegółowych odniesiemy się na piśmie, Pani Katarzyna odpowie, jeżeli chodzi o druki. Może zacznę od końca, czyli od schroniska. Ja też mam informację tak naprawdę od prezesa. Po ostatniej rozmowie z prezesem właściciel schroniska dał nam, no, zasugerował, tak, że byłby zainteresowany innym terenem, ponieważ ten teren koło wysypiska… bo tam jest wysypisko, nie wiem, czy Państwo pamiętacie. Z wysypiska… na wysypisku są śmieci, tam czasami brzydko pachnie. No taka jest natura wysypiskŁukasz Konarski.

(…)

– Schronisku zależy na tym, aby teren wykupić i rozwijać się w tym miejscu, w którym jest. Schronisko chciałoby, żeby było tam tak, jak do tej pory – żeby nie fruwały śmieci i reklamówki między kojcami – Ewa Mićka.

Przewodnicząca rady miejskiej pytała o to, czy w rozmowie z właścicielem schroniska była rozmowa o ewentualnym odszkodowaniu na poniesione nakłady przez schronisko.

– Różne są możliwości. Może się okazać, że nie będzie z tym większego problemu, jeżeli chodzi o przeniesienie schroniska – Łukasz Konarski.

Radna Ewa Mićka zwracała uwagę na to, że pomimo wielokrotnych próśb nie otrzymała dokumentów z korespondencji pomiędzy schroniskiem, a ZGK.

– To jest tylko i wyłącznie Pana zła wola. Nie wiem, czego Pan się boi i czego nie chce nam Pan powiedzieć albo pokazać, jeżeli chodzi o schronisko. To nie przeszkadza schronisku wysypisko, tylko wysypisku schronisko. Moje pytanie brzmi: czy Pan ma jakiś pomysł, jak już Pan przeniesie, mając w swoich planach jak zwykle jakiś cel, o którym my nie wiemy. Co Pan zamierza zrobić z tym, co zostanie po schronisku? Bo jeżeli Pan przeniesie schronisko w inny teren, to co Pan zrobi z tym co zostanie w tym miejscu po tym schronisku – zostaje całe zaplecze, boksy – Ewa Mićka.

– Dlaczego Pani radna zakłada, że tam wszystko zostanie? Natomiast, dwa: nie zastanawiałem się nad tym co dalej z tym terenem, bo na razie jest tam schronisko – Łukasz Konarski.

(…)

Redakcja Mediów Zawierciańskich zwróciła się do rzeczniczki Urzędu Miejskiego w Zawierciu m.in. z pytaniem o to, w jaki sposób da się pogodzić dzisiejsze deklaracje Pana Prezydenta o rzekomej obronie schroniska z jego wypowiedziami z sesji z dnia 30 kwietnia 2020 roku? W zapytaniu wymieniliśmy 4 cytowane dosłowne wypowiedzi prezydenta Zawiercia (dostępne powyżej), które wskazują na rozważanie ewentualności przeniesienia schroniska.

Prezydent od początku stoi na stanowisku, że schronisko w Zawierciu jest niezwykle potrzebne i nigdy nie było tematu likwidacji – czytamy w odpowiedzi urzędu.

PK
redakcja@zawiercianskie.pl

32 KOMENTARZE

 1. Dalibyście już spokój Wydziale Propagandy UM. Sprawa jest całkowicie jasna: prezydentowi i całemu ZGK przeszkadza schronisko, ale jak zauważył ŁK, że sprawa nabiera rozmachu, to teraz udaje jak to strasznie wspiera schronisko. Obłuda do granic możliwości!!!!

 2. Likwidacji NIE!!!, ale przeniesienia już TAK!!! Bo to schronisko przeszkadza naszym interesom…. Obłuda totalna i ignorancja mieszkańców i ludzi związanych ze schroniskiem. Niech Pan Konarski ujawni ile i kto dał mu kasy za przeniesienie schroniska, sprzedanie działek, aby utworzyć w Zawierciu prywatne wysypisko śmieci? Teraz lament, że się wydało i nagła zmiana poglądów!!!!! Paranoja !!!!!!

 3. Działania tego prezydenta to porażka ,lans i lans i propaganda na stronie UM ,naczelnik Drabek robi wszystko by ocieplić wizerunek miłościwie panującego ,a jak widać po numerze z naznaczaniem przez ZGK, strona straciła jakość ,pan Konarski jak chorągiewka,tak jak synagoga,etat dla zastępcy albo jakiegos kolegi. Teraz widoki obrońca schroniska,Ludzie w Zawierciu już się na panu przejechali. Już panu nie zaufają w najbliższych wyborach ,obiecanki macanku.

 4. Przeniesienie to nie likwidacja. Tutaj chyba przede wszystkim właściciel schroniska nie do końca wie czego chce…

  Raz chce zostać, raz przenieść…

  • Witam wszystkich aktywnych
   Gratuluję Pnie REDAKTORZE wiedzy o gospodarce odpadami i używania w Pana pisowni słowa wysypisko proszę sprawdzić jak to się ma do faktu że w naszym mieście działa RIPOK .ZGK to spółka miejska to właściciel czyli urząd musi się nią interesować. Co do schroniska to z tego co się orientuję to jest ono prywatne tyle że właściciela nie stać było na zakup gruntu to korzysta z gruntu PUK A może niech PUK przejmie zarządzanie schronieniem to znajdujące się tam zwierzęta będą z terenu gminy Zawiercie

 5. Pan Konarski to chorągiewka na wietrze. Jak zawieje tak jest. Jak ludzie polubią akcję to Pan Konarski też. Niech Pan Konarski już nie małpuje tylko wymyśli coś od siebie. Przeniesienia schroniska chce Prezes ZGK I Pan Konarski. Ogłoszenie o przetargu w sprawie zbycia działek przez ZGK to akcja wymierzona w schronisko.

 6. Czasem zastanawiam się co jeszcze wymyśli P. Konarski? ? Bareja wiecznie żywy. Do pomocy w UM wciągnięto Pana Drabka, który liznął trochę dziennikarstwa i ma większą więdzę na temat technik manipulacyjnych, perswazyjnych niż P. Pałęga, która w swoich wypowiedziach już niejednokrotnie się skompromitowała. Na szczęście mieszkańcy nie są ślepi i widzą o co tak właściwie chodzi P. Konarskiemu. Kolesiostwo, kasa, imprezy mydlące oczy dla ekipy 15+ byle by tylko jak najwięcej dla swoich. Oczywistością jest przecież to kto stoi za ZGK, ZGM, PUK i całym tym chłamem. Byle do następnych wyborów!!! ?

 7. Temu panu juz podziekujemy i jego nowym prezesa spolek podlegajacym pod urzad miasta co oni wyrabiaja z tym zawierciem to wszyscy juz sie przekonali to oni szkodza tym spolkom gdzie jest teraz CBA ja sie pytam a kiedy referendum bo coś trzeba zrobic z calym tym calym dziadostwem zrobic co prezydent narobil sami kumple i cioti se zatrudnil co nie którzy juz na emeryturach ale co tam jak przy korycie mozna siedziec i kase ciagnac ze spółek za nic nie robienie

 8. Obciach z takim prezydentem…. afery i sprawy sądowe, zaciąganie długów i marnotrawienie pieniędzy a także brak gospodarności i wykorzystywanie uczniów do swej polityki, brak obiektywnego spojrzenia na miasto a także brak słuchania głosu mieszkańców. Aha…. Flagi jeszcze wiszą po 3 maja…kto się tym zajmie by nie niszczyły się barwy narodowe? Tak prezydent dba o sztandar? Patriota się znalazł….
  Czy stadion doczeka się trybun na całej koronie? Kiedy będzie hala? Co z SAG? Kiedy będzie Galeria budowana? Dlaczego nikt się tymi sprawami nie zajmuje? Dlaczego mieszkań nie ma by młodzi ludzie mieli gdzie na start zamieszkać? Jak mają się usamodzielnić skoro mieszkań nie ma? I to ma być rewitalizacja miasta przez prezydenta i OdNowe????

  • Nad restauracją “Musztardówka” flagi państwowe powiewają jak rok długi. Wyraz patriotyzmu czy lekceważenie barw narodowych?

 9. Mieszko jak ten cały prezydent ma coś na sumieniu to niech się z tego wytłumaczy . Robi was wszystkich radnych w trąbę. Jak żyje takiego prezydenta nie pamiętam. Niech ktoś od,y okazji odwiedzin u Macha zapytałam go co sądzi o tym młodym geniuszu z odnowt. Po kij robiliście z nim koalicję . Nie lepiej było z innymi radnymi a panu Konarskiemu podziękować przy głosowaniu za votum zaufania. Bo chyba nie dacie mu szansy by dalej rozwalał Zawiercie

  • Mieliśmy w zeszłej kadencji radne od piesków i kotków mićka&paluchowska mamy i teraz team kotkowo – pieskowy Micka&chawula. Pani cHawuła to jestvjuż członkiem platformy czy jeszcze?

 10. Łukasz Konarski to człowiek godny zaufania, prawdomówny, zawsze szczery i nie krętacz. I proszę na nim psów nie wieszać… nomen omen. To jest człowiek który dla Zawiercia zrobił najwięcej ze wszystkich prezydentów. Dzięki jego wspaniałej prezydenturze nasza rodzina ma godny byt. Nigdy nie pozwolę go skrzywdzić.

 11. Haaaaah!!! Zrobił najwięcej ze wszystkich prezydentów…???? Dobre….? Jak narazie to najwięcej zrobił Pan Witold Grim. Panie Witoldzie, zapraszamy do PIS ?? ?

 12. Widzę że Urząd ma problem ze schroniskiem. To ja mam taki pomysł. Mam działkę w Zawierciu o pow. 5700m2. Cała budowlana i chętnie ją sprzedam Urzędowi w Zawierciu jak nie ma gdzie przenieść schroniska. Czekam na ofertę i pozdrawiam

 13. Schronisko Pana Rafała Zmudy to jest prywatna , komercyjna działalność nastawiona na zysk. Nic w tym złego ale dlaczego miasto ma wspierać jedna prywatna firmę. Prywatnych, komercyjnych firm w Zawierciu jest bardzo dużo. Może tak Pan Konarski , pozwoli Mi wykupić Mi mój lokal w którym prowadzę działalność? Równi i równiejsi ? Fryzjerka jest gorsza od hycla ?

 14. Mieszko czy ty masz rozdwojenie jaźni? Najpierw napieprzasz na Konarskiego ile wlezie a jak ci się mówi o votum to udajesz jego koleżankę. Przecież dobrze wiemy kto pisze pod ksywą MIESZKO i to była dobra rada kłòcicie się bo się kochacie ?

  • Biorąc pod uwagę wszystkie kadencje prezydentow to Pan Witold Grim zrobił najwięcej do tej pory. Można mu zarzucić “drzwi do nikąd” ale jakoś nie było tyle afer, wszystkie instytucje podległe UM nie miały większych problemów, parki zawsze posprzątane przed jesienią z liści i oświetlenie było dla bezpieczeństwa o zmierzchu, zawsze coś się działo na Dniach Zawiercia i ciekawi goście byli na przełomie lat, Tour De Pologne było fajną promocją naszego regionu i Jury Krakowsko-Częstochowskiej, powstało osiedle z MIESZKANIAMI co jest kluczowe w naszym mieście, wiele dróg i chodników poprawionych oraz ronda dla sprawniejszego ruchu drogowego, najmniejsze zadłużenie ze wszystkich kadencji prezydentury Pana Prezydenta Witolda Grima…. Więc hehehehe….kto najlepiej służył mieszkańcom Zawiercia z prezydentów????….. pytanie pozostawiam otwarte ??????
   A ja nalegam by Pan Witold Grim dołączył do PIS-U..?????

   • Co do pana Grima to jak jako zagorzały fan sportu dopuścił do tego że jak budowano chodnik od huty do Kromołowa nie zrobiono tego w ten sposób by można było jechać legalnie po nim rowerem ? Dlaczego nie dołożono na szerokości 5 kostek (50cm) by była to jednocześnie ścieżka rowerowa ? Miejsce było. Wczoraj jechałem i widziałem za rowerzystą sznur samochodów bo jak jadą też z drugiej strony to wyprzedzenie go jest niemożliwe. Nikt w tym mieście nie myśli. Tam gdzie nie trzeba to brukują po 3 metry od krawężnika do ogrodzeń mieszkańców a tam gdzie to potrzebne to robią wąskie kiszki.

    • To fakt, zgadzam się. Jak tam jeżdżę to jest bardzo niebezpiecznie a tym bardziej gdy ktoś dojeżdża o zmroku…. Ale to nie jest wina Pana Witolda Grima. A pan prezydent Konarski robi teraz coś z tym fantem????? He??? Narazie jak widać to Marszałkowska i Synagoga mu w głowie i zapomnij że coś ruszy w tej sprawie. To jak bicie głową o ścianę….. Teraz w tym Urzędzie to chorzy ludzie robią…..trza poczekać niestety aż skończy się kadencja tych urzędasów i zagłosować w końcu na tych co słuchają woli większości mieszkańców

 15. Dlatego na Prezydenta Zawiercia będę głosował za Przewodniczącą Rady Panią Beatę Chawułę a w roli zastępcy Prezydenta widzę Pana Witolda Grima. Tylko nie wiem jakie relacje są między Panią Przewodniczącą a Panem Witoldem. Ale jedno co zauważyłem, o tych osobach śmiało można powiedzieć że służą ludziom, bo jak mój członek rodziny poszedł do Pani Przewodniczącej by pomogła Pani w jakiejś sprawie w UM to z uwagą został przyjęty, wysłuchany i pozytywnie sprawa rozpatrzona a nie jak u Pana Prezydenta Konarskiego. I to nie jeden raz tak jest…

 16. A poza tym mniej kolejek jest do Pani Przewodniczącej i wiem, że mimo braku kompetencji w nie których sprawach Pani ma, to i tak podpyta przynajmniej i jest zainteresowana petentem i nie zbywa do innych działów….jak większość urzedasów tfuu…. Wiem bo sam chodziłem do UM

 17. Co za kłamstwo i obłuda? Podnieś opłatę za śmieci i pozwolić na to aby śmieci latały po całym terenie. Gdzie sanepid?

  • Takie właśnie są rządy tego pana prezydenta i jego fantazje…..jak Trzaskowskiego z Warszawy….???

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.