zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Prezydent: potrzebna uchwała rady miasta o sprzeciwie dla kopalni. Przewodnicząca rady: jesteśmy przeciw, a rada już podjęła uchwałę w tej sprawie

Pomiędzy prezydentem Zawiercia a przewodniczącą rady miasta wywiązała się dyskusja w mediach społecznościowych.

W poniedziałek 7 października prezydent Zawiercia Łukasz Konarski wystosował pismo do przewodniczącej Rady Miejskiej w Zawierciu Beaty Chawuły o zwołanie sesji nadzwyczajnej celem podjęcia uchwały wyrażenia sprzeciwu wobec planów lokalizacji budowy kopalni rud cynku i ołowiu oraz eksploatacji złóż na terenie gminy Zawiercie.

Szanowni Mieszkańcy, uprzejmie informuję, że Rada Miejska w Zawierciu wyraziła stanowczy SPRZECIW wobec planów budowy KOPALNI rud cynku i ołowiu na terenie Gminy Zawiercie. Podjęta w tym przedmiocie uchwała jest tak samo ważna i obowiązująca dziś, jak w dniu jej podjęcia. Oznacza to, że stanowisko Rady Miejskiej w Zawierciu to niezmiernie STANOWCZY SPRZECIW – napisała w odpowiedzi na Facebooku Beata Chawuła.

Do wpisu przewodniczącej odniósł się prezydent Zawiercia.

Szanowni Państwo, Beata Chawuła – Przewodnicząca Rady Miejskiej w Zawierciu opublikowała na Facebooku wpis, z którego wynika, że nie zamierza zwołać nadzwyczajnej sesji i sprzeciwiać się budowie kopalni rud cynku i ołowiu. Pomimo tego, apeluję do całej Rady o stanowcze kroki. Dlaczego ta uchwała jest w tej chwili tak ważna? Radni poprzednich kadencji podejmowali takie uchwały i stanowczo sprzeciwiali się budowie kopalni. Radni bieżącej kadencji do tej pory nie wykonali takiego kroki. To prawda, że poprzednia uchwała obowiązuje, ale część obecnych radnych jej nie podejmowała. W tym gronie jest Przewodnicząca RM Beata Chawuła oraz Radni: Mariusz Borzęcki, Martyna Gajos, Witold Grim, Joanna Janik-Jaworska, Dominik Janus, Dariusz Kurek, Henryk Mól, Paulina Pietras, Przemysław Trepka i Justyna Wesołowska. Mówimy zatem o 11 Radnych, a więc o większości – napisał w mediach społecznościowych prezydent Zawiercia.

Uchwała Rady Miejskiej w Zawierciu w sprawie wyrażenia sprzeciwu wobec zamiaru budowy kopalni cynku i ołowiu na terenie gminy Zawiercie została przyjęta 28 października 2015 roku.

28 KOMENTARZY

 1. Czyli Łazy mogą podejmować tak ważną uchwałę na nadzwyczajnej sesji, a zawierciańskim radnym miejskim z panią przewodniczącą na czele “korona z głowy spadnie” jeśli jako radni nowej kadencji podtrzymają sprzeciw przejęty uchwałą przez radnych zawierciańskich kadencji 2014-2018? Wstyd!

 2. i sie zaczelo NIE WAZNY JEST INTERES MIESZKANCOW ! tylko “wojenki”na fb w Zawierciu nic sie nie zmieni z ta mentalnoscia od 89 roku. Bicie piany od 89 i zero konkrerow!Tylko manager z zewnatrz dobrze oplacany! zmieni to miasto! wies?!Co do kopalni jesli bedzie to decyzja rzadu to mamy ….do gadania.

 3. Gdzie p. Konarski był do tej pory? Dlaczego nagle tak mu się przypomniało?
  Dlaczego trzeba zwoływać sesję nadzwyczajną?
  Plan pracy rady, czyli daty sesji są znane od grudnia roku poprzedniego. Czy p. Konarski tego nie wie?
  Czy nie może przygotować uchwały na sesję planową, tylko teraz- tydzień przed wyborami, odstawia szopkę?

 4. Nie ma co teraz się spierać między sobą…..najważniejsze aby wszystkie uchwały największych gmin i oświadczenia zebrać i wysłać do Wojewody oraz Ministerstwa Środowiska a także do Lasów Państwowych o zakaz wydobywania tych rud i objęcia tych terenów wraz z pokładami wody pitnej szczególną ścisłą ochroną i kontrolą….

 5. Premier już wie o sytuacji i tej kopalni. Wystarczy przedłożyć mu wszystkie te uchwały…..Pani Beata Chawuła powinna się tym zająć z Panią Danutą Nowicką….

 6. Uchwała jest potrzebna. Postawa przewodniczącej Rady Miejskiej w Zawierciu jest co najmniej dziwna. Nowi radni powinni w głosowaniu określić czy są za czy przeciw budowie kopalni. Łazy podjęły decyzję, czekał Burmistrz Łaz, a teraz czeka Pani Chawuła. Nie warto być hamulcowym działań w tak ważnej dla miasta i mieszkańców sprawie. Brak znajomości ustawy przez Prezydenta Konarskiego. Zgodnie z artykułem 20 pkt 3 ustawy o samorządzie gminnym “Na wniosek wójta przewodniczący obowiązany jest zwołać sesję na dzień przypadający w ciągu 7 dni od dnia złożenia wniosku.” To jest obowiązek przewodniczącej.

 7. Niech nowi radni z Zawiercia pokażą czy zależy im na pieniądzach i dadzą się wycyckać czy zachowają rozsądek i pokażą czy są dobrymi gospodarzami w zarządzaniu zasobami oraz dobrem mieszkańców miasta i powiatu…..

 8. Prezydent powinien wiedzieć, że wniosku o zwołanie sesji nie składa się na fb, tylko pisemnie do Przewodniczącej Rady. Zachowanie Prezydenta bardzo niegrzeczne i nijak się mające do ustawy samorządowej.

 9. W jakim celu zwołuje się sesje nadzwyczajną?
  Podjęta przez poprzednią rade miejska uchwała wciąż obowiązuje, nie jest ważne, ktory radny ją podjął, rada miejska to nie konkretni ludzie, a władza uchwałodawcza, obecna rada mogłaby co najwyżej uchylić poprzednią uchwałę lub ją zmienić…. Trochę znajomości prawa się kłania drodzy mieszkańcy…

  • Dokładnie, ale tu chodzi o kopanie dołków pod nowa radą miejską. Celowo wproadza się ludzi w błąd, żeby coś ugrać dla siebie. Chyba, że Pan Prezydent tego nie wie, to jeszcze gorzej dla niego. Zresztą dlaczego takie rzeczy załatwiqa z rada na Facebooku?

 10. Tak dla Kopalni! I na marginesie proszę monitorować jakość powietrza w Zawierciu, szczególnie noca. Bardzo wysokie zanieczyszczenie w centrum Zawiercia , gdzie są w większości same bloki … nikt jeszcze nie założył Stowarzyszenia w tej sprawie?

 11. Tylko spokój nas może uratować i zdjęcia na Facebooku .Pierwszy ON ,zakomunikował mieszkańcom i radnym ,że jedyną formą komunikacji bedzie ten a nie inny portal społecznościowy .

 12. Budzi się naczelny Zawiercia w momencie gdy grupy na FB mają po 6000 popierających. A dotychczasowe działania wynikiem…… Pląsy na fontannie, europalety i inne bzdury. Dla ratowania twarzy doraźnie zwoływać Radę. Katastrofa

 13. Ludzie opamiętajcie się. Uchwała podjęta w Łazach ma charakter intencyjny, czyli nikt nie musi stosować się do jej zapisów – nawet Burmistrz i Rada, która ją przegłosowała.

 14. Słuszna uwaga…. Takich rzeczy nie załatwia się na portalach społecznościowych. Ktoś chyba rzeczywiście chce podkopać tę ustawę i celowo wprowadzać w błąd. Bo niby dlaczego znowu uchwalić coś co było uchwalone….
  Bitwa wygrana ale wojna ciągle trwa…

 15. Nie zastanawiać się i wysyłać te uchwały i oświadczenia jak najszybciej do odpowiednich służb administracyjnych by nie było zgody na budowę kopalni…. Widać że Rathdowney macza palce a wy radni jesteście nieporadni i za wolno myślący.. Kłóćcie siętak dalej to w końcu was wyrolują i będzie obciach na całą Polskę jak to znów Zawiercie dało się wydymać……

 16. Panu Prezydentowi dziękujemy za takie postępowanie….. Zamiast pisać na fb móglby napisać do Premiera, Lasów Państwowych itd. by zapobiec działaniom Rathdowney, którzy z butami wchodzą w nasz region i rządzą się naszymi zasobami jakby to było ich. Nie zauważa tego Pan Prezydent i Rada Miejska???

  • Zamiast wykorzystać fakt iż wszystkie gminy największe w powiecie wydały oświadczenia i uchwały to zwlekacie z czynnościami….. Pytanie tylko czy celowo…..wbrew temu co uchwalaliscie. A może Rathdowney was kupiła? Wcale bym się nie zdziwił….. Jeśli tak to ci co źle zarządzają gruntami i zasobami na szkodę powiatu i gmin w przyszłości poniosą tego konsekwencje….. Musicie się z tym liczyć.

 17. Pan Konarski to najbardziej nieudolne nieszczęście dla Zawiercia po 1989 R. Niestety, ale nie jest to człowiek mający odpowiednie umiejętności i kompetencje do pełnienia tego stanowiska, ludzie dali się zrobić w balona na podstawie kolorowych banerów na których obiecywał pierdu-pierdu. Oby jak najszybciej dobiegła końca ta kadencja, chociaż być może zostanie przerwana przed czasem, co byłoby z korzyścią dla miasta.

 18. Drogie dzieci , mydla wam oczy , uchwała rady miasta jest NIE WAŻNA i możecie ja w 4 litery wsadzić , Miasto musi zrobić referendum aby można było coś zrobić a tego nie zrobi bo musi coś prywatnego zrobić a nie głosować za wstrzymaniem prac przeciwko kopalni. wazniejsze są układy

  Tylko Referendum i wiecej niż 60% jest wstanie zatrzymać KoPalnie przed spec ustawą. o tym nawet nie informuja na FB pseudo fanatycy przeciw kopalni

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany.