zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Prezydent i urząd opublikowali zestawienie pozyskanych dotacji na inwestycje. Nie wspomnieli o 16 mln zł na OZE z wniosku złożonego w trakcie kadencji Witolda Grima

W środę 17 czerwca wieczorem prezydent Zawiercia Łukasz Konarski oraz Urząd Miejski w Zawierciu (na Facebooku: Miasto Zawiercie) w mediach społecznościowych opublikowali informację o pozyskanych w minionych latach dotacjach na inwestycje.

Tylko w 2019 roku udało nam się pozyskać ponad 17 mln zł na zadania inwestycyjne. To pieniądze, które pochodzą m.in. z Funduszu Dróg Samorządowych. Dla porównania: w 2018 roku pozyskano nieco ponad 6 mln 600 tys. zł, a rok wcześniej – 1 mln 700 tys. zł. Nie zatrzymujemy się i w kolejnych latach postaramy się o kolejne środki na inwestycje w Miasto Zawiercie – czytamy na Facebooku UM Zawiercie i prezydenta Łukasza Konarskiego.

W zestawieniu nie uwzględniono dotacji pozyskanej z wniosku pn. “Budowa instalacji odnawialnych źródeł energii w podregionie sosnowieckim – Irządze, Łazy, Poręba, Sosnowiec, Szczekociny, Zawiercie”. Zawiercie aplikowało o prawie 16 mln zł. Nabór w ramach konkursu trwał od 25 września 2017 do 29 maja 2018 roku. Łukasz Konarski został odwołany z funkcji zastępcy prezydenta Zawiercie ds. społecznych w dniu 18 października 2017 r.

Czy budowa instalacji odnawialnych źródeł energii, zwanych w skrócie OZE, to również inwestycja?

Gmina Zawiercie otrzymała dofinansowanie na przedmiotową inwestycję ze środków RPO WSL na lata 2014-2020. Aktualnie, wraz z innymi gminami uczestniczącymi w projekcie, przygotowuje się do jej realizacji. Liderem Projektu jest Gmina Zawiercie, gdzie zainteresowanie mieszkańców projektem było największe. Przy realizacji Projektu Partnerskiego przewidziano budowę mikro-instalacji OZE dla mieszkańców (w tym instalacji fotowoltaicznych, solarnych, pomp ciepła oraz kotłów na biomasę). Łącznie z terenu Gminy Zawiercie zostało złożonych ok. 1000 wniosków (liczba nieruchomości). Planowany okres zakończenia inwestycji – 30.09.2020 r. Całkowita wartość projektu wynosi 70 959 960,66 zł, z czego dofinansowanie ze środków UE to 53 056 897,98 zł. Wartość zadania dla samej Gminy Zawiercie wynosi 21 060 475,50 zł, z czego dofinansowanie ze środków UE to 15 850 900,10 zł – czytamy w (najnowszym) Raporcie o stanie gminy za rok 2019 r.

Kwota na OZE nie została uwzględniona w zestawieniu dotacji pozyskanych przez poprzedniego prezydenta Zawiercia Witolda Grima. Jakie projekty zostały ujęte w kwocie ponad 17 mln zł z dotacji pozyskanych w 2019 roku? Redakcja Mediów Zawierciańskich zwróciła się z tym pytaniem do rzeczniczki Urzędu Miejskiego w Zawierciu oraz naczelnika Wydziału Komunikacji Społecznej UM w czwartek rano. Gdy otrzymamy odpowiedź, natychmiast ją opublikujemy.

PK
redakcja@zawiercianskie.pl

Zdjęcie ilustracyjne i grafiki: Facebook “Miasto Zawiercie” i “Łukasz Konarski”

35 KOMENTARZY

 1. Panie Prezydencie a jak inwestycje w SAG? Co Pani Mikula zeobila do tej pory, jakie firmy chca zainwestowac w strefie?

 2. Która to już wpadka Drabka i jego wydziału? czy w tym wydziale propagandy nie zdają sobie sprawy, że wszystkie kłamstwa i niedopowiedzenia wyjdą na jaw? Czy mają naprawdę mieszkańców za idiotów?

 3. Panie redaktorze czy możemy spodziewać się jakiś informacji nt. śledztwa dot. rzekomego ataku Prezydenta na taksówkarza? Czy są już jakieś ustalenia służb w tym temacie? Bardzo dużo było informacji na zawiercianskie.pl na ten temat. Czy możemy się spodziewać rzetelnych informacji podsumowujących sprawę?

  • Fajnie się wydaje nasze pieniądze przez prezydenta kto go wkoncu rozliczy z tego, szkoda tylko ze my podatnicy za to płacimy…

 4. Brawo prezydencie Łukasz Konarski. Pan jeden tyle działa. Poprzednik rozdawał środki na budowę drzwi od kibla, a sprzyjający portal próbuje go tera gloryfikować, za co. Śmieszne.

 5. A co z odszkodowaniami dla niesłusznie zwolnionych pracowników panie prezydencie co z przywrócenie pani Nems do pracy boi się się Pan żeby pani Nems wróciła….

 6. Tyle kasy na synagoge wywalił prezydent której nie będzie co na to Przewodnicząca i rada miasta ma teraz do powiedzenia….

 7. Ale wywaleni koryciarze się rozbrykali. Nie powrócicie do korytek. pozostał kwik. A nasz Prezydent działa. Zawiercie się rozwija bez was, bo potraficie wszystko spipcyć. Za to należy się wielki szacunek Panu Konarskiemu.

 8. Panie Redaktorze co ma Pan do powiedzenia wobec artykułu dot. aktualnego stanu szpitala z dnia dzisiejszego artykuł Forum Express .
  Pan Dors zamiata pod dywanik sprawy szpitala? Gdzie my pacjenci mamy się leczyć skoro nasze miasto i szpital maja nieodpowiedxialnych włodarzy

 9. Kiedy wróci pani Nems na stanowisko wiceprezydenta skończą się układy naszego prezydenta i rozdawanie naszej kasy i stanowisk mi podwładnych.

 10. Kurier zawierciański dziś o naszej lecznicy
  Co mają władze do powiedzenia na ten temat jak zwykle pewnie układy i ukladziki a i pozamiatac pod dywan.

  • a co ta pani była posęł zrobiła dla Zawiercia ludzie kochani na wiejskiej nic nie zrobiła to w Zawierciu coś zrobi ? Chcą się pozbyć Konarskiego bo nie gra tak jak chce układ taka prawda dużo ludzi potraciło swoje układziki i teraz pokazuja pazurki

 11. Firma która wygrała dokończenie zachodniej obwodnicy wykonuje także prace na ul. Polskiej. Rozgrzebana w cały świat. Dlaczego odcinka od przychodni do Łośnickiej nie zrobi się już na “gotowo” skoro krawężniki , chodniki są gotowe ? Ile ma trwać ten rozgardiasz ?

 12. do wyznawców p. KOnarskiego , czy naprawdę wam nie przeszkadza że wasz szef podaje nie prawdziwe treści i żyjecie w nie realnym świecie . pijarem na dłuzszą nie da się kierować miastem .

 13. Kolo a co TY zrobiłeś dla Zawiercia ?? Nikt nikomu nie broni robić wspaniałe rzeczy dla naszych mieszkanców , to nie jest przywilej tylko posłow , do dzieła .

  • #RADNY bezradni wybrani zostali w wyborach za nasze pieniadze podatnikow i maja obowiazek pracy na rzecz miasta. Wymien prosze po kolei co radni miasta i powiatu Zawiercie zrobili dla tej ziemi…np dla rozwoju miasta nowych miejsc pracy?

 14. Ale Pani posłAnka brała pieniądze, jako reprezentant regionu i swojego wyborcy. A wyborca ma prawo do oceny działania posła i w tej materii się wypowiadać. Dlatego negatywna ocena posłAnki nie powinna nikogo denerwować, a skoro ta ocena, że poseł nic nie zrobiła, jest niesprawiedliwa, to proszę powiedzieć, co Zawiercie zyskało za jej 8 letniej kadencji jako poseł.

 15. Tylko PR i PR ciekawe, ile w tym prawdy? Mnie i chyba wielu mieszkańców interesują nowe inwestycje i miejsca pracy. Do tej pory tylko doszło do zwolnień dzięki działaniom prezydenta.

 16. Zgoda buduje ,niezgoda rujnuje .Dla wszystkich decydentów sceny samorzadowo-biznesowej to ludowe przysłowie powinno być drogowskazem do dalszej działalności. Zakopać topory wojenne i wspólnie ku pomyślności naszego wspólnego miasta współpracować. Na zdjęciach starego Zawiercia jest fotografia Synagogi ,,taki skromny budynek i taka też powinna pozostać i powinna być symbolem dbania o przeszłość mieszkańców Zawiercia i żywym pomnikiem historii .Może warto aby jedni i drudzy uszanowali się wzajemnie ,bo wzajemne niechęci przekroczyły już punkt krytyczny .Tak zupełnie realnie w żadnym mieście powyżej 30000 mieszkańców referendum w sprawie odwołania burmistrza -prezydenta się nie powiodło,jedynie nastąpiła eskalacja konfliktu .

 17. Do Lindy. Synagogą nie doprowadzisz do zgody tylko do kłótni. W 2008 roku referendum w mieście ponad 30000 mieszkańców się powiodło. Odwołano Prezydenta Olsztyna. Zanim coś napiszesz najpierw sprawdź fakty.

 18. To wszystko to jest bardzo niepokojące i historia wraca farsą .W Olsztynie jak się okazało po bardzo długim postępowaniu sądowym to odwołany w wyniku referendum prezydent Małkowski okazał się niewinnym (prawomocny wyrok sądowy).Tą drogą j nie iść,a co do synagogi to powinna zostać odbudowana wg . mnie w wersji pamięci o dawnych mieszkańcach mojego miasta .Niepowazne w obecnej sytuacji jest referendum .A sprawa z gatunku obyczajowych źródło Kurier Zawierciański zakończyła się umorzeniem z braku dowodów. Powtarzam eskalacja konfliktów jest nikomu do niczego nie potrzebna ,

  • Do Lindy. Za eskalację konfliktu w mieście odpowiada Pan Konarski. Bez eskalacji Pan Konarski nie umie żyć. Wydając pieniądze bez wiedzy i zgody mieszkańców w budynek synagogi, który gmina żydowska zaniedbywała od lat i w końcu doprowadziła do katastrofalnego stanu, że zdjęła siebie odpowiedzialność i przerzuciła na miasto. Pan Konarski nie zapytał mieszkańców, czy chcą aby gmina przejęła budynek. Skoro przejął to remont powinien zrobić z własnych pieniędzy lub zorganizować zrzutkę w odnowie. Gdy któryś z radnych zapytał Pana Konarskiego, czy chciałby być właścicielem budynku synagogi to zrobił minę srającego kota. W Olsztynie było skuteczne referendum w sprawie odwołania Prezydenta. Takie są fakty.

 19. Po pierwsze globalna i rozbawiona to facet może pedzio ale facet bez jaj podający się za te ksywy. Po drugie najeży zakończyć i to w tej chwili hejtowski obyczaj ludzi Konarskiego . Co ty na to Uki a co na to koleś? . W Zawierciu nie ma już tajemnicy dlaczego tak bardzo lizecie du…ewiadomo komu . Hehtji są pod kontrolą wszędzie . Dużo jeszcze nie wiecie o sobie hehehe przyjaciele za dychę

 20. Ta synagoga i marszałkowska już kością wszystkim stoi w gardle nikt niechce tam żadnych inwestycji i ładowania naszej kasy. Dość tej żenady. I karmnikow wystających z gaci Pana prezydenta na środku Marszałkowskiej.
  Ludzie opamietajcie się wkoncu.
  Przestańcie wyrzucać nasze pieniądze i tolerować układy i ukladziki naszego prezydenta. AAfera za afera, zwolnień nieslusznych tona w sądach.. Jeszcze wam mało … Wszystkich sobie poukladal ciepłe stolevzki porozdawal żeby mu nikt niepodskoczyl.
  Państwo w państwie.

 21. A co z tą afera co po Zawierciu jeździł z Kubusiem a w sądzie miał być tylko że niby na spotkaniu o którym nikt w urzędzie niewiedzial i do tej pory nikt nie potwierdził jego wersji ? Ciąg dalszy panie Redaktorze jest jakiś… Czekamy…
  Kłamstwo Odrazu wpłynęło jeszxze tego samego dnia a konsekwencji jak zwykle kolejny raz żadnych… Cd. Nastąpi?
  Kolejne pytanie to co wyżej nakreslil już ktoś i chwała mu za to Wszyscy widzą że porusza się tylko z chłopczykami po mieście co na to rodzice tych młodych radnych bezradnych Odnowicieli Zawiercia…

 22. Ktoś usiłuje szyć buty ,tyle że rozmiar butów gdzieś się zagubił .Moje przemyślenia ,sprawa z tłumaczka źródło Kurier Zawierciański okazała się dymem jak mówił jej mąż jest niestabilna emocjonalnie ,sprawa incydentu pod halą OSiR zakończona umorzeniem .Zbieg wydarzeń? ??

 23. To się nazywa konkretnie zamykanie ludziom gęby przez układy i ukladziki Robota w białych rękawiczkach albo zastraszanie ich jak tej biednej kobitki co napisała z zapytaniem na fb. Całe szczęście że kurier zawierciański to upoblicznil przynajmniej jest Bezpieczna czego niemozna wyczytać z odpowiedzi jaka udzielił jej Nasz włodarz miasta. 😂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.