zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Praca w obwodowych komisjach wyborczych: w których gminach jest najmniej chętnych?

Do wyborów na Prezydenta Polski pozostał niespełna miesiąc. Czy jest problem z chętnymi do pracy w obwodowych komisjach wyborczych w gminach powiatu zawierciańskiego? Sprawdziliśmy.

Liczba osób niezbędna do prawidłowego funkcjonowania obwodowej komisji wyborczej (czyli danego lokalu wyborczego, do którego idziemy oddać głos w wyborach) jest uzależniona od liczby osób zamieszkujących dany obwód wyborczy. Dla obwodów zamieszkiwanych przez nie więcej niż 1000 mieszkańców liczba osób w komisji wynosi 7, w przypadku obwodów zamieszkiwanych przez 1001-2000 osób – 9 pracowników komisji, obwody o liczbie mieszkańców 2001-3000 to 11 osób w komisji, a w obwodach głosowania powyżej 3000 mieszkańców w obwodowej komisji wyborczej powinno być 13 osób.

Jeśli chodzi o powiat zawierciański, najgorsza sytuacja ma miejsce w gminie Żarnowiec. Jak poinformował w piątek rano tamtejszy urząd gminy spośród 51 osób niezbędnych do pracy w 7 obwodowych komisjach wyborczych jak do tej pory zgłosiło się 16.

Nieco lepiej jest w gminie Kroczyce – do pracy w 5 komisjach potrzeba 41 osób, do urzędu wpłynęło 17 zgłoszeń. Został ogłoszony dodatkowy nabór kandydatów do pracy w komisjach wyborczych.

Również poniżej połowy wymaganej liczby osób zgłosiło się do pracy w komisjach w gminie Ogrodzieniec – potrzeba 52 osób, a zgłosiło się 21. Liczba obwodowych komisji w gminie wynosi 6.

Do dnia 16 kwietnia 2020 r. do pracy w obwodowych komisjach wyborczych zgłoszonych zostało 33 kandydatów. Są do zgłoszenia dokonane przez pełnomocników komitetów wyborczych. Nie wpłynęły samodzielne zgłoszenia kandydatur na członków obwodowych komisji wyborczych. Łącznie do pracy w obwodowych komisjach wyborczych w Gminie Łazy potrzeba 90 osób (skład ustawowy). W Gminie Łazy jest 10 obwodowych komisji wyborczych – informuje z kolei Urząd Miasta i Gminy Łazy.

We Włodowicach brakuje niemal połowy składu – zgłosiło się tam 20 osób, a do pracy w 5 komisjach potrzeba 39 ludzi.

Kilku osób brakuje w gminie Irządze – na 4 obwodowe komisje wyborcze potrzeba tam 28 osób, zgłosiło się jak do tej pory 24 mieszkańców.

Do dnia dzisiejszego przyjęliśmy 39 zgłoszeń kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych. Do powołania komisji w pełnych składach potrzeba 64 osób, a liczba minimalna to 40 osób. Na ternie Poręby tworzonych jest 8 obwodowych komisji wyborczych. W celu uzupełnienia brakującej liczby osób do prac w komisjach został wyznaczony dodatkowy termin zgłoszeń, który upłynął dzisiaj o godz. 13.00, ale nikt więcej nie został zgłoszony – odpowiedział na naszego maila Urząd Miejski w Porębie.

Również kilku osób brakuje w Szczekocinach.

W Gminie Szczekociny do chwili obecnej do pracy w komisjach wyborczych zgłosiło się łącznie 88 osób. Docelowo do pracy w komisjach potrzeba 96 osób. Wynika z tego, że na chwilę obecną do pracy w komisjach wyborczych brakuje jeszcze 8 osób. Gmina Szczekociny podzielona jest na 12 stałych oraz 2 odrębne obwody głosowania. Brakujące osoby zostaną uzupełnione przez Komisarza Wyborczego spośród wyborców z terenu Gminy Szczekociny – informuje Urząd Miasta i Gminy Szczekociny.

Minimalną liczbę osób niezbędną do pracy w obwodowej komisji wyborczej posiada gmina Pilica – do czwartku 16 kwietnia zgłosiło się 60 osób. Łączna maksymalna ilość osób przewidziana do pracy w OKW wynosi 61, a minimalna – 35. Na terenie gminy Pilica jest 7 obwodowych komisji wyborczych.

Również w Zawierciu zgłosiła się liczba osób niezbędna do pracy komisji wyborczych w minimalnym składzie.

– Obecnie w Zawierciu mamy 290 zgłoszeń osób do pracy w obwodowych komisjach wyborczych. W tej chwili na 41 obwodowych komisji wyborczych wszystkie uzyskały minimalne składy. Trwają prace weryfikacyjne osób zgłoszonych w systemie ewidencji ludności między innymi pod względem posiadanych praw wyborczych i czy są one wpisane do rejestru wyborców. W naszej gminie mamy 41 obwodowych komisji wyborczych (w tym 2 obwody zamknięte). Do 17 kwietnia wysyłamy informacje do komisarza wyborczego o dokonanych czynnościach związanych z powołaniem obwodowych komisji wyborczych. Jesteśmy zobligowani czekać na jego postanowienie – informuje Monika Polak-Pałęga, rzeczniczka Urzędu Miejskiego w Zawierciu.

PK
redakcja@zawiercianskie.pl

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany.