zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Co powstanie na ścianie MOPS-u? Są wyniki głosowania

Zakończyło się głosowanie dotyczące zagospodarowania ściany budynku MOPS. Zobaczcie, co wybrali mieszkańcy.

Głosowanie trwało od 18 do 24 stycznia, w konsultacjach wzięło udział 249 mieszkańców. Była to druga tura konsultacji. W pierwszej fazie zawiercianie mogli zgłaszać do urzędu miejskiego propozycje zagospodarowania obiektu.

Oto wyniki głosowania:

– zdjęcia dawnego Zawiercia z lokalizacją budynku obecnego MOPS z dawnych lat – 12 głosów,

– ściana powinna zostać przeznaczona na reklamy – 8 głosów,

– duży telebim do promowania wydarzeń organizowanych w mieście – 10 głosów,

– mural przedstawiający husarza na koniu z biało-czerwoną flagą – 9 głosów,

– mural z podobizną Marszałka Piłsudskiego oraz z cytatem jego wypowiedzi – 12 głosów,

– mural 3 D – z odtworzoną architekturę dawnego Zawiercia – np. kina „Stella” – 52 głosy,

– portret Jarosława Kaczyńskiego na tle biało-czerwonej flagi, a pod spodem napis: Dla Ciebie, Polsko – 27 głosów,

– mural – widok na dawne Zawiercie w stylizacji puzzli – cała ściana jako widokówka ułożona z puzzli – 24 głosów,

– nazw wszystkich osiedli i sołectw miasta – starego ich nazewnictwa (np. na tle mamy stylizowanej na XVIII-XIX w.) – 11 głosów,

– mural z kwiatami – 5 głosów,

– Zawiercie – blisko rodziny – 65 głosów,

– logo Miasta z napisem „Zawiercie” – 2 głosy,

– mural przedstawiający jurajskie amonity – 4 głosy,

– mural z „Dziewczynką z zapałkami” – 8 głosów,

Propozycję, która uzyskała najwięcej głosów (projekt „Zawiercie blisko rodziny”) zgłosiła pani Bożena Gwizdek. – Sposób zagospodarowania ściany oraz sposób realizacji projektu pozwalają na jak najmniejszą ingerencję w status budynku. Hasło wpisuje się zarówno w historię, jak i w teraźniejszość budynku jako siedziby kolejnych instytucji użyteczności publicznej, co pozwala utrzymać klimat historyczny tego miejsca. Hasło promuje miasto jako przyjazne mieszkańcom – uzasadniała zgłoszenie pomysłodawczyni.

Autorka propozycji zgłosiła również sposób realizacji projektu. Zaproponowała, by Młodzieżowa Rada Miasta ogłosiła w szkołach zbiórkę zdjęć od mieszkańców – skany, płyty, pliki jpg, zdjęcia oryginalne wraz ze zgodą na publikację wizerunku.

– Spośród zebranych zdjęć wybieramy takie, które w sposób różnorodny pokazują rodzinę, uwzględniając pokoleniowość, różne aspekty życia, różne okresy w 100-letniej tradycji miasta, można także wykorzystać dostępne zdjęcia archiwalne. Wybrane zdjęcia przygotowujemy w czarno-białej wersji i dużym formacie, sposób umieszczenia jest możliwy w kilku technologiach, najlepiej jeśli jak najmniej będzie się to wiązało z ingerencją w obecną elewację budynku – proponuje Bożena Gwizdek.

– Wyniki nie są tak jednoznaczne, jak przy wyborze pomysłu na zagospodarowanie skweru koło dworca, gdzie zdecydowana większość mieszkańców opowiedziała się za logiem miasta. Teraz jest czas na przeanalizowanie zebranych opinii oraz sposobu realizacji projektu. Warunkiem jego realizacji jest zebranie zdjęć od mieszkańców. Musimy także oszacować koszty. Porozmawiamy także z Młodzieżową Radą Miasta, ponieważ autorka propozycji zasugerowała, by projekt pilotowali młodzi radni – komentuje Rzecznik Urzędu Miejskiego w Zawierciu Łukasz Czop.

 

Źródło: Urząd Miejski w Zawierciu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.