zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Powiatowy Dzień Szpiku Kostnego w Zawierciu “Podaruj życie” [PLAKAT]

“Podaruj życie” – to nazwa Powiatowego Dnia Szpiku Kostnego, który odbędzie się w niedzielę 23 września w Miejskim Ośrodku Kultury “Centrum” w Zawierciu.

W Polsce niemal co godzinę ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę czyli nowotwór krwi. Tę diagnozę słyszą rodzice małych dzieci, młodzież, dorośli i seniorzy. Białaczka stanowi 2% wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe w naszym kraju. Jak pokazują statystyki, liczba ta z każdym rokiem rośnie, a 40% pacjentów, u których zdiagnozowano tę chorobę umiera. Dla wielu chorych jedynym ratunkiem jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od niespokrewnionego dawcy. Kluczową sprawą w tej metodzie jest znalezienie dawcy, który będzie genetycznym bliźniakiem chorego. Dlatego w naszym powiecie chcemy zainicjować Powiatowy Dzień Dawcy Szpiku Kostnego, którego celem będzie pozyskanie jak największej liczby potencjalnych dawców – czytamy w informacji prasowej.

Wydarzenie odbędzie się w godzinach od 10:00 do 16:00.

Podczas wydarzenia będzie można oddać krew lub zarejestrować się jako potencjalny dawca szpiku kostnego w stacjonujących przy MOK ambulansach Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach. Honorowym krwiodawcą może zostać osoba w wieku 18-65 lat. Aby zarejestrować się w bazie dawców szpiku kostnego trzeba mieć co najmniej 18 i nie więcej niż 48 lat. Zgłaszając się do rejestracji należy mieć ze sobą dokument tożsamości posiadający zdjęcie oraz numer PESEL. Uczestnicy Powiatowego Dnia Dawcy Szpiku Kostnego będą mieli możliwość darmowego wykonania pomiaru ciśnienia tętniczego krwi oraz pakietu badań laboratoryjnych: morfologia, cukier, cholesterol, magnez, kwas moczowy. Osoby, które zarejestrują się jako dawcy szpiku będą mogli dodatkowo wykonać badania poziomu markerów nowotworowych (wątroba, jelito, płuco) – piszą organizatorzy.

W programie wydarzenia znajdują się również występy muzyczne i artystyczne:

W programie wspólna zabawa w rytmach energetycznej Zumby oraz spektakl kabaretowy „Chory na sukces” z udziałem czołowych polskich artystów: Krzysztofa Hanke, Piotra Pręgowskiego, Tadeusza Rossa i Michała Wiśniewskiego. Przewidziane są także dodatkowe atrakcje towarzyszące, takie jak np. dmuchany plac zabaw dla dzieci, malowanie twarzy, stoiska partnerskie. Przedsięwzięcie organizuje Starostwo Powiatowe w Zawierciu i Urząd Miejski w Zawierciu z inicjatywy i przy współudziale uczniów II Liceum Ogólnokształcącego im. H. Malczewskiej w Zawierciu oraz we współpracy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach i Szpitalem Powiatowym w Zawierciu. Wydarzenie patronatem honorowym objęli: Minister Zdrowia Łukasz Szumowski, Marszałek Województwa Śląskiego Wojciech Saługa i Śląski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia w Katowicach – czytamy w informacji prasowej.

Patronat medialny nad wydarzeniem objął zawiercianskie.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.