zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

W poniedziałek 80. urodziny Wiesława Ochmana. Będzie uroczysta sesja w starostwie

Z okazji urodzin Honorowego Obywatela Zawiercia odbędzie się wspólna sesja rady miejskiej i powiatu.

Reklama

Przewodniczący Rady Powiatu Zawierciańskiego Jarosław Kleszczewski oraz Przewodniczący Rady Miejskiej w Zawierciu Paweł Kaziród zwołali uroczystą sesję Rady Powiatu Zawierciańskiego i Rady Miejskiej w Zawierciu z okazji uczczenia jubileuszu urodzin światowej sławy tenora, Honorowego Obywatela Miasta Zawiercia Wiesława Ochmana. Sesja odbędzie się w dniu 6 lutego (poniedziałek) o godz. 12.00 w Starostwie Powiatowym w Zawierciu, ul. Sienkiewicza 34, sala nr 317 (III piętro).

Porządek obrad sesji:

1. Otwarcie sesji i stwierdzenie jej prawomocności.

2. Powitanie zaproszonych gości.

3. Słowo wstępne Starosty Zawierciańskiego Krzysztofa Wrony.

4. Prezentacja dorobku artystycznego Wiesława Ochmana – wystąpienie Oskara Świtały.

5. Związki Wiesława Ochmana z Zawierciem – wystąpienie Prezydenta Miasta Zawiercia Witolda Grima.

6. Prezentacja dorobku koncertów charytatywnych „Wiesław Ochman i jego Goście”, wspierających Fundację Pomocy dla Szpitala w Zawierciu „Auxilium” – wystąpienie Prezesa Fundacji Czesława Kaweckiego.

7. Wystąpienia okolicznościowe.

8. Wystąpienie Honorowego Obywatela Miasta Zawiercia Wiesława Ochmana.

9. Zamknięcie sesji.

Wiesław Ochman urodził się 6 lutego 1937 w Warszawie. W 1960 uzyskał dyplom inżyniera-ceramika w AGH w Krakowie. W trakcie studiów rozpoczął naukę śpiewu pod kierunkiem Gustawa Serafina w Krakowie (1955-1959) i Marii Szłapak w Bytomiu (1960-1963). W 1960 został zaangażowany w Operze Śląskiej w Bytomiu, gdzie śpiewał przez trzy sezony; w latach 1963-1964 w Operze w Krakowie, a 1964-1970 w Teatrze Wielkim w Warszawie.

Karierę międzynarodową rozpoczął w 1967 od Opery w Berlinie, następnie występował w Monachium i Hamburgu. Odniósł też pierwsze sukcesy na festiwalach w Glyndebourne oraz Salzburgu. W 1972 występował w Operze Paryskiej, następnie w Chicago i San Francisco. W 1975 partią Arriga w operze Nieszpory sycylijskie Verdiego zadebiutował na scenie nowojorskiej Metropolitan Opera.

Występował na największych scenach operowych i estradach świata, w towarzystwie największych gwiazd operowych, m.in. w mediolańskiej La Scali (1982), Barcelonie, Buenos Aires, Madrycie, Moskwie, Rzymie, Sewilli i Wiedniu. Po 1999 Wiesław Ochman zajął się też reżyserią, wystawiając w Operze Śląskiej w Bytomiu Don Giovanniego W. A. Mozarta, Traviatę Verdiego oraz Carewicza Ferenca Lehára. W latach 70. XX wieku nagrał 2 polskie płyty z ariami operowymi i z ariami operetkowymi z akompaniamentem Orkiestry Polskiego Radia i Telewizji pod dyrekcją Zdzisława Górzyńskiego.

Otrzymał tytuł Kawalera Orderu Uśmiechu, a także został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (2001). W 2005 został odznaczony przez ministra kultury Waldemara Dąbrowskiego Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. 30 stycznia 2008 Senat AGH na uroczystym posiedzeniu nadał Wiesławowi Ochmanowi godność Doktora Honoris Causa AGH. Jest też członkiem Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie.

Tekst: Starostwo Powiatowe w Zawierciu/Wikipedia.org
Zdjęcie: Miejski Ośrodek Kultury w Zawierciu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.