zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Ponad 1200 głosów, 67% przeciw inwestowaniu w ul. Marszałkowską. Co na to urząd? “To zaledwie… 2,5 proc. wszystkich zawiercian”

We wtorek 12 maja portal zawiercianskie.pl ogłosił na Facebooku ankietę, w której zadaliśmy pytanie: “Czy Twoim zdaniem warto inwestować pieniądze z budżetu miasta, aby ulica Marszałkowska stała się nowym centrum społecznym/kulturalnym?”. Ankieta zakończyła się we wtorek 19 maja o godzinie 14:09. Oddano w niej 1203 głosy – 394 “za”, a 809 “przeciw”. Procentowo przedstawiony wynik ankiety to: 33% “za” i 67% “przeciw”.

Redakcja Mediów Zawierciańskich zwróciła się do Urzędu Miejskiego w Zawierciu z pytaniem o komentarz do wyników ankiety.

Łukasz Konarski, prezydent Zawiercia: Bardzo dziękuję redakcji za zainteresowanie tym tematem. Oczywiście, zdanie mieszkańców Zawiercia w każdej sprawie jest dla nas najważniejsze i tak jest także w tym przypadku. W moim programie wyborczym jednym z punktów była rewitalizacja ulicy Marszałkowskiej. Mieszkańcy zaufali mi w trakcie wyborów i zobowiązałem się do tego, by w trakcie kadencji realizować cały program. Jeśli chodzi o ankietę, to należy zwrócić uwagę na dwie kwestie. Po pierwsze: w ankiecie wzięło udział niewiele ponad tysiąc Internautów (dokładnie 1203), tymczasem w Zawierciu mieszka 48 tysięcy 179 osób (stan na 2019 rok). Uwzględniając nawet, że w internetowej sondzie brali udział tylko mieszkańcy Zawiercia, to stanowi to zaledwie… 2,5 proc. wszystkich zawiercian. Po drugie: w najbliższych tygodniach będziemy przedstawiać mieszkańcom kompleksowy plan dotyczący zmian przy ulicy Marszałkowskiej i bierzemy pod uwagę konsultacje społeczne w tej sprawie. Będą one z pewnością bardziej wiarygodne niż internetowa sonda – informuje Monika Polak-Pałęga, rzeczniczka Urzędu Miejskiego w Zawierciu.

Przypomnijmy, w marcu 2020 roku radni Rady Miejskiej w Zawierciu nie przyjęli uchwały zaproponowanej przez prezydenta Zawiercia dotyczącej zabezpieczenia 3,3 mln zł z budżetu miasta na przebudowę budynku dawnej synagogi przy ul. Marszałkowskiej w Zawierciu. Miasto informowało w lutym o przejęciu przez miasto budynku. Propozycja zabezpieczenia 3,3 mln zł z budżetu miasta była związana z planami miasta dotyczącymi aplikowania o środki zewnętrzne. Brak podjęcia uchwały oznaczał brak możliwości składania wniosku o dotację.

Wcześniej prezydent Zawiercia zawarł umowę z firmą Arten Consulting z Warszawy na kwotę 40 tys. zł na napisanie wniosku w sprawie ulicy Marszałkowskiej. Informację o umowie miasta z Arten Consulting przekazała na lutego sesji radna Ewa Mićka. Więcej informacji TUTAJ.

Z kolei na początku maja miasto Zawiercie złożyło wniosek o pozwolenie na przebudowę budynku dawnej synagogi przy ul. Marszałkowskiej 41.

– Gmina posiada dokumentację projektową przebudowy budynku dawnej synagogi z rozbudową o galerię frontową i zmianą sposobu użytkowania na centrum edukacyjno-kulturalne. Jeżeli Starostwo Powiatowe w Zawierciu przychyli się pozytywnie do naszego wniosku, pozwolenie będzie ważne trzy lata. W tym czasie będziemy szukali zewnętrznych źródeł finansowania dla tej inwestycji. Według kosztorysu inwestorskiego może ona kosztować około 6 milionów złotych. Za wcześnie, by mówić o tym, kiedy ruszą prace. W tej chwili szukamy możliwości pozyskania środków na zagospodarowanie tego miejsca – czytamy w odpowiedzi z 11 maja rzeczniczki Urzędu Miejskiego w Zawierciu Moniki Polak-Pałęgi.

Zdjęcie: Archiwum

PK
redakcja@zawiercianskie.pl

45 KOMENTARZY

 1. “Moja jest tylko racja, i to święta racja. Bo nawet jak jest twoja, to moja jest mojsza niż twojsza. Że właśnie moja racja jest racja najmojsza!”

  Panie Konarski jakie Pan inwestycje “sciagnal” dla Zawiercia? Moze rozwoj SAG wplywy z podatkow etc., pozwoli na remont nawet Marszalkowskiej czy innych…..Co Pani Katarzyna Mikula zrobia w SAG? Pa ie Konarski jesli to jest pare % to po co robic ankieta i bic piane. Zawiercie potrzebuje inwestycji w SAG a nie “malowania trawy”. Pewien % obywateli wybralo Pana i………

 2. ” w najbliższych tygodniach będziemy przedstawiać mieszkańcom kompleksowy plan dotyczący zmian przy ulicy Marszałkowskiej i bierzemy pod uwagę konsultacje społeczne w tej sprawie. Będą one z pewnością bardziej wiarygodne niż internetowa sonda”

  Konsultacje społeczne czyli spotkania na których pojawiało się może do 20 osób z czego połowa to klakierzy urzędu miasta – faktycznie bardziej wiarygodne 😀 😀 😀

 3. Mam przed sobą program wyborczy, jeszcze wówczas, kandydata na urząd prezydenta Zawiercia Łukasza Konarskiego. W programie są dwie obszerne strony dotyczące działań z zakresu rewitalizacji. Jedna dotyczy osiedla TAZ, druga ulicy Marszałkowskiej właśnie. Frapujące jest to, że w zawierciańskich warunkach zarzuca się politykowi nie to, że po wyborach porzuca swój program, ale to, że…go realizuje. Jestem w stanie założyć się o każde pieniądze, że wyborcy prezydenta Konarskiego, przed postawieniem krzyżyka przy jego nazwisku, mieli dostęp do Planu Mądrych Rozwiązań dla Zawiercia. Skoro mieli, to mimo wszystko musieli wiedzieć, że rewitalizacja Marszałkowskiej jest jednym z ważnych punktów programu wyborczego (wszak poświęcono jej całą stronę). Dziś za próbę i chęć spełniania własnych postulatów wyborczych, prezydenta się krytykuje (oczywiście, gdyby nie podjął żadnych działań w tym zakresie, spotkałby się z nagonką, że własnych postulatów wyborczych nie realizuje). Ba, stara się nawet – przy użyciu tak niedokładnego i podatnego na manipulacje narzędzia, jakim jest sonda internetowa – odwieść prezydenta od realizacji własnego programu, za którym wszak Zawiercianie zagłosowali. Marszałkowska miała być dla NGO’s, grup młodzieżowych i kulturalno-artystycznych (tak wynika z programu). Z tego, co czytam na Mediach Zawierciańskich oraz stronie Urzędu Miejskiego, działania prezydenta zmierzają właśnie w tym kierunku. Jednocześnie pojawia się jakiś nieracjonalny opór społeczny przed realizacją przez prezydenta własnych zobowiązań wyborczych. Pomijam już tutaj zachowania Rady Miejskiej, gdzie sojusze zmieniają się bardziej dynamicznie niż w Grze o Tron, a formalny koalicjant raz za razem robi prezydentowi afront (czasami zastanawiam się, czy pani przewodnicząca Chawuła jest w koalicji z formacją prezydenta Konarskiego, czy jednak w jakiejś nieformalnej koalicji z radną Mićką).

  Reasumując, w Zawierciu po staremu – społeczne rozdwojenie jaźni.

  • jest rozdwojenia jaźni ponieważ Zawiercie w roku 2018 miało 40411 tys. osób uprawnionych do głosowania, na prezydenta w drugiej turze wyborów zdobył 9836 głosów, to jakieś 24%

 4. @Wikariuszu

  Sporo racji w tym co piszesz. Polityczne rozdwojenie jaźni można było zaobserwować wśród wielu obecnych radnych którzy zmienili barwy zaraz po tym jak dostali się rady miasta. Skoro oni to zrobili zaraz po wyborach to dlaczego dziwisz się, że wyborcy zmienili zdanie co do działań Pana Prezydenta ? Przykład radnego Trepki który do niedawna drugi po Kubusiu przyboczny Pana Prezydenta już taki chętny do głosowania za jego projektami nie jest.

  Co do samych działań Prezydenta – w tym samym programie była też mowa o transparentnych działaniach Urzędu Miasta, nie podnoszeniu podatków i stawianiu na wykwalifikowanych ekspertów. Wydarzenia ostatnich już prawie dwóch lat pokazują jak poważnie podchodzi się do takich zagadnień.
  Na początku kadencji wiele było słychać o tym w jakim to ciężkim stanie finansowym znajduje się miasto , jak to poprzednik zadłużył je na nietrafione inwestycje, konieczne były poniesienia podatków za wywóz śmieci, emisja obligacji i wszystko to po to żeby wydać kolejne grube miliony na jeden budynek na ulicy Marszałkowskiej?
  Nie dziw się zatem że nawet wyborcy którzy głosowali na Pana Konarskiego i jego towarzystwo tracą do niego cierpliwość.

  • Stańczyku, z tym, że wiesz, że bez silnego i stabilnego poparcia w Radzie Miejskiej, nawet najambitniejszy i najbardziej racjonalny program wyborczy nie może zostać zrealizowany, bo jak radni postawią się okoniem, to nijak środków w budżecie na realizację obietnic wyborczych się nie wyczaruje. Analizując program, nie można odmówić prezydentowi starań o realizację postulatów rewitalizacji osiedla TAZ oraz Marszałkowskiej. Również przesunięcie wektora ze sportu w stronę kultury jest odczuwalne (co z resztą dużo osób razi, ale też jestem zdania, że sport profesjonalny powinien utrzymywać się sam). Plany aktywizacji młodzieży (chociażby przez powołanie Forum) również są w jakiejś mierze realizowane. Dalej – usprawnienie komunikacji miejskiej oraz rowery miejskie – w realizacji. Współpraca z seniorami i Uniwersytetem Trzeciego Wieku – funkcjonuje poprawnie, a nawet lepiej niż za poprzedników. Powołano forum przewodniczących osiedli, przystąpiono do stopniowego remontu basenu miejskiego (choć może rzeczywiście nie od tej strony od której trzeba), utworzenie mieszkań wspieranych, walka ze smogiem, stawianie na ekologię, miejski system informacyjny SMS, kurtyny wodne, reorganizacja PUK, nowe miejsca w żłobku, powołanie forum przedsiębiorców (otwartego, a nie na zasadzie ekskluzywnego zaproszenia), publikacja i transparentność wydatków (na BIP) oraz łatwość otrzymania treści umów (w korelacji z zestawieniem wydatków i publikacją centralnego rejestru umów wystarczy tylko złożyć wniosek, żeby poznać treść umowy), reorganizacja urzędu usprawniająca jego funkcjonowanie. Wszystko to było w programie i jest w jakiejś mierze realizowane (albo przynajmniej podejmuje się starania zmierzające do realizacji tych postulatów).

   Największe braki zauważyć należy w zakresie poprawy sytuacji mieszkaniowej w mieście (tutaj wypadałoby też nieco wstrząsnąć ZGM) oraz rozwojem gospodarczym (niestety, inwestycje na SAG wyglądają tak, jak za poprzedników, czyli nijak), ale z drugiej strony – nie od razu Rzym zbudowano, a koniec kadencji przypada jednak na rok 2023.

   Wywołałeś tutaj również przykład radnego Trepki (w sumie można by tu także o kilku osobach z list prezydenta wspomnieć), który to przykład jest jednak symptomatyczny. Radny Trepka w oparciu o przywoływany program (zakładający m.in. rewitalizację Marszałkowskiej) wszedł do Rady Miejskiej, ba! – sam nawet z tym programem biegał, rozrzucając po skrzynkach mieszkańców. Dziś się od niego odcina, przytulając się do Korwina. Jego prawo, natomiast ocena należeć będzie do wyborców.

   Niestety, w wielu aspektach prezydentura Łukasza Konarskiego, jeśli spojrzy się na “koalicjanta”, może mieć wiele punktów stycznych z prezydenturą Mirosława Mazura. Tam też były niezłe pomysły, ale przy sceptycznej radzie – nie dało się ich przeforsować. Obym był złym prorokiem. Samemu prezydentowi Konarskiemu życzę jednak by na koniec swojej kadencji mógł się pochwalić realizacją swojego programu co najmniej w trzech czwartych. Wtedy bowiem nie będzie go rozliczała ani radna Mićka, ani przewodnicząca Chawuła, ani redaktor Kmiecik, ani internauci, ale wyborcy przy urnach. Jedynie ten sondaż będzie miarodajny. A póki co, dajmy prezydentowi pracować – nie musimy się z nim zgadzać, ale na litość boską, chociaż psów na nim nie wieszajmy za próby realizacji swojego programu.

  • Stańczyku, z tym, że wiesz, że bez silnego i stabilnego poparcia w Radzie Miejskiej, nawet najambitniejszy i najbardziej racjonalny program wyborczy nie może zostać zrealizowany, bo jak radni postawią się okoniem, to nijak środków w budżecie na realizację obietnic wyborczych się nie wyczaruje. Analizując program, nie można odmówić prezydentowi starań o realizację postulatów rewitalizacji osiedla TAZ oraz Marszałkowskiej. Również przesunięcie wektora ze sportu w stronę kultury jest odczuwalne (co z resztą dużo osób razi, ale też jestem zdania, że sport profesjonalny powinien utrzymywać się sam). Plany aktywizacji młodzieży (chociażby przez powołanie Forum) również są w jakiejś mierze realizowane. Dalej – usprawnienie komunikacji miejskiej oraz rowery miejskie – w realizacji. Współpraca z seniorami i Uniwersytetem Trzeciego Wieku – funkcjonuje poprawnie, a nawet lepiej niż za poprzedników. Powołano forum przewodniczących osiedli, przystąpiono do stopniowego remontu basenu miejskiego (choć może rzeczywiście nie od tej strony od której trzeba), utworzenie mieszkań wspieranych, walka ze smogiem, stawianie na ekologię, miejski system informacyjny SMS, kurtyny wodne, reorganizacja PUK, nowe miejsca w żłobku, powołanie forum przedsiębiorców (otwartego, a nie na zasadzie ekskluzywnego zaproszenia), publikacja i transparentność wydatków (na BIP) oraz łatwość otrzymania treści umów (w korelacji z zestawieniem wydatków i publikacją centralnego rejestru umów wystarczy tylko złożyć wniosek, żeby poznać treść umowy), reorganizacja urzędu usprawniająca jego funkcjonowanie. Wszystko to było w programie i jest w jakiejś mierze realizowane (albo przynajmniej podejmuje się starania zmierzające do realizacji tych postulatów).

   Największe braki zauważyć należy w zakresie poprawy sytuacji mieszkaniowej w mieście (tutaj wypadałoby też nieco wstrząsnąć ZGM) oraz rozwojem gospodarczym (niestety, inwestycje na SAG wyglądają tak, jak za poprzedników, czyli nijak), ale z drugiej strony – nie od razu Rzym zbudowano, a koniec kadencji przypada jednak na rok 2023.

   Wywołałeś tutaj również przykład radnego Trepki (w sumie można by tu także o kilku osobach z list prezydenta wspomnieć), który to przykład jest jednak symptomatyczny. Radny Trepka w oparciu o przywoływany program (zakładający m.in. rewitalizację Marszałkowskiej) wszedł do Rady Miejskiej, ba! – sam nawet z tym programem biegał, rozrzucając po skrzynkach mieszkańców. Dziś się od niego odcina, przytulając się do Korwina. Jego prawo, natomiast ocena należeć będzie do wyborców.

   Niestety, w wielu aspektach prezydentura Łukasza Konarskiego, jeśli spojrzy się na “koalicjanta”, może mieć wiele punktów stycznych z prezydenturą Mirosława Mazura. Tam też były niezłe pomysły, ale przy sceptycznej radzie – nie dało się ich przeforsować. Obym był złym prorokiem. Samemu prezydentowi Konarskiemu życzę jednak by na koniec swojej kadencji mógł się pochwalić realizacją swojego programu co najmniej w trzech czwartych. Wtedy bowiem nie będzie go rozliczała ani radna Mićka, ani przewodnicząca Chawuła, ani redaktor Kmiecik, ani internauci, ale wyborcy przy urnach. Jedynie ten sondaż będzie miarodajny. A póki co, dajmy prezydentowi pracować – nie musimy się z nim zgadzać, ale na litość boską, chociaż psów na nim nie wieszajmy za próby realizacji swojego programu.

 5. Skandaliczne jest to w jaki sposób traktowani są mieszkańcy miasta, którzy wyrażają swoje negatywne zdanie w sprawie ul. Marszałkowskiej w tej ankiecie. Prezydent nie widzi potrzeby rozwoju innych dzielnic miasta. Fakty są takie, że Prezydent na siłę chce wcisnąć grube miliony w synagogę, w żłobek tylko dlatego, że mieszczą się na ul. Marszałkowskiej, a inne osiedla i sołectwa Prezydent totalnie olewa. W swoim programie miał rozwój SAG. Gdzie ten rozwój jest? Nie widać nowych inwestorów. Nie widać żadnych działań, aby inwestorów tutaj ściągnąć. Jeśli myślą, że ogłoszenie do inwestorów na profilu Agencji Rozwoju Zawiercia na Facebooku będzie skuteczne to się grubo mylą. W tym programie była mowa o audycie, jawności umów itp. Prezydent rządzi od ponad roku i wyników audytu nie ma, a umowy też nie są publikowane. Niech Pan Konarski przestanie kompromitować miasto Zawiercie.

 6. Lepiej to miliony przeznaczyć na nowa hale widowisko sportowa,. Nawet niech budowa będzie trwała 3 czy 4 lata, z każdym rokiem jkais etap budowy. To lepiej na to wydać kasę, niż na Marszałkowska…

 7. Za kilka dni czerwiec a żadnych działań przy zakończeniu Zachodniej Obwodnicy nie widaç. Czy odpowiednim czasem na takie prace są miesiące zimowe ???

 8. Stańczyku, z tym, że wiesz, że bez silnego i stabilnego poparcia w Radzie Miejskiej, nawet najambitniejszy i najbardziej racjonalny program wyborczy nie może zostać zrealizowany, bo jak radni postawią się okoniem, to nijak środków w budżecie na realizację obietnic wyborczych się nie wyczaruje. Analizując program, nie można odmówić prezydentowi starań o realizację postulatów rewitalizacji osiedla TAZ oraz Marszałkowskiej. Również przesunięcie wektora ze sportu w stronę kultury jest odczuwalne (co z resztą dużo osób razi, ale też jestem zdania, że sport profesjonalny powinien utrzymywać się sam). Plany aktywizacji młodzieży (chociażby przez powołanie Forum) również są w jakiejś mierze realizowane. Dalej – usprawnienie komunikacji miejskiej oraz rowery miejskie – w realizacji. Współpraca z seniorami i Uniwersytetem Trzeciego Wieku – funkcjonuje poprawnie, a nawet lepiej niż za poprzedników. Powołano forum przewodniczących osiedli, przystąpiono do stopniowego remontu basenu miejskiego (choć może rzeczywiście nie od tej strony od której trzeba), utworzenie mieszkań wspieranych, walka ze smogiem, stawianie na ekologię, miejski system informacyjny SMS, kurtyny wodne, reorganizacja PUK, nowe miejsca w żłobku, powołanie forum przedsiębiorców (otwartego, a nie na zasadzie ekskluzywnego zaproszenia), publikacja i transparentność wydatków (na BIP) oraz łatwość otrzymania treści umów (w korelacji z zestawieniem wydatków i publikacją centralnego rejestru umów wystarczy tylko złożyć wniosek, żeby poznać treść umowy), reorganizacja urzędu usprawniająca jego funkcjonowanie. Wszystko to było w programie i jest w jakiejś mierze realizowane (albo przynajmniej podejmuje się starania zmierzające do realizacji tych postulatów).

  Największe braki zauważyć należy w zakresie poprawy sytuacji mieszkaniowej w mieście (tutaj wypadałoby też nieco wstrząsnąć ZGM) oraz rozwojem gospodarczym (niestety, inwestycje na SAG wyglądają tak, jak za poprzedników, czyli nijak), ale z drugiej strony – nie od razu Rzym zbudowano, a koniec kadencji przypada jednak na rok 2023.

  Wywołałeś tutaj również przykład radnego Trepki (w sumie można by tu także o kilku osobach z list prezydenta wspomnieć), który to przykład jest jednak symptomatyczny. Radny Trepka w oparciu o przywoływany program (zakładający m.in. rewitalizację Marszałkowskiej) wszedł do Rady Miejskiej, ba! – sam nawet z tym programem biegał, rozrzucając po skrzynkach mieszkańców. Dziś się od niego odcina, przytulając się do Korwina. Jego prawo, natomiast ocena należeć będzie do wyborców.

  Niestety, w wielu aspektach prezydentura Łukasza Konarskiego, jeśli spojrzy się na “koalicjanta”, może mieć wiele punktów stycznych z prezydenturą Mirosława Mazura. Tam też były niezłe pomysły, ale przy sceptycznej radzie – nie dało się ich przeforsować. Obym był złym prorokiem. Samemu prezydentowi Konarskiemu życzę jednak by na koniec swojej kadencji mógł się pochwalić realizacją swojego programu co najmniej w trzech czwartych. Wtedy bowiem nie będzie go rozliczała ani radna Mićka, ani przewodnicząca Chawuła, ani redaktor Kmiecik, ani internauci, ale wyborcy przy urnach. Jedynie ten sondaż będzie miarodajny. A póki co, dajmy prezydentowi pracować – nie musimy się z nim zgadzać, ale na litość boską, chociaż psów na nim nie wieszajmy za próby realizacji swojego programu.

 9. Nagonkę na naszego Prezydenta robią osoby, które pozbawiane zostały korytka. Cała poprzednia ekipa, nie wiem dlaczego, uważała się za gwiazdy nie do ruszenia. Popierali inwestycje ,,drzwi donikąd”, osadzanie kolesi na kierowniczych stanowiskach z zarzutami, lub inne beznadziejne projekty za grubą kasę, wtedy nie wnosili żadnych poprawek ani zapytań. Jak siedzieli na urzędniczych stołeczkach to wszystko było ok. Za to ich nic nierobienie usłyszeli dziękujemy, i tu się zaczęło. A obecny Prezydent Konarski z urzędnikami Urzędu Miasta działa na rzecz rozwoju miasta, a to wszystkim byłym przeszkadza i tylko myślą, jak tu powrócić do dawnego układu. Dobrze, że tamte czasy minęły. Popierajmy naszego Prezydenta Łukasz Konarskiego.

 10. Jeśli rzecznik porównuje 1203 osoby z 48179 mieszkańców to Pan Konarski nie ma legitymacji do pełnienia urzędu, bo głosowało na niego 9836 mieszkańców. Odnowa też zrobiła sondę na Facebooku, głosowało 110 osób. Wtedy nie miało znaczenia, że to garstka osób? W tym roku przypada 2 lata rządów włodarza miasta. Włodarzowi zajmuje 2 lata wykonanie audytu, bilans otwarcia i pokazanie stanu finansów (miał to zrobić w ciągu 60 dni), publikacja umów i wydatków, wdrożenie internetowej obsługi, powołanie Doradcy Mieszkańca, powołanie Agencji Budownictwa Społecznego, utworzenie baru mlecznego, szczepienie HPV i przeciw grypie, utworzenie wypożyczalni rowerów miejskich, zwolnienia podatkowe przy budowie domu utworzenie parkingów w Centrum i na Żabkach (włodarz twierdził że tylko trzeba wdrożyć projekty, które są w życie), patrole straży miejskiej koło szkół i przedszkoli. Włodarz na Facebooku pisał “obligacje powinny przynosić wymierne korzyści dla mieszkańców w postaci miejsc pracy”. Na temat rozwoju Strefy Aktywności Gospodarczej a w zasadzie braku rozwoju wiele już tutaj powiedziano. Jest to prawda oczywista. Ten sam włodarz na Facebooku oznajmił, że “decyzje powinny zapadać wspólnie z mieszkańcami, a nie w gronie kilku osób. Uchroni nas to przed marnowaniem środków publicznych”. Włodarz zmarnował 230000 na projekt przebudowy budynku synagogi i decyzję o tym podjął sam bez mieszkańców. Większość mieszkańców widziała te piękne zdjęcia projektu parku z hamakami przy ul. Westerplatte. W jednym z wywiadów włodarz Konarski stwierdził, że ten plan mu się pozmieniał. Widocznie jest tak, że ta inwestycja “dobrze wygląda na zdjęciach w roku wyborczym”. Włodarz twierdził na Facebooku, że “będzie to kadencja uczciwa – bez niczego do ukrycia”. Dlaczego włodarz Konarski ukrywa np. powody dla których ZGK chciało sprzedać działki? Mieszkańcy mają rozum i widzą więcej niż się włodarzowi wydaje. Nie dadzą się oszukać.

 11. Rozum to my mieszkańcy mamy, dlatego popieramy Prezydenta Łukasza Konarskiego. W Zawierciu dużo się zmienia na naszą korzyść. Rozum to my mamy, dlatego wybraliśmy na Prezydenta Łukasza Konarskiego. Rozum to my mieszkańcy mamy, dlatego z wielką satysfakcją podziękowaliśmy poprzedniej ekipie.

 12. Nikt się nie liczy dla Konarskiego.. tylko on ma racje.. taką sumę jaką chce włożyć w klitkę na Marszałkowskiej, spokojnie mógłby przeznaczyć na ważniejszy cel. Mam nadzieję że na czerwcowej sesji, wygonią tego darmozjada.

 13. Z nagłówka wynika że 1200 osób głosowało przeciw!
  Propaganda godna Paula Josepha Goebbelsa, cóż Panie Kmiocik – w głowie nadalprym wiedzie mamona Pana Kryspina!

 14. Dzięki demokracji i wolnym wyborom , mogliśmy rozgonić darmozjadów, a na stanowisko Prezydenta Miasta Zawiercie wybraliśmy Łukasz Konarskiego. Od czasów wolnych wyborów ten fakt jest największym sukcesem mieszkańców .

 15. Co do menelstwa to bogactwo naszego miasta i ciesz się człowieku jak mieszkasz z daleka od nich ,bo twoje prawa się nie liczą .Taki jest los wszystkich miast ,które do dnia dzisiejszego nie odnalazły się po reformach gospodarki zwanej szumnie wolnorynkową .Pozyskanie środków na odnowienie żydowskiej synagogi ma pochodzić ze środków zewnętrznych,nie z miasta .Nikt nikogo nie ogrodzi drutem pod napięciem i z tego należy zdać sobie sprawę. Istotną sprawa jest doprowadzenie do końca stanu włascicielskiego mienia pożydowskiego ,idąc wzorem innych miast ,moze warto zobaczyć jak poradziły sobie z tymi skomplikowanymi sprawami inne miasta typu Będzin ,Łomża,,Częstochowa .

 16. Tą wiadomość powyżej powinien posiadać każdy mieszkaniec Zawiercia …… środki na odbudowę dawnego Zawiercia pochodzą ze środków zewnętrznych, a nie z miasta. Brawo Panie Prezydencie, pokazuje Pan mądre rozwiązania.

  • Co to znaczy zewnętrzne środki i czym się różnią od wewnętrznych. Nie za bardzo rozumiem. W tej kadencji bardzo często padają takie hasła. Proszę o wyjaśnienie.

  • Rozumiem, że pieniądze na wkład własny miasta dasz Ty. Zanim się wypowiesz najpierw sprawdź fakty. Kto chciał zabezpieczyć 3 miliony na wkład własny w sprawie synagogi? Tym kimś jest Pan Konarski. Radni się nie zgodzili i bardzo dobrze zrobili.

 17. Jak tak jest jek piszą powyżej, to dlaczego p. Konarski chciał uzyskać zgodę Rady Miejskiej na wydanie 3 milionów na synagogę (tzw. wkładu własnego)? Te 3 bańki to pieniądze nasze gminy czy zewnętrzne? Nasze, a nie zewnętrzne!!!!!

 18. I dotarliśmy do clou problemu .Z tego co zrozumiałem to prezydent zlecił sporządzenie projektu architektonicznego z tego co pisał z jego funduszu na sytuację nadzwyczajne .A co będzie dalej to zobaczymy ,jak się uda to wspaniałe, a jak się nie uda to będziecie bili w niego jak w pusty bęben. Wszystkim jednak przydałoby się uzupełnić wiedzę skąd samorząd ma pieniądze. Redaktor naczelny w szerzeniu kaganka oświaty samorządowej powinien podjąć działania .

  • Pięknie odwracasz kota ogonem. Clou problemu to nie rozumie Pan Konarski. A jaka tam jest sytuacja nadzwyczajna? Powódź, susza czy koronawirus? W sprawie projektu budynku synagogi doszło do zmarnotrawienia pieniędzy mieszkańców. Pan Konarski wyrzucił je w błoto i jeszcze dziś ma czelność spojrzeć w oczy. Pieniądze w budżecie są mieszkańców, a jedyny fundusz jaki ma Pan Konarski to swój prywatny portfel.

 19. Jakiś ciemniak pisze sam ze sobą. Nawet można przypuszczać kto ???? Nic to nie pomoże już nie wrócisz na stołek .

 20. Ale uruchomił prezydent do pisania swoich piesków. To śmieszne ankieta 1200 osób nie ma znaczenia a 20 osób z konsultacji społecznych i każdy z nich d… liże za stołeczki prezydentowi to jest wtedy wiarygodna decyzja. Dzieciaki zbliża się koniec roku może byście się pouczyli bo średnia poniżej 5,0 to g… a nie średnia. Znaczy tatuś od hejtu jakieś 4,0 załatwił. Nikt z nas normalnych nie głosował na dziecko, chcemy zmian ale nie wydawania w błoto pieniędzy podatników. 1500 kibiców się nie liczy a gó… ria w ilości kilku klakierów to jest świętość i w tych pustych główkach tylko zabawa na trzepaku a właściwie to nawet w piaskownicy. Przeżyłem paru prezydentów ale takiego niemoty to jeszcze nie było, a jak już piszecie o stołkach dla swoich to ten prezydent w tym osiągnął szczyt wszystkiego najgorszego w dobrej zmianie, nie ważne kwalifikacje byle był swój. Do radnych, mam nadzieję, że za stołeczki nie będziecie głosować i nie dacie absolutorium miernocie. Do tych co to uciekają z sesji, rozliczymy was i to dokładnie.

 21. Jestem za jasnością i transparentniścią życia publicznego i przestrzeganiem prawa. Na tym forum usłyszałem o byłym prezydencie Nowej Soli i dość dokładnie poznałem jego działania .Głęboko wierzę ,że-Zawiercie może udać się w stronę dobrej mocy .A zawierciańskie.pl oprócz działalności kto z kim ,a kto przeciw ,moze prowadzić działalność edukacyjną wśród społeczeństwa czego z całego serca i głowy życzę. Nie jestem pracownikiem samorządowym i raczej nim nie będę,a losy mojej małej ojczyzny z definicji nie będą mi obojętne.

 22. Pawia mi sie chce jak czytam te komentarze obudzcie sie….tylko inwestycje INWESTYCJE W SAG! uratuja to miasto zaklady pracy NOWE ZAKLADY PRACY! a nie pier***nagonka..bedzie…jestesmy….czas przyszly a nie dokonany. SERIO NIE DA SIE NIC ZROBIC W SAG ilu z WAS dojezdza do pracy do Zaglebia Slaska…..widac po parkingach kolo dworca z wiatami z prl zenua z tymi wiatami….Pier***3po3 ZAWIERCIANIE I POWIAT POTRZEBUJE PRACY =ROZWOJ SAG ! a nie inwestycje ??typu prawoskret z Sienkiewicza na Lesna….nie lepie swiatla a propos..W ZAWIERCIU JEST TAK BEDZIE JUZ BEDZIE ZARAZ BEDZIE NO JUZ PRAWIE JEST……portalu nie kasuj tgo posta dzieki

 23. Gdy dojdzie do remontu synagogi, zacznie tam się coś dziać, powstaną popularne knajpki i lokale to rozumiem że nie bedziemy w nich oglądać Redaktora Kmiecika, “eksperta ” Peronia, Omegi itp. przypadków. Dotrzymacie słowa? Swoich pociech też tam nie wysyłajcie na zajęcia kulturalne, co najwyżej mogą pójść na halę pokibicować Jurajskim Rycerzom, chyba ze Prezes okaże łaskę i pozwoli raz na kwartał z pół godziny piłkę podbijać na parkiecie.

  • Bez Marszałkowskiej i synagogi da się żyć. Jako mieszkaniec Zawiercia mam prawo do wyrażenia swojej opinii niezależnie od tego czy ona Ci się podoba czy nie.

 24. Jeżeli synagoga zostanie wyremontowana, stanie się miejscem popularnym i przyciagajacym młodych, w pobliżu powstanie kilka klimatycznych knajpek i kawiarni to rozumiem, że nie będziemy w nich oglądać twarzy malkontentow w postaci redaktora Kmiecika, “eksperta” Peronia czy też innych Omeg. Nie będziecie tam chodzić prawda? Wasze pociechy niech też nie przychodzą na zajecia i wydarzenia kulturalne do synagogi, co najwyżej mogą kibicować dla Jurajskich Rycerzy i jeżeli Prezes łaskawie im pozwoli, raz na kwartał podbijać piłkę na parkiecie we wtorek o 6 rano.

 25. Tam w Urzędzie siedzą struktury PO PSL SLD…..czysta dezinformacja na temat stanu opinii publicznej na temat Żydowskiej Synagogi którą na siłę chcą wepchnąć i zmarnować pieniądze, które jeszcze w dodatku pożyczyli i zaciągnęli dług przez obligacje Konarskiego…..tfuu……sielanka pełną parą idzie……tffuuuuuuuu…..

 26. Ale koniec już wasz jest bliski…..komuchy z Urzędu, którzy w d…ie macie problemy mieszkańców. Przy wyborach zobaczymy kto wygra i czy ludzie dalej będą oszołomami by nie wiedzieć na kogo głosować……

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.