zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Półmetek kadencji w Zawierciu, czyli prezydent od lampek i PR-u? [FELIETON]

W piątek 21 maja minie dokładnie 2,5 roku od zaprzysiężenia Łukasza Konarskiego na włodarza miasta. Jak można podsumować półmetek kadencji prezydenta? Oto 15 subiektywnie dobranych punktów dotyczących najważniejszych faktów z tej kadencji.

1)
Z obietnic przedwyborczych Łukasza Konarskiego nie zrealizowano budżetu obywatelskiego (tłumaczenie, że rada miejska nie poparła go, to żaden argument, bo – jak widać przy każdym ważnym głosowaniu – radni głosują tak, jak prezydentowi jest korzystnie). Nie było również audytu zewnętrznego, który miał być “jedną z pierwszych decyzji”.

2)
Zatrudniono rekordową liczbę – jak na jedną (wciąż trwającą) kadencję – radnych w strukturach miasta: Przemysław Trepka (ZGK), Mariusz Borzęcki (ZGK), Dariusz Kurek (OSiR), a Jerzy Radosz awansował na kierownika w MOPS-ie. Łącznie w strukturach miasta pracuje obecnie Poza tym również: Justyna Wesołowska (Agencja Rozwoju Zawiercia), Damian Świderski (RWPiK). W strukturach powiatu, z którym urząd ma nieformalną koalicję pracują dwie radne.

3)
Z kolei radni krytykujący prezydenta ponoszą tego konsekwencje: Radna Ewa Mićka została w listopadzie dyscyplinarnie zwolniona z RPWiK, niedawno Wodociągi podpisały z nią ugodę. A więc zwolnienie dyscyplinarne było na wyrost. Inny opozycyjny radny, Paweł Kaziród, zatrudniony w starostwie, otrzymał “propozycję” zmniejsza pensji o około połowę.

4)
W trakcie sesji Rady Miejskiej w Zawierciu w środę 19 maja 2021 r. prezydent Zawiercia chwalił się 106 mln zł dotacji ze wszystkich środków zewnętrznych. Tymczasem w “Raporcie o stanie gminy” za 2020 rok, gdy policzymy wszystkie i dotacje i wkłady własne na inwestycje, otrzymamy kwotę w wysokości niespełna 50 mln zł. W tym ponad 21 mln zł to dotacje pozyskane dzięki wnioskom złożonym w trakcie kadencji prezydenta Witolda Grima, a 8 mln zł to wkład własny na różne inwestycje. To jednak na pewno dlatego, że autor tych słów nie potrafi liczyć. Urząd się przecież nie myli i jest zawsze bardzo czujny. Tak jak wtedy, gdy żądano od nas publikacji sprostowania, gdy napisaliśmy omyłkowo “Zakład Komunikacji Społecznej Sp. z o.o.” zamiast “Zakład Komunikacji Miejskiej Sp. z o.o.”. Za to właśnie płacimy urzędnikom z naszych podatków!

5)
Wywoływanie “wojen” z różnymi środowiskami: najpierw z PlusLigowym klubem Aluron CMC Zawiercie, któremu znacząco obcięto dotację w pierwszym roku urzędowania prezydenta. Następnie nie chciano podpisać przedłużenia umowy dzierżawy ze Schroniskiem dla Zwierząt w Zawierciu i nawet proponowano im nową lokalizację. Ostatnią z takich “wojen” była próba doprowadzenia do wyprowadzki z Bocianówki jej wieloletnich najemców. W niemal każdym przypadku dopiero po medialnej presji i oburzeniu ze strony mieszkańców władze zmieniały zdanie. Przynajmniej tak się może wydawać.

6)
Doprowadzenie do chyba rekordowej – jak na jedną, wciąż trwającą kadencję – liczby spraw sądowych, które zostały wytoczone miastu i jego jednostkom przez zwalnianych w nierzadko dziwnych okolicznościach osobom na stanowiskach kierowniczych. Miasto przegrywa kolejne rozprawy, a prezydent Zawiercia nie stawia się na nich. Raz argumentował to “spotkaniem z parlamentarzystami województwa śląskiego”. Zapytaliśmy wówczas posłów z okręgu sosnowieckiego i żaden nie potwierdził spotkania w czasie rozprawy. Na pytanie o to, z kim się spotkał Łukasz Konarski, urząd najpierw tłumaczył, że spotkanie odwołano w trakcie podróży prezydenta, a później prezydent tłumaczył, że parlamentarzyści, z którymi miał się spotkać, prosili o anonimowość…

7)
Zatrudnianie “swoich” w strukturach miasta (osób z list wyborczych lub znajomych). W urzędzie, jednostkach i spółkach miejskich pracę znalazło wiele osób z list wyborczych Komitetu Wyborczego Wyborców Konarski-Zawierciańska OdNowa. Z kasy miejskiej płyną granty dla Stowarzyszenia OdNowa, które – jak twierdzi prezydent – nie ma z nim nic wspólnego. Oczywiście wierzymy w przypadkowość nazw i ludzi, którzy zarządzali organizacją i byli kandydatami w wyborach z list prezydenta.

8)
Prezydent Zawiercia Łukasz Konarski nie odpowiedział konkretnie niemal na żadne krytyczne pytanie ze strony radnych ani dociekliwe ze strony mediów. Na prawie każde takie zapytanie słyszymy “ja rozumiem, że Pan nie rozumie” lub “to dziwne pytanie”. I słusznie. Bo i po co zadawać pytania? Powinniśmy się cieszyć, że mamy piękne lampki w parku i na ul. Marszałkowskiej oraz elektryczne hulajnogi. Żeby nie było: to potrzebne inicjatywy. Jednak powinny być one dopełnieniem działań prezydenta, a nie – jak wielu mieszkańców uważa – główną treścią tychże działań.

9)
“Analizujemy to” – to jedno z częściej powtarzanych sformułowań prezydenta Zawiercia Łukasza Konarskiego w odpowiedzi na pytania o to, czy i kiedy zostaną pewne rzeczy usprawnione. Może by kupić nowe figurki “żabek” na rondo na Żabkach, skoro to koszt raptem kilku tysięcy złotych, a my pytamy o to od bodaj dwóch lat? Analizujemy to.

10)
Dziwne działania. Najpierw prezydent wnioskuje, żeby rada miejska zgodziła się na zamianę działek pomiędzy miastem, a ZGK, a parę miesięcy później okazuje się, że od 1,5 roku ZGK negocjuje budowę zakładu do produkcji paliwa z odpadów RDF i zakład ten powstanie akurat na terenach wcześniej należących do miasta. Na marginesie: bardzo wielu mieszkańców Zawiercia podpisywało swojego czasu petycje przeciw RDF-owi w naszym mieście.

11)
“Nie może być tak, że urząd to miejsce, gdzie decyzje podejmuje kilka osób w zaufanym kręgu” – to cytat z Łukasza Konarskiego w odpowiedzi na 10 pytań naszej redakcji do wszystkich kandydatów przed wyborami w 2018 roku. A jednak decyzję o budowie RDF-u w Zawierciu podjęto w wąskim gronie i oznajmiono nam we wrześniu 2020 roku. Po fakcie.

12)
Wydawanie pieniędzy. Niedawno wydaliśmy, jako miasto, 145 tys. zł na ozdoby świąteczne. Z kolei w marcu 2020 roku prezydent najpierw podpisał umowę na kwotę 40 tys. zł na napisanie wniosku o dotację na odnowienie budynku dawnej synagogi. A dopiero później zapytał – na sesji – radnych o zgodę na zabezpieczenie środków pod tę dotację. 3,3 mln zł. Radni nie wyrazili zgody i 40 tys. zł przepadło. Nie przepadło z kolei około 200 tys. zł na projekt przebudowy dawnej synagogi. Miasto twierdzi, że jeszcze skorzysta z projektu. Nie mówiąc o wpłatach za przegrane sprawy sądowe.

13)
Niemal wszystkie wielkie inwestycje w Zawierciu to nie jest efekt prezydentury Łukasza Konarskiego. Niemal wszystkie duże inwestycje (rewitalizacja TAZ, zakup kilkunastu nowych autobusów czy trasy rowerowe) to efekty dotacji z wniosków złożonych w kadencji Witolda Grima. Budowana obwodnica Poręby i Zawiercia to efekt starań wielu poprzednich ekip rządzących i finalizacja budowy przez obecny rząd. Ul. Piłsudskiego to inwestycja Starostwa Powiatowego w Zawierciu. Również McDonald’s sam podjął decyzję o budowie restauracji w Zawierciu.

14)
Nieprzemyślane działania. W ciągu bodajże kilkunastu dni (!) w 2020 roku najpierw władza w Zawierciu proponowała likwidację Agencji Rozwoju Zawiercia i przeniesienie jej zadań do Miejskiego Zespołu Obsługi Ekonomiczno-Administracyjnej Szkół, następnie zmieniono koncepcję na pozostawienie ARZ i likwidację MZOEAS-u, po to by znów zmienić plan na pozostawienie MZOEAS-u i utworzenie nowej spółki miejskiej zajmującej się budownictwem. Skończyło się tak, że nawet plany utworzenia spółki do budownictwa były niekompletne i realizację pomysłu zarzucono.

15)
Podejrzenie ataku na taksówkarza. Sprawę umorzono. Dlaczego prezydent Zawiercia, skoro był niewinny, nie chciał po prostu tego powiedzieć w pamiętnym wywiadzie z lipca 2019 roku?

Do przeczytania,
Paweł Kmiecik

Zdjęcie: flickr.com

33 KOMENTARZE

 1. Redaktorzy też są opłacanie przez swoich mentorów i za kasę wypisują bzdury. Ale niestety, tok narzuconych rozważań przez redaktora jest mało obiektywny, bardzo stronniczy. W Zawierciu mamy większą dojrzałość i potrafimy sami analizować, jak również oceniać to, czy Prezydent Łukasz Konarski dobrze zarządza miastem. Nikt z jego poprzedników tak dużo nie zrobił, przez tak krótki czas. W Zawierciu dużo się zmieniło na lepsze, to widać i tylko głupcy mogą uważać, że jest inaczej.

 2. Już sie jakiś klakier Konarskiego odezwal… Co konkretnie zrobił ten prezydent, co jest lepsze od poprzedników? Co sie niby duży zmieniło na lepsze? Ale konkrety proszę!

 3. Ty-Jarząbek, zaśpiewaj jeszcze “łubudubu niech nam żyje prezez naszego klubu”.
  Może daj przykłady co dobrego zrobił. Dziennikarz sie postarał a ty tylko klaskać potrafisz.

 4. Cała prawda o naszym włodarzu. Panie Redaktorze należało jeszcze policzyć posty, filmiki, artykuły siejące propagandę sukcesu i ile z tego idzie z naszych podatków.

 5. To raczej Pan dziennikarz powinien nucić “łubudubu, łubudubu, niech nam żyje Prezes naszego klubu”. Pochylony nad komputerem, czerwony z emocji, przygryziony język, krople potu na czole. Co by tutaj dzisiaj, wypunktuje go!! Aby ciemny zawiercianski lud lepiej zrozumiał. A ciemny lud chodzi po parku i się cieszy, że wreszcie jest w nim ładnie i przyjemnie. W naszym parku, w naszym mieście Panie Redaktorze.

 6. Pan redaktor zatracił się w nienawiści… brak obiektywizmu. Brak radości z naszego miasta i pozytywnych zmian. Niech Pan sobie pisze te paskudztwa, może Panu ulży. A mieszkańcy wśród kwiatów i świateł usiądą na ławeczce czy huśtawce i porozmawiają o nowych miejscach pracy, żłobku, tężni, chodnikach i ulicach.
  Ps. McDonald przyszedł sam z pomysłem ze chce być w Zawierciu. Kilka lat temu. I jakoś poprzednie władze nie pomogły w jego powstaniu.

  • Wizja mieszkańców siedzących na huśtawce i rozkoszujących się dyskusją o tężni i chodnikach powaliła mnie na kolana! Czkawki można dostać ze śmiechu. MIKOS, naprawdę jesteś tak infantylny czy nas masz za idiotów?

  • Zawiercie w końcu się rozwija. Brawa dla młodego Prezydent, pokazał starym dzidką jak należy rządzić. Miasto pięknieje i to jak!! A odsunięci od władzy emeryci siedzą w domu przy komputerach i stukajà w klawiaturę głupie teksty, żeby oszkalować naszego prezydenta. Zawsze byli mściwi. Nie mogą się pogodzić z tym, że Zawiercie ma ich dość bo byli nieporadni i nieudolni, to pokazali podczas swoich rządów.

 7. Nie tylko pracownicy mają o nim takie zdanie. Ten facet to.nsjpodjejszy i najgorszy człowiek jaki może być. Nakazuje się chwalić w komentarzach i ogólnie w życiu jak by był nieskazitelny . Nienawidzi ludzi oprócz swoich zbodbiwy . Jak ktoś zauważył to zrobiło się cis w rodzaju sekty o nazwie ODNOWA. Konarski nie ma serca do ludzi którzy oddali by wszystko by mu się wiodło dobrze. Ci co stoją za nim murem z poparciem a nie są w Odnowie są u niego skreśleni tak jak by ich nie było . Nie pamiętam kiedy Zawiercie miało tak złego człowieka na stanowisku Włodarza.

 8. #ANONIM kwitnie szczególenie SAG-:( zaraz biedronke ze smiechu zrobie kwitnie strefa i miejsca pracy-:)

 9. A najmądrzejszy radny Mol , postraszyl że będzie przeciw , później była 20 minutowa przerwa wenegocjowal swoje ?? i zagłosował za . Mistrzowskie zagranie .

 10. Powiedzcie mi jak to było mozliwe za Prezydenta Grima że wszyscy radni nawet Ci z PiS z p. Benc na czele głosowali wynikiem 21 do 0 zarówno za budżetem i absolutorium przez wszystkie 4 lata. Czego Konarskiemu brakuje że zawsze na krawędzi otrzymuje poparcie tj tylko 11 głosami.

 11. Konarski nie pochwalil się że tylko 11 radnych dało mu absolutorium w tym 2 z nawu ( pp. Pacia i Wojtaszczyk )ktory ponoć można kojarzyć z organizację przestępczą ?? Na podstawie Kurier Zawiercianski .

  • ma ktos statystyke ile MIEJSC PRACY =ILOSC ZATRUDNIONYCH! powstalo w SAG za Prezydnetow obecnej i poprzedniej kadencji? matematyka nie klamie! dziekuje ps propos cos sue swieci u Erbego Lesna widzialem dzis delegacje z Chin……

 12. co to za kabaret odnowicieli znów biesiadował dziś na Zuzance? DON KORLEONE z szajką a co tam robił niedoszła zarozumiała Dominisia Ko…? przecież o tej porze powinna parzyć kawkę szefunciowi w ZGM, i może coś jeszcze robić 🙂 takie to zadania sekretareczki hihi i tak odbiła stanowisko bardzo mądrej i kompetentnej kobiecie ale co począć Konar lubi *******************************, no chyba że już awansowała chyba że przyjaciel Konar awansował ją na dyrektorkę to tłumaczy wszystko dlaczego dziś się tam afiszowała,

 13. Kompletny brak obiektywizmu i profesjonalizmu Pana redaktora tylko przejawia się w tym artykule. Jak łatwo wychodzi ludziom punktowanie i ocenianie innych….a może warto spojrzeć czasem na siebie.? Chyba nawet od tego powinno się zacząć. No ale czegóż innego można się spodziewać po mających “ból dupy” przegranych. Z przegrana trzeba umieć się pogodzić i ustąpić z honorem młodszym. W pewnym wieku trzeba umieć już zejść ze sceny. No ale jak redakcja jest opłacana zapewne przez zawistnych, pełnych jadu przeciwników ówczesnego prezydenta, to nic dziwnego, że redaktor nie widzi nic pozytywnego w zmianach w naszym mieście. A prawda jest taka, że zmieniło się bardzo dużo na plus. Na plus dla ludzi przede wszystkim. Warto byłoby się nad tym pochylić. A wyciąganie kto gdzie pracuje, ile zarabia itd….. Hmmm…. Czyż nie jest tak w każdej firmie (nie tylko w Zawierciu). To chyba normalne, zatrudnia się przychylnych sobie ludzi, a nie buraków, którzy zamiast skupiać się na pracy patrzą, jak podłożyć świnie albo znaleźć jakich haczyk. Trochę ten artykuł trąci prymitywizmem i świadczy jedynie o niskim poziomie osób go tworzących.

 14. Słusznie Pani pisze jak położyć świnie tzn byc nielojalnym wobec swojego pracodawcy to Mach podłożył Imielskiemu a poniewaz historia lubi sie powtarzac to Konarski podłożył Grimowi . A redaktor podał tylko fakty ktore mozna sprawdzić. Widać że lubi Pani komedię typu Mis i Jarzabka . Lubudubu niech żyje p. Konarski

  • Wybory mają to do siebie, że jednym się dziękuję a drugi gratuluje. Byłemu prezydentowi Zawiercie z wielką radością powiedziało NIE, sam na to zapracował, a z wielką radością przywitało Prezydenta Konarskiego. I na tym wyborze wszyscy zyskujemy. Zawiercie piękniej i się rozwija. To jest nasz wspólny sukces.

 15. Jak pisze zawierciowionka to nasuwa się pytanie czy p Prez . to burak ?? Czy prezydent postępuje honorowo ?? W prawdzie dopatruje się pani nieuczciwości redaktora. Prosze przeczytać jeszcze raz i podać przykłady zakłamania w felietonie redaktora

  • czyżby ludzie którzy pracują w jednostkach gminnych, a nie są “swoimi”, to w mniemaniu klakierki zawiercianki to buraki?
   No piekę standardy ma odnowa… Nie liczy się co kto potrafi, jakie ma kwalifikacje, tylko czy jest “swój”. Tak było i będzie, i to jest smutne, dlatego w tym naszym państwie często jest tak gównianie.

 16. Jakim sposobem ten Nasz prezydent dostał wotum zaufania ja się pytam??????? Ale cieszę się niezmiernie że to jego pierwsza i ostatnia kadencja
  Co do kultury to aż się nie chce komentowac,porazka

 17. Czy ktoś coś w tym temacie? https://zawiercie.bip.net.pl/?c=647 Gl6wny specjalista w Wydziale Strategii Rozwoju Miasta, Portfela Program6w i Projekt6w. Ogłoszenie po raz drugi. Nie było chętnych za pierwszym razem? ludzie z Odnowy Konarskiego boją się zaryzykować? jeśli jest taka opcja że ta osoba ma odpowiadać za poczynania obecnego prezydenta i na wypadek wpadki to ona pociągnie za sobą wszystkie konsekwencje to nic dziwnego że Łukasz nie bierze nikogo ze swoich odnowicielskich przyjaciół na to miejsce, Pewnie szukają kozła ofiarnego, Nawet pani z Jaworzna ostatnio nie pojawiła się wśród posłów na otwarciu wyremontowanej drogi a taka przecież przyjaciółka od serca ingerująca w sprawy Zawiercia . Gdzie te obiecane autobusy elektryczne?

 18. nie rozumie dlaczego jakis palant podający się za anonima pisze tu o dzielnicy lenia, Prezydent Grim był jak do tej pory jednym z najlepszych włodarzy miasta i jestem za tym aby w nadchodzących wyborach ubiegał się ponownie o stanowisko Prezydenta, Wiele osób które znam na co dzień rozmawiam też tak uważają, Tylko nagonka tych całych Odnowicieli od Konarskiego jak i on sam robią tak by oczernić byłego prezydenta, Obecny Łukasz Odnowiciel nie ma w sobie za grosz kultury osobistej udaje w internecie na swojej stronie że wszystko jest dobrze chwaląc się po niebiosa jaki to on dobry i jak pięknie zmienia miasto, W rzeczywistości ten pan nie nawidzi ludzi ignoruje jak tylko może i nie ma do nikogo szacunku poza gronem Odnowa, Resztę traktuje jak zło konieczne, Czy takiego prezydenta nam trzeba ? nie mającego szacunku do zwykłego Kowalskiego ? co dopiero radnego? raczej mało prawdopodobne by ten pan wygrał w kolejnych wyborach za bardzo przez ostatnie dwa lata dał o sobie znać negatywnie, a krzoczki kwiatuszki na mostach czy Marszałkowska to nie jest to czego mieszkańcy oczekiwali i oczekują, nawet utworzenie własnej kliki która i tu działa anonimowo daje mu mega negatywne opinie, Na mieście ludzie źle go spostrzegają a tu wiadomo każdy kto dostał od niego posadkę musi mu ładnie klaskać i udostępniać u siebie jego wspaniałe pomysły które niestety nie są akceptowane przez 80 % miasta pozostałe 20% to ODNOWA więc inaczej być nie może, ale kultura i szacunek do ludzi jest najważniejsza

  • Wybory mają to do siebie, że jednym się dziękuję a drugi gratuluje. Grimowi Zawiercie z wielką radością powiedziało NIE, sam na to zapracował, a z wielką radością przywitało Prezydenta Konarskiego. I na tym wyborze wszyscy zyskujemy. Zawiercie piękniej i się rozwija. To jest nasz wspólny sukces.

   • “Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia”-mówi przysłowie, a przysłowia są mądrością narodu. A z tą radością bym nie przesadzał bo śmiech nie zawsze jest oznaką radości.

  • akurat krzaczki i kwiatuszki to na plus, takie drobiazgi też są ważne dla ludzi. Dzięki temu miasto jest mniej szarobure, co było kiedyś jego “wizytówką”. Z czasem odnawiane są budynki, ulice, chodniki, kwiatki.. nawet te lampki i światełka. Więc rok po roku wizualnie powoli się poprawia od kilku kadencji.
   Ale można śmiało powiedzieć, że większość ma wyższe oczekiwania, niekoniecznie zbieżne, nie da się dogodzić każdemu. Nie oszukujmy się, Zawiercie to biedamiasto, więc spektakularnych sukcesów tutaj raczej nikt nie osiągnie.
   Jedną z szans mógłby być jakiś zaawansowany niezbyt brudny przemysł w SAG, dzięki czemu przyciągnęłoby to trochę więcej ludzi i pieniędzy w te rejony. Ale i tak, rozwój miasta to proces powolny, na razie ludzie młodzi uciekają, tam gdzie jest po prostu ciekawie, dużo się dzieje i lepiej zarabia, gdzie są ośrodki akademickie, czyli generalnie duże/średnie miasta i na to raczej niewiele można poradzić.

 19. to ile tych miejsc pracy w SAG? Panie Lukaszu Panie Witoldzie i poprzednicy? ma ktos dane za kazdej kadencji prezydenta od daty powstania SAG? Pani Katatrzyno Mikuło to ile miejsc pracy powstanie?

 20. Co tam ptoszki ćwierkoją na Zawierciu że Łukasz Łodnowiciel planuje posadkę dla siostrzyczki Przemusia Radnego? i dla kolejnego radnego z łodnowy Dominiczka? tak ktoś pisał na facebooku ostatnio, a czasem zmiana decyzji radnego Mola nie była uzasadniona tym że Łukaszek szykuje dla kogoś z jego rodziny niespodziankę? może kolejny etacik w samorządzie? 🙂 fajnie fajnie, A co tam z Niezależnym Zawierciem? czy odpowie na to pytanie dwóch jego założycieli? jak się ludu dowiedzą kto nimi jest to spadną z krzeseł 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.