zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Podwyżka ceny wody? Prezes RPWiK: “Moim zdaniem uzasadnienie już dzisiaj jest do zmiany taryf, ale to jest daleka droga i procedura”

Jednym z tematów omawianych podczas obrad poniedziałkowej Komisji Budżetu i Gospodarki Rady Miejskiej w Zawierciu była sytuacja i plany Rejonowego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji.

W obradach komisji uczestniczył prezes RPWiK Bogusław Piotrowski, który przedstawił radnym informację o aktualnej sytuacji w Wodociągach.

Kiedy podwyżka cen wody? – zaczął dyskusję Przemysław Trepka.

Przede wszystkim o podwyżkach cen wody trzeba tutaj decydują Wody Polskie, nie przedsiębiorstwo, ani nie rada. Żeby otrzymać taką zgodę trzeba przygotować wniosek, z którego będą wynikać ewidentnie uzasadnienia kosztowe. Taki wniosek należy złożyć około pół roku przed planowaną zmianą taryf, więc na razie o podwyżkach nie mówimy – mówił prezes RPWiK Bogusław Piotrowski.

Czyli nie ma jeszcze takiego wniosku? – pytał Przemysław Trepka.

– Z informacji, którą Państwu przygotowałem wynika, że koszty znacznie uległy zmianie w ostatnim roku. Można powiedzieć o kosztach, które są niezależne od spółki – przede wszystkim koszty osadów ściekowych i koszty energii. To jest prawie 1 milion złotych, w sumie, czyli koszty, które przewyższają zysk z roku 2018. Energia to 400 tys. zł, osady to ponad 500 tys. zł. W związku z tym mam nadzieję, że jeżeli taka decyzja zapadnie, to rada nadzorcza wyrazi taką opinię. Przygotujemy wniosek i te dwa koszty będą uzasadnieniem zmiany taryf. Jeżeli taką decyzję podejmie rada nadzorcza. Moim zdaniem uzasadnienie już dzisiaj jest do zmiany taryf, ale tak jak mówię to jest daleka droga i procedura – wyjaśniał prezes Wodociągów.

Panie prezesie, może proszę powiedzieć, z czego te koszty wynikają i co się stało w ciągu ostatniego roku – dodał prezydent Zawiercia Łukasz Konarski.

Jeżeli chodzi o sytuację finansową, to jest niezła, czy dobra. Mogłaby być jeszcze lepsza, gdyby nie te dwa koszty. Państwo macie w materiałach informację, chociażby zysk netto w roku 2018 – to było około 800 tys. zł. W roku 2019, tak jak przed chwilą powiedziałem, te dwa koszty spowodowały, całe szczęście nie stratę, my jesteśmy na dodatnim wyniku finansowym – to jest około 280 tys. zł. Sumując te dwa koszty plus zysk netto wykazany w sprawozdaniu mamy ponad milion, dobrze ponad milion złotych, czyli wniosek pierwszy: działalność operacyjna spółki przebiega właściwie. Spadek zysku wynika właśnie z tych dwóch kosztów. Także sytuacja finansowa jest pod kontrolą, sprzedaż pod kontrolą. Jedynie co naszą bolączką jest liczba awarii na obu sieciach. Tych awarii nam będzie przybywać, to musimy mieć wszyscy taką świadomość, ponieważ średnia wieku jednej i drugiej sieci to 40 lat. W roku 2019 wymieniliśmy około 4,6 km sieci z przyłączami licząc. Jest to niewielka liczba kilometrów. Na razie nie jesteśmy w stanie tego poprawić, zwiększyć. Dostępność środków w formie dotacji dzisiaj jest mocno ograniczona, więc nie mamy na czym oprzeć daleko idących planów – mówił prezes Rejonowego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Zawierciu.

Bogusław Piotrowski mówił również o najbliższych planach przedsiębiorstwa.

– Mimo wszystko są priorytety na rok 2019 (prawdopodobnie chodziło o rok 2020 – redakcja). Pan prezydent zaakceptował, aby to był priorytet. Chcemy doprowadzić wodę z Kosowskiej Niwy na Stary Rynek. Tam, gdzie dzisiaj z tych dwóch studni miasto czerpie. Ta woda jest czerpana z głębokości około 60 metrów. Kosowska Niwa to jest studnia między 230 a 270 metrów. Woda, która na ujęciu nie wymaga uzdatniania. Gdyby nie fakt, taki który powiedziałem przed chwilą, że nasza sieć jest w takim wieku, można by było tej wody w ogóle nie uzdatniać i doprowadzać do naszych kranów. Mimo że doprowadzimy tę wodę, taki jest priorytet, no niestety będziemy musieli ją uzdatniać. Póki co chlorujemy. Mamy dużo interwencji od mieszkańców. No niestety chlor jest wyczuwalny. Chcę zaznaczyć, że stosujemy oczywiście normy, czyli nie przekraczamy. Gdyby ktokolwiek próbował dostarczać inną informację, proszę kierować do RPWiK. Od razu wysyłam do takiej osoby zainteresowanej dwa urządzenia pomiarowe. I stwierdzamy, żeby mieszkańcy byli pewni, że ten chlor jest pod kontrolą. W każdym razie najbliższy czas niestety nie jesteśmy ani zmniejszyć tej zawartości chloru, ani też zmienić urządzenia. Chloratory są 10-krotnie tańsze niż ozonatory. Mam nadzieję, że w przeciągu dwóch lat, po doprowadzeniu wody z Kosowskiej Niwy zamienimy chloratory na ozonatory, ale sieci jeszcze nie będziemy w stanie wymienić. Więc ten efekt nawet nie będzie połowiczny, to będzie przygotowanie na kolejne lata do kolejnych inwestycji – informował Bogusław Piotrowski.

PK
redakcja@zawiercianskie.pl

14 KOMENTARZY

 1. Prawda jest taka, że mieszkańcy piją chlor a nie wodę. Podwyższanie cen za chlor jest idiotyzmem do nieskończoności. Zamiast wymieniać sieć zajmujemy się kompletnie zbędnym remontem ruiny na ulubionej ulicy Pana Konarskiego.

  • Nie rośmieszaj mnie , zobacz ile poszło na niedaczny sport za poprzednika ile miał byś zrobionej modernizacji sieci a oni dalej za darmo maja od miasta wszystko freee ( można łatwo policzyc) taki podatnik płaci im za to , to samo stworzenie kiepskiej rady gospodarczej ktora zarzadza strefa od 2014

   • Pan Konarski też daje na sport. Poza tym chce prywatnemu klubowi wybudować halę. Dość szastania pieniędzmi publicznymi. Nie przypominaj trupa Rady Gospodarczej, której jedynym sukcesem było marnowanie wody na spotkaniach.

    • nie wybuduje żadnej hali bo miasto nie ma 30 mln na takie zabawy. A propos zabaw, ile wydano na sport (w trzy lata)? a tyle co na plac zabaw przy ulicy Kościuszki, kawałek terenu ogrodzonego z kilkoma huśtawkami i ławkami, gdzie część urządzeń była niesprawna. I podatnik płaci za to. Ja się sprzeciwiam takiemu marnowaniu pieniędzy na takie coś, z czego nikt nie korzysta.

 2. Nie wiem jak wy ale ja jestem za całkowitą zmianą prezydenta tego miasta a także jego ludzi powołanych na stołki dyrektorskie itp w ciągu ostatniego półtorej roku. Brak wody zaufania a następnie rozpisanie referendum. Coś mi się wydaje że się na to stanowisko wybiera Beata i jest pewna że wygra wybory. Bo kto jak nie Beata na prezydenta.

 3. Jak to jest ze pod calym Zawierciemi okolicach jest w h***wody jednej z najlepszych w Polsce jak nie w Europie a mamy miec podwyzki! Artykul na zasadzie “wypuscimy newsa zajaca” i co na to mieszkancy! oj “nie znami takie numery Bruner”. Moze Szanowni Panstwo wybrane przez mieszkancow zajmia sie inwestycjami w SAG wiecej inwestorow wiekszy wplyw do budzeru miasta = obnizenie podatkow dla mieszkancow nie wspomne o pracy dla mieszkancow Zawiercia powiatu i nie tylko. Zalegle inwestycje nie wiem jak to nazwac…inni moga tylko Zawiercie i powiat w czarnej d…..

 4. Konarski to najgorszy prezydent Zawiercia. Jeśli radni jeszcze tego nie zauważyli to ich pech. Jeszcze będzie tak że to on odwoła radę. Bo już cosik ktoś z odnowy próbuje wykurzyć niewygodną przewodniczącą. Panie Konarski odejdź pan puki czas. Panu już dziękujemy

 5. “Moim zdaniem uzasadnienie już dzisiaj jest do zmiany taryf, ale to jest daleka droga i procedura” oraz “Przede wszystkim o podwyżkach cen wody trzeba tutaj decydują Wody Polskie, nie przedsiębiorstwo, ani nie rada.” – uwaga, kłiz polonistyczny: co łączy te zdania?
  Załamka 🙁

 6. Po pierwsze.
  Czy widzicie pracę tych ludzi przy awariach z RPWiK. 2-3 samochody ludzi jeden albo dwóch w wykopie coś naprawia a sześciu stoi i się patrzy. Potem wszystko zostawią rozkopane i jakaś zewnętrzna firma to doprowadza do stanu pierwotnego. Jak tutaj są rozliczane koszty bo w RPWiK mało chyba nie zarabiają a dodatkowa firma też.
  Czy nie taniej by wyszło gdyby taka firma zewnętrzna miała umowę i wykonywała pracę od A do Z ?

  Po drugie.
  Kładli nowe rury od Kromołowa do Pomrożyc i w porównaniu do firm prywatnych nie wiem czy robili 50% tego co te firmy by w tym czasie położyły rur.

  Może by tak oszczędności zacząć i poszukać najpierw u siebie ?

  Jak ktoś nie wierzy niech sobie zaobserwuje.

  Pisze się tutaj o nowych firmach w SAG. Co z tego że powstają jak za płace rzędu 2500 zł. ludzie wolą dojeżdżać do Dąbrowy czy dalej i mieć około 4000 zł a tutaj w Zawierciu tworzą miejsca pracy dla obywateli Ukrainy itp.

  • w Zawierciu ludzie na pewnych stanowiskach mają problemy z poprawnym, merytorycznym i logicznym wysławianiem się, a to z kolei powodowane jest innymi problemami

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.