zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Po zawierciańsku: Za kogo nas uważają? [FELIETON]

Tym razem będzie o niebywałej odpowiedzi Urzędu Miejskiego w Zawierciu, jaką nasza redakcja otrzymała na jedno z pytań. Wszyscy powinniśmy ją poznać.

Dobre kilka tygodni temu na drzwiach zsypów w wieżowcach oraz na kontenerach ze śmieciami w Zawierciu pojawiły się plakaty informacyjne o konieczności segregacji odpadów komunalnych. Czyli po ludzku mówiąc: śmieci. Idea słuszna i pożyteczna, bo ekologiczna. Aby lepiej zobrazować sytuację, pod niniejszym felietonem przedstawiamy wyżej wspomniany plakat.

Nie byłoby w całej sprawie nic dziwnego, gdyby nie informacje zawarte na plakacie. Groźby “odpowiedzialności zbiorowej” i “konsekwencji finansowych” są przykre, ale wydają się logiczne. Jeśli bowiem część z nas będzie segregowała śmieci, a część nie, to jeśli nie będą osiągnięte odgórnie narzucone wskaźniki wymaganych proporcji odpadów segregowanych wobec wszystkich odpadów, to w blokowiskach odpowiedzialność poniosą wszyscy. I przez brak segregacji będą musieli płacić większą stawkę za – jak to się fachowo nazywa – odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych. Sam segreguję, żeby nie było.

Oprócz dwóch komunikatów na plakacie jest jeszcze trzeci: “obiekt monitorowany”. A obok komunikatu słownego widnieje grafika przedstawiająca kamerę monitoringu wizyjnego. I tu zaczynają się schody. Czy to bowiem oznacza, że kamery zainstalują nam w zsypach i przy kontenerach na śmieci? Na marginesie mówiąc: może to wcale nie byłby zły pomysł? Ale skupmy się na stanie faktycznym: obecnie miejsca wyrzucania śmieci nie są objęte żadnym monitoringiem. A więc kolejne pytania są naturalne: kiedy zostanie zainstalowany monitoring, jaki będzie jego koszt i kto go pokryje? Nasza redakcja zapytała również, profilaktycznie – jeśli jednak monitoringu nie będzie – jaki był powód umieszczenia na plakacie takiej informacji?

Najpierw zapytaliśmy o to prezesa Zakładu Gospodarki Komunalnej w Zawierciu. Po długim oczekiwaniu na mailową odpowiedź w końcu ją otrzymaliśmy… z zastrzeżeniem, że udzielający tej odpowiedzi jej nie autoryzuje. Po naleganiach przyszła odpowiedź zatwierdzona: “Projekt plakatu został przygotowany przez Gminę, a Zakład Gospodarki Komunalnej jako wykonawca zawartej z Miastem umowy był odpowiedzialny za zlecenie przygotowania plakatów i innych materiałów oraz ich kolportaż”. Poszliśmy więc dalej: zapytaliśmy Urzędu Miejskiego w Zawierciu, o co chodzi z tym monitoringiem.

Po kolejnych kilkunastu dniach oczekiwania odpowiedź była następująca: “Pracownicy ZGK na bieżąco monitorują to, co znajduje się w pojemnikach. Plakaty mają informować mieszkańców o tym, że regularnie kontrolowane jest to, czy w prawidłowy sposób segregują odpady”.

I tu jest sedno sprawy: zawierciański magistrat twierdzi, że zwrot “obiekt monitorowany” oznacza to, iż pracownicy ZGK będą monitorowali to, co znajduje się w pojemnikach. Czyli będą jeździli po mieście i zaglądali do kontenerów na śmieci. Ciekawy zakres obowiązków. Gorzej będzie w przypadku zsypów w wieżowcach, bo te są zamknięte na klucz, a przez zsyp – zwłaszcza z 10. piętra – zbyt wiele się nie dojrzy zaglądając do jego wnętrza.

Odpowiedź urzędu sugerująca, że “obiekt monitorowany” należy rozumieć jako monitorowanie czynione przez ludzi jest nie tylko zabawna. Jest też straszna. Ponieważ zakłada, że odbiorcy tych słów – czyli dziennikarz zadający pytanie oraz czytający to mieszkańcy – nie potrafią czytać ze zrozumieniem oraz że można im napisać co bądź. Oczywiście wciąż mam nadzieję, że otrzymam z urzędu prawdziwą – nie pozorowaną – odpowiedź na to pytanie. A gdy (jeśli) otrzymam, natychmiast opublikuję.

P.S. Gorąco i zdecydowanie zachęcam do segregowania odpadów. Nie tylko pod pręgierzem kar finansowych. To po prostu rozsądne i pożyteczne.

P.S.2. Hejterzy, których zadaniem jest za wszelką cenę i wbrew logice (bo bez logicznych argumentów) bronić władzy będą aktywni za 3, 2, 1…

Do przeczytania za tydzień.

Paweł Kmiecik
redakcja@zawiercianskie.pl

9 KOMENTARZY

 1. chcę się zatrudnić do monitorowania śmieci , wzrok mam sokoli , węch też nie zły . Do kogo złożyć podanie , prosze podać czy praca jest na zmiany i ile można zarobić . Czy sa jakieś świadczenia dodatkowe np. kawa z p. prezydentem Konarskim lub inne.

  • Ktoś tu strzela sobie w kolano teb kto to wymyślił jest mega inteligentny i mamy w naszej gminie to co mamy 🆘️🆘️🆘️

   • wlasnie za kogo nas uwazaja od 89 roku….co zrobiono w Zawierciu tj i tak co cztery lata w innych mozna u NAS NIE
    podsumujmy sukcesy samorzadu w Zawierciu roznych opcji politycznych
    1 obwodnica DK78 NIE
    2 rozwoj SAG NIE
    3 zdrowie dostep szpital przychodnie czy dzialaja dobrze NIE
    4 brama na Jure rozwoj turystyki NIE
    5 kolej na lotnisko NIE
    6 komunikacja “powiatowa” NIE
    7 szkoly poziom.czy jest wysoki NIE
    8 zatrzymanir mlodych aby nie wyjezdzali NIE
    9 miejsca parkingowe NIE
    10 sciezki rowerowe NIE
    11 szkola wyzsza wydzial zamiejscowy znanej uczelni NIE
    12 prawdziwe centrum przesiadkowe NIE

 2. Ciekawe dla mnie jest, że krytyków redakcji nazywa się hejterami. Kim nazwać ludzi realnie hejtujacych obecnych włodarzy? Czy obiektywnym dziennikarstwem jest przedstawianie negatywów tylko i wyłącznie zamiast pisac zarówno o plusach jak i minusach obecnej władzy?

 3. Panie Redaktorku kochany Readktoruniuniu temat “goraca patelnia” SAG zrobi Pan Szanowny artykul np co sie dzialo w SAG od dnia powstania do dzis?

 4. Jacobie czyli Jakubie wiceprezydencie, odsyłam do słownika. Hejtem jest to co robią anonimowi internetowi trolle Konarskiego na każdy artykuł w punkt wytykający błędy władzy – obrażają redaktora ad personam. Czym innym jest merytoryczną krytyką którą tu czytamy. Tutaj jest prawdziwa wolność- prawda o władzy A nie propaganda sukcesu prezydenckich mediów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.