zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Po zawierciańsku: Sukces! W Zawierciu będzie tężnia solankowa [FELIETON]

#PracujemyDlaWas. Tym “hasztagiem” prezydent Zawiercia Łukasz Konarski oznaczył informację sprzed kilku dni o planach budowy tężni solankowej w Zawierciu.

To wielki sukces obecnych władz miasta. Naprawdę. Po nowych autobusach ZKM-u zorganizowanych przez poprzedniego włodarza miasta Witolda Grima (przyjechały do Zawiercia już za obecnego prezydenta), po rozpoczęciu rewitalizacji osiedla TAZ zainaugurowanego jeszcze za Ryszarda Macha, po pozyskaniu prawie 16 mln zł na OZE z wniosku złożonego przez prezydenta z lat 2014-2018 niewiele jest wielkich inwestycji w Zawierciu będących intelektualną własnością całkowicie obecnego włodarza miasta, a – w szczególności – po wypowiedzeniu umowy najmu Bocianówki, po wielomiesięcznym odkładaniu podpisania umowy ze schroniskiem i po ogłoszeniu planów budowy instalacji do RDF-u, żeby dopiero w dalszej kolejności zapytać mieszkańców, czy chcą tej budowy, prezydentowi potrzeba czegoś na ocieplenie wizerunku.

Na marginesie: oczywiście nie można nie wspomnieć o ponad 17 mln zł z Funduszu Dróg Samorządowych i 1,8 mln dotacji na żłobek z programu Maluch+. Czy jednak po człowieku, który w latach 2006-2010 był radnym, w latach 2014-2017 zastępcą prezydenta miasta (a w czasie roku pomiędzy odwołaniem w listopadzie 2017 a wyborami 2018 roku miał naprawdę mnóstwo czasu, żeby bardzo dokładnie opracować szczegółowy plan rozwoju miasta) i już rządzi Zawierciem niespełna 2 lata, nie powinniśmy spodziewać się znacznie więcej? Oczywiście dobrego.

Ale na bok pytania retoryczne. Wróćmy do konkretów. Na tężnię solankową ma zostać przeznaczone około 300 tys. złotych. Pieniądze te pochodzą z kwoty 500 tys. złotych przeznaczonych przez radnych w budżecie na projekt hali widowiskowo-sportowej. Tężnia ma powstać w tym roku, jeszcze przed Wigilią.

Z ciekawości sprawdziłem na łamach zawiercianskie.pl, czy kiedykolwiek (i co?) pisaliśmy o tężni. Okazało się, że była o tym wzmianka. W artykule opublikowanym w dniu 11 września 2018 roku, w którym przedstawialiśmy odpowiedź wszystkich kandydatów na prezydenta miasta na 10 pytań dotyczących ich programów wyborczych. Zamiar budowy tężni solankowej zawarł w swoich planach… Witold Grim. Co ciekawe, portal OtoZawiercie (założony i prowadzony przez kilka lat przez Jakuba Kosonia, czyli obecnego młodzieżowego zastępcę prezydenta) pisał w dniu 19 września 2017 roku o tym, że “Prezydent chce, aby w Zawierciu powstały tężnie solankowe”. W artykule można przeczytać, że Witold Grim wybrał się do Radlina, żeby spotkać się z tamtejszym burmistrzem i porozmawiać o tężniach solankowych.

Czy rozpoczęcie realizacji przez prezydenta Zawiercia Łukasza Konarskiego obietnic wyborczych swojego głównego kontrkandydata oznacza początek pojednania między politycznymi (i chyba również: prywatnymi) rywalami? No dobrze, żarty na bok. Teraz może choć ciut poważniej: czy może chcąc poznać to, co w Zawierciu zostanie w najbliższym czasie zrobione nie powinniśmy patrzeć na program wyborczy Łukasza Konarskiego, tylko na programy wyborcze kontrkandydatów z wyborów w 2018 roku? Wszak do dziś zapowiadanego przez obecnego włodarza miasta kompleksowego audytu nie ma, “swoi” są nadal zatrudniani, pieniądze miejskie bywają wydawane niegospodarnie – np. niepotrzebnie wydane około 40 tys. zł na projekt dotyczący dawnej synagogi, a z transparentności zostały zgliszcza, bo nawet radni nie mogą się dowiedzieć, co Zawiercie będzie miało z umowy z Fortum.

A, jeszcze są obligacje, które nie miały już być emitowane. Mimo to jednak pojawiła się potrzeba ich emisji. Na 14 mln zł. I, w dodatku, prezydent w wywiadzie w Radiu Zawiercie pod koniec listopada 2019 roku pytany o to, na co będą przeznaczone te pieniądze przez 6,5 minuty nie potrafił w pełni na to pytanie odpowiedzieć. I, tu znów przypadek, obligacje będą spłacane według następującego harmonogramu: po 1 milionie złotych w 2021 i 2022, po 1,5 mln zł w 2023 i 2024 oraz po 3 mln zł w latach 2025-2027. Czyli w obecnej 5-latce będzie spłacone 3,5 mln zł, a pozostałe 10,5 mln zł spłaci prezydent następnej kadencji. Krótko mówiąc: jest dobrze, a będzie jeszcze lepiej!

Do przeczytania za tydzień.
Paweł Kmiecik
redakcja@zawiercianskie.pl
redakcja@radiozawiercie.pl

23 KOMENTARZE

 1. Panie Redaktorze sukces to bedzie nowi pracodawcy w SAG! Co Pan Mach Pan Grimm Co Pan Konarski zrobili w tej kwestii. Jedyna szansa rozwoju tego miasta to SAG i przylaczenie do GZM!

 2. A ja jestem zadowolona z rozwoju Zawiercia. Pan Prezydent Łukasz Konarski dużo inwestuje i to widać, jak zmienia się Zawiercie. Opozycja dużo krzyczy i nic z tego nie ma. Brawo Panie Prezydencie Konarski, proszę nie zważać na tych krzykaczy i robić swoje.

  • Chciałoby się powiedzieć nie pier…. człowieku! Co niby się zmieniło? Marszałowska? że zrobiono z bramy sarkofag artystyczny ? To jest obrzydliwe, chyba nikt z was nigdy nigdzie nie był i nie widział pięknych murali, a te podpisy spoczywaj w spokoju czy coś w tym stylu toż to kuźwa nie cmentarz, takich rzeczy się nie robi. Totalna brzydota. Nie ożywicie tej ulicy! Pieniądze wrzucone w błoto. Tylko ciekawe dla czyjego interesu i jakim kosztem miasta. Beznadziejny prezydent. Referendum potrzebne, tylko nie że wybierzecie tego zdeklarowanego prawicowca, który dla kariery, a właściwie dla koryta zpisał się do Solidarnej Polski – homofob, bo Kukiz nie daje szans a Konederacja też nie przy korycie.

 3. Tężnia o tak małych rozmiarach to wyrzucenie pieniędzy w błoto . Aby działanie solanek miało jakikolwiek skutek dla osób przesiadujących w pobliżu , powierzchnia ścian solankowych powinna być kilku krotnie wieksza.

  • Ta, jakie inwestycje Ty jesteś chyba ślepa lub chora jakaś. Ten Konar, to najgorszy włodarz i partacz jaki dotychczas rządził w naszym mieście. Mam nadzieje, że już niedługo zostanie rozliczony za te wszystkie przekręty w mieście i podzieli los byłego już prezydenta.

 4. #JEDNA Z WIELU to ile miejsc pracy w SAG powstalo za Prezedynta Konarskiego? Ilez to nowych firm zainwestowalo w strefie? praca=podatki dla miasta=rozwoj miasta konkrety prosze Drodzy Forumowicze.

 5. Panu Prezydentowi za takie durne decyzje jak tężnia to powinni dać nagrodę za głupotę. I znowu wyrzucone pieniądze w błoto. Czy ktoś jest ślepy? Zawiercie będzie wielkim śmietnikiem z tężnią hahahaha

 6. to znów pijar a nie logika , to co proponuje p.KOnarski to teżnia ogródkowa a nie ogólnomiejska , proszę pijarowców ruszcie w Polske i rozeznajcie dokładnie temat.

 7. Panie Prezydencie , proszę zatrzymać ten przetarg bo wybuduje Pan taką tężnie jak p. Mach halę przy Blanowskiej . Myślę ze Pan wie o co chodzi , a gdyby nie to Panu powiem ; do du…..

 8. Najlepiej to nic nie robić tylko biadolić, jeśli chodzi o tężnię solankową to pomysł na tężnię miał pan Ryszard Mach pan Grim miał to kontynuować bo został namaszczony przez pana Macha,ale zamiast coś robić to zajmował się sprzedażą wodociągów i kogo zwolni jak wygra następne wybory. Brawo panie Prezydencie .Malkontenci i tak będą biadolić za duża za mała wszystko im żle i niedobrze ,no ale to jest wsiowo zawierciowo.

  • TYLKO NOWE FIRMY W SAG I GZM !ODNOWIA TO MIASTO! PRACA=PODATKI=WYDATKI MIESZKANCOW! CZY NAPRAWDE TEZNIA MARSZALKOWSKA ODNOWIA TO MIASTO! NIE! POPATRZCIE NA MIASTA DO KTORYCH DOJEZDZACIE DO PRACY.. TEZ TAK JEST……NIE!!!!! ps Panie Redaktorze nie kasuj Pan postow niezaleznego portalu…od kogo…Panie od kovo

  • Znowu odezwał się bliski elektoratODNOWY
   , co wam obiecał góru, Nic dalej pranie mózgów wam robi. Marszrut żydowski trwa w Zawierciu. Czy ta społeczność się obroni, odetnie ten konar, odpowiem Wam tak, bo bo to co on robi ze swoją mała ojczyzna , musi zostać zakonczone , a żadna władza nie trwa wiecznie.

 9. I to jest równowaga drodzy mieszkańcy. Będzie spalarnia śmieci i tężnia, a wy dalej nic nie chcecie. To co ma wam dać, żebyście się cieszyli? Ciągle tylko chcecie miejsca pracy żeby się zatyrać. Nie umiecie inaczej spędzać czasu 😉?

  • To jest Prezydent z klasą, z poświęceniem i z misją, którą traktuje bardzo poważnie. Zawiercie takiego nie miło nigdy. Wcześniejsi karierowicze popierani przez jeszcze większych karierowiczów, ci to mieli leżycho. Niczego nie robili , zapuścili Zawiercie doszczętnie. Interesowały ich tylko układy, układziki. Teraz, w tych czasach powinni się wykazać. W tych czasach polegliby w pierwszym miesiącu urzędowania. Teraz to trzeba mieć JAJA.
   A ci jeszcze piszą, piszą i piszą, bo myślą nieudacznicy, że zrobią jakieś referendum. No to się przejadą. Konarski właśnie nam się podoba i jest to nasz Prezydent.

 10. Przecież Konarski to słup. Znam go jeszcze ze szkoły i powiedzieć ze był przeciętny to komplement. Ani be ani me. Ciepłe kluchy schowane za okularkami i z przyklejonym sztucznym uśmiechem. Do dziś 2 zdań nie potrafi sam sklecić co jednak nie przeszkadza mu w ciągłym intrygowaniu. Jedyne o czym ma pojęcie to grzebanie w cudzych brudach. Patrząc na ludzi którymi się otacza z Kubusiem na czele jestem pewna że prawdziwą władzę w tym mieście sprawują zupełnie inni a dla nich liczy się pieniądz a nie człowiek. Fortum, schronisko, Bocianówka, 14milionow wyrzucone na Marszałkowską, teraz dochodzi atrapa tężni to wszystko tylko biznes a w interesach nie ma sentymentów.

 11. Kto pamięta baśń Andersena nagie szaty cesarza wszyscy się uśmiechał i każdy bał się powiedzieć to co widzi .Ktoś się wreszcie odważył i zauważył cesarz jest nagi .O tym mówi wpis MARI.Tyle że tu było wiele osób,które wspierały karierę obecnego prezydenta .Wcześniej nie widziały że cesarz jest nagi. Widziały tylko wygodnie im było tego nie widzieć.

 12. Nie jestem do końca przekonany o budowie tężni. Nie tak dawno przebywałem przez dekadę w Ciechocinku, tam też są tężnie. Nie są szkodliwe dla krótko przebywających wycieczkowiczów i kuracjuszy, ale dla stałych mieszkańców tak. Są one wręcz szkodliwe dla zdrowia. A dowiedziałem się o tym podczas mszy w kazaniu księdza. Otóż opary z tężni docierają też do znacznie oddalonego kościoła i powodują niszczenie cegieł w murze kościoła. Nie musiałem daleko szukać tych pogryzionych cegieł, już na pierwszy rzut oka dostrzegłem uszkodzone 2 czy 3 cegły przy głównym wejściu do kościoła. A zainteresowałem się tym tematem jako chemik, po usłyszeniu w kazaniu księdza prośby do wiernych o datki z przeznaczeniem na zakup nowych cegieł, by wymienić “pogryzione”. Później dowiedziałem się od ludzie, że ksiądz co miesiąc jedną tacę przeznacza na zakup cegieł.

  Słyszałem też że kiedyś jak była czynna fabryka suchej destylacji drewna to rodzice z chorymi dziećmi na koklusz spacerowali pod fabryką i oparami kwasu solnego leczyli dzieci. Sumując powiem tak ; wszystko co jest chemią jest szkodliwe, albo śmierdzi, albo kurzy, albo wydziela różne szkodliwe substancje. Myślę, że dlatego zlikwidowano Hutę szkła, octownię i innych szkodliwych producentów chemicznych z terenu miasta. Tężnie to nic innego jak kolejna chemia, nie mająca tradycji w Zawierciu.
  W naszym potocznym języku już usunięto słowo “uciążliwość”, _ tak określano szkodliwe fabryki dla zdrowia w PRL. Myśmy zapomnieli czym ona była, – te słowa kieruję do tych którzy sobie to w tej chwili przypominają, ale też do tych co tego już nie pamiętają lub w ogóle nic na ten temat nie wiedzą. Za tężniami mogę się opowiedzieć tylko wtedy gdyby były jakieś badania, że jest taka potrzeba, ludzie chorują, itd.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.