zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Po zawierciańsku: Prezydent powinien zarabiać więcej

Wyjaśnijmy sobie od razu parę rzeczy. Tytuł to nie ironia. Chodzi o prezydenta Zawiercia. I wcale nie dlatego o tym piszę, bo zamierzam kandydować za 3 lata i chciałbym sobie zapewnić dobrą pensję.

Prezydent Zawiercia Łukasz Konarski według złożonego oświadczenia majątkowego za 2019 rok zarobił od stycznia do grudnia kwotę 126 483,01 zł. Pewnie wielu z nas (w tym i ja) pomarzyć sobie może o takiej gotówce wpływającej regularnie na konto. Nie zapominajmy jednak, że to jest prezydent miasta. Trudno odmówić racji oburzeniu wywołanemu nadmiernym wydawaniem publicznych pieniędzy. Sęk w tym, jak zdefiniować “nadmiernie wydawanie”?

Poszperawszy w BIP-ach miast o podobnej wielkości co Zawiercie mogę stwierdzić, co następuje. 49-tysięczne Wejherowo ma prezydenta, który w 2019 roku zarobił 208 tys. zł (naprawdę!). Tyle samo mieszkańców liczące Starachowice płacą swojemu szefowi 129 tys. zł rocznie. Niewiele mniejsza Rumia – 145 tys. zł, Skierniewice – 158 tys. zł, Wodzisław Śląski – 151 tys. zł. W 48-tysięcznym Starogardzie Gdańskim prezydent zarabia 159 tys. zł rocznie. W jeszcze mniejszych, bo zamieszkałych oficjalnie przez około 46 tys. osób, Kołobrzegu i Radomsku odpowiednio po 127 i 140 tysięcy złotych. Z kolei w 54-tysięcznym Legionowie prezydent miasta inkasuje za rok pracy 163 tys. zł. Inne miasta o podobnej do Zawiercia wielkości albo nie mają jeszcze opublikowanych oświadczeń swoich włodarzy za 2019 rok a nie można posłużyć się starszym oświadczeniem majątkowym, bo prezydent lub burmistrz jest nowy, albo BIP-y są zawirusowane i nie działają.

Prezydent miasta to przecież ktoś, kto nie tylko wykonuje pracę dla miasta, które zatrudnia go na mocy wyniku głosowania mieszkańców. To człowiek, który całe swoje życie podporządkowuje pod zadania zarządzania miastem. Nie ma standardowych godzin pracy, musi być dyspozycyjny, gdy potrzeba. Gdy coś zrobi dobrze, wielu mówi “to przecież jego praca, łaski nie robi”, ale gdy któryś z pracowników urzędu lub jednostek podległych źle potraktuje petenta, to pierwszym skojarzeniem będzie “takich ludzi sobie dobiera prezydent, więc to też jego wina”. Jest w tym zresztą sporo prawdy, o ile dana osoba została zatrudniona akurat przez danego włodarza gminy.

Truizmem jest przytaczanie argumentów, że jeśli chcemy fachowców na kierowniczych stanowiskach, to musimy im dobrze płacić. Czy więc sprawiedliwe jest, że prezydent miasta zarabia mniej niż prezesi spółek miejskich, a nawet sekretarz i skarbnik, których prezydent powołuje po swoim wyborze na swoich współpracowników? Chcąc wymagać najwyższego starania i najwyższych standardów działania powinniśmy zapewnić naprawdę dobre wynagrodzenie. Nie wiem, czy stać nas na najwyższą pensję dla prezydenta, ale zapewne stać nas na wyższą niż obecnie.

Oczywiście cała ta pisanina funta kłaków mogłaby nie być warta, bo jaki włodarz gminy zdecyduje się na podwyższenie sobie pensji? Ale by było gadania! Mam jednak nadzieję, że choć jedną osobę, poza mną, do jakiejś refleksji będzie to uprzejme pobudzić.

Do przeczytania za tydzień.

PK
redakcja@zawiercianskie.pl

17 KOMENTARZY

 1. Pensja powinna odzwierciedlać wkład pracy i odpowiedzialność jaka ponosi szef danej jednostki . Niestety to co się dzieje w sferze wynagrodzeń w spółkach miejskich jest jawną patologią i winę za to ponoszą samorządowcy, którzy tolerują taki stan rzeczy. W mętnej wodzie najlepiej się ryby łowi… Może i mnie się jakaś szprota trafi…

 2. Niech zarabia i 50 tysięcy ale niech strefa będzie jak w sąsiedniej Dąbrowie Górniczej a nie to coś u nas. Siedzą sobie w tej ARZ i kasa płynie. Komu i czemu ta komórka służy i jakie są jej dokonania w porównaniu z kosztami utrzymania ? Co za inwestorzy otworzyli zakłady oprócz miejscowych ? AXA przyszła z pracownikami z Siewierza i może trochę ludzi uzupełnili. Jakie płace są w tych zakładach bo z tego co wiem to za 168 godzin bez sobót to szału nie ma. Dąbrowa: Brembo , NGK , Saint Gobain , Thyssenkroup i wiele , wiele innych. Zakłady budują jeden za drugim a u nas co ? Ludzie z Zawiercia , Myszkowa i okolic tam pracują i nie narzekają

  • Właśnie co z tym SAG? Dlaczego w Dąbrowie tyle inwestycji a u nas nic? Dlaczego nasze władze obecne i poprzednie o to nie zabiegają? Czy Zawiercie musi być miastem emerytów?

   • od 2014 jest powołana pseudo grupa która nią zarzadza i nie wpuszcza obcych bez znajomosci za rzadów pana X

 3. Mamy bardzo pracowitego Łukasza Konarskiego. Sam jeden kieruje bardzo dobrze miastem. Poprzednie ekipa balowały i się napinała. Ja mam tez nie smak po poprzednich rządach przechodząc obok drzwi na ul. Piłsudskiego wybudowane za duże pieniądze. Jak takie coś można było wystawić, ohyda . Jaki pomnik takie były rządy. Obecny Prezydent daje radę bez pomocy, dużo się w mieście ruszyło i powinni więcej zarabiać. Ile nam zaoszczędził i to jest fakt.

  • #RZECZOWA Ładniej się kojarzą ukwiecone stare portki z budką dla ptaszka? Masz rację, jaki pomnik,takie rządy!
   A co do pomocy,to przecież jest doświadczony,kilkunastoletni ekspert w randze zastępcy.

 4. Sukces demokracji w Zawierciu to jest taki, że nie ma Lenia tylko jest Pracuś Łukasz Konarski. Brawo Panie Prezydencie.

 5. oj wy biedne zawiercioki konarski rozwala wasze piniądze ( to nie pomyłka ) dla prezesow i kolesi a wy bijecie brawo. żal mi was , ale na takiego szefa zasługujecie

  • NIESTETY ALE NIE PIEPXXXXX 2,5mln na nieudolny sport jakiegoś fanatyka……….. nie wspominajac wrót do raju i kiepskich placów zabaw

  • Reaktywowal się Gienek Nowak konto fikcyjne za którym stoi ….. no pomyślcie. Sam guru – dzień dobry Zawiercie ???

 6. Panie Redaktorze, proszę co jakiś czas pisać co dzieje się w SAG. Co nowego się buduje? Większość w Zawierciu chciałaby zarabiać godnie.

 7. Prezydent powinien zarabiac 50 tysiecy netto minimum gdy SAG rozwinie sie jak w Gliwicach….ide zrobic kawe bo spie dobrwgo dnia Zawiercie

 8. Takie rządy że jak można było dopuścić do tego że budując chodnik na ul. Łośnickiej nie zrobiono tam ścieżki rowerowej do Kromołowa ? Teraz ma być przebudowa tej całej ulicy i zostanie pewnie tak dalej. Brak słów. Niech drcydenci jadą tam rowerem ok. godziny 13-16. Powodzenia.

 9. PANIE REDAKTORZE NIEZALEZNYCH MEDIOW MOZE PAN ZAJMIE TEMATEM SAG CO TAM SIE DZIEJE DLACZEGO W SAG NIE MA INWESTYCJI?JAKIRE PLANY MA SAG? ZAWIERCIANIE CZEKAJA NA RZECZOWY ARTYKUL

 10. Jedyną szansą na rozwój to dołączenie Zawiercia do GZM! Ponoć były Prezydent się starał………

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.