zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Po zawierciańsku: Niemal wszystkie duże inwestycje w Zawierciu to efekt dotacji pozyskanych przez Witolda Grima. I inne oczywistości [FELIETON]

W pierwszym noworocznym felietonie będzie o tzw. oczywistych oczywistościach. I od razu jedna: legendarne drzwi koło MOPS-u zwane złośliwie drzwiami do Narnii kosztowały 7,5 tys. zł. Tak! Nie 300, tylko 7,5. 310 tys. zł kosztował parking z drogą dojazdową, ławkami, oświetleniem i kwietnikiem. Poważnie.

Drugą oczywistością jest fakt, że niemal wszystkie realizowane w minionych miesiącach w Zawierciu duże inwestycje to spuścizna po poprzednim prezydencie Zawiercia. Albo inaczej: po jego kadencji. Wymienione w raporcie podsumowującym 2 lata kadencji prezydenta Konarskiego największe inwestycje, czyli rewitalizacja osiedla TAZ, budowa sieci tras rowerowych i pieszych oraz zakup autobusów to inicjatywy, na które zdobyto dotacje i podpisano umowy w trakcje kadencji Witolda Grima.

Ktoś powie: sukces jest Łukasza Konarskiego, bo był zastępcą, kiedy pisano wnioski i tematy te mu podlegały. Jeśli zatem mielibyśmy przyjąć taką logikę, to jakie sukcesy ma obecny prezydent? Przecież ożywienie kulturalne (sprzed pandemii) to inicjatywa młodzieżowego zastępcy Jakuba Kosonia. Podobnie było, jak mówił sam zastępca, z remontem basenu – to też staranie byłego redaktora naczelnego OtoZawiercie. Z kolei remont przejścia podziemnego koordynowali przecież pracownicy urzędu i jego jednostek, nie sam prezydent, a zakup nowych pojazdów dla ochotniczych straży pożarnych rozliczali pracownicy urzędu, nie osobiście Łukasz Konarski. Czy więc to żadne zasługi obecnego prezydenta? Oczywiście, że nie. To, co zostało zapoczątkowane w trakcie kadencji Łukasza Konarskiego to jego zasługa. A dotacje pozyskane za Witolda Grima to zasługi idące na jego konto. Chodzi o prawdę. Tylko i aż tyle.

Wróćmy jednak do nie mniej od drzwi koło MOPS-u legendarnych oczywistych oczywistości. Oto i one: praktycznie wszystkie duże inwestycje, którymi pochwalił się prezydent Łukasz Konarski w swoim raporcie to efekt dotacji pozyskanych w trakcie kadencji poprzednika. Kiedy – i czy w ogóle (możemy wymagać wiele, ponieważ Łukasz Konarski był zastępcą prezydenta przez 3 lata i już ponad 2 lata zarządza miastem) – będzie nam dane zapoznać się z faktycznie autorskimi dokonaniami obecnego prezydenta? Obecnie mamy pandemię koronawirusa. A to najlepsze tłumaczenie wszystkiego: nie dało się więcej zrobić. Przez koronawirusa.

Na koniec wypada jednak dodać jeszcze rzeczywiste i autorskie dokonania prezydenta Łukasza Konarskiego z dotychczasowych 2 lat: sprowadzenie dzięki koalicji z PiS-em projektu budowy mieszkań, remont żłobka, ustalenie ze starostą remontu ul. Piłsudskiego, środki z rządowego Funduszu Dróg Samorządowych i Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. A także sprowadzenie do Zawiercia zakładu do produkcji paliwa z odpadów RDF.

I jeszcze mała złośliwość: “sukcesem” jest również prawdopodobne doprowadzenie do utraty przez budżet miasta, jak dotąd, ponad 100 tys. zł (trzy wyroki skazujące, w tym jeden prawomocny, wobec miasta i 40 tys. zł wydane na napisanie wniosku na odbudowę dawnej synagogi zanim rada miejska zgodziła się na zabezpieczenie ponad 3 mln zł na ten cel – a gdy się nie zgodziła, bo i nie rozmawiał z nią o tym prezydent, 40 tys. zł przepadło, bo wniosku nie można było składać).

Po co o tym wszystkim pisać ponad 2 lata po wyborach? Nie trzeba by było, gdyby sama władza wykonawcza to zrobiła za pośrednictwem swojej strony internetowej, Facebooka oraz tej większości mediów lokalnych, które przeciągnęła na swoją stronę.

P.S. Ostatni odcinek tzw. zachodniej obwodnicy Zawiercia to dzieło niemal pół na pół Konarskiego i Grima.

Do przeczytania za tydzień.

Paweł Kmiecik
redakcja@zawiercianskie.pl

22 KOMENTARZE

 1. Panie Redaktorze a jakie inwestycje w SAG “sciagnal” do miasta Zawiercie P. Grim i P.Konarski? oswiec mnie Pan i mieszkancow “bo wiatr hula po strefie ” narazie to bicie piany przed wyborami lub “tanczace koparki” Ma Pan wiedze konkrety co bedzie w SAG ? milego dnia Zawiercianie

  • Do Juraschlesien , w kadencji Prezydenta W. Grima sprzedano 19 działek w strefie o łącznej powierzchni 14,2551ha za kwotę 6.058.010 zł. Teraz inwestorzy musza wybudować zakłady A to trochę musi potrwać. W kadencji Prezydenta W. Grima wybudowano dwa zakłady AXA i Virtu które zatrudnił ok. 380 osób.

 2. Tak tak przejście podziemne tak wyremontowane ,że przy opadach deszczu czy teraz śniegi leje się z łączeń płyt !!!

 3. Dajcie już spokój z tym Grimem. Emeryt niech wypoczywa i wnuki zabawia. Jeżeli Zawiercie wybrało na Prezydenta Łukasza Konarskiego, to coś nie tak było z poprzednikiem. Prawda teraz wychodzi na jaw. W Zawierciu dużo się zmieniło a to dzięki Konarskiemu. A przegrani niech podwiną ogon i nie mącą, Zawiercie idzie w bardzo dobrym kierunku dlatego, że was nie ma.

 4. To że Zawiercie idzie w dobrym kierunku p. Anno najlepiej pokazuje budzet na 2021 rok , najgorszy od kilkunastu lat , cyfry nie kłamią. Wie o tym Konarski wie skarbnik i dobrze żeby Pani też z nim się zapoznała zanim Pani coś napisze.

 5. Aby pogodzić zwolenników, oraz samych zwaśnionych włodarzy miasta (byłego i obecnego) proponuje, aby : nad drzwiami “do Narnii” umieścić (nabyty ostatnio) ledowy napis ” love Zawiercie”. W drugiej połowie kadencji, postarać się wraz z Radą miasta o fundusze na modny, a przede wszystkim pro ekologiczny panel fotowoltaiczny, z którego będzie można zasilić ów “neon”. W dalszej części zadania, dokupić elektryczny samozamykacz drzwi z czujnikiem ruchu, oraz puszkę smaru do zawiasów wrót. W ten oto sposób stworzymy, naszą, rodzimą, pojednawczą, ciekawą w odbiorze, ruchomą instalację artystyczną “Po nad drzwiami i podziałami “

 6. Filozof jak zawsze filozof 😀 do anonim proszę łaskawie rozwinąć; prawda teraz wychodzi na jaw ; moze czegoś ciekawego sie dowiemy . Jaka to prawda ?? Wedlug amonima to mamy siedziec cicho i pozwolić Konarskiemu zawlaszczać miasto dla swoich . Geniusz Ani filozof by tego nie wymyślił.

   • Masakra, zero obiektywizmu ze strony Pana Redaktora, Grim i Mach to ta sama przestarzala plyta, ktora juz dawno sie skonczyla, Konarski przynajmniej cos probuje, niestety przez taka “elyte” jak redaktor i stary uklad zawiercianski, nie jest to proste. Wybory pokaza kto ma racje…

 7. Ja jestem bardzo zadowolona, że w zawierciańskiej administracji są duże zmiany. Przyszła młodość i to widać po zmianach jakie są w naszym mieście. Pan redaktor zamiast gloryfikować osoby którym Zawiercie powiedziało dość w wyborach, powinien więcej pisać o zmianach jakie w Zawierciu powstały. Pana rzetelność dziennikarska nie powinna być stronnicza. Mamy dobrego gospodarza, przez dwa lata dużo w naszym mieście się wydarzyło a następne wybory to ocenią. Proszę nie skłócać naszej społeczności felietonami z których nic nie wynika. Prezydent Konarski dobrze zarządza miastem, a budżet w dobie takiego pandemicznego kryzysu jest nie tylko kłopotliwy dla Zawiercia , ale również dla wszystkich miast w Polsce

  • realistka, może czas zmienić swoją nazwę na “pani od >pijaru< prezydenta Zawiercia"?
   coś pani powiem i wam czytającym. Jestem przedsiębiorcą działającym w kilkunastu gminach, moja działalność związana jest m.in. z częstymi kontaktami z urzędami gminy czy starostwami, ponieważ pewne prace są zależne od decyzji samorządowych. I żeby nie rozpisywać się za dużo, odniosę się do tej wychwalanej przez panią "młodości". Po dwóch latach z przykrością stwierdzam, że cześć zmian kadrowych w Zawierciu jet nietrafiona. Młodość to w pewnych przypadkach brak doświadczenia i "ogarnięcia". Z doświadczonymi pracownikami rozmawiało się po partnersku i konkretnie. Niektórzy modzi obecnie wepchnięci po znajomości do urzędu.. nie radzą sobie. Takie z nich "epe" ciapy rozlazłe słabo zorientowane w tematach, którymi się zajmują. Słabo to wygląda. Szkoda że prezydent tak zepsuł atmosferę pracy, że część osób odeszła a zastąpione zostały takimi ludźmi poniżej jakichś standardów. Nie tak powinna wyglądać odnowa. Nawet nie zamierzam umawiać się z nim na spotkanie, jemu chyba sodówa uderzyła do głowy. Jest jeszcze czas na to żeby się opamiętać.

  • Stare przysłowie niemieckie mówi: “Starych należy szanować, młodych uczyć, mądrych słuchać, a głupich znosić cierpliwie trzymając się od nich z daleka”. Najgorzej,jak się komuś to pomyli.

 8. A ja jestem bardzo niezadowolona z Konarskiego i jego rządzenia. Niekompetencja, pycha, układy, brudne interesiki, nieróbstwo tego pana biją po oczach bardzo!!!! Nie widzę jakichkolwiek pozytywnych zmian w naszym mieście. Jest gorzej niż było – a miało być lepiej – według obietnic z kampanii wyborczej. Nie wiem o czym piszą powyżej niektóre osoby (przypuszczam, że z nakazu swojego pana i władcy Konarskiego). Konarski niczego dobrego nie dokonał w naszym mieście i już niczego dobrego nie dokona. To typowy karierowicz, nie mający pojęcia o zarządzaniu miastem i nie umiejący się nawet prawidłowo wypowiedzieć. Jego publiczne wystąpienia (w tym również te na sesjach Rady Miejskiej) to jakaś porażka. Gdzie on chodził do szkoły? Jest podobno politologiem, czyli osobą tylko żerującą na innych. Nic innego robić nie umie i na niczym konkretnym się nie zna. Taka to ostoja zawierciańskiego grajdołka. O Urzędzie Miejskim w Zawierciu i jego (nowych) pracownikach szkoda sobie marnować czasu. Można powiedzieć w skrócie “jaki pan taki kram”. Pozdrawiam serdecznie tych nawiedzonych komentujących tu na rzecz Konarskiego.

 9. Dobrze by bylo jakby byly miejsca prac dla matek ktore moga pracować w godzinach kiedy ich pociecha jest w zlobku lub przedszkolu. Moze co prezydent wymysli…

 10. Każdy widzi pozytywne zmiany w mieście poza tym jednym hejterem robiącym wpisy pod różnymi nazwami, żal ci dupke ściska, przykre

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.