zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Po zawierciańsku: Nie zapominajmy o RDF-ie, konsultacje jeszcze trwają [FELIETON]

Koronawirus, kolejne obostrzenia i tysiące nowych zakażeń codziennie to informacje serwowane nam przez media. Pamiętajmy jednak, że istnieje życie pozakoronawirusowe. I różne ważne terminy biegną bez względu na wszystko.

Jednym z takich jest termin zakończenia konsultacji dotyczących planów budowy instalacji do produkcji paliwa alternatywnego RDF w Zawierciu. Przypomnijmy: w piątek, 2 października, prezydent Zawiercia Łukasz Konarski wydał obwieszczenie o konsultacjach w sprawie tej inwestycji.

Pomińmy na chwilę fakt ogłoszenia zamiaru budowy RDF-u w Zawierciu przez firmę Fortum w piątek 18 września, co prezydent miasta wraz z prezesem ZGK z uśmiechem ogłosili. Pomińmy na chwilę to, że najpierw obwieszczono, że powstanie zakład do RDF, a dopiero później obwieszczono konsultacje, w których mieszkańcy mają powiedzieć, czy się na to zgadzają. Pomińmy to, że konsultacji nie dodano do internetowej platformy urzędu miasta poświęconej konsultacjom społecznym przy tłumaczeniu magistratu, że wcale tego nie musiał robić (swoją drogą zwykłą ankietę – nie konsultacje! – dotyczącą inwentaryzacji źródeł ogrzewania urząd mógł zamieścić, a tak ważnej sprawy jak zamiar budowy RDF-u nie mógł). Pomińmy także fakt, że jeszcze w lutym 2020 roku prezes ZGK mówił o zamiarze budowy takiej instalacji przez ZGK, a podczas spotkania prasowego w dniu 18 września 2020 r. – że negocjacje z Fortum w tej sprawie trwały od około 1,5 roku. Ba, pomińmy nawet to, że obwieszczenie o konsultacjach powieszono na drzewie (albo krzewie – trudno stwierdzić) w szczerym polu przy ul. Podmiejskiej (z tego, co wiem, już tam nie wisi).

Tego jednak, że mieszkańcy Zawiercia, zwłaszcza mieszkańcy dzielnic Marciszów i Borowe Pole, sąsiadujących bezpośrednio z planowaną instalacją do RDF-u, mają kilkanaście dni na wyrażanie swoich opinii pominąć nie można. Konsultacje potrwają 30 dni. A więc zakończą się prawdopodobnie 1 listopada, w niedzielę. Do tego dnia jest więc czas na wyrażanie swoich opinii. Można je zgłaszać – jak czytamy w obwieszczeniu o konsultacjach – “w formie pisemnej, ustnie do protokołu, za pomocą środków komunikacji elektronicznej bez konieczności opatrywania ich kwalifikowanym podpisem elektronicznym”.

Do instalacji ma być przywożone około 100 tys. ton rocznie odpadów, z czego 20 tys. ton ma pochodzić z ZGK. A więc 80 tys. ton spoza Zawiercia. Policzmy więc. Według wyliczeń specjalistów w tej dziedzinie, w jednej ciężarówce wiozącej śmieci do instalacji RDF znajduje się średnio około 12,5-16,6 ton ładunku. A więc rocznie jest to 4 820 – 6 400 pojazdów ciężarowych (licząc tylko 80 tys. ton, bo pozostałe 20 tys. będzie miało prawdopodobnie krótką podróż – kilkaset metrów ul. Podmiejską). Dziennie daje to średnio 13,2-17,5 pojazdu (ach ta statystyka!). Jeśli rozbić to jeszcze na godzinę, to wychodzi około jedna ciężarówka. Taka liczba wydaje się bardziej “strawna” i akceptowalna. Pamiętajmy jednak, że rocznie to – uśredniając – około 5,6 tys. pojazdów o tonażu kilkunastu ton każdy. Dodatkowo, bo już w tej chwili do ZGK przyjeżdżają ciężarówki z różnych stron Polski, a nawet z zagranicy. A to tylko liczba pojazdów.

Wkrótce na łamach Mediów Zawierciańskich więcej informacji o RDF-ie. Czytajcie o paliwie alternatywnym, interesujcie się, wyrażajcie opinie. To w końcu nasza mała Ojczyzna.

Do przeczytania za tydzień.
Paweł Kmiecik
redakcja@zawiercianskie.pl
redakcja@radiozawiercie.pl

19 KOMENTARZY

 1. Jeszcze trzeba mieć na uwadze że wyprodukowane paliwo w ilości 100 tyś ton wyjedzie z Zawiercia do Zabrza więc proszę o przeliczenie jeszcze tych kursów. więc dziennie nie 13 – 17 tylko ok. 35 – 40 samochodów dziennie .

 2. Jakoś do huty jeździ znacznie więcej ciężarówek przez całe Centrum miasta i nikogo to nie interesuje by wygonić to na wjazd przez Warty. Huta modernizuje wjazdy od Piłsudskiego i Łośnickiej i jak będzie obwodnica to zamiast od Fugasówki ciężarówki jeździć blisko na Okólną pojadą przez całe miasto by wjechać i wyjechać z drugiej strony huty. Jaki sens ma więc ta obwodnica ??? By zrobić miejsce dla ciężarówek z huty i do huty ?

 3. Niech już ta kadencja ciężkich czasów jak najszybciej minie a ludzie niech zaczną w końcu myśleć przed głosowaniem kto z kim przy stole siedzi bo w Polsce niby coraz lepiej ale w Powiecie dalej wieje komuną i tych zmian narazie nic nie widzę….. Wali lewactwem na odległość…..

  • W czasach komuny Zawiercie tętniło życiem,działało kilkanaście zakładów pracy,powstawały nowe obiekty, szkoły i dzielnice. Do lekarza szedłeś,kiedy ci było potrzeba i byłeś przyjęty “od ręki”.

 4. Oj ludzie, dogodzić Wam nikt nie zdoła. Lepszy włodarz co nic nie robi, nie wychyla się, nie pokazuje. Konarski zaczął porządkować tematy i każdy z nich to mina. To nie, tamto nie. Szkoda chłopa, bo go zjedzą. W Zawierciowie zmiany są źle widziane.

 5. nie pomyliliście się?
  czy to nie chodzi o to, że ta instalacja ma mieć wydajność produkcyjną 100tys. ton (które będą wywiezione do zakładów spalających RDF), a przywieźć trzeba będzie więcej odpadów niż 100tys. ton, które i tak nie wszystkie będą wykorzystane bo się nie nadają do przetworzenia?
  Czyli może trzeba jeszcze zwiększyć w “statystykach” liczbę ciężarówek?

 6. Każdy proces produkcyjny ma swoje odpady i surowiec nie jest w stu procentach wykorzystany i przetworzony. Czy ktoś zadał pytanie przedstawicielom filmy Fortum jaka będzie wydajnosc instalacji jezeli chodzi o przeteorzenie surowca w procesie? Wszędzie pojawia sie tylko informacja o wydajność na rok czasu. Co stanie sie z odpadami poprodukcyjnymi? Czyżby Zawiercie mialo sie stać wysypiskiem dla całego kraju?

  • Zapraszam w okolice Strzępiarki huty to zobaczycie jaki to miód tam mieszkać a tutaj trochę samochodów i wielki problem. Jakby Wam się tłukło coś non stop kilkanaście godzin dziennie + w nocy to byście byli zadowoleni że mieszkacie tam gdzie mieszkacie. O posypce z hałdy pyłem nie wspominając. Tym się nikt nie interesuje. Zawsze można się wyprowadzić przecież. Każdy by chciał by coś powstało tylko nie w pobliżu jego domu.

 7. Do tej pory wszystkie informacje o konsultacjach spolecznch były umieszczane w tablicach informacyjnych Osiedla Marciszów oraz na stronie internetowej Osiedla. Tym razem na drzewie i to poza granicami administacyjnymi Osiedla Marciszów- bo Podmiejska to nie Marciszów. Przypadek – nie sądzę.

 8. Wyrażam całkowity sprzeciw przeciwko firmie produkującej paliwo RDF ze względu niszczenie naszego środowiska a co za tym idzie niszczenie naszego zdrowia. Ponadto czy jakaś firma się wybuduje w SAG obok takiego śmietniska? Czy to już nie będzie koniec rozwoju strefy?

 9. Firma która będzie wytwarzać paliwo RDF nie tylko jest zagrożeniem dla okolicznych mieszkańców ale także może spowodować wycofywanie się potencjalnych inwestorów że strefy SAG sprzyjającej środowisku. Zawiercie to nie Górny Śląsk gdzie można budować kopalnie, spalarnie śmieci. Zawiercie jest częścią szlaku Orlich Gniazd i w pisuje się w inne formy zagospodarowania przestrzennego i inwestycji z nowoczesną technologią ograniczającą emisję CO2. Tego typu inwestycje są coraz bardziej popularne a nie jakieś kopalnie i spalarnie. Pola wiatrakowe i fotowoltaiczne są teraz na topie a nie węgiel i jakiś RDF. Zero zaangażowania, zero pomysłu po prostu….

 10. Nasz Rząd powoli wychodzi z węgla bo on się już kończy po prostu. I bardzo dobrze. Jest cieplejszy klimat oraz silniejsze wiatry które można wykorzystać do produkcji energii… Przykład Wielkopolski oraz Zachodniopomorskiego pokazuje dogłębnie jakie są plusy takich inwestycji OZE…..

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.