zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Po zawierciańsku: Marszałkowska, ale jaka? [FELIETON]

Słowo daję, że miałem zamiar poświęcić ten felieton innemu tematowi. Minione dni pozwoliły nam jednak nieco zapomnieć o koronawirusie. Przynajmniej część z nas może ponownie prowadzić zażarte dyskusje w domu i w Internecie o sprawach lokalnych, a nie tylko o COVID-19. Zabrzmiało to jakoś pejoratywnie… ale to chyba dobrze, że nasze umysły odpoczną od wirusa w koronie?

Miało być też o schronisku, ale tam sytuacja dynamiczna, więc o czymś bardziej statycznym. Czy ktoś wie, gdzie w Zawierciu jest ulica Duracza? Starsi mieszkańcy na pewno. Taką bowiem nazwę nosiła ulica Marszałkowska w latach 1952-1990. Jako że Teodor Duracz był komunistą, to i nazwa ulicy musiała zostać zmieniona w wyniku tak zwanej transformacji ustrojowej. Przy ul. Marszałkowskiej przed drugą wojną światową znajdowała się synagoga żydowska. W trakcie wojny Niemcy ją zlikwidowali, a zawierciańskich Żydów w większości zamordowali. Dawna synagoga służyła w minionych kilkudziesięciu powojennych latach do różnych celów, również komercyjnych. Obecnie stan budynku przy ul. Marszałkowskiej 41 był przyczyną ogrodzenia go płotem – stanowi budowlane zagrożenie.

Znajdujący się nieopodal Plac Dąbrowskiego powstał około 1904 roku jako Nowy Rynek, gdzie do końca lat 60. ubiegłego wieku odbywał się cotygodniowy targ. Nazwa zlokalizowanej w pobliżu ulicy Aptecznej pochodzi od nieistniejącej już pierwszej apteki w Zawierciu, która powstała w drugiej połowie XIX wieku. Z kolei przy ul. Hożej była siedziba Gminy Żydowskiej. Jak piszą lokalni historycy, ulica Marszałkowska tętniła niegdyś życiem ze względu na liczbę znajdujących się tam sklepów, synagogę i plac targowy.

Cóż więc może spowodować, że obecna ulica Marszałkowska wraz z przyległymi równolegle lub prostopadle ulicami zacznie ponownie tętnić życiem? Czy budowa za wiele milionów złotych (z których być może część uda się pozyskać z dotacji zewnętrznych) nowego centrum edukacyjno-kulturalnego w budynku dawnej synagogi? Miasto na początku maja złożyło wniosek o pozwolenie na powstanie obiektu o takiej nazwie i deklaruje, że będzie szukało środków zewnętrznych na ten cel. Zresztą po wybudowaniu trzeba będzie jeszcze zatrudnić tam przynajmniej kilka osób, w tym kadrę zarządzającą, ponosić koszty różnych opłat – a to rokrocznie co najmniej kilkaset tysięcy złotych. Mamy już Miejski Ośrodek Kultury “Centrum” wraz z filią w Kromołowie, a niedługo otworzony zostanie obiekt kulturalny w wyremontowanej dawnej łaźni nieopodal ZUS-u, do której po ponad rocznej obecności w piwnicy przeniesione mają zostać eksponaty z zamkniętej grubo ponad rok temu Galerii Muzealnej Leszka Dutki. Jeśli chodzi o udział mieszkańców w kulturalnym życiu miasta, to największe tłumy ludzi można spotkać (oczywiście przed pandemią tak było) w MOK-u przy ul. Piastowskiej, a dokładniej mówiąc – w liczącej około 500 osób sali kinowej. W niej bowiem odbywają się wielkie wydarzenia kulturalne. Na Marszałkowskiej ani taka sala nie ma szansy powstać, przez brak odpowiedniej powierzchni (śmiem nawet stwierdzić, że w sali kinowej MOK-u zmieściłby się z powodzeniem cały budynek z ul. Marszałkowskiej 41), ani auta w takiej liczbie, jak pod MOK-iem, nie miałyby miejsca zaparkować.

Zrzeczenie się kilkanaście tygodni temu przez Gminę Żydowską wszelkich praw dotyczących budynku dawnej synagogi miało jedno zastrzeżenie: budynek ten ma zostać przeznaczony na działalność kulturalno-społeczną. Co zresztą wydaje się zrozumiałe – żadna osoba wierząca nie chciałaby, aby budynek jej dawnego kościoła, gdyby już musiał pójść w czyjeś ręce, miał zostać sklepem lub dyskoteką. Co jednak Zawiercie może z takim obiektem zrobić? Jeśli nic innego niż kolejne centrum kultury nie jest tam możliwe, to może przekażmy ten budynek samorządowi powiatowemu, wojewódzkiemu lub Skarbowi Państwa? Lub negocjujmy z Gminą Żydowską w sprawie zgody np. na inną formę użyteczności publicznej obiektu?

Z trzech powodów wymienianych przez lokalnych historyków jako przyczyny tętnienia życiem dawnej ulicy Marszałkowskiej – liczne sklepy, synagoga i plac targowy – odpadły co najmniej dwa. Sklepów i punktów usługowych jest tam kilkanaście. Czy to wystarczy, aby w połączeniu z termomodernizacją części budynków i ewentualną budową kolejnego centrum kultury uczynić ulicę Marszałkowską nowym centrum społecznym naszego miasta? Być może są inne plany prezydenta Zawiercia dotyczące tego, na co jeszcze można wydać miejskie pieniądze na ul. Marszałkowską i co spowoduje prawdziwą rewolucję na społecznej mapie naszego miasta. Być może jest jakaś całościowa i szczegółowa koncepcja tej ulicy, którą to koncepcję realizujemy. Być może są gruntowne analizy określające, jaki efekt społeczny dla osiedla Stary Rynek i dla całego Zawiercia zostanie osiągnięty, skoro zdecydowana – jak dotąd – większość autorskich dużych planów inwestycyjnych obecnej władzy jest prowadzona tylko tam. Być może będzie to krok milowy w rozwoju Zawiercia. Być może. Najgorzej będzie, jeśli nie.

Do przeczytania za tydzień.

Paweł Kmiecik
redakcja@zawiercianskie.pl

Zdjęcie: flickr.com

23 KOMENTARZE

 1. ****************************************************************************************************************. A koszt tej rewitalizacji terenu na Marszałkowskiej niech poniesie osobiście pan Konarski z własnych środków. Zmarnotrawił już prawie 300000 tysięcy złotych, więc niech odda ze swoich. Za te pieniądze można wybudować wybiegi dla psów w każdej dzielnicy Zawiercia. My mieszkańcy byśmy tylko na tym skorzystali. Brak synagogi i próżnej gadki o tym rumowisku, zaoszczędzone środki publiczne, czyste ulice w mieście (bez min), usatysfakcjonowany i dumny z rewitalizacji Marszałkowskiej Konarski. A i ten nieborak Kosoń miałby zajęcie już tak na poważnie i za uczciwie zapracowane pieniądze. Mógłby być czyścicielem tych wszystkich wybiegów. Tam będzie potrzebny taki obrotny specjalista z układami w Urzędzie Miejskim, aby nie zabrakło woreczków i kosze z odpadami były opróżniane systematycznie i na czas. W wolnych chwilach mógłby załapać w te swoje utalentowane rączki kosiarkę i przystąpić do pielęgnacji trawy na wybiegach. Och jak by było fajnie!!!!

  • W końcu jakiś głos rozsądku i to z Marszałkowskiej – szacun! Podpisuje się pod tym pomysłem i popieram go w całej rozciągłości. Panie prezydencie proszę o działania w tym zakresie. Może tego nie będzie Pan w stanie spie…… To już ostatnia chwila, 2-gie votum nieufności już się zbliża i czas będzie się żegnać z urzędem. Szkoda takiego talentu!

 2. Zbyt pochopnie bez braku wiedzy o ulicy Marszałkowskiej i dzielnicy Stary Rynek jest napisany powyższy artykuł dlatego podopowiadam, że należy dokładnie zaznajomić się z planami które są do wglądu w Urzędzie Miasta. Nie był Pan na żadnym spotkaniu z grupą architektów która pozostawiła plany odbudowy ul. Marszałkowskiej i dzielnicy Stary Rynek. Uważam, że gdyby redaktor sprawdził wszystkie informacje, to artykuł był bardziej tematyczny.

 3. Była huta szkła właśnie sprzedaje swoją kolekcję wzorcową do muzeum w Sosnowcu. W Zawierciu jest ona niepotrzebna, bezwartosciowa, nawet nie ma jej gdzie trzymać i nie ma gdzie jej wystawić gdyby nawet wladze naszego miasta zdecydowalyby sie ją kupić. Synagogę, jeden z nielicznych naszych zabytków najlepiej wyburzyc, bo po co ją remontować? Żyd przyjdzie i zabierze. Lepiej trawę zasiać i psy będą miały wychodek. Instytucji kulturalnych mamy tak dużo, że młodzi stąd wyjeżdżają albo szukają ofert kulturalnych w innych, nawet mniejszych miastach. Bo u nas nie ma już miejsc? Nie, bo nie ma nic ciekawego dla młodych. Najlepiej wybudujmy halę sportową, będziemy mieli kulturę… fizyczną, na miarę intelektualną naszego miasta.

  • Przede wszystkim trzeba tą patologie eksmitować taką jak np ten cały młody **** z Marszałkowskiej z tymi swoimi innymi menelskimi kolegami co nic nie robią tylko od rana do wieczora snują się po bramach, klatkach piją ćpają i niszczą czyjeś mienie. Niestety jesli dalej będzie tutaj tyle tego to nic się nie zmieni bo wszystko co odremontują, zbudują czy naprawią to ludzie o ile można to nazwać ludźmi takiego właśnie pokroju wszystko zdemolują, u nas niema kary na takich i dlatego jest jak jest

 4. Rewitalizacja marszałkowskiej jest działaniem,które ma na celu przeciwdziałanie wykluczeniom społecznym ,a zarazem uszanowaniem naszej lokalnej historii .Z pustego to i Salomon nie naleje,ale skoro zdarza się okazja wykorzystania środków unijnych to dlaczego nie.Co do psów to faktycznie przydałby się skate park dla nich i nie wymaga to jakiś wielkich środków finansowych .Halę sportową posiadamy jedną na Moniuszki 10 i zasadniczo ze względu na swój wiek staje się skansenem sportowym.pozostałe to hale szkolne .Dlaczego Zawiercie nie przyciąga młodych ludzi,to podobnie jak wszędzie nastąpił odpływ młodych ludzi z kraju za względu na niskie zarobki ,lub brak pracy .Sytuacja ma szansę się poprawić w związku z intensywnym rozwojem specjalnej strefy ekonomicznej w Dąbrowie Górniczej to tylko 18 km. od Zawiercia[Tucznawa]i jest szansa,że inwestorzy przyjdą również do Zawiercia .Jak osiągnąć sukces finansowy i zarazem dać godną pracę ,to warto przeprowadzić przez portal wywiady z samorządowcami np.Wadim Tyszkiewicz czy z ludźmi biznesu.

 5. Tak, inwestorzy przyjdą i zaczną inwestować na Marszałkowskiej. A już!Takie brednie możecie wciskać tym ciemniakom i nieudacznikom z UM. Racjonalnie myślący i nawet Ci co mieszkają na Marszałkowskiej wiedzą, że wykładnie pieniędzy na tą ulicę niczego nie zmieni i nie spowoduje przywrócenia wykluczonych do społeczeństwa. Część mieszkańców tej ulicy narodowości romskiej zawsze będzie wykluczona, bo to ich styl życia i kultura. To tylko marnowanie pieniędzy i tyle.

 6. Popieram przedmówców nie ma sensu wyrzucać pieniędzy w błoto, za 3 mln złotych można by wybudować blok mieszkalny dla młodych osób. W mieście mamy już ośrodki kulturalne w których nic się nie dzieje, mamy radę młodzieżową która i tak nie potrafi wykorzystać tych miejsc to po co budować kolejne. Co do Marszałkowskiej to Konarski tak bardzo chce termomodernizować kolejne budynki na Marszałkowskiej tylko moje pytanie ile osób w tych budynkach na Marszałkowskiej nie zalega z czynszem, są inne budynki komunalne które powinny być remontowane gdzie mieszkańcy nie zalegają z czynszem. zamontuje.

 7. Znajdujemy się poza metropolią i dla nas szansą na rozwój ekonomiczny jest powodzenie strefy ekonomicznej w Dąbrowie Górniczej i mądre pozyskiwanie tych ,którzy z jakiś wzgłedów wybiorą Zawiercie a nie Dąbrowe Górniczą -ze wzgłedu na bliskie położenie geograficzne .Do tego potrzebne jest szybkie połączenie komunikacyjne z Ďabrową Górniczą i wynajęcie spółki audytowo-podatkowej z grubej czwórki,która będzie zachęcała przyszłych inwestorów do utworzenia zakładu pracy na terenie zawierciańskiego parku technologicznego .

 8. Po zawierciansku……kiedy beda nowe inwestycje w SAG? Mkze Pan Prezydent Konarski spotka sie z wladzami Nowej Soli i podpatrzy jak sie robi cos z niczego…ze jednak mozna przyciagnac biznes do Zawiercia. Fakt totalna klapa ex-wladz nie walczenie o GZM……

 9. Zachęcam wszystkich do czytania Facebooka Wadima Tyszkiewicza . Nowa Sól odrodzilą się poetycko można powiedzieć z siłą wodospadu .Pan Tyszkiewicz obecnie senator dokonał w tym mieście rzeczy nie możliwych ,skupił się na rozwiązaniach prorynkowych i nie bał się podejmować działań nie pod publiczkę .Autostrady rowerowe ,galerie handlowe i dwie strefy ekonomiczne pozostawił po sobie .Mieszkańcy dzięki jego mądrym rządom otrzymali i chleb i igrzyska .

 10. Jestem zadowolona, że nasz Prezydent Łukasz Konarski zarządza niezależnie Zawierciem. Jesteśmy w Zawierciu dlatego bardzo dobrze, że Prezydent nie daje się wypuszczać grupie zatraceńców, która utraciła koryta. Głośno kwiczy, przeszkadzają, opluwają każdą decyzję naszego Prezydenta przy akompaniamencie ,,niezależnych mediów”, o ile można ich nazwać mediami. Co utraciliście lub co macie obiecane w przypadku zmiany władzy, do której nigdy nie dojdzie. Nikt z tych pseudo mediów nie opisuje co do tej pory w Zawierciu zostało zrobione i jakie są dalsze plany rozwoju. Zainteresujcie się planowanymi inwestycjami i napiszcie z jakich projektów są dofinansowania, jak dużo Zawiercie na tym zyska. Bardzo mnie i nie tylko, śmieszą takiego typu artykuły.

  • Czasami używa się sformułowania, iż dziennikarstwo jest drugim, najstarszym zawodem świata. Niech żyje “obiektywizm” dziennikarski w lokalnych, zawiercianskich mediach.

  • Napiszcie media “niezalezne” ile powstalo nowych inwestorow w SAG ile zostalo zatrudnionych za czasow P. Grimma i P.Konarskiego oswiecicie NAS obywateli ….a moze sami wladcy SAG-u jasnie Panstwo nas poinformuja dlaczego tak ambitnie strefa sie ro-zwija……..moze jakies konkretne liczby! Moze zamiast synagogi…kasa na reaktywacje huty szkla=praca.

 11. Zapominamy o jednym, kto był wówczas właścicielem (przed wojną – chodzi mi o to, że były w rękach prywatnych) tych kamienic (przy Marszałkowskiej), kto tam mieszkał, jak wyglądała pozostała część Zawiercia i mamy odpowiedź. Chociaż w latach 80-ych (Duracza) dalej pełniło rolę centrum handlowo – usługowego ale wtedy nie było pasaży przy leśnej, Sikorskiego, Piłsudskiego i wreszcie Obrońców Poczty Gdańskiej.

 12. Jak pieprzy jegomość 60+ o inwestycjach w SAG, nie mając pojęcia o tworzeniu zakładu pracy. Czy Pan Prezydent ma na to wpływ??? Jak Pan 60+ jest tak rozgarnięty to proponuję nieodpłatnie przekazać tern i niech stworzy miejsca pracy. Przepuszczam, że nawet po otrzymaniu gotowego zakładu pracy, taki nieudacznik, szybko by splajtował.

 13. Za czasów Pan Grima powstało wielkie jezioro przy ogródkach działkowych koło SAG. Słyszałam jeszcze, że miała tam powstać latarnia morska, tylko biedaczek jej nie dokończył, bo widocznie ten pomysł powstrzymał Pan Konarski wygrywając wybory. Dobrze, że Zawiercie ma Prezydenta Łukasza Konarskiego.

  • Przypominam że jeszcze za poprzedniej kadencji miały powstać zawierciańskie tężnie solankowe. Najwidoczniej sportowym prezydentom 70+ z naszego miasta zamarzył się Ciechocinek II. Drzwi do tego raju stoją do dziś.

 14. Kto nie z nami ten przeciwko nam-slogan czerwonogwardzistów ,w tym mieście ciągle i ciągle aktualny .Tężnie i to dwie solankowe otwierają w Sosnowcu .Dziwię się tylko jednemu ,ze nie nudzi wam się jedno i to samo powtarzać,latarnia morska wymysł pana starosty obecnego do byłego pana prezydenta ,plus te drzwi ,które są kreacją plastyczną ,pewnym nie dosłownym widzeniem rzeczywistości -instalacją .

  • Jakoś stojące w Warszawie “schody donikąd” nie budzą takich emocji. Artysta ma prawo do własnej wizji.

 15. Do Myślnika, artysta może mieć swoją wizję, prezydent już nie bo wydaje nie swoje pieniądze, a my nie chcemy aby wyrzucał je w błoto albo inwestował w swojego idola Kubusia, że nie napiszę tego inaczej. Centrum kulturalne dla dzieci a czy małolaty muszą mieć swoje centrum Czy MOK nie wymaga remontu, ten prezydent zgnoił by wszystko byle zrobić coś dla Kubusia rozkapryszonego i już widzącego się na stołku dyrektorskim, bez wykształcenia, bez talentu. Jak słyszę, że miano nagrodzić kilkadziesiąt małolatów na gali to mnie pusty śmiech ogarnia do jakiego poziomu schodzi kultura w Zawierciu a wszystko dla jednego człowieczka któremu już nie tylko sodowa odbija. Zniszczyć galerię muzealną, najchętniej zniszczyć MOK a dać dzieciom. Mądre dzieci i tak wyjadą z tego grajdołka bo tu nie ma nic dla dorosłych, a dzieci szybko wyrastają. Gdyby to dla piłkarzy ręcznych byłaby potrzebna hala już by się budowała, ale nie dla 1500 kibiców dla których nic się nie zrobi bo Kubusia to nie interesuje. Zgroza, że takiego prezydenta wybraliśmy. Drugi młody byłby taki sam, on by za to inwestował w społem i starocie i nie pozwolił na wybudowanie konkurencji. Cóż najwyższa pora wyjechać z tego miasta bo tu nigdy nie będzie normalnie.

 16. Najlepiej jak by Prezydent Zawiercia był stary z pustą głową, na solance opalany by nie było widać starej pomarszczonej cery, z farbowaną czupryną i grzywką ciętą od bata, bo farba zakryje siwe rozrzedzone włosy, 1.5 m w kapeluszu wzrostu , tępy nic nie kumający jegomość, z wielkim zapatrzeniem w swoją osobę. Wszystko co będzie robione, czyli nic, będzie wspaniałe, radosne i chwalebne dla dobra obywateli Zawiercia. Tego chcecie ???????

 17. Wyglaď fizyczny i wiek jest ważny jak chodzi o coś coś tam leśne ruc××××o.W samorządzie to liczy się doświadczenie i działania na rzecz wszystkich mieszkańców nie tylko tych wybranych .Smutne jest jak niektórzy aktywni uczestnicy mediów społecznościowych poniżaja drugich że względu na wygląd ,wiek .Takie to niskie i szowinistycznie
  .A Jolanta to fajne imię (trzymaj styl )

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.