zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Po zawierciańsku: Koniec żartów [FELIETON]

Nadejszła wiekopomna… No dobrze, przesadzam, bo jaka w tym wiekopomność? Ot, zwykły cykl cotygodniowych felietonów naczelnego właśnie się zainaugurował. Niemniej ładnie zabrzmiało na początku.

Skoro to pierwszy z cyklu, to wypada co nieco wyjaśnić. Będzie subiektywnie. Będzie czasem wprost, a czasem delikatnie. Czasem na wesoło, a czasem na poważnie. A jako że – jak to mawiają w mediach – czas antenowy jest bardzo drogi, to przechodzę do rzeczy. Najpierw krótko o żarcie, który zrobiliśmy sobie ze starostą zawierciańskim w dniu 1 kwietnia zwanym po łacinie Prima Aprilis. W dowcipie tym przednio zadworowaliśmy sobie z tego, że zostałem wolontaryjnym rzecznikiem starosty. Jakież więc było moje zdziwienie, gdy kilka dni temu znajoma osoba zapytała mnie, czy to prawda, żem został rzecznikiem starosty. Ponoć tak się mówi na mieście. A więc krótko i jednoznacznie komunikuję: nie zostałem. I nie zamierzam zostać. Nie żebym nie darzył władzy lokalnej właściwym jej szacunkiem. Darzę!

Ale dość o mnie. Cykl felietonów nazywa się “Po zawierciańsku”, skupmy się więc na Zawierciu. Mam nieodparte wrażenie, że władza w mieście z pomocą władzy w powiecie przygotowuje się do głosowania w sprawie wotum zaufania dla prezydenta Zawiercia. Przypomnijmy, w 2019 roku prezydent Łukasz Konarski nie otrzymał takiego wotum. Jeśliby w bieżącym roku (zapewne w czerwcu) włodarz gminy nie otrzymał wotum zaufania drugi raz z rzędu, to rada gminy – w tym przypadku Rada Miejska w Zawierciu – może (choć nie musi) podjąć uchwałę o organizacji referendum w sprawie odwołania włodarza gminy. W ubiegłym roku za przyznaniem prezydentowi wotum zaufania zagłosowało 9 radnych, a do otrzymania przez Łukasza Konarskiego takiego wotum potrzeba 11 głosów. Jak więc w tym roku może wyglądać głosowanie? Spróbujmy sobie to wyobrazić.

W tej chwili w spółkach lub jednostkach miasta pracuje 6 radnych (3 z nich zostało przyjętych jako radni w obecnej kadencji, 2 pracuje w strukturach miasta od wielu lat, a jedna osoba w poprzedniej kadencji rozpoczęła pracę w jednostce miejskiej jeszcze zanim została radną) oraz syn jednego z radnych. Jest jeszcze jeden radny z komitetu Łukasza Konarskiego. Co zrobią radni z PiS-u i NAW-u? Trudno powiedzieć, ale należy pamiętać, że radni z komitetu Łukasza Konarskiego są w koalicji z PiS-em i NAW-em zarówno w radzie miasta jak i powiatu. Radnych z PiS-u i NAW-u, niewymienionych w poprzednich wyliczeniach, jest 6. W dodatku dwie radne z tej szóstki pracują w strukturach powiatu (starostwie lub jednostce organizacyjnej powiatu). Pozostałych radnych, głównie z PO, choć nie tylko, jest 7.

W głosowaniu w czerwcu 2019 roku przeciw udzieleniu prezydentowi Zawiercia wotum zaufania zagłosowało w sumie 7 radnych. Dwoje z nich pracowało wówczas w spółce miejskiej Rejonowe Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Zawierciu, a jeden był zastępcą dyrektora Powiatowego Zarządu Dróg. Jeden (jedna) z dwójki radnych pracujących w RPWiK została dyscyplinarnie zwolniona w listopadzie 2019 roku za – jak twierdził RPWiK – nieprawidłowości m.in. przy przetargach na zakup jednego laptopa i wagi samochodowej. Z kolei Powiatowy Zarząd Dróg w Zawierciu został przekształcony w wydział o takiej liczebności, że niemożliwe jest zachowanie stanowiska zastępcy szefa. W rezultacie starosta zawnioskował, aby Paweł Kaziród stał się szeregowym pracownikiem i zarabiał około połowy dotychczasowego wynagrodzenia. Podczas sesji Rady Miejskiej w Zawierciu w ostatnim dniu kwietnia radni mieli zgłaszać się do komisji doraźnej w tej sprawie. I choć nikt się nie zgłosił, sprawa nie zniknęła – obniżeniem pensji Pawła Kaziroda zajmie się któraś ze stałych komisji rady. Zapewne będzie się działo. Działania dyscyplinujące mające wskazać, że nie warto głosować przeciw prezydentowi najpewniej okażą się skuteczne. I każdy radny choć trochę związany zawodowo lub innymi interesami ze strukturami miejskimi lub powiatowymi co najmniej dwa razy zastanowi się nad swoim głosem.

Jeśli więc zwolnienia i groźby obniżki pensji o połowę spełnią swoją rolę, włodarz Zawiercia może liczyć na 13 (a może i więcej) głosów “za”. Czyli dwa głosy są w bezpiecznym zapasie – gdyby któryś z tych radnych nie przyszedł na sesję lub wyszedł na głosowanie w sprawie wotum. Albo gdyby radny Przemysław Trepka (który pracuje w spółce miejskiej i został radnym z komitetu Łukasza Konarskiego a teraz często głosuje przeciw i wypowiada się w Internecie przeciwko prezydentowi) stwierdził, że jednak nie poprze prezydenta.

Wypada jeszcze przypomnieć, że starosta zawierciański Gabriel Dors w wywiadzie jako Gość Dnia Radia Zawiercie z poniedziałku 27 kwietnia (wywiad dostępny TUTAJ) stanowczo zaprotestował przeciwko łączeniu sprawy Ewy Mićki i Pawła Kaziroda i podkreślał, że jego wniosek nie dotyczy zwolnienia radnego Pawła. To w zasadzie załatwia sprawę. Nie łączmy tych dwóch zdarzeń.

Do przeczytania za tydzień.

Paweł Kmiecik
redakcja@zawiercianskie.pl

Zdjęcie: flickr.com

16 KOMENTARZY

 1. Szanowny Prezydent Zawiercia Łukasz Konarski jest wybrany na 5 lat. My wyborcy tak wybraliśmy. Nie mamy takich obaw, że będzie inaczej. Ta kadencja w końcu jest rzetelna, pracowita i spokojna. Zamęt jaki robi opozycji nic dobrego nie wnosi, bo nasz Prezydent doskonale daje sobie radę . Jeszcze nie było tak w Zawierciu, żeby jeden Prezydent zrobił więcej od trzech Prezydentów. Za to, Prezydentowi Łukaszowi Konarskiemu serdecznie gratuluję i takie słowa uznania słyszałam u wielu moich znajomych. Mamy Fajnego Prezydenta i popierajmy w działaniach dla dobra naszego Zawiercie.

 2. Masowa rozgrywka obronna sympatyków łodnowy? 🙂 a takiego prezydenta wszyscy mamy już dość i jego elitki którą zatrudnił w ciągu ostatniego roku, Facet bez jaj, a kiedy dowiemy się o dalszej sprawie z atakiem na taksówkarza?

 3. Oj, jakiś płytki …… to jest sprawa wagi międzynarodowej i należy włączyć największe siły wojsk międzynarodowych wywiad, kontrwywiad, lotnictwo, piechotę oraz ze dwa lotniskowce, w sprawie poruszanego ataku …….. oj, jakiś płytki.

 4. Panie Redaktorku ” w kuboju po zawierciansku” kochany moze sie Pan zajmie SAG co tam piszczy w trawie….jakie nowe inwestycje przeciez Pan jest smietana prasy zawiercianskiej ….moze Pan napisze chociaz kiedy beda tamczyc koparki w galeryji-:) jak za Pana G…..napisz Pan xos wreszcie moze o ZB Przyjazn gdzie ten super park maszynowy pyknj ni ma………..i napisz Pan co tam Czy Konar zaplonie jak Grom ?

 5. Romanie też jestem ciekaw .Bo coś cichutko . Czy pan Łukaszek jest przesłuchiwany i czy poniesie konsekwencje? Wkońcu to napaść na człowieka. I nie wierzę w jego niewinność. Dlaczego zdegradował do niższego stanowiska faceta który był tam i wzywał taksówkę? Za co? To jest raczej samosąd wobec podwładnych że strony prezydenta pizal się Boże. A radni niech się niczego nie boją i głosują przeciw votum zaufania tego całego prezydenta. Już na mieście słychać jak negatywnie o nim mówią mieszkańcy.

  • @JAM CI – a kogóż to zdegradował Jaśnie nam panujący , kto mu taksówkę wzywał ?
   Sprawiasz wrażenie dobrze poinformowanej o całym zdarzeniu osoby więc uchyl rąbka tajemnicy skoro już zacząłeś 😉

 6. W czasie poprzednich wyborów samorządowych na Facebooku pojawiła się również strona niezależne Zawiercie . Autorzy strony już zdążyli ją skasować myśląc że zatrą ślady. Nic błedbiejszego. Zostali zdemaskowani i może być z tego skandal samorządowy. Poza tym dla odpowiednich służbw tym kierunku to nic prostszego ściągnąć ponownie skasowaną stronę. W internecie nic się nie zatai ? zatem może się dopiero dziać oj może?

 7. Leni w Zawierciu nie chcemy, bo Zawiercie jest miastem ludzi pracy. Taką zaletę pracusia posiada obecny Prezydent Konarski i dzięki temu Zawiercie się rozwija. Brawo Prezydencie !!!!!!!

  • A czym ta pracowitość niby prezydenta się objawia ? Oprócz zabawy z dziećmi, zniszczenia tego co było. Marszałkowska to nie wszystko, zresztą z tego nic nie powstanie chociażby się prezydent zes..ł z tego miejsca nic nie będzie. Ciekawe dla kogo to robi. Jest tylko mściwym chłoptasiem, ciekawe czy radni będą mieć jaja czy tylko pozostały przekupione wydmuszki.

 8. MY LENIE ZAWIERCIANSKIE DOMAGAMY SIE TANCZACYCH KOPAREK W NOWEJ GALERII…MEGA INWESTYCJI NP PRAWO SKRET JAK NA SIENKIEWICZA…SENSACYJNYCH WIADOMOSCI PIES PRZEBIEGL NA BLANOWOWSKIEJ….I PASNIKOW DLA KUNII I KLACZY….A NIE CHCEMY OBWODNICY POLUDNIOWEJ I ZACHOD NIEJ PO CO JEST CO PODZIWIAC JAK SA KORKI Z OKNA NA DK78….

  • wincyj chodników i dróg wincyj wincyj. I placów zabaw z których nikt nie korzysta (nawet przed epidemią).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.