zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Po zawierciańsku: Czy będzie drugi sezon serialu “Schronisko władzy”? [FELIETON]

To jest dopiero numer! Nie ma co! W jaki sposób dać komuś coś cennego, choć w gruncie rzeczy zwyczajnego, ale tak, żeby obdarowany, i wszyscy znajomi niemal całowali nas za to po rękach? Najpierw stworzyć atmosferę, że chcemy mu zabrać nawet to, czego nie daliśmy, następnie przez wiele miesięcy kluczyć, omijać, stosować coraz to kolejne wymówki, po to by wreszcie oficjalnie dać. W pierwszym przypadku ten ktoś po prostu by podziękował, a inni by nawet nie zauważyli podarku. W drugim – wszyscy są zachwyceni.

Ale przejdźmy do rzeczy, bo o serial chodzi. Występują w nim: schronisko, wysypisko i władza. Choć później dochodzą nowi bohaterowie. W pierwszym odcinku na schronisko wiatr zawiewa z wysypiska pył i śmieci. Szefowie ZGK rozkładają wówczas ręce tłumacząc “cóż zrobić, taka technologia naszej działalności”. I gdy wreszcie rozgoryczeni właściciele schroniska mówią, że “w takich warunkach nie da się funkcjonować”, natychmiast – czekali na to, czy co? – podchwytują to władze miasta oraz prezes ZGK i na sesji pod koniec kwietnia 2020 roku opowiadają, jak to bardzo właściciel schroniska zabiega u władzy o znalezienie dla schroniska nowej lokalizacji.

W odcinku drugim prezydent miasta i prezes ZGK odżegnują się od zamiaru poszukiwania nowej lokalizacji dla schroniska. Gdy cała sprawa staje się tematem medialnym, prezydent ogłasza, że jest “Murem za Schroniskiem”. I kilka godzin przed głosowaniem w sprawie wotum zaufania publikuje (obecnie już usunięte?) zdjęcie z właścicielem schroniska pokazujące, że panowie zawarli porozumienie. Podpisanie umowy ma być kwestią paru dni. Okazuje się kwestią paru miesięcy.

Odcinek trzeci rozpoczyna się pod koniec czerwca, gdy prawnicy rozpoczynają ustalać szczegóły w sprawie umowy. Ówczesna prezes spółki miejskiej o nazwie PUK, która – jak się nieoficjalnie mówi: jest ciocią obecnego prezydenta Zawiercia – mówi, że nie podpisze umowy ze schroniskiem i kropka. W dowód swych słów składa wypowiedzenie. I do końca swego okresu wypowiedzenia i pracy w PUK-u tej umowy nie podpisuje. Nie podpisują jej również inni członkowie zarządu, bo – jak na nieszczęście – całe wakacje są naprzemiennie na urlopach.

Odcinek czwarty odbywa się ze specjalnym udziałem prezesa Prawa i Sprawiedliwości. Choć nie osobiście. W końcu bowiem, po powołaniu nowego prezesa PUK, z pomocą prezydentowi Zawiercia przychodzi pewna inicjatywa Jarosława Kaczyńskiego. Proponuje on “Piątkę dla zwierząt”, a jednym z jej zapisów jest to, że schronisko może być prowadzone przez organizację pozarządową, nie firmę. A w Zawierciu obiekt prowadzi firma. Nieważne, że w kierownictwie schroniska jest prezes Fundacji “Do serca przytul psa” i oba podmioty razem prowadzą schroniska, więc zmiana formuły prawnej byłaby formalnością. Dla władzy w Zawierciu ważniejsza jest wówczas hipotetyczna możliwość wprowadzenia bliżej nieokreślonego prawa (trwają protesty przeciw niemu i rząd modyfikuje “Piątkę”) w bliżej nieokreślonej przyszłości. 

I tak, zupełnie nieoczekiwanie, ku zaskoczeniu wielu widzów serialu, po wielu miesiącach emisji następuje odcinek piąty i finałowy “Schroniska władzy”. Podpisano umowę. Niektórzy widzowie serialu twierdzą, że nie ma szczególnie za co dziękować władzy, bo był to klasyczny przykład rozwiązania konfliktu przez siebie wywołanego. Niemniej fakt pozostaje faktem – serial dobiegł końca. O tym, czy będą kolejne sezony zadecyduje władza. Ona tu jest scenarzystą i reżyserem. Warto jednak pamiętać, że zawsze ostatni głos należy do producenta. Czyli mieszkańców, którzy – jak to producent – stwierdzą, czy chcą płacić ze swoich pieniędzy za taki serial. Jeden z wielu podobnych.

Do przeczytania za tydzień.

Paweł Kmiecik,
redakcja@zawiercianskie.pl

Zdjęcie: Flickr.com

4 KOMENTARZE

  1. Niegdyś krążyła następująca zagadka: Co to jest socjalizm? Odpowiedź: Jest to ustrój specjalizujący się w rozwiązywaniu problemów,które sam stwarza.
    I patrzcie,nic nie straciła na aktualności!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.