zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Po wyborach miał być audyt w urzędzie. Do dziś go nie ma. UM: “Nie został przeprowadzony ze względu na koszty”. W starostwie kosztował 32 tys. zł

Prezydent Zawiercia Łukasz Konarski w swojej kampanii wyborczej w 2018 roku zapowiadał m.in. zamiar przeprowadzenia audytu w Urzędzie Miejskim w Zawierciu. Przed objęciem funkcji włodarza miasta w latach 2014-2017 był wiceprezydentem ds. społecznych.

O audyt w urzędzie pytaliśmy wielokrotnie.

– Po wstępnej analizie kosztów okazało się, że audyt tylko jednego obszaru (np. gospodarki komunalnej) mógłby kosztować nawet 50 tysięcy złotych. Dlatego od końca 2018 roku prowadzone są kontrole poszczególnych wydziałów UM w Zawierciu, jednostek oraz spółek (sprawdzane są poszczególne działania przewidziane w zakresie zadań). Zajmuje się tym audytor wewnętrzny oraz Referat Kontroli Wewnętrznej (nie doszło do zmian kadrowych). Kontrole trwają. Trudno w tej chwili wskazać dokładny termin ich zakończenia – informowała w listopadzie 2019 roku Monika Polak-Pałęga, rzeczniczka Urzędu Miejskiego w Zawierciu.

Podobny audyt został przeprowadzony w Starostwie Powiatowym w Zawierciu. Rozpoczął się 10 kwietnia 2019 roku i trwał 60 dni, jego koszt wyniósł 32 tys. zł brutto. Jak mówił starosta w wywiadzie w Radiu Zawiercie z 4 września 2019 roku, audyt wykazał “niewielkie nieprawidłowości”. Cały wywiad dostępny TUTAJ.

Ponownie o audyt redakcja Mediów Zawierciańskich zapytała zawierciański magistrat w maju 2020 roku.

Tak jak już wskazywaliśmy, audyt zewnętrzny nie został przeprowadzony ze względu na koszty. Audyt wewnętrzny i kontrole wewnętrzne prowadzone są stale w Urzędzie Miejskim w Zawierciu i jednostkach podległych – mówi Monika Polak-Pałęga, rzeczniczka urzędu.

W lutym 2020 roku prezydent Zawiercia wydał zarządzenie o zmianach w budżecie miasta, na mocy którego podpisał z zewnętrzną firmą umowę na kwotę 40 tys. zł pn. “Sporządzenie dokumentacji aplikacyjnej dla projektu inwestycyjnego na potrzeby programu Kultura w ramach Mechanizmu Finansowego EOG 2014–2021 dotyczącego przebudowy dawnej synagogi”. Wniosek, którego dotyczyła umowa, ostatecznie nie mógł zostać złożony, ponieważ prezydent – bez konsultacji tego zamiaru z radnymi – wprowadził do porządku obrad marcowej sesji projekt uchwały o zabezpieczeniu 3,3 mln zł na przebudowę budynku dawnej synagogi przy ul. Marszałkowskiej w Zawierciu. Radni nie przyjęli tej uchwały, w związku z czym niemożliwe było składanie wniosku, którego dotyczyła umowa za 40 tys. zł.

PK
redakcja@zawiercianskie.pl

Grafika: Materiały wyborcze z 2018 roku Łukasza Konarskiego

23 KOMENTARZE

 1. Bardzo dobrze, że redaktor przypomina obietnice wyborcze włodarza. 40000 zł zostało wyrzuconych w błoto. Włodarz zmarnotrawił pieniądze publiczne. Za te pieniądze można było coś zrobić pożytecznego. Pozostał tylko smród. Wyników audytu nie ma. Gdzie ta uczciwość? Tam gdzie projekt hamaków, “które dobrze wyglądają na zdjęciach w roku wyborczym”, czyli na śmietniku.

 2. Niech podadzą ile maja rezerw finansowych na przegrane rozprawy sądowe ! Tak to jest jak nieprzygotowani i niemerytoryczni ludzie dostają trochę władzy ….

 3. Wreszcie widać pozytywne zmiany w mieście to psy ujadają. W tym mieście nigdy nie było lepszego gospodarza i oby tak zostało

 4. Nigdy w mieście nie działo się tak wiele. Pozyskano najwiecej środków zewnętrznych. A ze stary układ został złamany, to wielu płacze.

 5. Tak to wygląda słowo honoru prezydenta Konarskiego dane mieszkańcom. To bardzo zły prezydent . Nikt inny oprócz ludzi z jego ugrupowania go nie popiera. Skoro mamy innych kandydatów może oni okażą się lepsi dla miasta . Radni teraz wszystko w waszych rękach .

 6. Jest kilka banerów, które trzeba włodarzowi przypomnieć. O zapadaniu decyzji nie w gronie kilku osób, a wspólnie z mieszkańcami. Decyzję w sprawie zmarnotrawienia 230000 zł włodarz podjął jednoosobowo. Gdzie byli mieszkańcy i ich głos? Słuchanie rad i opinii wszystkich grup społecznych. 1200 osób głosowało w ankiecie w sprawie wydawania pieniędzy na ul. Marszałkowską. Jaka była odpowiedź? To tylko 2,5% mieszkańców. Tak włodarz słucha opinii mieszkańców. Kolejny baner z obligacjami, które mają przynosić wymierne korzyści dla mieszkańców w postaci miejsc pracy. Ile te obligacje dały miejsc pracy mieszkańcom? Następny baner o jawności umów i przetargów. Umowy nie są jawne, nigdzie ich nie ma. Są tylko na wniosek zainteresowanych. Włodarzowi należy odświeżyć pamięć i sprowadzić go z obłoków na planetę o nazwie Ziemia.

  • #PORYMBIOK
   216 § 2., dotyczący zniewagi: „Kto znieważa inną osobę za pomocą środków masowego komunikowania, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku”.

   a co na to portal zawiercianskie.pl

 7. Sza i właśnie otóż to 😂 wreszcie ludzie się dowiedzą kto tu kogo znieważa . Taki jestes cwany? 😁 . To napisz nam co nie co na temat przepięknej strony na Facebooku pt niezależne Zawiercie. . Autorzy do tej pory myślą że nikt ich nie odkrył i nawet skasowali profilek ☺ nic bardziej mylnego. W internecie nic nie ginie . Może właśnie….wkrödce się dowiemy bo właśnie tam ośmieszano i znieważony poprzednią wpadze a zresztą znajomość przepisów rodo tych panów właścicieli niezależne jest pod znakiem zapytania . Ale właśnie teraz ważne by wszyscy wiedzieli kim są owi geniusze😋 Do tego dołączyć broszurki na byłego prezydenta którego owi wspaniali nazwali leniem. Ktoś tu jest za pewien siebie. A teraz wszystko wyjdzie z praniem. Takiej tajemnicy nie wolno ukrywać

 8. #PORYMBIOK bo Ci zylka peknie-:) i czerwone ni bydo do Porymby izdzac i no kunie i klace na wstecznym-:) kup se siano najedz sie i se pobec-:)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.