zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Po około 1,5 roku w piwnicy obrazy śp. Leszka Dutki ponownie wystawione. Wczoraj otwarto Galerię “Stara Łaźnia” w Zawierciu [WIDEO+ZDJĘCIA]

We wtorek 1 września otwarto Galerię “Stara Łaźnia” w Zawierciu. Obiekt będzie otwarty do zwiedzania codziennie od poniedziałku do soboty w godzinach od 12:00 do 17:00.

Przypomnijmy, z końcem stycznia 2019 roku decyzją władz miasta obecnej kadencji zakończył się okres wynajmu budynku przy ul. Leśnej 10 w Zawierciu. Od tamtego czasu obrazy autorstwa ś.p. Leszka Dutki znajdowały się w piwnicy Miejskiego Ośrodka Kultury “Centrum”.

Nowy obiekt kulturalny zlokalizowany w dawnej łaźni miejskiej miał zostać otwarty jesienią ubiegłego roku. Termin zakończenia prac był kilkukrotnie przekładany. Ostatecznie Galeria “Stara Łaźnia” została otwarta we wtorek 1 września 2020 roku.

Jak zaznacza miasto w informacji prasowej “galeria znajduje się w budynku dawnej łaźni miejskiej na osiedlu TAZ. Obiekt został kompleksowo zmodernizowany. W ramach robót budowlanych wykonano prace związane z renowacją i odtworzeniem wszystkich elewacji budynku wraz z konstrukcją dachu. Prace nie ominęły również wnętrza obiektu. Cała inwestycja kosztowała blisko 3,8 mln złotych. Na ten cel udało się pozyskać dofinansowanie z Unii Europejskiej – 2 mln 783 tys. 668,53 zł w ramach tzw. ZIT-ów (Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych). Dodatkowo gmina otrzymała z budżetu państwa 327 tys. 490, 41 zł”.

W Galerii Stara Łaźnia w Zawierciu znajdują się dzieła malarskie, rysunki, grafika, rzeźba, szkło użytkowe i ceramika użytkowa. Zwiedzanie galerii jest bezpłatne. W tym samym czasie w budynku będzie mogło przebywać maksymalnie 5 zwiedzających. Obowiązuje maseczka zasłaniająca usta i nos oraz dezynfekcja rąk. Toalety i szatnia są nieczynne.

PK
redakcja@zawiercianskie.pl

7 KOMENTARZY

  1. Na otwarciu było sporo osób , część z nich nie mająca nic wspólnego z kulturą ale na darmowe picie zawsze przyjdą. Galeria na ul. Leśnej została zlikwidowana w 2018 r. w artykule błędnie podano 2019r.

  2. Sugestia dla Władz Miasta – w Pałacyku powinna znaleźć się zawartość tzw. izby muzealnej z Pałacyku Szymańskiego, jeśli mamy taki całoroczny obiekt wykorzystajmy go do końca, niegłupio byłoby przygotować lekcje historii miasta dla uczniów zawierciańskich podstawówek…

    • Takie były pierwotne plany wykorzystania starej łaźni-stworzenie tam muzeum Zawiercia, dające możliwość zaznajamiania z historią miasta (lekcje,odczyty itp). Obecna ekspozycja to takie “od sasa do lasa”,bez żadnej myśli przewodniej. Chcę się mylić sądząc,że galeria w obecnej formie będzie świecić pustkami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.