zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Po 32 latach prowadzenia “Bocianówki” najemca dostał wypowiedzenie umowy najmu. UM Zawiercie: “Miasto, jako właściciel, musi zabezpieczyć ten obiekt, by nie popadł w ruinę”

W środę 2 września w mediach społecznościowych pojawiła się informacja o zamknięciu Bocianówki – lokalu znajdującego się w Parku Miejskim im. Adama Mickiewicza w Zawierciu.

Po 32 latach prowadzenia “BOCIANÓWKI” pani Jola otrzymała wypowiedzenie umowy najmu lokalu bez podania jakiegokolwiek uzasadnienia. W chwili rozpoczęcia działalności Pani Jola wynajęła lokal będący w ruinie, pusty, niezabezpieczony, zdewastowany i niszczejący. Dzięki wielu inwestycjom stworzyli miejsce w którym od pokoleń goście mogą odpocząć w gronie przyjaciół i rodziny. Najemcy na własny koszt wymienili okna, drzwi, ocieplili budynek, przeprowadzili remont zewnętrznej instalacji wodnej. Na zewnątrz stworzyli ogródek piwny, częściowo zadaszony. Wnętrze lokalu jest regularnie odnawiane. Zamontowana kominem tworzący niepowtarzalny klimat i zapewniający ogrzewanie zimą. Kawiarnia “Bocianówka” od 32 lat jest prowadzona z niezmienną pasją, pozostając miejscem z niepowtarzalną atmosferą. To kultowe miejsce może za chwilę zniknąć decyzją Władz Miasra Zawiercie. NIE POZWÓLMY BY TO KULTOWE MIEJSCE STAŁO SIĘ LEGENDĄ I WSPOMNIENIEM!!! Lista poparcia dla pani Joli o przedłużenie umowy najmu lokalu znajduje się w Bocianówce – czytamy w informacji opublikowanej w mediach społecznościowych.

Urząd Miejski w Zawierciu na swoim Facebooku “Miasto Zawiercie” opublikowało komunikat w tej sprawie.

„Bocianówka” zostanie odnowiona. Szanowni Państwo, w odniesieniu do informacji, które są publikowane w Internecie, warto przedstawić fakty dotyczące przyszłości słynnej „Bocianówki” w Park Miejski Zawiercie. 1. Po pierwsze: władze miasta bardzo szanują wieloletnią pracę osoby, która do tej pory wynajmowała ten obiekt i włożyła mnóstwo wysiłku w stworzenie miejsca, które obecnie znajduje się w parku. 2. Po drugie: miasto, jako właściciel, musi zabezpieczyć ten obiekt, by nie popadł w ruinę. Dlatego też w przetargu zostanie zawarty istotny zapis: konieczność modernizowania lokalu. To jedyna droga, by zagwarantować rozwój tego miejsca. 3. Po trzecie: w przetargu będzie mógł wystartować każdy przedsiębiorca, któremu zależy na losie tego wyjątkowego obiektu. Umożliwia to dotychczasowemu najemcy ubieganie się o kontynuowanie działalności w „Bocianówce”. 4. Po czwarte: ogłoszenie przetargu na najem „Bocianówki”, to część szerszego projektu, który zakłada utworzenie bulwarów nad Wartą z prawdziwego zdarzenia. W parku odbywa się coraz więcej wydarzeń muzycznych i sportowych, postawiliśmy tam także leżaki oraz przewijak – czytamy w informacji na Facebooku Miasto Zawiercie opublikowanej przed godziną 20:00 w środę 2 września.

PK
redakcja@zawiercianskie.pl

Zdjęcie: Facebook

29 KOMENTARZY

 1. Scenariusz podobny do tego który widzieliśmy w przypadku schroniska – coś co funkcjonuje przez naście lat i zostało zasilane prywatnymi funduszami najemców trzeba bez żadnego ostrzeżenia przejąć i “odnowić” bo kółko dobrych przyjaciół ma na to miejsce inny pomysł. Po raz kolejny filozofia TKM objawiająca się w zachowaniu towarzystwa z UM nie licząca się kompletnie z pojedynczymi mieszkańcami naszego miasta.
  W moim odczuciu nowy najemca już został wybrany i tylko czeka na usunięcie obecnych lokatorów z lokalu.
  CHwalmy Wszystkie Działania Prezydenta i jego odnowicieli.

 2. odebranie przez miasto Bocianówkę kobiecie która przez ponad trzydzieści lat opiekowała się nią wygląda niczym jawna kradzież, czy tylko ja tak sądzę. Na Marszałkowskiej Konarski otwiera coś ala parodia kawiarnii po to by na siłę zagnać tam mieszkańców miasta do tej znienawidzonej dzielnicy odnowy

 3. Prawda jest taka że to speluna jest. Zajzyjcie chociażby do toalety. Miejsce z dużym potencjałem. Jesli ktoś chce tam zrobić kawiarnie z prawdziwego zdarzenia to ja jestem za

 4. Fantastyczna lokalizacja, ogromny potencjał… w normalnych miastach takiej miejsce żyje cały rok, a nie od czerwca do września (od piątku do niedzieli). SŁABO!!!… Remonty… rzeczywiście, w środku kurort w Saint Tropez zrobiono z masażerami pośladków … nie wspominając o paskudnych niezamykających się od dłuższego czasu kiblach.

  • Dokładnie jestem tego samego zdania aby ten lokal zyskał drugie życie. Przez te 30 lat w lokalu prawie nic się nie zmieniło. Bocianówka powinna być naszą wizytówką a niestety nie jest… Liczę na jej gruntowny remont i nowych włodarzy, którzy wprowadzą ją w XXI wiek.

 5. Ogromny potencjał w malowniczym parku u początków Warty… Bocianówka musi istnieć!!! Tam się spotykają rodziny, znajomi młodzież, mecze są puszczane, tanie piwko i napoje. A tu taka podpucha…😠

  • Bardzo lubię ludzi którzy tworzyli to miejsce i ten klimat. Nie zmienia to jednak faktu że czasy się zmieniają i zmieniają się wymagania klientów. Zgadzam się że lokal mógłby wyglądać całkowicie inaczej i w wielu miejscach widać że Pani Jola z mężem nie potrafią się przystosować do obecnych czasów. A kwestia inwestowania w lokal którego się nie jest właścicielem to nie jest nic nadzwyczajnego. Osobiście znam ludzi którzy w Zawierciu inwestowali w lokal który nie był ich własnością ogromne pieniądze. Dodam tylko że kwota 100 000 złotych na remont i wyposażenie lokalu to nie jest kwota jakoś specjalnie przesadzona. Jak to się ma do wyglądu ubikacji w Bocianówce?

  • Tu spotykaja się największe patologie na piwku , gdzie dzieci biegaja w samo pas …… oto cała prawda , o bocianówce …. a miasto ma to w 4 literach łacznie z tym niewidocznym monitoringiem koło niej !!!!!!!!!!

 6. Wreszcie ktoś robi porządek. Obecni dzierżawcy zapuścili budynek. Syf, kiła i mogiła. Pełne poparcie dla władz miasta!!!!!!!!!!!

  • Obecni dzierżawcy wpompowali w ten obiekt masę własnej kasy,żeby mógł funkcjonować. Gdy go obejmowali była to jedna zdewastowana ruina,bez drzwi i okien. Sukcesywnie,co roku coś remontują nie wyciągając ręki po dotacje od władz miasta.
   A tak z ciekawości: czy władze miasta stać tylko na tworzenie “kawiarenek retro” (bo podobno Bocianówka w nowej postaci ma taką być)? Nie ma w tym mieście poważniejszych problemów do rozwiązania czy też władzom brak sił, kompetencji i umiejętności ?

 7. Panie Prezydencie, co z rozwokem SAG?Czy Pan może się czymś pochwalić? Czy tylko zabieraniem ludziom źródła utrzymania?

 8. Po pierwsze miasto nie wie co to są bulwary. Po drugie jeśli Pan Prezydent chce zadbać o Bocianówkę to niech zadba o cały park, a nie o to co jemu się podoba. Po trzecie jeśli Pan Prezydent tak dba o park to polecam wycieczkę pod mostek na ul. Leśnej nieopodal budynku Urzędu miejskiego. Po czwarte wypowiedzenie oznacza, że jest ktoś kto chciałby Bocianówkę przejąć (być może z odnowy). Po piąte Prezydent nie szanuje ludzi, którzy swoimi działaniami przyczyniają się do rozwoju miasta Zawiercie. Po szóste haniebne są próby urzędu wykańczania działalności (najpierw Schronisko, potem Stowarzyszenie w budynku biblioteki przy Powstańców Śląskich, a teraz Bocianówką). Po siódme niech Prezydent mocniej zajmie się SAG co najmniej tak samo jak kocha ul. Marszałkowską.

 9. Szacun dla osób które prowadziły i poświęciły temu lokalowi 32 lata swojego życia. To tu z ojcem przychodziłem na lody. To tutaj spotykam się teraz z przyjaciółmi na małym jasnym. Pani Jolu – dziękujemy za wspaniałą atmosferę, klimat za uśmiech. Jesteśmy z Panią i trzymamy kciuki . LISTĘ POPARCIA PODPISZEMY I POPIERAMY.

 10. Z szacunku jeszcze nikt się nie utrzymał .Życie wierszem o wzdychaniu do ukochanej nie jest. Jedynie prozą .Żal ludzi ,którzy jak umieli najlepiej to prowadzili Bocianówkę .Tak wygląda szacunek do drugiego człowieka,docenienie jego pracy .Smutne to bardzo ,takie wybraliśmy elity to tak mamy. Co stwierdzam z głębokim smutkiem .

 11. Bocianowka powinna byc wyremontowana…kultowe miejsce!!!!!Ide do Bociana” nie jeden z Nas tak mowil i szedl….po prostu szlo sie do Bociana o roznej porze dnia- 🙂
  i ten browar0% z sokiem i zapach wilgoci bezcenny-:) ale klimat byl😁🛑😁😈🚱

 12. no teraz bydzie “Kubusiowka” albo ” Lukaszowka”……..Zawiercie wstrzymalo oddech Panie Redaktorze kochany niechze Pan opisze inwestycje w SAG taknchronologicznie od daty powstania mega strefy w KKSE.Cosik Pan unika tematu a Zawiercianie czekaja…..wierz Pan czekaja co to bedzie w strefie jakie inwestycje

 13. Panie Redaktorze dziękujemy za to , że Pan jest i pokazuje prawdę. Nie jest Pan po to , aby pisać o tylko o rzeczach, przychylnych władzy ale też o pokrzywdzonych ludziach. Jeszcze raz dziękujemy i liczymy dalej na Pana.

 14. jestem za zweryfikowaniem publicznym osoby o ksywie Mieszkaniec i ujawnieniem jego danych bo to pewne że jest to osoba ze stajni odnowy, Co już wcześniej dało się zauważyć, Zamiast normalnego miasta mamy miasto zależne od króla z ul Leśnej który robi co mu się żywnie podoba, Jak można pod pretekstem rozwiazania umowy udawać że będzie remont, a jeszcze dzień wcześniej ten pan wychwalał się po niebiosa otwarciem galerii stara łaźnia, a na drugi dzień już trzeba komuś wypowiedzieć interes, źle się dzieje w Zawierciu, wolna amerykanka natychmiastowe referendum w tym mieście wskazane, zmiana włodarza na już

 15. właścicielka OAZY na starym rynku również dostała wypowiedzenie, To już jasne Konarski ze swoją odnową będzie na siłę zaganiał zawierciaków do swojej nowo remontowanej speluny przy ul Marszałkowskiej podobno powstaje tam jakaś łodnowo knajpa ,Zawiercioki nie dajta się zwariować temu gościowi

 16. Zawiercie upadło zupełnie. Istnieje tylko Huta która prosperuje. Reszta prac jest o tyłek rozbić. Gnoje pozbawiają ludzi w starszym wieku źródła dochodu. Przetarg to pic na wodę. Oni już wiedzą kto przejmie bocianówkę, dalej działa kolesiostwo. Gorzej jak za rządów totalitarnych ponieważ wykańczają ludzi od wewnątrz i podstępem. Ludzie zaufali kolejnemu pajacowi wybierając go a on wyludni to miasto do imentu

 17. To prawda,że ten obiekt powinien wyglądać lepiej ,bo w tej chwili to zwykły bar piwny.Inną kwestią jest traktowanie w sposób bardzo lekceważacy najemcy , wysłanie wypowiedzenia bez wcześniejszych rozmów to czysty skandal i działanie w stylu : ja tu rządzę i co mi zrobisz ? Co do bulwarów w parku to profanacja tego pięknego miejsca ,nie pozwólmy na to.

 18. Przecież to teraz zwykła speluna ! Dzierżawca przez 32 lata trzepał kasę, ale żadnych inwestycji nie robił. Trzydzieści dwa lata temu to była inna epoka, a ta speluna trwa jakby na świecie nic się nie zmieniło. Kto zawierał umowę z dzierżawcą i na jakich warunkach ? Przecież wtedy w Zawierciu rządzili towarzysze Jurczak, Imielski, Górny i dzierżawcą Bocianówki mógł zostać tylko ktoś z tej ferajny bez przetargu . Przez te lata obecny dzierżawca zrobił taką kasę, że powinien na własny koszt wykonać modernizację obiektu i niech to zrobi przystępują do przetargu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.