zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Play chce zbudować maszt telekomunikacyjny przy ul. Blanowskiej

W piątek 28 grudnia 2018 firma P4 Sp. z o.o. (operator sieci Play) złożyła w Starostwie Powiatowym w Zawierciu wniosek o pozwolenie na budowę przy ul. Blanowskiej w Zawierciu stacji bazowej telefonii komórkowej z instalacją elektroenergetyczną.

Zwróciliśmy się do biura prasowego Play z pytaniem o dokładną lokalizację planowanej budowy stacji oraz o termin realizacji inwestycji w przypadku otrzymania pozwolenia.

Jesteśmy na etapie uzyskiwania pozwolenia na budowę. W tym momencie trudno jest oszacować dokładny termin rozpoczęcia budowy, ale będzie to najwcześniej II połowa roku – czytamy w odpowiedzi firmy P4.

Wniosek został zarejestrowany w systemie komputerowym w dniu 1 stycznia 2019 roku. Organem właściwym do wydawania pozwoleń na budowę na terenie powiatu zawierciańskiego jest starosta. Pozwolenie powinno zostać wydane (lub nie) w ciągu miesiąca od złożenia wniosku, w skomplikowanych sytuacjach termin ten może zostać wydłużony do dwóch miesięcy.

Wkrótce więcej informacji.

44 KOMENTARZE

 1. Czy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego przewiduje taką inwestycję w tym miejscu? Jeśli tak, to kiedy został opracowany lub kiedy dokonano w nim zmian? Czy ktoś konsultowal tą inwestycje z mieszkańcami którzy mogą być stroną w wydaniu Decyzji o pozwoleniu na budowę? Dziękuję za uwagę.

  • W sierpniu 2018 roku starostwo wydało pozwolenie na budowę takiego masztu dla ORANGE na działce radnego Gębali w Blanowicach, a protest mieszkańców oddalił obecny wojewoda więc pewnie jest zgodny miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego i konsultacje nie są potrzebne.

 2. Włodarze miasta absolutnie nie powinni zezwolić na tego typu inwestycję na osiedlu domów jednorodzinnych. Jeśli jednak do tego by doszło, ja jako mieszkanka tej ulicy jestem gotowa iść nawet do telewizji. Panie Konarski, liczymy na Pana jako nowego Prezydenta.

 3. My mieszkancy nie wyrażamy zgody na to Panie Starosto !!! Prosze sie liczyć z naszym stanowiskiem w tej sprawie.

   • A ty jesteś mieszkańcem tej okolicy???? Myślé że możesz koło siebie postawić ten maszt ,a nawet na swojej działce- wtedy bądź ZA

    • To moze wszystkiego zabronić… Niech nie bedzie niczego… Wróćmy do epoki kamienia… Tylko jak niechcesz masztu to dlaczego z internetu korzystasz i sie udzielasz? Przeciez jestes przeciw niemu, a ze odbierasz net, to gdzies ten masz w innym miejscu stoi, wylacz internet… Jak jestes przeciw, wylacz odbiornik tv i radio…

 4. Rada Miasta powinna podjąść uchwałę wyrażnie regulującą kwestie budowy stacji bazowych telefonii komorkowej na terenie osiedli mieszkaniowych.

 5. Do telewizji, hahaha 😀 uśmiałem się z tych komentarzy 🙂 Szkoda że wypowiadają się ludzie nie mający KOMPLETNIE pojęcia o temacie. To chyba ta sama grupa wierząca w trujące “opryski” z WizzAir’ów 🙂

 6. maszt play be, huta be, virtu be, kopalnia be, itd. – to gdzie mieszkańcy zawiercia maja pracowac?? do niedawna jeszcze przynajmniej urzad miejski i spolki miejskie zatrudnialy mieszkancow zawiercia, ale obecny Prezydent zatrudnia glownie desant ze slaska ….

 7. Mam nadzieję ,że starostwo nie wyda zgody- w przeciwnym razie Będzie ostry protest!!!!!! Właściciel działki niech postawi maszt przed swoimi oknami,a jak chce zarobić niech sobie działkę w lesie kupi.

 8. Podobna sytuacja w Porębie, procedury wydawania pozwoleń już trwają, mieszkańcy są przeciwko, może trzeba zjednoczyć siły? Też starostwo Zawiercia wydaje pozwolenia

 9. Podobna sytuacja w Porębie, procedury wydawania pozwoleń już trwają, mieszkańcy są przeciwko, może trzeba zjednoczyć siły? Też starostwo Zawiercia wydaje pozwolenia

 10. Decyzję o pozwoleniu na budowę zarówno na terenie miasta Zawiercie, jak i Poręby wydaje Starosta, Pan Gabriel Dors.
  To do niego powinni udać się mieszkańcy, którzy wyrażą sprzeciw wobec planowanej budowie masztów sieci komórkowej w centrum w/w miast.

 11. Ludzie, chcielibyscie korzystac z infrastruktury, używacie telefonow komorkowych, netu… ale nadajnika to nie, chore.

 12. Ostatnie słowo pańskiej wypowiedzi skłania mnie do pewnej refleksji na ,którą sobie sami lekarze zapracowali . Lekarze nie mają zdolności honorowych, aby wypowiadać się w kwestiach społecznych, po dawaniu lewych zwolnień pewnym grupom zawodowym. Czy jest pan panie lekarz, mieszkańcem naszej dzielnicy? Mentorski ton wypowiedzi wskazuje że nie.

 13. Z przymrużeniem oka: Kromołów nie chciał linii kolejowej, bo by się kury nie niosły a krowy by mleka nie dawały…
  A na poważnie: kto z protestujących nie ma telefonu komórkowego? Albo mikrofalówki? A kuchenka indukcyjna? Myślicie, że te urządzenia są “bezpieczne” a nadajnik na słupie Was zabije?
  Tutaj przykładowa dyskusja w temacie:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3009717.html
  Może warto słuchać ludzi mających wiedzę i doświadczenie?…

 14. Oprócz kwestji zdrowotnych, istotną kwestią jest wartość posesji wokół wierzy. Wartosc gwaltownie spadnie, ale to pana panie “trzeźwy “zapewne nie dotyczy, bo pan pewnie z Kromolowa i chce odkupić błędy przodków Kromołowian – Oczywiście z przymrużeniem oka.

  • Ani z Kromołowa ani z Blanowic…
   Spadek wartości? Dla mnie bardziej wartościową jest posesja na której jest zasięg sieci telekomunikacyjnej niż taka, która znajduje się w “czarnej dziurze”. Ale to może ja jestem inny…

 15. Bardzo istotna jest w tej sprawie odległość masztu z nadajnikiem od zabudowań. Jeżeli jest oddalony o minimum 300 metrów to szkodliwy wpływ promieniowania jonizującego jest niewielki, ale jeżeli jest blisko zabudowań to długotrwałe promieniowanie, trwające latami jest bardzo szkodliwe.

 16. Nie wiem jaki nadajnik miałby być postawiony w Blanowicach, jednak nie sądzę, aby jego moc zbliżyła się do 60W. Telefon komórkowy nadaje z mocą max. 2W. Zakładając, że moc komórki spadnie podczas rozmowy do 1mW (taki żart, bo to niemożliwe), to z masztu w odległości 300m dociera takie pole, jak z komórki w odległości 1,2m. Ale gdyby przyjąć bardziej realnie: bts 20W i moc telefonu 0,25W, to ta “bezpieczna odległość” telefonu od ucha wynosiła by już 20m…
  Dalej – charakterystyka anteny jest taka, że nie sieje w dół ani w górę tylko przed siebie. Stojąc pod masztem nic nikomu nie grozi…
  Te 300m to z polskich norm (kosmicznych)?…
  Byłoby miło, gdybyś podał odnośniki do wyników badań potwierdzających szkodliwy wpływ nadajników porywnywalnej mocy działających długotrwałe.
  I czy aby na pewno chciałeś użyć słowa “jonizujące” w odniesieniu do bts?

  • Nie w Blanowicach, tylko na Blanowskiej i to w
   Konkretnym miejscu w gęstej zabudowie, gdzie relatywnie niedaleko są puste obszary, niezamieszkałe łąki, tereny pod zalesienie w planach zagospodarowania dostosowane do takich obiektów.

   • Nie twierdzę, że to najlepsze rozwiązanie dla mieszkańców (bo wszyscy – mnie włączając – chcieliby mieć za oknem góry i jeziora, śpiew ptaków i brak komarów a nie jakiś słup) ale pewnie złoty środek dla inwestora (blisko do “cywilizacji”, czyli źródła zasilania i dla zaspokojenia jak największej liczby potencjalnych klientów). Oczywistym jest, że w tym zakresie interesy mieszkańców i inwestora są rozbieżne (mimo że każdy chciałby mieć jednak zasięg 🙂 )

  • Z fizycznego punktu widzenie jedynie promieniowanie elektromagnetycze z tzw. optycznej części widma oraz promieniowanie ultrafioletowe i podczerwone są promieniowaniami NIEJONIZUJACYMI, pozostałe są jonizujące.

   • Prąd w obwodzie elektrycznym też jest jonizujący? Fizykiem nie jestem 😉 ale wydaje mi się, że jonizujące jest dopiero przy częstotliwości wyższej od UV, a to jest kilka rzędów wyżej niż 2 GHz…

    • No właśnie pisałem , że promieniowanie powyżej częstotliwości UV jest jonizujące, a prąd płynący w przewodach elektrycznych ma częstotliwość 50 Hz.

     • To jaki jest związek promieniowania jonizującego z masztem telefonii komórkowej???

 17. Czas na mocne słowa: G…o mnie interesują interesy inwestora. Niech buduje antenę 300 m od osiedli- bo jest to możliwe i koniec kropka a ty panie ” trzeźwy” swoje teorie wsadź sobie do swojej nowoczesnej, kosmicznej, cywilizowanej i pryncypialnej dupy. Podejrzewam, iż “trzeźwy” jest beneficjentem tej inwestycji, trollem, lub pożytecznym idiotą.

  • Szybkie przejście od braku argumentów do “mocnych słów”…

   P4 ma kasę a Ty wielką japę. P4 przedstawi ekspertyzy, że “to najlepsza lokalizacja”, “antena nie ma wpływu na cokolwiek” i “robią to tylko dla dobra mieszkańców” (nie wspominając nawet o takich amatorskich obliczeniach jak te moje) a Ty nadal będziesz miał wielką japę “i koniec kropka”. Zgadnij, kto wygra w takim sporze…

   Zainstaluj sobie apkę, która pokaże Ci, gdzie są anteny z którymi teraz się łączysz. Taki z Ciebie wielki lokalny aktywista, ale jakoś nie krzyczysz w obronie tych, nad których głowami są te anteny w CENTRUM MIASTA. No ale nie ma się co dziwić – przecież to Ty z nich korzystasz…

   Beneficjent? Troll? Pożyteczny idiota? Ciekawe do której z tych kategorii przyporządkowałbyś takich ludzi jak Da Vinci, Galileusz czy Kopernik, którzy otwarcie odrzucali zabobony i kościelne “koniec kropka”? Nie – nie porównuję siebie do Nich – wykazuję tylko Twoje błędne rozumowanie (możesz sobie myśleć o mnie co chcesz, ale było by miło, gdyby było logiczne ;))

   Powodzenia w walce z gigantem – zawsze jest szansa, że głośne krzyki go zniechęcą… 😉

  • Fale elektromagnetyczne nadajników telefonii komórkowej są promieniowaniem jonizującym i dlaczego do tej pory nikogo nie interesuje , że ORANGE już ma zgodę na budowę masztu na posesji radnego Gębali gdzie jest teren zabudowany .

 18. Witam. Czy był ktoś w Łośnicach obok hałdy ? Otwarty teren wkoło z widocznością w dole calutkiego Zawiercia. (przy dobrej widoczności widać Beskidy i nawet Tatry). Dlaczego tam nie postawią takiego masztu tylko koło domów. Play akurat ma tam słaby zasięg. Najbliższe domy to ponad 300m. Teren przemysłowy który należy chyba do huty.
  P.S. Tyle pisze się o smogu w Zawierciu to dlaczego takie nieużytki wokół hałdy nie sa zalesione tylko porastają dzikimi krzakami ?

 19. Ja jestem za poprawi to zasię a ponadto skoro to takie szkodliwe to dlaczego bts orange i t mobile znajduje się w centrum żabek na wieżowcu parkowa 4

 20. Konkurencja konkurencją ale dlaczego jak już jest maszt to nie korzystają z niego wszyscy operatorzy tylko stawia się nowe jak drzewa w lesie. Nie da się tej sprawy dogadać ?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.