zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Parlamentarzyści z Platformy Obywatelskiej spotkali się z mieszkańcami Zawiercia

Dziś w Hotelu Zawiercie odbyło się spotkanie 2 posłanek, posła i senatora na temat reform i zmian wprowadzanych przez Prawo i Sprawiedliwość. W spotkaniu wzięło kilkadziesiąt osób.

Wśród parlamentarzystów była Lidia Gądek (posłanka z Wolbromia, lekarz i Wiceminister Zdrowia w Gabinecie Cieni PO), Anna Nemś (posłanka z Zawiercia), Arkadiusz Marchewka (poseł ze Szczecina, Minister Cyfryzacji, Innowacji i Młodzieży w Gabinecie Cieni) oraz Piotr Wach (senator z Opola, były rektor Wyższej Szkoły Inżynierskiej przemianowanej później na Politechnikę Opolską, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego w Gabinecie Cieni).

Spotkanie poprowadził Przewodniczący Rady Powiatu Zawierciańskiego Jarosław Kleszczewski. Oprócz niego wzięli w nim udział m.in. Prezydent Zawiercia Witold Grim oraz Zastępca Prezydenta ds. Społecznych Łukasz Konarski, radny Sejmiku Wojewódzkiego Mirosław Mazur, Wicestarosta Powiatu Zawierciańskiego Bogusław Piotrowski, Przewodniczący Rady Miejskiej w Zawierciu Paweł Kaziród oraz radni miejscy: Ewa Paluchowska i Paweł Domagała.

Podczas spotkania poruszano różnorodne kwestie dotyczące przeprowadzanych przez polski rząd reform. Pierwszą z omawianych spraw był projekt utworzenia sieci szpitali – w jego skład miało wejść 400-600 szpitali w całej Polsce.

– Wasz szpital w Zawierciu jest w sieci, ale nie mieszczą się w niej centra wysokospecjalistyczne, np. (w województwie śląskim) centrum oparzeniowe i szpital onkologiczny. Po ostrym apelowaniu do Premier zdjęto ten projekt i skierowano do ponownego przepracowania – mówiła Lidia Gądek.

– To jest typowy powrót do PRL. Teraz mamy czynnik motywacyjny: kontrakty z NFZ. W sieci dyrektor może powiedzieć: zamykamy oddział i malujemy ściany, bo i tak pieniądze dostaniemy – mówił Arkadiusz Marchewka.

Poseł Lidia Gądek przekonywała, że reforma spowoduje zniknięcie ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.

Nie brakło również pytań ze strony publiczności: radna Ewa Paluchowska pytała o sytuację w pediatrii, a Jarosław Kleszczewski poruszył temat reformy edukacji.

– Co w ramach “dobrej zmiany” szykuje się w kwestii światopoglądowej? – pytał z kolei Mirosław Mazur.

Jak mówiła Lidia Gądek, niedobór pediatrów w Polsce sięga 70%.

– Wycofano się ze standardów okołoporodowych, oddziały nie będą z nich rozliczane. Był pomysł, aby wycofać środki antykoncepcyjne. To byłoby barbarzyństwo – te środki to często leki. Poza tym, niezależnie od tego kto ma jakie poglądy, musimy dać wolność. Ja jestem przeciwnikiem aborcji, ale tej na życzenie, a nie tej, która może ratować ludzkie życie. Jest ustawa “za życiem” – jest 4 tys. zł dla kobiety, która heroicznie urodzi dziecko, które umrze. Ale nie ma nic dla kobiet, które urodzą dziecko niepełnosprawne lub ono okaże się niepełnosprawne po porodzie. Jestem praktykującą katoliczką, nie wstydzę się tego, ale jestem za tym, żeby korzystać z tego, nauka nam daje – mówiła Lidia Gądek.

W dyskusję włączył się również Prezydent Zawiercia Witold Grim, który o 18:00 opuścił spotkanie i udał się na zebranie w Szkole Podstawowej nr 6 w sprawie reformy edukacji.

– My w Zawierciu mamy problem w postaci szkół, w których jest wielu uczniów, więc przy wymaganej jednozmianowości istnieje ryzyko, że będziemy musieli przenosić całe klasy. Dziś na pewno wiemy, że będą zwolnienia w oświacie – mówił Witold Grim.

Parlamentarzyści oraz m.in. Joanna Smaga (członek Związku Nauczycielstwa Polskiego w Zawierciu) apelowali o jedność w sprawie sprzeciwu wobec planowanej reformy edukacji w Polsce. Jak mówili, jedyną szansą jest zebranie jak największej liczby podpisów (przynajmniej 500 tys.) w sprawie zwołania ogólnopolskiego referendum dotyczącego likwidacji gimnazjów.

– Jak się robi szum (jak np. przy czarnym proteście), to oni dopiero zaczynają się zastanawiać. Za 5-10 lat będą efekty zmian – mówiła Anna Nemś.

– Na to liczy rząd PiS-u: na skłócenie społeczeństwa od dołu – bo jak tu się będziemy kłócić. Te ustawy to są parszywki, które mają nas skłócić. Naszym zadaniem jest przeciwstawić się temu. Rząd PiS-u jest winny temu przy wsparciu przystawki Kukizowskiej – mówiła Lidia Gądek.

O błędach reformy edukacji przekonywał również senator Piotr Wach.

– Niewątpliwie na tej reformie stracą dzieci: przez złą podstawę programową, duże zmiany organizacyjne, a także fatalną sytuację, gdy młodzież idąca na studia będzie miała 20 lat. To skraca horyzont dla młodzieży – mówił Piotr Wach.

Jarosław Kleszczewski przekonywał do pomysłu zorganizowania referendum.

– Parlament może uchylić swoją decyzję. Nie 500 tys. osób, ale jeśli będzie 2 mln podpisów w tej sprawie, to nawet PiS się zastanowi – mówił Jarosław Kleszczewski.

– Musimy myśleć: co po PiS-ie? Jadą po bandzie, mają wszystko. Dziś jedyną opcją dającą nadzieję na ich zatrzymanie jest wielki protest. Przykład: czarny protest. Gdyby nie te protesty setek tysięcy kobiet, pewnie przyjęto by tę barbarzyńską ustawę – mówił Arkadiusz Marchewka.

Poseł mówił również o planowanej zmianie w ordynacji wyborczej dotyczącej wyborów samorządowych.

– Spośród 100 największych w Polsce miast w 66 rządzą prezydenci, którzy sprawują swoją funkcję co najmniej przez 2 kadencję. Spośród nich prezydentów z PiS-u jest trzech. Podkowa Leśna została wyłączona z planów utworzenia wielkiej Warszawy – tam PiS ostatnio nie wygrał – mówił Arkadiusz Marchewka.

– “Góra” PO kiedyś straciła kontakt z rzeczywistością. Pani Poseł Anna Nemś się nie oderwała, bo ciągle jest w swoim środowisku. Obiecujemy Państwu, że będziemy tu za rok – żeby powiedzieć, co zrobiliśmy przez ten czas – mówiła Lidia Gądek.

Posłanka podkreślała dobrą atmosferę na spotkaniu w Zawierciu.

– W Wolbromiu Andrzej Duda miał 70% poparcia w wyborach. Im dalej na południe Polski tym gorzej. W Miechowie mieliśmy grupę narodowców, którzy próbowali rozwalić nam spotkanie – mówiła Lidia Gądek.

Posłanka z Wolbromia podkreślała konieczność współpracy z innymi partami – z szeroko pojętą lewicą, a – jak mówił Piotr Wach – także z partią .Nowoczesna.

– Niestety PiS ma wciąż bardzo duże poparcie społeczne. My jako PO powinniśmy się uderzyć w pierś w jednej kwestii: nie sprzedawaliśmy tego, co robimy. Zrobiliśmy mnóstwo dobrych rzeczy, ale nie mówiliśmy o tym. Nie stworzyliśmy swoich mediów – oni stworzyli swoje telewizje, portale, wydawnictwa – mówiła Lidia Gądek.

– PiS jest geniuszem PR-u. Oni potrafią patrzeć w oczy i kłamać. W PiS-ie nie ma konkursów na stanowiska, ważniejsze są legitymacje partyjne. Oni chcą rządzić wszystkim – wtórowała Anna Nemś.

Uczestnicy spotkania mówili również o współczesnej “Solidarności”.

– Osobiście uważam, że Piotr Duda w “Solidarności” to porażka – mówiła Anna Nemś.

– Dzisiejsza “Solidarność” zaprzecza absolutnie temu ruchowi, który kiedyś dokonał pokojowej zmiany władzy. Poza tym PiS przegłosował koszmarną ustawę rolną. Ilu rolników wie, co im zrobili? Może 3% – ci, którzy mieli wziąć kredyt. PiS mówiło, że ochroniło ziemię przed Niemcami, a ochronili ją przed Polakami. W Radiu Maryja i w Kościele, którego słucha wielu, 90% rolników wciąż w to wierzy. Mamy do czynienia z potężną siłą Kościoła, a księża, którzy są świadomi, którzy są buntowniczy, są eliminowani. Mój ksiądz, który mnie nie atakuje, jest nazywany “platformianym” – mówiła Lidia Gądek.

Sporo czasu podczas spotkania zajęła dyskusja o najbardziej kontrowersyjnych sprawach.

– W Internecie przegraliśmy wybory. Istniała armia hejterów, która nas hejtowała. Wobec posła Michała Szczerby PiS-owskie trolle znalazły zdjęcie jakiejś dziewczyny z nazwiskiem “S.” i napisali, że to córka Szczerby, która rozbija się po Warszawie samochode. A poseł Szczeba nie ma dzieci – mówił Arkadiusz Marchewka.

– W każdej partii jest czarna owca, ale nie wybierajmy tych, gdzie są same czarne owce. Podczas naszych rządów około 400 osób ze spółek Skarbu Państwa otarły się o PO, obecnie według Gazety Prawnej tych osób jest 1000 – mówiła Anna Nemś.

 

1 KOMENTARZ

  1. A co Panstwo zrobili dla powiatu i Zawiercia przez tyle lat rzadzenia we wladzach woj i sejmu pytam sie co? stopa bezrobocia-strefa SAG-obwodnica Zawiercia i dla powiatu-budowa kopalni- przypominacie sobie Panstwo tylko od wyboiw do wyboeow co Pan Panie Mazur chce zrobic dla powiati zawierckiego oraz miasta Zawiercie? Konkretu jakies mozna????Co zrobiliacie z powiatem od 89 roku???? I prose nie placzcie wezxie sie do roboty zyjecie z pieniedzy podatnikow.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany.