zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Papy termozgrzewalne kontra papy tradycyjne

W dzisiejszym budownictwie nie sposób wykonać strategicznych elementów projektu bez korzystania ze sprawdzonych właściwości papy. Przydaje się ona w tak newralgicznych punktach konstrukcji jak fundamenty oraz dach budynku, ale jej zastosowania sięgają wszędzie tam, gdzie staramy się utworzyć membranę wodoszczelną lub też naprawić przeciekające stare pokrycie z bitumu. Tak szeroka gama możliwości sprawia, że przez lata producenci papy sukcesywnie wprowadzają na rynek coraz to nowsze rozwiązania i modele o specjalnych parametrach. Dlatego właśnie współcześnie wytwarzane papy możemy podzielić na te tradycyjne oraz modyfikowane – produkty nowej generacji.

Czym jest nowa generacja pap?

Określenie „nowa generacja” najlepiej oddaje różnicę między zaawansowanymi, innowacyjnymi wyrobami a ich zwyczajowo stosowanymi poprzednikami. Papa termozgrzewalna i jej pochodne stanowią zaś modelowy przykład nowatorskiego podejścia do projektowania materiałów bitumicznych. W skrócie nowoczesne papy powinniśmy oddzielić od pap tradycyjnych, dlatego że są one bardziej odporne na skrajne temperatury oraz rozrywanie, a przy tym zachowują elastyczność i żywotność przez znacznie dłuższy czas. Mówi się w tym kontekście o trwałości rzędu trzech dekad, przy absolutnie minimalnym wkładzie w postaci prac konserwacyjnych i kontrolnych.

Charakterystyka nowych materiałów

Takie specyfikacje pozostają rezultatem zasadniczej zmiany w składzie samego bitumu – dodaje się do niego specjalnie opracowanych elastomerów (lub plastomerów), które można nazwać syntetycznymi kauczukami. Ich giętkość oraz konsystencja zapewnia papom nowej generacji popularność wśród fachowców na całym świecie.

Kolejnym aspektem, który uległ udoskonaleniu względem pap tradycyjnych pozostaje osnowa, a więc warstwa materiału, o który oparty jest asfalt. Starsze papy korzystają z arkuszy kartonowych, na które nałożone zostają obustronnie powłoki bitumiczne – jest to jednak składnik bardzo zawodny i w żaden sposób nie może się równać z nowszymi metodami. Papy termozgrzewalne oraz inne papy modyfikowane  zostały oparte o szkielety z włókien szklanych bądź wytrzymałego poliestru, przez co nawet duże siły nie są w stanie stworzyć rozdarcia w materiale.

Naturalnie z generacji na generację zmianie uległ także sposób mocowania pap. Niegdyś fachowiec musiał pokryć podłoże lepikiem, który następnie łączył się z tradycyjną papą. Dziś każda papa termozgrzewalna wyposażona jest w warstwę klejącą, która pod wpływem temperatury spaja materiał z podkładem.

Źródło: Materiał Partnera

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.