zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Kiedy otworzą kolejny odcinek zachodniej obwodnicy Zawiercia? Znamy termin

W ubiegłym roku zakończyła się budowa ronda i drogi przy wyjeździe na Porębę. Rondo jest czynne, na drogę wciąż czekamy.

Reklama

Budowę pierwszych dwóch odcinków “zachodniej obwodnicy Zawiercia”, czyli drogi do Strefy Aktywności Gospodarczej (od ronda przy Hotelu Villa Verde na ul. Mrzygłodzkiej do ul. Podmiejskiej) zakończono w listopadzie 2013 roku.

W połowie ubiegłego roku rozpoczęły się prace drogowe przy III odcinku drogi – od ul. Podmiejskiej do ul. Wojska Polskiego. Wykonawcą inwestycji było konsorcjum firm: OLS Sp. z o.o. Spółka Komandytowa – lider oraz Bitum Sp. z o.o. – partner, a jej koszt wyniósł 5,7 mln zł. Na realizację przedsięwzięcia miasto pozyskało ok. 2,8 mln zł w ramach „Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019” z Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa.

W ramach inwestycji na skrzyżowaniu z drogą krajową nr 78 przy wyjeździe z Zawiercia w kierunku Poręby powstało rondo, które zostało oddane do użytku pod koniec ubiegłego roku. Wkrótce ma zostać otwarta droga do SAG, która stanowi kolejny odcinek “zachodniej obwodnicy” miasta.

– Musimy pamiętać, że zakończenie prac nie jest równoznaczne z otwarciem drogi. Podobnie jest z każdą inną inwestycją budowlaną. Na przykład zakończenie budowy domu nie jest równoznaczne z automatycznym uzyskaniem pozwolenia na jego użytkowanie. Analogiczną sytuację mamy w tym przypadku. Obecnie musimy wykonać szereg procedur, które to umożliwią. Przede wszystkim musimy ujednolicić projekt organizacji ruchu na całym odcinku drogi – od ul. Mrzygłodzkiej po rondo na drodze krajowej. Uzgodnienia mogą wymagać np. ustawienia nowych znaków, czy też namalowania na jezdni oznaczeń poziomych. Najważniejsze dla nas jest bezpieczeństwo, dlatego nie ustalamy żadnych terminów udostępnienia drogi kierowcom, bo nie wszystkie prace da się rzetelnie wykonać w obecnych warunkach atmosferycznych – mówił na początku stycznia Łukasz Czop, rzecznik Urzędu Miejskiego w Zawierciu.

Jak wczoraj poinformował zawierciański magistrat droga zostanie udostępniona do użytku kierowcom do końca lutego. Urząd Miejski nie przewiduje uroczystego przecięcia wstęgi i otwarcia drogi.

 

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.