zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Osiedle TAZ: rodzina z pięciorgiem dzieci mieszka w zagrzybionym mieszkaniu

Sprawę zgłosiła do nas Pani Anna (imię zostało zmienione z inicjatywy redakcji dla dobra Czytelniczki). Wraz z mężem i piątką dzieci mieszka na Osiedlu TAZ w Zawierciu.

Piszę do Państwa bo tak naprawdę nie wiem ,co mogę więcej zrobić. Od ubiegłego roku staram się od administracji uzyskać kilka niezbędnych remontów. Kamienice są w opłakanym stanie, grzyb na grzybie popchany wilgocią. W ubiegłym roku w grudniu została w jednym pomieszczeniu wykonana izolacja fundamentowa, która nie zdała rezultatu oczywiście. Na wiosnę miała być robiona na zewnątrz budynku, Pan który pracuje na Krzywej – nazwiska nie pamiętam – poinformował mnie, że wszelkie prace przełożone są na przyszły rok, bo nie mają pracowników. W sierpniu lub wrześniu miały też być wymienione dwa okna w pokoju, o którym mowa, niestety też niby na przyszły rok jest ta czynność przełożona, bo nie ma środków. Wiele rzeczy zostało wyrzuconych, wszystko jest śmierdzące wilgocią, ale to nic – najgorsze jest to, że w tym pokoju mieszka pięcioro dzieci. Syn choruje na astmę oskrzelową. Będę ogromnie wdzięczna za jakąkolwiek pomoc, podpowiedź co dalej robić – napisała Anna.

Zwróciliśmy się w tej sprawie do administratora budynku – Zakładu Gospodarki Miejskiej, który jest jednostką organizacyjną Urzędu Miasta w Zawierciu.

W związku z Pana zapytaniem w sprawie zawilgocenia mieszkania lokatorki (…) Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Zawierciu informuje: W dniu 27.11.2018 r. została przeprowadzona kontrola stanu mieszkania w/w lokatorki stwierdzono zawilgocenia w narożniku pokoju mieszkania na powierzchni około 10m2. W naszej opinii powodem powstania w/w zawilgoceń jest zaburzona cyrkulacja powietrza w pomieszczeniu, której przyczyną jest wykonana samowolnie przez lokatora ściana działowa dzieląca pokój na dwie części. Ponadto dużą wilgotność powietrza powoduje użytkowanie przez lokatorki kuchni zasilanej gazem propan-butan. Zaznaczyć należy, iż mieszkanie wyposażone jest w sprawne piece węglowe do ogrzewania jak i przygotowania posiłków. Pośrednim czynnikiem wpływającym na wzrost wilgotności w mieszkaniu mogą być wody opadowe gromadzące się w budynku. W związku z tym, w trybie natychmiastowym poprawione zostanie odprowadzenie deszczówki z rur spustowych budynku. W najbliższym czasie tut. Zakład po uzgodnieniu terminu z lokatorką wykona: – osuszenie ścian pomieszczenia profesjonalnym urządzeniem; – usunięcie nalotów ze ścian; – nałożenie środka grzybobójczego na powierzchnię ścian i odtworzenie powłoki malarskiej; – otworowanie w dolnej części ścianki działowej w celu poprawy cyrkulacji powietrza; – przy korzystnych warunkach atmosferycznych wykonamy izolację pionową ściany fundamentowej. W celu zapobiegnięcia ponownemu zawilgoceniu ścian lokatorka zostanie poinformowana o zakazie użytkowania kuchni propan-butan. Informujemy ponadto iż, po kontroli stanu technicznego stolarki okiennej dwa okna zostały zakwalifikowane do wymiany na rok 2019 – czytamy w odpowiedzi ZGM.

Zakład Gospodarki Mieszkaniowej poinformował również, że “od momentu przeprowadzenia przez ZGM prac remontowych w grudniu 2017 r. nie otrzymali żadnych zgłoszeń o lokatorki o złym stanie lokalu”. Co na to Pani Anna?

Bzdury. Napisali, że grzyb powstaje przez ściankę działową w pokoju, ta ścianka ma 2 metry wysokości. Pleśń jednak występuje nie jest tylko w jednym pokoju. Napisali również, że kuchenka powoduje grzyb… wstydziliby się takie głupoty pisać. A sprawa była zgłasza wielokrotnie – mówi współwłaścicielka mieszkania.

Pani Anna pokazuje zrzut ekranu z telefonu komórkowego pokazujący, że do ZGM-u dzwoniono wielokrotnie: 31 lipca – o 14:27; 30 sierpnia – 14:14, 14:18; 17 września – 8:44; 18 września – 13:39; 3 października – 13:56 i 15 października – o: 11:12, 11:13, 11:16, 11:47, 12:48. Każda z rozmów trwała od kilkudziesięciu sekund do ponad 3 minut.

Wkrótce powrócimy do sprawy.

18 KOMENTARZY

 1. Hahah u mnie mowili dokladnie to samo ze mam grzyba przez gaz i przez scianke dzialowa poglily mi meble i ciuchy a oni takie glupoty gadali sciany byly mokre tragedia zawsze gadaja jedno i to samo

 2. Masakra, jak można mieszkać w takich warunkach!!! Jeszcze nie można kuchenki gazowej używać tylko w kuchence na węgiel garnki grzać a co to średniowiecze? Powinno się tej rodzinie normalne mieszkanie przyznać a nie mieszkają w spartańskich warunkach. Żenada!!! Trzeba było dyrektorowi ZGM zaproponować aby wraz z rodzina zamieszkali w tym mieszkaniu np w styczniu to by kur a zobaczył co to znaczy!!!

  • Tak, nie moźna używać kuchni gazowej z uwagi na bezpieczeństwo, powodowanie dużej wigotności w pomieszczeniach. Tak, postawienie ścianki zaburza cyrkulację powietrza (wymagane pozwolenie na jej wykonanie – tak, tak). Prawdopodobnie p. Anna suszy w pomieszczeniu pranie. Rozumiem że wielu tu piszących “specjalistów” wie lepiej. Ja się jednak pytam, dlaczego na koszt gminnny (mój koszt) ma być remontowane mieszkanie nieprawidłowo eksploatowane? Ja się pytam, kiedy zdecydowanie Gmina przeprowadzi kontrolę i likwidację butli z gazem w lokalch gminnych? Czy czekamy na pierwszy wybuch gazu w Zawierciu?
   Ja się pytam, czemu tej pani nie ukarano za używanie butli, nieprzestrzeganie Reulaminu porządku domowego, nieprzestrzeganie przepisów ppoż. (instrukcja w budynku)?
   Jak długo Gmina będzie tolerować i usuwać skutki nieprawidłowego użytkowania swoich lokali???
   Nowa władza, może coś zmieni?
   “Specjaliści i dobrze poiinformowani” poczytajcie przepisy to nie boli!

   • Dziecko wróc do szkoły i doucz się na temat budowy i np kominiarstwa które to najbardziej jest zacofane w zawierciu i nie majaące pojęcia o niczym ………

    Po 1 widać że były gładzie a na nich najbardziej wychodzi wilgoć czyli grzyb ( to chemia)
    po 2 ścianka nie ma nic do tego
    po 3 kuchnia ( powina mieć odprowadzenie na zewnątrz )
    po 4 pranie nie ma nic z tym wspolnego
    po 5 wentylacja jest nie sprawna , tych pseudo kominiarzy łażacych po blokach i wciskających ciemnote i znjomości po firmach od wentylacji do okien powinni karać i to grubo $$$ , budynek powinien mieć wentylacje mechaniczna , np założone tzw turba
    po 6 do ciebie pajacu bez szkoły sprawdz przepis butli , nie wolno używać jak blok czy budynek ma zasilanie z sieci a więcej masz dziecko gimby >>> ( Dz. U. 2015.1422 z dnia 2015.09.18 ), dokładnie w § 157 ust. 1 i 2

 3. TAZ miał być remontowany, Zawiercie na rewitalizację terenów zdegradowanych pozyskało ogromne fundusze, ale poprzednia władza postanowiła przekazać ów pieniądze na upiększanie parków a nie na polepszenie warunków mieszkaniowych dla mieszkańców zabytkowego osiedla.

  • u mnie to samo grzyb smród stechlizna bo mokre sciany kamienica zaniedbana schody dziurawe podłoga zgnita tylko patrzec kiedy człowiek do piwnicy wpadnie

  • Jakie parki , poszło na ten fanatyzm sportu , który jak widać nikomu jest nie potrzebny oraz blokowanie ulicy pomorskiej bo szkoda szkole zrobic parking , a z tym nikt porzadku nie zrobił to lepiej było po znajomości zrobić ul jedno kierunkową

 4. Miałam tak samo zagrzybione mieszkanie i pani która jest administratorem budynku w którym mieszkam stwierdziła, że mieszkanie jest źle wentylowane i że to moja wina. Zimą mam palić w piecu i mieć otwarte okna.W kwietniu mój partner ś.p robił mi remont. Zobaczymy czy grzyb znowu wyjdzie.

 5. Czytałem wypociny pewnego pajaca znającego fach budowlany ,myślę że to jakiś zasiedziały dureń z administracji .Całą winę przypisuję mieszkającej tam rodzinie a ani słowem nie mówi o tej ruinie bez osuszonych i izolowanych fundamentach ,o niedocieplonych ścianach budynku o nieszczelnych rynnach zalewających ściany.Te ruiny szumnie nazywane domami powinny zniknąć razem z komuną w tamtych latach a na ich miejsce powinny stanąć mieszkania dla ludzi a nie śmierdzące ,zatęchłe ,zagrzybione nory dla ludzi.Pozdrawiam rodzinę mieszkającą w tym przybytku i trzymam kciuki za wywalczenie lepszych warunków A te dupy zasiedziałe w administracji może zdopinguje do działań Prezydent Zawiercia i Rada Miasta .Pozdrawiam

 6. Znasz babo rodzinę ? To nie jest rodzina patologiczna to są ludzie którzy pracują których nie stać na wille a grzyb w mieszkaniu nie zrobiły dzieci . Zastanów się co piszesz i nie osądzaj ludzi po grzybie w mieszkaniu .

 7. Gmina ma jakoś pieniądze żeby wywalić fajerwerki w powietrze w sylwestra albo zorganizować dni Zawiercia niech gmina ogarnie w pierwszej kolejności warunki w jakich żyją jej mieszkańcy bo to jest paranoja, trochę empatii kolego ZARY gminę NIE ZABOLI JAK NIE BĘDZIE FAJERWEREK NA SYLWESTRA Ja się pytam czemu moje pieniądze z podatków są rozpieprzane w powietrze zamiast zorganizować standardowe jak przystało na XXI wiek warunki życia dla mieszkańców swoja droga ciekawi mnie w jakiej dziedzinie jesteś specjalistą? (TAK. PYTAM BO CHCIAŁBYM SKONFRONTOWAĆ)

 8. Okropny widok, jak mozna trzymac dzieci w takich warunkach! Nie widać żeby lokartorzy próbowali cokolwiek z tym zrobić a wystarczy zwykły, bardzo tani ocet rozcieńczony z wodą 1/1 i jakaś szczotka- grzyb zabity na dłuższy czas. Estetyka może się nie poprawi ale dzieci nie będą wdychać toksycznych zarodników grzyba! Polecam też elektryczny odwilżacz powietrza z naciskiem na “elektryczny” (bardzo skuteczny)bo te na wkłady nic nie dają.

  • Dzieci trzymać… A co to zwierzęta? Ocet na grzyba, też mi fantazja. Jeśli ściany są mokre, to żaden złoty środek nie pomoże. Znam rodzinę mieszkającom w tym lokalu i zapewniam, że remonty są wykonywane na bieżąco. To Adm nie robi nic aby poprawić stan kamienic. Brak podpiwniczenia, brak izolacji fundamentowych i ocieplenia budynku przez całe lata zrobiła swoje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany.