zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Od niedzieli 2 września zmiany w kursowaniu Kolei Śląskich [ROZKŁADY JAZDY Z ZAWIERCIA]

W najbliższą niedzielę wejdzie w życie kolejna korekta rozkładu jazdy wynikająca z prac remontowo-modernizacyjnych prowadzonych przez PKP Polskie Linie Kolejowe. Wraz z końcem wakacji prowadzone remonty przybierają na sile, stąd też na pasażerów czeka kilka istotnych zmian.

Z utrudnieniami powinni się liczyć szczególnie podróżni linii S1 na odcinku Częstochowa – Zawiercie, S5 na odcinku Żywiec – Zwardoń oraz linii S7 w relacjach Chałupki – Bohumin i Rybnik – Sumina. Kontynuowane będą również prace pomiędzy Cieszynem a Zebrzydowicami, gdzie zamiast wszystkich pociągów Kolei Śląskich kursują autobusy zastępcze.

Zmiany na linii S1 zaczną się już na samym początku jesiennej korekty. Ze względu na prace prowadzone przez PKP Polskie Linie Kolejowe od 2 września ruch pociągów na odcinkach Częstochowa Raków – Poraj oraz Myszków – Zawiercie będzie prowadzony po jednym torze. W związku z tym część pociągów będzie musiała kursować objazdem przez Mirów, z pominięciem Korwinowa. Cztery pociągi będą miały skrócone relacje, kończąc kurs w Zawierciu. Nie będzie również kursować pociąg przyspieszony Biegański.

Ponieważ czas przejazdu autobusów zastępczych byłby zupełnie nieadekwatny do czasu przejazdu pociągu, wstępnie nie planujemy komunikacji zastępczej na linii S1. Do obsługi tych połączeń zostaną natomiast skierowane nasze najbardziej pojemne jednostki, aby w miarę możliwości zneutralizować niedogodności związane z remontem. Warto również podkreślić, że aby maksymalnie wykorzystać potencjał linii objazdowej, na wniosek Kolei Śląskich Zakład Linii Kolejowych w Częstochowie specjalnie wybudował peron tymczasowy na przystanku Częstochowa Raków – mówi rzecznik prasowy Kolei Śląskich Magdalena Iwańska.

Koleje Śląskie mają również dobrą wiadomość dla użytkowników linii S1. Ponieważ wrzesień wciąż jeszcze potrafi obfitować w słoneczne dni, podtrzymana zostanie część postojów nad jeziorem Pogoria I w Dąbrowie Górniczej. Od 2 września do 20 października podróżni będą mieli tutaj do dyspozycji osiem pociągów każdego dnia.

W dwóch przypadkach jesienna korekta będzie się wiązać z kontynuacją zamknięć rozpoczętych już w poprzednich miesiącach. Podobnie jak podczas poprzednich miesięcy, tak i teraz autobusy zastępcze będą kursować za wszystkie pociągi na odcinku Zebrzydowice – Cieszyn oraz Żywiec – Zwardoń. Jest to szczególnie istotna informacja dla rowerzystów, ponieważ linia S5 cieszy się dużą popularnością wśród miłośników jednośladów, a niestety autobusy zastępcze uniemożliwiają przewożenie rowerów. Stąd też Koleje Śląskie zachęcają, by we wrześniu decydować się na przewóz rowerów pociągiem maksymalnie do stacji w Żywcu.

Zastępcze autobusy będzie można spotkać również na linii S7. Od 1 do 20 października pociągi będą kursować trasą okrężną przez Jejkowice, z pominięciem odcinka Rybnik – Sumina. 7 października to zamknięcie w godzinach popołudniowych zostanie dodatkowo wydłużone do stacji Racibórz. Na początku października drogą okrężną będą kursować również trzy pociągi na odcinku Katowice – Orzesze Jaśkowice. Dla podróżnych z pominiętych stacji zostanie zapewniona komunikacja zastępcza, natomiast pasażerowie jadący w relacji bezpośredniej będą mogli skorzystać z dodatkowych postojów w Tychach, Łaziskach Średnich i Orzeszu Miasto. Koleje Śląskie przypominają jednocześnie, że podróżni z Wodzisławia Śląskiego i Rybnika od czerwca mają do dyspozycji znacznie więcej pociągów, dzięki uruchomieniu szybkiej kolei miejskiej pomiędzy tymi dwoma miastami. Warto zatem np. wraz z powrotem do szkoły czy na studia rozważyć przesiadkę na pociąg.

Drobne zmiany w godzinach odjazdów poszczególnych pociągów mogą zajść również na liniach nieobjętych remontami. Dlatego wart dokładnie sprawdzić rozkład jazdy przed niedzielnymi wycieczkami czy poniedziałkowym wyjściem do pracy. Szczegółowy rozkład jazdy jest dostępny m.in. na stronie internetowej przewoźnika w zakładce Rozkład jazdy.

Oto nowe rozkłady jazdy pociągów.

Tekst: Koleje Śląskie

1 KOMENTARZ

  1. MIASTO DOBRYCH POŁĄCZEŃ brzmi sarkastyczne hasło rządzącej grupy pod wezwaniem nazywającej się raz platforma od siedmiu boleści a innym razem alternatywa nie wiadomo w stosunku do czego.

    Tymczasem mieszkańcy Zawiercia są traktowani przez Koleje Śląskie jak podróżni trzeciej kategorii. Włączenie do Aglomeracji Śląskiej Sosnowca spowodowało, że proceder ten jeszcze dalej się pogłębił. Do Sosnowca i z powrotem w szczycie wahadła odjeżdżają z Katowic co 10 minut. Do Zawiercia i dalej co 30 – 40 minut, często opóźnione ale przede wszystkim zapchane jak w komunie. Do tego skracane są składy pociągów a nierzadko puszczane są dezolowane złomy sprzed co najmniej 40 lat. Remonty torów są okazją dla Śląskich Kolei do dalszych ograniczeń w rozkładzie jazdy na rzecz np. kierunku Katowice – Gliwice.

    Wcale nie lepiej jest w pociągach InterCity. Pendolino zatrzymuje się to tylko jedno. Reszta po remoncie torów przy peronie 1 będzie już chyba przejeżdżała na pełnej prędkości. Przy kolejnych zmianach w rozkładzie jazdy pociągów wycinane są połączenia z Warszawą trasą CMK na rzecz trasy przez Częstochowę, którą podróż trwa o połowę dłużej.

    Władze Zawiercia są ślepe i głuche. Mam nadzieję, że już niedługo, czego życzę wszystkim dojeżdżającym do pracy i podróżującym PKP Zawiercianom.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.