zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Od 13 września do 26 października nie będzie przejścia na dworzec od ul. Towarowej. PKP PLK: “Nie było możliwości przygotowania dodatkowego przejścia przez tory w obrębie stacji”

Kilka dni temu przy przejściu podziemnym koło dworca kolejowego w Zawierciu pojawił się komunikat o zaplanowanym w terminie od 13 września do 26 października zamknięciu części przejścia podziemnego. Zapytaliśmy PKP PLK o powód tej decyzji.

Zamknięcie części przejścia podziemnego ma związek z przebudową linii kolejowej Zawiercie – Tarnowskie Góry. Spowoduje to jedna poważne utrudnienie dla mieszkańców osiedli Dąbrowica i Miodowa. Przez około półtora miesiące będą musieli – aby dostać się na dworzec – skorzystać z oddalonego o około 450 metrów przejścia podziemnego na rogu ulic Kościuszki i 3 Maja. To przedłuży drogę na dworzec o około 15-20 minut.

Dlaczego inwestor, czyli PKP PLK nie zaplanował np. tymczasowego przejścia nad torami? Oto odpowiedź biura prasowego spółki:

Kolejny etap prac na stacji Zawiercie wymaga wprowadzenia tymczasowych zmian w dojściu na perony. Z uwagi na budowę wejść prowadzących z przejścia podziemnego do nowego peronu oraz montaż windy konieczne będzie zamknięcie tunelu od strony ul. Towarowej. Zasadnicze prace w tym zakresie i związane z nimi zmiany przewidziane są od 13 września do 26 października.

W uzgodnieniu ze starostwem powiatowym na czas prac przygotowano optymalną, alternatywną trasę, prowadzącą przez przejście pod torami w okolicy ul. Górnośląskiej i Powstańców Śląskich. Zapewnia to możliwość bezpiecznego pokonania linii kolejowej. O tymczasowej organizacji ruchu informuje już czytelne oznakowanie.

Z uwagi na zakres realizowanych prac i ze względów bezpieczeństwa nie było możliwości przygotowania dodatkowego przejścia przez tory w obrębie stacji.

Przypomnę, że prace na stacji realizowane są w ramach projektu „Rewitalizacja i odbudowa częściowo nieczynnej linii kolejowej nr 182 Tarnowskie Góry – Zawiercie”. Dzięki inwestycji podróżni w Zawierciu zyskają m.in. nowy peron. Przebudowany układ torów, wraz z budową nowego toru, zwiększy możliwości kolei – możliwe będzie zwiększenie liczby połączeń i poprawa oferty przewozowej.

Efektem inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. za 660 mln zł z wykorzystaniem dofinansowania UE z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko będzie odbudowa nieczynnego obecnie, ok. 30 km odcinka toru między Tarnowskimi Górami a Siewierzem. Zapewniony będzie dogodny dostęp kolejowy do portu lotniczego „Katowice Airport”. Pociągi pojadą na lotnisko z prędkością 140 km/h. Czas przejazdu z Zawiercia wyniesie 23 min, a z Tarnowskich Gór niecałe 20 min. Inwestycja zwiększy dostęp do kolei dzięki nowej stacji Pyrzowice Lotnisko oraz nowym przystankom: Miasteczko Śląskie Centrum, Mierzęcice i Zawiercie Kądzielów. Z wszystkich efektów prac podróżni skorzystają do II kw. 2023 r.

Co Wy na to? Czy to duży problem dla mieszkańców Zawiercia?

PK
redakcja@zawiercianskie.pl

19 KOMENTARZY

 1. W ciągu 5 minut nie ma szans pokonać tego odcinka. Ok. 10 minut. Najgorzej jednak będą mieli niepełnosprawni. W tej chwili mogą jeździć na drugą stronę windami. Od 13 września muszą robić wielkie koło przez Stary Rynek. Powinno być to inaczej zorganizowane.
  Ciekawe, czy przebudują przejście na tyle, że nie będzie go zalewała woda.

  • Ilu tych inwalidów przejeżdża dziennie.Większość osób które korzysta z windy to rowerzyści gdzie jak im się zwróci uwagę że winda służy inwalidom i pasażerom z bagażem to wielkie oburzenie

   • A rower to nie bagaż? Z wózkiem można,z hulajnogą można,z motorowerem można,z taczką można,nawet świnię na smyczy można przewiezć tylko roweru nie można. Ktoś,kto ten zakaz wymyślił,ma jakiś ukryty problem i tok odreagowuje. Polecamy psychologa!

 2. A kto z PKP PLK przejmował by się mieszkańcami z Zawiercia. A gdzie nasz włodarz Konarski Prezydent i co zrobił żeby do takiej sytuacji nie dopuścić. Chyba odjechał na hulajnodze 🛴.

  • Nieustannie czuwa nad Bocianówką (widzieliście nowy szyld z marabutem?),dozoruje kwietniki itp-realizuje istotne zadania!

 3. Nieustannie czuwa nad Bocianówką (widzieliście nowy szyld z marabutem?),dozoruje kwietniki itp-realizuje istotne zadania!

 4. a kiedy Panie Redaktorze ruszaja prace prx obwodnicy DK78 i w SAG jakie nowe firmy? a ta galeryjo powstanie w koncu jak sie wyijzdzo na Porymbe

  • Obwodnicy nie będzie. Będzie za to kopalnia i niektórzy dostaną swoje udziały. Ludzie zostali zbajerowani przez miejscowego włodarza i PiS przed wyborami i jak zwykle się nabrali.

 5. Jeśli mieszkańcy tego “miasta” są na takim samym poziomie kultury jak OLA ,to faktycznie lepiej omijać to “miasto” z daleka!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.