zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

O RDF: “Jeżeli jest sprzeciw społeczny, to w Zawierciu musi być głos, który będzie o tym przypominał”. GDRZ: Jacek Panek, prezes TMZZ i JOT [WIDEO]

Towarzystwo Miłośników Ziemi Zawierciańskiej złożyło odwołanie od decyzji środowiskowej prezydenta Zawiercia Łukasza Konarskiego w sprawie budowy zakładu do produkcji paliwa z odpadów RDF. O przyczynach tego działania TMZZ-u oraz o – jak do tej pory – trzech próbach prezydenta przekonania radnych do poparcia wyjścia Zawiercia z Jurajskiej Organizacji Turystycznej mówił Jacek Panek. Prezes TMZZ i JOT. Rozmawiał Paweł Kmiecik.

Posłuchajcie wywiadu:

_

PK
redakcja@zawiercianskie.pl

16 KOMENTARZY

 1. Mój Boże. Powiem tylko tyle. Poziom zawierciańskiej „polityki” i działaczy społecznych jest na o wiele niższym poziomie niż myślałem! W większości to prości karierowicze bez wykształcenia, którzy nie posiedli umiejętności jasnego wypowiadania się. Tragedia, ten człowiek jest tylko jednym z wielu przykładów nieszczęścia tego miasta.

 2. To jeden z niewielu, który podjął walkę aby z Zawiercia nie zrobić wielkiego śmietnika. Prezydent i Rada zatwierdzili nie patrząc na głos mieszkańców. Bardzo dziękuję za to Panu Pankowi. Jeszcze raz wielki “SZACUN”.

  • Fakt jest taki, że produkujemy coraz więcej i więcej śmieci i musimy je przerabiać aby w nich nie utonąć. W ciągu najbliższych lat należy się spodziewać nałożenia na gminy obowiązków związanych z osiągnięciem określonych wskaznikow przetworzenia i ponownego wykorzystania odpadów. Jeżeli na terenie danej gminy nie będzie takich przetwórni to firmy zewnętrzne obsługujące gmine będą zmuszone wozić śmieci na czasami znaczne odległości celem ich przerobienia. Zapłacimy za to my wszyscy. Na przetwórni możemy zarobić jako gmina, ale tego nie zrobimy. Jeżeli dostaniecie rachunki za wywóz śmieci dwa lub trzy razy wyższe niż obecnie, to nie zapomnijcie podziękować Panu Jackowi za to. Obecnie przetwornie to bardzo nowoczesne zakłady, a nie jakaś partyzantka u wujka Mietka. Nie ma się czego obawiać, a można dużo zarobić.

   • w jaki sposób zarobimy jako gmina, skoro prezes spółki ( ze 100% udziałem gminy) zasłania się tajemnicami handlowymi i zachowuje jakby to była jako prywatna firma?
    Brak transparentności!
    Rozbudowa wyspiska o kolejne kawerny, dlaczego? ano dlatego, że nie wszystko da się przerobić i nie wszystko będzie przerobione! Wiele gmin pozbędzie się tego problemu naszym kosztem, oczywiście będą płacić, ale koszt środowiskowy to rosnąca hałda śmierdzących trujących odpadów w Zwaierciu.

    • Przecież obowiązuje w całym kraju obowiązek segregacji śmieci. Można przyjmować tylko śmieci, które można przerobić i na tym zarobić . Proste. Po co siać panikę. Tajemnica handlowa jest prawem obowiązującym, dotyczy ona danych wrażliwych firm. Wszystkie dane dot. wpływu tej inwestycji na środowisko są danymi jawnymi, dostępnymi dla każdego.

     • Witamy Pana radnego Trepke na forum…. Panie radny jak już tak lobbujemy za zakładem produkcji RDF to proszę wytłumaczyć jaki ma Pan pomysł na 30 tyś ton odpadów rocznie ( w tym 3,5 tyś ton odpadów niebezpiecznych) które będą odpadem po procesie produkcyjnym. Dane te można było wyczytać w raporcie o oddziaływaniu na środowisko zamówionym przez Pana aktualnego pracodawcę. Jaki będzie koszt utylizacji tych odpadów niebezpiecznych i czy przypadkiem odpady te nie zapełnią kolejnego magazynu na Przyjaźni ?

 3. Moim zdaniem, ten facet stara się wykorzystując możliwości, które posiada (dość niewielkie) rzucać kłody pod nogi ludziom dookoła, w tym władzom miasta. To, że spalarni w Zawierciu być nie może to fakt (i żeby nie było – decyzja władz jest w tym zakresie tragiczna), ale on wykorzystuje tę sprawę i zrozumiałe zdenerwowanie mieszkańców do budowania własnego “ja”, cynicznie wykorzystuje ten poważny problem do prowadzenia własnych rozgrywek z prezydentem. Popatrzcie z jakim zachwytem mówi sam o sobie. Mówi o “wojenkach” i innych rzeczach tego typu. Trochę jak pies szarpiący za nogawkę. Tragedią tego miasta jest niezbyt ogarnięty prezydent (fakt), ale również działacze społeczni tego typu (dość prostaccy karierowicze?). Gdzie podziali się mądrzy, wykształceni ludzie tego miasta? Uciekli, wyjechali? Nie. Odpowiedź jest prosta. Nikomu poważnemu nie chce się babrać w miejską “politykę” właśnie dlatego, że biorąc w niej czynny udział będą musieli się boksować z delikwentami pokroju Pana Panka. Poziom debaty, tych marnych rozgrywek i niewielkich interesików jest żenujący. Im wcześniej to zrozumiemy i przepędzimy tą bandę tym lepiej dla nas – mieszkańców.

  • Witamy Pana radnego Trepke na forum…. Panie radny jak już tak lobbujemy za zakładem produkcji RDF to proszę wytłumaczyć jaki ma Pan pomysł na 30 tyś ton odpadów rocznie ( w tym 3,5 tyś ton odpadów niebezpiecznych) które będą odpadem po procesie produkcyjnym. Dane te można było wyczytać w raporcie o oddziaływaniu na środowisko zamówionym przez Pana aktualnego pracodawcę. Jaki będzie koszt utylizacji tych odpadów niebezpiecznych i czy przypadkiem odpady te nie zapełnią kolejnego magazynu na Przyjaźni ?

  • Dla mnie jako mieszkańca ważne jest, że Pan Panek będąc prezesem TMZZ chce wiedzieć więcej na temat działań Fortum i robi to dla dobra mieszkańców. Dzialania wprowadzające tego inwestorem do Zawarcia wydają się być bardzo podejrzane.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.