zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

O budowie kopalni na sesji rady powiatu: “Będzie potrzebna szybka ścieżka leczenia nowotworów, tam są metale ciężkie i radioaktywne”

W czwartek 26 września odbyła się XII sesja Rady Powiatu Zawierciańskiego.

Na początku sesji podejmowane są zawsze uchwały o przyjęciu protokołu z poprzedniej sesji. Na początku wrześniowej sesji radny Jarosław Kleszczewski mówił o prezentacji multimedialnej, którą przedstawiali w trakcie sierpniowej sesji Rady Powiatu Zawierciańskiego dyrektor szpitala i jego doradca.

W protokole z poprzedniej sesji nie ma prelekcji, która było prezentowana w poprzedniej sesji. Radni powinni wiedzieć, kto ją przygotował. Proszę w związku z tym o uzupełnienie informacji i dopiero wówczas głosowanie w tej sprawie – mówił radny Jarosław Kleszczewski.

Wniosek został przyjęty przy 10 głosach “za” i 9 “przeciw”.

Proponuję przegłosowanie protokołu i będzie on uzupełniony, tak jak rada stwierdziła, o załącznik – powiedziała przewodnicząca Rady Powiatu Zawierciańskiego Małgorzata Benc.

Ostatecznie rada przyjęła protokół przy 20 głosach “za”. Podczas sesji doradca dyrektora zawierciańskiego szpitala powiatowego mówił o umowie dotyczącej skoordynowania opieki onkologicznej w powiatach zawierciańskim, myszkowskim, będzińskim oraz w Dąbrowie Górniczej.

W kraju nie odbywa się jeszcze koordynowany proces leczenia onkologicznego. Ośrodki dobrze funkcjonujące powinny działać na terenie zamieszkiwanym przez minimum 500-600 tys. Na terenie powiatów: zawierciański, myszkowski, będziński i w Dąbrowie Górniczej zamieszkuje prawie 650 tys. mieszkańców, stąd zamysł o stworzeniu modelu, który usprawni leczenie onkologiczne. Aktualny model polegał na tym, że wszystkie szpitale samodzielnie podejmowały decyzję o systemie leczenia, brak było koordynacji. Odsyłaliśmy do różnych ośrodków, a czasem pozostawialiśmy pacjentów bez wsparcia – mówił Dariusz Jorg.

W trakcie sesji głos zabrał również Mariusz Golenia, radny Rady Miejskiej w Zawierciu i wiceprezes Stowarzyszenia “Nie dla kopalni cynku i ołowiu”.

Dziękuję za zaproszenie. Wczoraj na sesji w Zawierciu i w Łazach był poruszany temat kopalni. Nadal dość ciekawe jest stanowisko gminy Łazy, która nie chce podjąć w tej sprawie uchwały intencyjnej. Firma była chyba w 2017 w Zawierciu i mówiła o pewnych datach, o tym, że jest transparentna, że pokażą model hydrologiczny, lokalizację kopalni. Nic takiego się nie dzieje. To, co wiemy, to wiedza od stowarzyszenia, które zdobywa te informacje. Firma Rathdowney zwróciła się o przyrzeczenie umowy dzierżawy gruntów leśnych z terenu Nadleśnictwa Siewierz. Stowarzyszenie zwróciło się z prośbą o informację publiczną w tej sprawie do nadleśnictwa, nadleśnictwo odmówiło. Sąd w Gliwicach odwołał decyzję nadleśnictwa i nakazał pokazanie dokumentów. Ostatnie raporty pokazują, że firma będzie wydobywać starą metodą – mielenie, stawy flotacyjne. Wydobycie będzie w okolicach Kazimierówki, a stawy – w Turzy, Ciągowicach. Firma powiedziała, że zatrudniani będą górnicy z okolic Olkusza i Sosnowca, co przekazali na giełdzie, nie będzie zatrudnienia dla ludzi stąd. Markowizna, Kazimierówka, Rokitno Szlacheckie będzie pustkowiem. Koncesje kończą się w maju i lipcu 2020 roku na Zawiercie i Rodaki. Skoro zwrócili się o wydzierżawienie gruntów, to jak oni stąd odejdą, to kto odpowie za to, co zostawią? A no Skarb Państwa, bo oni wytną las i tam to zostawią. Będąc z Panią Przewodniczącą w ministerstwie, usłyszeliśmy zapewnienia, że nie podejmą decyzji, jeśli nie będzie zgody środowiska lokalnego. Może zaproponują Państwo spotkanie ze wszystkimi włodarzami gmin w powiecie? Wczoraj było ponad 60 mieszkańców na sesji w Łazach. Jeżeli byłyby argumenty przemawiające za kopalnią, to niech je pokażą. Mamy tylko argumenty, które pochodzą z oficjalnych stron kanadyjskiej firmy Rathdowney. Apeluję o uchwałę intencyjną rady powiatu – mówił radny miejski Mariusz Golenia.

Argumenty słuszne. Czy ma Pan wiedzę, kto wydał koncesję na badania i wydobycie? Musimy interweniować, aby nie było wydania kolejnej koncesji – mówił Jarosław Kleszczewski.

To konsekwencja decyzji z 2014 roku, ówczesny rząd wydał tę koncesję. Jeżeli RTH nie przedstawi badań nie otrzyma koncesji na wydobycie. Koncesji na badania już nie mogą przedłużyć. Mieli wstępne badania przedstawić do 31.07, ale nie mieli i złożyli – ratując się – wniosek o zwiększenie badanych zasobów złóż – mówił Mariusz Golenia.

Ministerstwo powiedziało, że nic nie zrobią przeciwko lokalnej społeczności. Jeśli wyłamią się Łazy, to może być ciężko. Apeluję do burmistrza: wasze dzieci, wnuki i prawnuki będą cierpiały w związku z tym. Ta szybka ścieżka chorób nowotworowych będzie potrzebna, bo tam są metale ciężkie i metale radioaktywne – mówiła przewodnicząca Małgorzata Benc.

Chcemy mówić jednym głosem – stwierdził starosta zawierciański Gabriel Dors.

W sesji uczestniczył również przedstawiciel Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach, który również odniósł się do planów budowy kopalni.

Nie ma przekroczeń normy rocznej, ale jest wiele dni, kiedy norma dobowa jest przekroczona. Największe przekroczenia są w zimie, nie ma żadnych przekroczeń w lecie. Najgorzej jest ze stanem powietrza w gminie Łazy, również w Porębie i we Włodowicach jest przekroczenie średnioroczne. Wody podziemne są dla nas krytycznie ważne, bo przecież je pijemy. Te wody są bezcenne, bo co zrobimy, gdy je zanieczyścimy substancjami, które są trudne do oczyszczenia? Wody podziemne nie płyną i tam nie ma tam tlenu. Raz zanieczyszczone będą bardzo długo brudne, bo nie ma tam czynników, które powodują oczyszczenie. W rudnikach koło Częstochowy była fabryka, gdzie używano chrom, który trafił później do kamieniołomu. I ludzie stamtąd nie mogą korzystać z wód podziemnych. Badania to nie jest sztuka dla sztuki. Robimy to, żeby ludziom żyło się lepiej, zwłaszcza ma to wpływ na dzieci. Te normy nie są wydumane, to w trosce o wasze dzieci, wnuki. Mało które dziecko nie cierpi na alergię. To dlatego, że to ich rodzice żyli w zanieczyszczonym środowisku. A co będzie dalej? Wszyscy zależymy od środowiska. Jak mieszkamy tam, gdzie się nam nie podoba, to możemy się przeprowadzić. A ziemi nie opuścimy – mówił Mariusz Ślęzański z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach.

72 KOMENTARZE

 1. Trzeba zwołać posiedzenie wszystkich sołtysów, wójtów i burmistrzów powiatu zawierciańskiego… Nie może powstać ta kopalnia bo nas wszystkich pozarażają…. Wezmą pieniądze do Kanady a nam zostawią syf i zdewastowane środowisko….. Wody nie będziemy mieli…
  Panie i Panowie Radni… Zróbcie coś na litość Boską…

 2. Już nie będzie Jury jak powstanie kopalnia…..A nie mówiliśmy? Sama firma Rathdowney już się nie kryje z tym że nie będzie pracy dla miejscowych…. Nasze złoża są potrzebne ale w ziemi bo tam ich miejsce….pieniądze to nie wszystko…. Nie dość że nasze wydobędą to jeszcze zgarną kasę i zostanie po nich pustka…. Jak zwykle nasi dają się dymać obcym za parę srebrników które i tak nie trafią do miejscowych portfeli……

 3. Proszę mi pokazać choć jedno miejsce na ziemi gdzie po kopalniach środowisko wraca do normy….. Przecież o tym już dziecko w przedszkolu i podstawówce wie że nigdy fauna i flora nie będzie taka sama w danym regionie po kopalniach….. Bo oni tu nie mieszkają a sami bronią swoich dziupli cwaniaki….. Kanada ma tyle zasobów że aż tutaj muszą niszczyć życie mieszkańcom???

 4. A Sądy powinny w pierwszej kolejności chronić mienia Państwa Polskiego a nie gdy Nadleśnictwo Siewierz nie zgodziło się na badania w lasach to sąd oddala wniosek swojego…. Tfu… Kasta sędziów sprzedaje ziemię polską….

 5. I tak poraz kolejny jest to dowód na to, że sędziowie nie służą narodowi polskiemu i samej Polsce….. Niech spojżą na łańcuch złoty z orłem na piersi….

 6. https://wpolityce.pl/polityka/402538-gdy-lokalne-patologie-psuja-panstwo-od-srodka

  Sami “spece” z firmy PR się wypowiadaja, my mieszkancy Zawiercia mamy dość wyzysku pracując w geszeftach jak virtu czy aluron albo “klamki”, nie wspominajac o blaszance, odlewni (taki kopciuch w środku miasta – jak CMC) i tzw agencjach pracy (czytaj WYZYSKU).
  Hale produkcyjne w dzierżawie, a park maszynowy w leasingu. Taka firma w ciągu tygodnia zabiera “zabawki” z piaskownicy i przenosi obóz pracy.
  Chcemy solidnych pracodawców, którzy zasłużyli sobie na to, aby BYĆ właścicielami.
  Chcemy pracodawców, którzy zapewnią wysoki poziom kultury pracy.

  My mieszkańcy Zawiercia jesteśmy ZA Kopalnią.

 7. Jakie jest stanowisko rządu w sprawie kopalni? Rząd działania w sprawie kopalni popiera. Niestety nie można tego inaczej określić. Wojewoda Śląski uchylił uchwałę w sprawie referendum w sprawie kopalni przyjętą przez Radę Miejską w Zawierciu. Decyzję podjął Wojewoda Pan Jarosław Wieczorek z PiS. Pan Golenia zwala na gminę Łazy, a rząd wybiela. Do jakiej partii należy Pan Golenia? Do PiS. Pani Benc z panem Dorsem krzyczą, że kopalnia to wielkie zagrożenie dla zdrowia mieszkańców. Oboje są członkami PiS. Nadleśnictwa także przejął PiS. PiS ma większość w Sejmie i może zrobić co chce w jeden dzień. To Pani Benc, Panowie Golenia, Dors powinni działać u Pana Premiera, a najlepiej u Prezesa Kaczyńskiego. To wszystko dziwacznie wygląda. Osoby decyzyjne przeciwne kopalni podejmują decyzje blokujące sprzeciw co do budowy kopalni wyrażony przez mieszkańców powiatu.

 8. Na stronach inwestora znaleźliśmy informacje że na dziś było planowane spotkanie w MDK Poręba z mieszkańcami. Gdyby nie to że jedna osoba zauważyła tą informację stan osób zainteresowanych równy byłby ZERU ? zapewne na to liczył inwestor… ale stało się inaczej. Obecne były 4 osoby z Poręby i 3 osoby gości aktywnych z gminy Łazy.
  Powstała wśród nas obecnych myśl żeby na takie spotkania w kolejnych lokalizacjach były obecne reprezentacje z gmin ościennych oraz samego miasta Zawiercie.. Może uda się zainteresować media roznych nurtow do wsparcia inicjatywy mieszkańców, ktorym na sercu lezy czysty region i zdrowe rodziny. – nie damy się kusic niby miejscami pracy, za cenę życia.
  Czy ktoś mysli inaczej?

 9. Ja myślę że Pan radny dobrze powiedział iż trzeba zwołać wszystkich sołtysów, wójtów i burmistrzów powiatu zawierciańskiego a także lokalnych czołowych przedsiębiorców z zakładów naszego regionu….. Trzeba stanowczo walczyć aby ta kopalnia klęski i dewastacji nigdy tu nie powstała….

 10. LEON, nie łudź się że ciebie przyjmą do tej kopalni….. A zresztą, co to za robota przy syfie….przy ciężkich metalach które w kilka lat powodują choroby przeróżne….. Tego chcecie??

 11. Taki obszar geograficzny jakim jest Jura Krakowsko-Częstochowska musi być pod ścisłą ochroną.. Taka kopalnia spowoduje ogromne szkody na Jurze. Jestem za rozwojem ale nie kosztem czegoś co ma fundamentalne znaczenie dla życia mieszkańców. Wolę klepać w zakładzie niż mieszkać koło kopalni nie mając żadnych korzyści z tej kopalni… Ani pieniędzy i zdrowia…..za to hałdy, brak wody, choroby oraz jedynego takiego miejsca jakim jest Jura Krakowsko-Częstochowska i jej walory w postaci czystego powietrza i wody zdatnej do picia oraz turystyka i spokój połączony z odpoczynkiem a także różne zabytki…..

 12. Budowa kopalni to szaleństwo! Utrata i zanieczyszczenie wód. Szkody górnicze w budynkach, osuwiska gruntu.. Wycięcie 250 ha lasu pod stawy odpadów poflotacyjnych – 11 mln M3 szlamu zawierającego toksyczne pierwiastki. Były przypadki pęknięcia tamy i wyłania się szlamu np. Iwiny. Utrata walorów turystycznych dla Jury poprzez dewastację terenu i zanieczyszczenia. Ponadto pylenie, hałas. Wyludnienie powiatu – wiele osób wyprowadzi się, nie chcąc żyć w toksycznym środowisku. Spadek wartości nieruchomości, likwidacja firm np. agroturystyki. Aby poznać skutki wydobycia cynku i ołowiu mozna przejechać się do Olkusza. Kopalnia ma stworzyć 450 miejsc pracy, ale to będą etaty dla górników i tylko przez 8 lat. Niedaleko w Tucznawie jest strefa przemysłowa, gdzie jest są tworzone stanowiska pracy. Gmina Łazy nie jest wcale biedna, mieszkańcy nie narzekają na brak pracy. Mamy tylko jedna Jurę, jest piękna i wyjątkowa. Nie niszczmy Jej.

   • No właśnie, trzeba jechać do Olkusza i zapytać ludzi czy protestowali kiedykolwiek przeciwko kopalni i czy coś złego wydarzyło się z powodu kopalni., a nie opleść głupstw jak ten Mieszko i jemu podobni, W OLKUSZU NIGDY NIC ZŁEGO NIE STAŁO SIĘ Z POWODU KOPALNI I NIGDY LUDZIE NIE PROTESTOWALI RZECIWKO KOPALNI !!!!!!!!

 13. Fakty są takie że radni powiatowi są przeciwni budowie kopalni, przeciwni są również burmistrz Poręby i Ogrodzieńca. Niejasna jest postawa burmistrza Łaz. Jeżeli uda się nakłonić władze Łaz do jasnego stanowiska że sprzeciwia się budowie tego zakładu to będzie istotny krok do przodu. Kategoryczny sprzeciw władz wszystkim gmin na których terenie taki zakład mógłby powstać daje sporą szansę na sukces. Do tego publiczne protesty plus media i może uda się uchronić nasz mikroregon jury przed zniszczeniem.

 14. Dziwne,ze pisze sie o aktywnych wladzach.25.10.3019 bylam na sesji w Lazach,gdzie poruszaby byl temat kopalni i nikt nie wspomnial o czwartkowych spotkaniach projektu “OLZA”.Dobrze pisac o osobach publicznych z imienia i nazwiska.Wczoraj rozmawialam z przewodniczacym rady Ogrodzieniec,nie byl on zorientowany co do czwartkowych spotkan ani o tym,ze Nadlesnictwo Siewierz dalo przyzeczenie dzierzawy gruntow.Na spotkanie w Porebi byly tylko 4 osoby z gminy Poreba i 3 osoby z gminy Lazy.No zainteresowanie slabiutkie.Z ciekawoscia bede sledzic poczynania wladz gmin(tez mam na mysli radnych),ktorych dotyczy ten wazny dla nas wszystkich problem.Kolejne spotkanie w gminie Lazy dnia 03 pazdzietnika 2019r.

 15. Frekwencja słaba bo słabo było słychać o spotkaniach w prasie lokalnej i w internecie…..Rathdowney specjalnie nie ogłasza by wogóle zainteresowanych tym tematem nie było…. Dlatego ci, którzy uczestniczą niech piszą na zawiercianskie.pl o kolejnych spotkaniach gdzie, kiedy i o której godzinie…. Dziękuję EWA LAZY….

  • Ludzie nie przychodzą na spotkania bo ich nie interesuje paplanina przygłupów i oszołomów z tego stowarzyszenia przeciwko kopalni , które rozpowszechnia kłamstwa o o nieistniejących zagrożeniach .

 16. Jeśli ktoś wystawia nos poza Zawiercie, to dla niego jasne powinno być od kilku dobrych lat że:
  1. Kopalnia powstanie
  2. Lokalni nie zostaną zatrudnieni, bo kopalnia w Bolesławcu jest likwidowana
  3. Kasy z tego nasze państwo nie obejrzy
  4. Jak stąd wyjadą to zostawią pobojowisko jak po wojnie atomowej

  Jak ktoś nie wie, co się może stać to polecam weekendową wycieczkę do Bolesławca, proszę sobie obejrzeć okolice kopalni.

  • Nie trzeba wystawiać nosa poza Zawiercie tylko czytać media fachowe, miedzy innymi przeglądać Portal Samorządowy aby wiedzieć że :
   1. Kopalnia powstanie gdyż jest potrzebna dla naszego miasta i powiatu,
   2. Lokalni mieszkańcy BĘDĄ ZATRUDNIENI , bo kopalnia Pomorzany w Olkuszu, a nie w Bolesławcu, nie jest likwidowana bo ma udokumentowanych zasobów na ponad 35 lat eksploatacji. Minister środowiska w dniu 10.09.2019 r. zatwierdził dokumentację geologiczną pola eksploatacyjnego ” Laski ” o zasobach ponad 26 mln ton, co pozwoli utrzymać wydobycie przez ponad 13 lat. W trakcie opracowania jest dokumentacja geologiczna pola ” Chechło ” i pola ” Jaroszowiec ” o podobnych zasobach, co pozwala na utrzymanie wydobycia jeszcze przez 35 lat.
   3. Kasę będzie miało z tego nie tylko państwo, ale także samorządy zaangażowane w ten projekt,
   4. Nikt stąd nie wyjedzie bo złoża zawierciańskie mają zasoby ponad 100 mln ton co pozwoli na eksploatację przez 50 lat.
   Ja też zachęcam na wycieczkę do Bolesławia, a nie do Bolesławca i obejrzenia jak pięknie i z jak wielkim pożytkiem jest likwidowana hałda odpadów , a ci co nie chcą wystawić nosa poza Zawiercie nich obejrzą na filmie jak to się robi. ( https://youtu.be/MOJr-GVdk_U

 17. Nie dam się nabrać na takie kłamstwa….już oczyszczalnia Czajka pokazała jak agregaty, maszyny i inne urządzenia są sprawne….Tylko zapomniałeś o jednej najważniejszej rzeczy. Skąd weźmiesz wodę do picia? Woda do picia jest bezcenna i nawet nie jest warta tylu pieniędzy…. To jest pozbywanie się głównego zasobu u siebie….

 18. Skąd będziemy czerpać wodę? Kupować od innych bo to do tego dojdzie że będziemy musieli pozyskiwać wodę z ościennych powiatów…. Kolejna strata….
  Nie ma tu o czym gadać….Mówimy stop kopalni!!!

 19. Kopalnia spowoduje nawet w dużej odległości skażenie wód gruntowych co w efekcie będzie wymieranie i tak już zostanie lichych gospodarstw rolnych…pola z przenicą, jęczmieniem, kukurydzą, żytem, które są podstawowym składnikiem w przetwórstwie spożywczym…. Zapomnieliście o tym??

  • Nie wąchaj tyle butaprenu człowieczku bo bredzisz i ośmieszasz nie tylko siebie ale też tych co cię wychowywali i uczyli. Twoje wypociny śmierdzą i świadczą o tym , ze nie masz zielonego pojęcia o tym co gryzmolisz.

  • Tobie już żyłka pękła, bo twój ptasi móżdżek zalany jest juchą i dlatego nie jesteś w stanie zrozumieć elementarnych informacji dotyczących kopalni.

   • #BOLKO
    Dyskusja nie polega na obrażaniu przeciwnika lecz na wysuwaniu kontrargumentów. Znieważa ten, który czuje się niepewnie i nie ma nic do powiedzenia.

 20. Albo komuś z Rathdowney brakuje argumentów….. Bo tu nie ma kompromisu wód gruntowych z kopalnią….. Albo kopalnia i pieniądze na parę lat oraz mieszkanie w syfie albo woda do picia i normalne życie jak do tej pory…. Dobrze że powstają nowe zakłady pracy bardziej sprzyjające środowisku i dlatego czekamy na Galerię i innych przedsiębiorców którzy szanują lokalny region naturalny…. Nie chcemy żyć i pracować w syfie…

 21. Już w tym roku tego lata bakterie coli pokazały panikę i bezradność gdy brakowało parę dni naszej wody….. To takie sytuacje będą na pożądku dziennym kiedy w kranach żółta woda na przemian z miedzianą będzie lecieć w naszych domach…..

 22. Taki BOLKO pierwszy będzie przy cystetnie wraz z tymi co wychwalają tę kopalnię kiedy my mówimy nie i ludziom którym tylko pieniądze we łbie kosztem zdrowia mieszkańców…

 23. Ratujmy nasz maleńki skrawek domu jakim jest Jura Krakowsko-Częstochowska bo to może być koniec….
  To jest inwestor przeciwny naszemu środowiskowi…

 24. Zamiast skał wapiennych które mają za zadanie filtrowanie wody będzie sam piach bo ich już nie będzie to obchodzić podczas budowy…. Nie będzie takich miejsc jak źródła w Złotym Potoku, Żarkach, gdzie można podczas wyprawy rowerem zaczerpnąć najczystszej wody i wiele innych źródeł o których nie wiem…..ten, który nie był na spacerze w naszych lasach to niech się przejdzie w wolnym czasie i się zastanowi co ma do stracenia….

  • Pleciesz MIESZKO jak najęty ! We wszystkich stacjach uzdatniania wody czerpanej ze zbiorników powierzchniowych filtrowanie wody odbywa się na tak zwanych filtrach powolnych, w których podstawowym złożem filtracyjnym oprócz żwiry jest PIASEK !!!! Nigdzie czysta woda nie będzie zagrożona !!!! W Kluczach są dwa zbiorniki wodne , jeden w centrum miejscowości i nawet kropla wody nie ubyła, a pod Kluczami od 10 lat trwa eksploatacja cynku i ołowiu !!!! Ile ci płacą za wypisywanie tych kłamstw ?

 25. Dlaczego sięgam do tych miejscowości? Bo w rzeczywistości jest to ze sobą ściśle powiązane….. Wody nie tylko braknie w jednym mieście…. ucierpi na tym cały region bo wody gruntowe są rozległe po całej Jurze…. Miejmy tego świadomość

 26. Jest nawet ryzyko, że pewne informacje uzyskane podczas prac badawczych przez geologów z Rathdowney mogą być celowo błędnie podawane…. My nie wiemy na ile starczy wody, nie wiemy gdzie jeszcze są skupiska wód …. Nie interesujemy się tym na co dzień. Mają przewagę z tym, że dane o całym tutaj systemie wiedzą lepiej… Są wyposażeni w sprzęt. Więc również ten aspekt trzeba brać pod uwagę….

 27. Dla nich są to pieniądze…. Dla mnie jest to sprawa w jakim miejscu mieszkam…. Bo prace wszędzie znajdę….Wody nie….

  • Bo chce mieć dostęp do tych zasobów wód u nas a nie prosić się kogoś…. Śmiać się będą potem z nas, że swoje oddali za marne grosze takie bogactwo a innych się proszą….

  • Jak będzie kopalnia to wody pitnej będziemy mieć w bród , bo z ujęć odwadniających złoże będzie tyle bardzo dobrej wody , że wystarczy dla całego powiatu zawierciańskiego i myszkowskiego.

 28. ZAPRASZAM do kontaktu z Green Peace Polska, mają profil na Facebooku. Im więcej z nas skontaktuje się z nimi tym jest większe prawdopodobieństwo że zainteresują się tematem, przecież tereny Jury są pod ochroną.

  • Dla kopalni wody potrzeba w bród…. Zgadza się, dlatego będzie czetpana z wód podziemnych…. A my będziemy w czarnej d…. ie przez tych co tylko myślą o kasie. Ale to będzie zgubne….. Natura jest bezlitosna….. Będziecie pierwsi w kolejce przy cystetnie.

 29. Jakich?? odwadniających?? Kopalnia potrzebuje wody do wydobycia tych rud…. A skąd weźmie wodę? No właśnie z pokładów pod ziemią więc nie siej głupot bo nikt się na to nie nabierze….Wody nie będzie bo ta eksploatacja spowoduje zanieczyszczenie.. A co do Green Peace…nazywasz tak mieszkańców którzy nie są za kopalnią,tak? Heh możesz sobie tak tłumaczyć…ale nikt o zdrowych zmysłach swego gniazda nie niszczy…. W tym przypadku jest to uzasadnione aby bronić naszego regionu….. Jeszcze raz się pytam…..proszę mi wskazać kopalnię która nie niszczy okolicznych miejscowości z upraw rolnych poprzez wydobywanie jakiś złóż. Metale ciężkie które są uwalniane stwarzają nieodwracalne straty….
  Dlatego my nie chcemy takich przedsiębiorstw które dewastują za pieniądze życie mieszkańców….My z tego nie będziemy mieli żadnych korzyści…. Ani wody, zdrowia i tych nędznych talarów.

  • Do wydobycia rud kopalnia będzie kupowała wodę w LIDLU i BIEDRONCE, a może nawet u Brodzika. Otwórz sklep z wodą i będziesz zarabiał na kopalni. Jakbyś był MIESZKO taki długi jak jesteś durny to mógłbyś piwo na księżyc podawać.

 30. Jacy z was naiwni ludzie…. Nie łudźcie się że was przyjmą…. Zesrałbyś się jakbyś wszedł pod ziemię…. Nie każdy ma do tego predyspozycje. zejdź najpierw do jaskini….. To pogadamy kozaku…

 31. A ja zapraszam do jednej z jaskiń na naszym terenie…. Ale nie do hehehe Jaskini Głębokiej by pozwiedzać…. Nie. Koło Apteki w Morsku albo niedaleko Podlesic…. Kozaki…. ?

 32. Dlatego proszę Radnych aby zajęli się tą sprawą kopalni by nie dopuścić do jej powstania dla dobra mieszkańców .. Nie ma co nawet dyskutować bo to nie ma sensu…. Za dzieci muszą dorośli decydować. Bardzo dobrze że już na samym początku nasi Radni wraz z przedsiębiorcami z naszego miasta jednogłośnie powiedzieli NIE DLA KOPALNI….oraz ościenne gminy. Miejmy nadzieję że mieszkańcy Łaz są odpowiedzialni i wyrażą sprzeciw wraz z Panem burmistrzem….

  • Ci radni , którzy głosowali przeciwko kopalni będą odpowiadać za upadek Zawiercia, bo już każdy widzi , ze miasto się wyludnia i niedługo pozostaną tylko emeryci. My zdrowa część mieszkańców Zawiercia mówimy TAK DLA KOPALNI !!!!!!!

   • MIESZKANIEC o czym ty piszesz …zdrowy to ty nie będziesz jak powstanie kopalnia. Mając kontakt z arsenem, kadmem czy ołowiem to raczej będziemy klientami onkologii …zdrowie jest ważniejsze niż pieniądze…pomyślmy o naszych dzieciach A wyludnienie wynika z niżu demograficznego i dotyczy wszystkich miast.

    • O czym ty piszesz ARCH ! Arsen ,kadm i ołów jest w żużlu i w gazach oraz w pyłach z huty , którymi truci jesteśmy od dziesiątków lat ! Dlaczego nie myślisz o nas i dzieciach i nie domagasz się zamknięcia tego truciciela ? W Olkuszu od kilku lat przybywa ludzi i obecnie jest już więcej niż w Zawierciu, a zawsze było tam kilka tysięcy ludzi mniej.

     • Ok. Przekonał mnie Pan 😉 w takim razie życzę Panu wspaniałej pracy w kopalni i worka pieniędzy bo one są najważniejsze . Bo w sumie klepiemy taką biedę że warto ryzykować zdrowie i życie. Pozdrawiam

 33. Dokładnie, pracę jak się chce to się znajdzie…. i pieniądze się znajdą. Ale zdrowia i wody nikt nie zwróci….
  Zawiercie już powiedziało stop kopalni. Teraz kolej na Łazy.

 34. Pan z WIOŚ piękna wygłosił tyradę. Tylko co WIOŚ zrobił jak kilkadziesiąt tysięcy ton odpadów z Huty Katowice wywożono do kamieniołomu pod Ogrodziencem. Nic kompletnie a tam były rakotwórcze substancje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.