zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Nowy rok, nowe podatki. Za to będziemy płacić w 2021 roku [AUDIO]

Nowy rok przynosi zmiany, a w tym przypadku zmianą jest wprowadzenie nowych bądź podwyższenie już istniejących podatków. Co dokładnie przyniesie w tej kwestii rok 2021?

Najważniejszą zmianą jest wprowadzenie tzw. podatku cukrowego. Od 1 stycznia 2021 r. wprowadzanie na rynek krajowy napojów z dodatkiem substancji o właściwościach słodzących bądź kofeiny lub tauryny podlega
obowiązkowej opłacie. Na wysokość opłaty (w przeliczeniu na litr napoju) składają się następujące części:

0,50 zł za zawartość cukrów w ilości równej lub mniejszej niż 5 g w 100 ml napoju albo za zawartość w jakiejkolwiek ilości co najmniej jednej substancji słodzącej;
0,05 zł dodatkowo za każdy gram cukrów powyżej 5 g w 100 ml napoju;
0,10 zł dodatkowo w przypadku dodatku kofeiny lub tauryny.

Maksymalna wysokość opłaty wynosi 1,2 zł w przeliczeniu na 1 litr napoju. Obowiązek zapłaty opłaty ciąży na:

– podmiocie sprzedającym napoje do punktów sprzedaży detalicznej albo prowadzącym sprzedaż detaliczną napojów w przypadku: producenta, podmiotu nabywającego napoje w ramach wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów lub importera napoju;
– zamawiającym, w przypadku gdy skład napoju objętego opłatą stanowi element umowy zawartej przez producenta i zamawiającego.

Z opłaty zwolnione są m.in. napoje będące wyrobami medycznymi, suplementami diety, żywnością specjalnego przeznaczenia medycznego itp. oraz wyroby, w których na pierwszym miejscu w wykazie składników znajduje się mleko albo jego przetwory.

Od 1 stycznia 2021 na fakturze za prąd pojawi się również dodatkowa pozycja – opłata mocowa. Czym jest opłata mocowa, wyjaśnia rzecznik Urzędu Regulacji Energetyki Agnieszka Głośniewska:

_

Stawki opłaty mocowej wynoszą kolejno:

– 1,87 zł na miesiąc – dla odbiorców końcowych pobierających energię elektryczną w gospodarstwie domowym zużywających rocznie poniżej 500 kWh energii elektrycznej;
– 4,48 zł na miesiąc – dla odbiorców końcowych pobierających energię elektryczną w gospodarstwie domowym, zużywających rocznie od 500 kWh do 1 200 kWh energii elektrycznej;
– 7,47 zł na miesiąc – dla odbiorców końcowych pobierających energię elektryczną w gospodarstwie domowym, zużywających rocznie powyżej 1 200 kWh do 2 800 kWh energii elektrycznej;
– 10,46 zł na miesiąc – dla odbiorców końcowych pobierających energię elektryczną w gospodarstwie domowym, zużywających rocznie powyżej 2 800 kWh energii elektrycznej;
– 0,0762 zł/kWh – dla pozostałych grup odbiorców opłata uzależniona będzie od ilości energii elektrycznej pobranej z sieci w wybranych godzinach w ciągu doby (w dni robocze od 7:00 do 21:59).

Kolejnym nowo wprowadzonym podatkiem ma być tzw. podatek handlowy. Ma on m.in. m.in. wyrównać szanse między dużymi firmami a mniejszymi, np. sieciami handlowymi. Przedmiotem opodatkowania będzie przychód ze sprzedaży detalicznej. Ze względu na to, że kwota wolna od podatku dla firm wynosi 17 mln zł miesięcznie, obowiązywać będą dwie stawki nowego podatku:

– stawka 0,8% do miesięcznego przychodu ponad kwotę wolną nieprzekraczającego 187 mln zł;
– stawka 1,4% do miesięcznego przychodu ponad kwotę 187 mln zł.

Jak podaje wydział prasowy Ministerstwa Finansów, nie jest to zatem podatek nowy, gdyż jego zasady określa ustawa o podatku od sprzedaży detalicznej, która weszła w życie 1 września 2016 r – do 1 stycznia 2021 roku
przedłużone było zawieszenie jego poboru.

W styczniu 2021 zostanie także wprowadzone ograniczenie ulgi abolicyjnej. Zmiana ma polegać wyłącznie na wprowadzeniu limitu odliczenia z tytułu tej ulgi, do wysokości 1360 zł (jest to limit odpowiadający kwocie zmniejszającej podatek, przewidzianej w ustawie PIT, dla podstawy obliczenia podatku nieprzekraczającej kwoty 8000 zł). Proponowane zmiany, oprócz wprowadzenia limitu dla odliczenia z tytułu ulgi abolicyjnej, nie zmienią ani zasad samego obliczania ulgi, ani zasad deklarowania przychodów zagranicznych w zeznaniach podatkowych.

W nowym roku zostaną także wprowadzone zmiany w opodatkowaniu spółek komandytowych. Zmiany dotyczyć będą m. in. handlu spółkami ze stratą, nieopodatkowanego obrotu położonymi w Polsce nieruchomościami, spółek jawnych o nietransparentnej strukturze właścicielskiej i optymalizacji przy wykorzystaniu spółek komandytowych. Jak podaje Ministerstwo Finansów, nowo wprowadzone przepisy mają na celu m.in. utrudnienie uniknięcia opodatkowania.

Zmienią się również nieznacznie kwoty składek ZUS dla płatników. W 2021 roku dla osób opłacających składki na preferencyjnych warunkach (30% kwoty minimalnego wynagrodzenia) kwoty te będą wynosiły 163,97 zł (tj. 19,52%) na ubezpieczenie emerytalne, 67,20 zł (tj. 8%) na ubezpieczenia rentowe i 20,58 zł (tj. 2,45%) na ubezpieczenie chorobowe, z kolei dla tych, które nie korzystają z preferencyjnych składek (60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego) wynosić one będą 615,93 zł (tj. 19,52%) na ubezpieczenie emerytalne, 252,43 zł (tj. 8%) na ubezpieczenia rentowe, 77,31 zł (tj. 2,45%) na ubezpieczenie chorobowe. Dla porównania, w zeszłym roku kwoty dla I grupy wynosiły kolejno 152,26 zł, 62,40 zł i 19,11 zł, dla II – 612,19 zł, 250,90 zł, 76,84 zł.

Dla kontrastu warto wspomnieć o fakcie, że w 2021 roku podniesiona zostanie płaca minimalna. Minimalne wynagrodzenie za pracę od 1 stycznia 2021 r. wynosi 2800 zł. Minimalna stawka godzinowa dla określonych umów cywilnoprawnych w 2021 r. wynosi 18,30 zł. (od 1 stycznia 2021 r.). Minimalna stawka godzinowa jest waloryzowana o wskaźnik wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę, co w przypadku stawki 18,30 zł oznacza wzrost o 1,30 zł w porównaniu do poziomu w roku minionym (17%). Kwoty ustalone w rozporządzeniu nie ulegną zmianie i będą obowiązywać cały rok 2021.

MS
redakcja@zawiercianskie.pl
Fot.: pixabay.com

6 KOMENTARZY

  1. No to już straciliście u mnie zaufanie. Przy wyborach inaczej mówiliście…. Co z tego że na papierze umowy o pracę będę miał 2800 jak więcej zabierzecie przez podatek i składki. Niezła ściema. Nic się nie zmienia na lepsze….. Sobie najpierw diety odejmijcie. Miało nie być wzrostu podatków a robicie co innego. Tfuuu…. Jakim trzeba być chamem by tak wałować na ludziach.

  2. Brawo za podatek cukrowy, bo coraz więcej dzieci tuczników i takich też dorosłych widać na ulicach. Być może z coli przerzucimy się na wodę.

  3. Zauważyłem, że już coraz więcej osób jest wnerwionych na te dziwne rządy. Podwyżki za wodę, prąd, śmieci, teraz wprowadzony podatek, podwyżki cen za produkty…. I w imię czego???? Przecież rząd PIS najeżdżał lewaków że to oni podwyższyli podatek a sami stworzyli nowy. Niech sami najpierw o siebie zadbają. Taa…. żeby dzieci były zdrowsze 🤣🤣 jedzie mi tu czołg????👁️……czy 💩 paruje???

  4. Rządzie PiS….. Jeśli małpka bedzie droga….to ja to prdle. Kupię 0,5 litra. Proste…..🤣🤣🤣 Już się i na was przejechałem. Tak niby PIS przecież nie podwyższa podatków….. ale wprowadza nowe. Ludzie i tak kupią , nie??? Więc mi tu nie prdlcie że dbanie o dzieci bo to rodzice wychowują swe pociechy. A ty PISIE utrudniasz już ludziom normalnie żyć. Skłamałeś z tą srandemią i stworzyłeś nowe koryto do dojenia kasy z ludzi. Cwaniaki….

  5. Jak was szanowałem za te wszystkie lata….tak teraz podpadliście i to grubo se lecicie w kulki PISIE….👎

  6. Rzetelność dziennikarska nakazywała by na zdjęciu do artykułu umieścić walutę naszego kraju – no chyba, że nowe podatki będziemy płacić w euro i to 1 do 1 – faktycznie szok ( może nasz Pinokio tego nie doczyta i nie podłapie pomysłu)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.