zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Nowoczesna zwróciła się do Prezydenta Zawiercia w sprawie uchodźców

Podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej w Zawierciu w miniony poniedziałek radni otrzymali pismo skierowane od partii Nowoczesna do Prezydenta miasta.

Oto treść pisma:

Szanowny Panie Prezydencie,

współczesna Europa stawia czoła kryzysowi uchodźczemu, spowodowanemu m.in. trwającym od 2011 roku konfliktem w Syrii. Skala dramatu, rozgrywającego się na naszych oczach wymaga nie tylko deklaracji solidarności i humanitaryzmu, ale realnych działań.

Strach przed uchodźcami, na którym bazuje partia rządząca, nie powinien stłumić w nas – Polakach odruchów człowieczeństwa. Nie możemy pozostać obojętni na los milionów uciekających przed wojną i szukających w Europie schronienia osób. Mimo apeli przedstawicieli Nowoczesnej, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak nie podjął żadnej inicjatywy, która umożliwiłaby uzyskanie odpowiedzi na pytanie ilu uchodźców mogłyby dobrowolnie przyjąć samorządy i parafie w Polsce. Historia i przyszłe pokolenia ocenią postawę rządzących, ale my nie możemy pozwolić, by stosowana przez PiS retoryka niechęci do uchodźców była głosem sumienia wszystkich Polaków.

Wobec ignorancji i braku jakiejkolwiek inicjatywy ze strony obozu rządzącego, pragnę zaprosić Pana Prezydenta do dialogu na rzecz wsparcia osób, które w obawie przed prześladowaniami, utratą zdrowia lub życia zmuszone są opuścić swój kraj pochodzenia. Realne rozwiązanie kryzysu uchodźczego może nastąpić tylko w porozumieniu z samorządami i parafiami – podmiotami, która mogą zadeklarować dobrowolne przyjęcie uchodźców. W związku z tym, pytanie, którego dotychczas nie zadał Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji adresuję do Pana. Proszę o informację, ilu uchodźcom kierowana przez Pana administracja może zaoferować schronienie?

Jednocześnie deklaruję pełne wsparcie posłów i członków Nowoczesnej w koordynacji działań na rzecz wspólnej pomocy uchodźcom.

Pokażmy uchodźcom i Europie naszą solidarność

Co na to Prezydent Zawiercia Witold Grim?

– Z należytą uwagą miasto obserwuje temat uchodźców. Na chwilę obecną jest przedwcześnie aby rozpatrywane były jakieś konkretne rozwiązania. Prezydent i jego administracja musi zapewnić bezpieczeństwo i ład publiczny bowiem jest to jeden z jego obowiązków. Społeczna doniosłość tematu wskazuje na potrzebę odwołania się do woli mieszkańców Zawiercia. Zarówno Prezydent jak i Radni Miejscy są reprezentantami naszego społeczeństwa niemniej to ono powinno zadecydować o tym czy a jeśli tak to w jakiej liczbie takie osoby byłyby przyjęte. Podkreślam, to mieszkańcy Zawiercia muszą o tym zdecydować. I jest to wyraz prawdziwej demokracji samorządowej. Prezydent jest w pierwszej kolejności odpowiedzialny za swoich mieszkańców – mówi Witold Grim.

15 KOMENTARZY

 1. Chyba nie było wieśniaków z Warszawy na zachodzie. Ja się nie zgadzam aby moje dzieci były gwalcone itp. Nowoczesną dac na zachód z rodzinami. Niech po nich sprzątają!

 2. Haha ? niech przyjmą Ci z Nowoczesnej czy z Po do swoich domów, na swoje podwórka uchodźców, imigrantów itd.
  Niech dadzą przykład haha później piszą te głupoty

 3. Kosmos cała nowoczesna to ludzie z innej planet. Nikt im nie broni przyjecia pod swój dach Ahmeda i rodzinki. Dość ,że z moich podatków jest sponsorowane 500+ to jeszcze Ahmed, który będzie dostawał wiecej socjalu niż jakaś babcia z dziadkiem emerytury.

 4. dla swoich nie mają mieszkań a dla uchodźców się znajdą mieszkania… panie prezydencie najpierw trzeba pomyśleć o swoich a dopiero o obcych….

 5. Ja, mieszkaniec Zawiercia mówię nie imigrantom z Bliskiego Wschodu. Nie potrfią się dostosować do życia w cywilizowanych społeczeństwach co pokazują zresztą dobitnie i coraz częściej niestety!

 6. Jestem przeciwna przyjmowaniu jakichkolwiek “uchodźców”. Oni nie potrafią się zasymilować, stwarzają zagrożenie. Nie chcę bać się wyjść na ulicę w moim kraju. Dlaczego inne państwa arabskie, które są kulturowo i religijnie zbieżne z “uchodźcami” nie pomagają im? Może najpierw powinniśmy zapewnić godne warunki naszym rodakom…

 7. Nie pozwolę by moja żona została zgwałcona…by autobus w Zawierciu wyleciał w powietrze lub bomby wybuchały w miejscach publicznych! Już wystarczy że łebek z Kostkowic chciał terroryzować Naszą okolicę. Zdecydowane NIE dla ciapaków!!

 8. “Mieszkańcy się muszą wypowiedzieć” ten człowiek nawet jak idzie do lekarza to pyta mamy jakie buty założyć. Apel jest do prezydentów a odpowiedź: TAK lub NIE ! Trza mieć jaja

 9. Petru to może jechać do “wolnych” Niemiec lub Francji jak chce pobyć z uchodźcami i poznać bliżej ich kulturę i doznać ubogacenia kulturowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany.