zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Niebezpieczne odpady przy ul. Leśnej w Zawierciu: “Oględziny nie wykazały przedostania się odpadów poza halę magazynową do środowiska”

O sprawie napisał portal zawiercie.naszemiasto.pl. Na terenie nieruchomości przy ul. Leśnej w Zawierciu znaleziono metalowe beczki z farbami i rozpuszczalnikami. Jak poinformował Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach, nie stanowią one zagrożenia dla środowiska.

17 września 2020 r. inspektorzy z częstochowskiej Delegatury WIOŚ w Katowicach, po otrzymaniu zgłoszenia o magazynowaniu odpadów na terenie nieruchomości przy ul. Leśnej przeprowadzili rozpoznanie zanieczyszczenia środowiska w terenie. W obecności przedstawicieli Urzędu Miasta Zawiercia (Prezydenta, jego i Zastępcy oraz Naczelnika Wydziału Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska), policjantów z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą oraz przedstawicieli Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Zawierciu przeprowadzili oględziny terenu działki oraz znajdującej się na niej hali magazynowej, w które składowane były odpady. W hali o wymiarach ok. 25 x 100 inspektorzy stwierdzili obecność odpadów różnego rodzaju, w tym odpadów niebezpiecznych (odpady farb i lakierów zmagazynowanych w metalowych beczkach o pojemności 200 l. w ilości ok 200 szt. Kilka z nich (ok 5 szt.) zostało przewróconych, a odpady zostały rozlane na powierzchni betonowej posadzki. Oględziny nie wykazały przedostania się odpadów poza halę magazynową do środowiska. Hala magazynowa, w której znajdują się odpady jest murowanym budynkiem, zadaszonym i wybetonowanym o nieprzepuszczalnym podłożu. W chwili oględzin dwoje z trzech drzwi prowadzących do budynku było usunięte. W związku z tym, będący na miejscu strażacy zabezpieczyli miejsce magazynowania odpadów taśmą, aby uniemożliwić swobodny dostęp osobom postronnym. W trakcie oględzin inspektorzy pobrali do badań dwie próby gleby z terenu kontrolowanej działki. Wyników, ze względu na obowiązującą metodologię badań, można spodziewać się za około 2 tygodnie. Po skontaktowaniu się z nieobecnym podczas oględzin właścicielem działki, ustalili termin rozpoczęcia kontroli jeszcze we wrześniu br. – informuje Małgorzata Zielonka, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach.

Wkrótce więcej informacji.

PK
redakcja@zawiercianskie.pl

Zdjęcia: WIOŚ w Katowicach

9 KOMENTARZY

  1. A ciekawe czy są oględziny czy do gleby dostają się ścieki z “dziurawych” szamb bo podejrzewam że to na tej hali to promil tego co idzie z nich.

  2. Tak Prezydent Konarski dba o mieszkańców. To wstyd, aby w centrum miasta działy się takie rzeczy. Właściciel użyczył teren, więc powinien mieć nakaz sprzątania terenu. To jest bomba środowiskowa dla miasta i mieszkańców. Jeszcze lepszą bombę spalarnię szykuje ZGK za zgodą Prezydenta Konarskiego.

  3. Czyli jest ok, nie przedostaje się do gleby więc nie ma zagrożenia, czyli… można tam składować?? Ci co tam robią sobie dzikie składowisko odpadów na pewno pękają ze śmiechu z “zabezpieczenia terenu” w postaci biało-czerwonej taśmy, zużytych opon rzuconych na wjeździe od Senatorskiej oraz tabliczek typu “zakaz wstępu”.
    Za miesiąc lub dwa pewnie będzie pożar, jak bywało w Polsce z tego typu wysypiskami już nie raz…

  4. Jakie działania-poza planowanymi kontrolami-podjęły władze miasta w celu szybkiej likwidacji problemu (Leśna i magazyny na Przyjaźni)?

  5. A jak rano sypało z hałdy huty pyłem że całe samochody są tym pokryte a usunąć to trudno. Nie wspomnę o parapetach a co w płucach zostaje ? To nikogo nie obchodzi. A dym z komina już tak. Jak uzbieram zdjęć to zamieszczę w internecie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.