zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Nie będzie wyodrębnienia z MOPS i utworzenia nowej jednostki miejskiej. Większość radnych przeciwna

W trakcie sesji Rady Miejskiej w Zawierciu radni mieli rozpatrywać projekt uchwały dotyczący wyodrębnienia Środowiskowego Domu Samopomocy ze struktur Miejskiego Ośrodka Pomocy w Zawierciu. Przewodnicząca rady Beata Chawuła złożyła jednak wniosek o usunięcie z porządku obrad tego projektu.

O sprawie pisaliśmy dwa dni temu – więcej informacji TUTAJ.

Na razie podwyżek nie będzie

Harmonogram wrześniowej sesji rady w pierwotnej wersji przewidywał również głosowanie w sprawie podwyżki cen za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych. Prezydent Zawiercia Łukasz Konarski w pierwszej wersji zaproponował podwyżkę opłat z 19,50 na 36 zł za odpady segregowane oraz z 58,5 zł na 72 zł za odpady niesegregowane. Gdy radni odrzucili ten projekt w trakcie sesji sierpniowej, prezydent zaproponował nowe stawki podwyżek: 27 zł i 64 zł. Sam prezydent wycofał jednak swój projekt uchwały.

Łukasz Konarski pomimo nieobecności na sesji nie wycofał innego projektu uchwały: w sprawie wyodrębnienia Środowiskowego Domu Samopomocy z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Beata Chawuła zaznaczyła, że uzasadnienie projektu uchwały w sprawie ŚDS nie spełnia wymogów określonych przez statut Zawiercia, ponieważ zawiera tylko lakoniczne stwierdzenie o aktach prawnych. Przewodnicząca rady przywołała w tej sprawie paragraf 22, punkt 2 statutu miasta Zawiercie.

Występujący z inicjatywą uchwałodawczą do projektu uchwały dołącza: 1) faktycznie i prawne uzasadnienie, w którym powinna być wyjaśniona potrzeba i cel podjęcia uchwały; 2) ocenę przewidywanych skutków realizacji uchwały, zwłaszcza informacje o skutkach finansowych; 3) wymagane prawem opinie; 4) inne materiały związane z projektowaną uchwałą, pozwalające ocenić merytoryczną poprawność projektu uchwały (…) – czytamy w treści paragrafu 22 statutu miasta.

Beata Chawuła powiedziała, że możliwość wyodrębnienia ŚDS z MOPS “to za mało“, potrzebne jest merytoryczne uzasadnienie, którego nie było w uzasadnieniu do projektu uchwały.

Prawnik nie jest od tego, by oceniać zgodność z prawem?

Radni Zbyszek Wojtaszczyk i Mariusz Golenia prosili o komentarz mecenasa Wojciecha Berendowicza. Prawnik nie chciał przyznać, że uzasadnienie projektu uchwały dotyczące utworzenia ŚDS jako odrębnej jednostki gminy nie spełnia wymogów statutu miasta.

Nie jestem od tego, żeby to oceniać – powiedział Wojciech Berendowicz.

Przedstawicielki Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Zawierciu oferowały, że odpowiedzą na pytania radnych w trakcie sesji. Przewodnicząca powiedziała, że “nie jest to wystarczające” i powtórzyła, że informacje te powinny być na piśmie, podpisane przez prezydenta.

W głosowaniu nad odrzuceniem projektu uchwały uczestniczyło 20 radnych. Odrzucić projekt uchwały chcieli: Beata Chawuła, Martyna Gajos, Witold Grim, Edyta Grzebieluch, Joanna Janik-Jaworska, Elżbieta Kornobis-Wieczorek, Ewa Mićka, Henryk Mól, Michał Myszkowski, Tomasz Pacia, Paulina Pietras i Damian Świderski. Przeciw odrzuceniu uchwały byli: Mariusz Borzęcki (pracownik Zakładu Gospodarki Komunalnej – przyjęty do pracy w obecnej kadencji), Dominik Janus (pracownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej – przyjęty do pracy w obecnej kadencji), Dariusz Kurek (pracownik Ośrodka Sportu i Rekreacji – przyjęty do pracy w obecnej kadencji), Jerzy Radosz (pracownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej), Przemysław Trepka (pracownik Zakładu Gospodarki Komunalnej – przyjęty do pracy w obecnej kadencji) i Justyna Wesołowska (pracownik Agencji Rozwoju Zawiercia). Od głosu wstrzymali się: Mariusz Golenia i Zbyszek Wojtaszczyk.

W związku z przegłosowaniem wniosku o usunięcie z porządku obrad projektu uchwały o ŚDS został on zdjęty z sesji.

Autor: Paweł Kmiecik
redakcja@zawiercianskie.pl

Zrzut ekranu transmisji sesji – zawiercie.sesja.pl

15 KOMENTARZY

 1. Rynce opadają ten serwis się zwija w naleśnik zamiast się rozwijać. Redaktorku może szkolonko z wiadomości co w Zawierciu ważne bo to pan omija szerokim łukiem . Żenada artykuł.

   • no właśnie, a o takich istotnych informacjach nie piszą jak na przykład to, że powstanie plac zabaw dla psów w dzielnicy centrum i trampoliny dla dzieci w parku.
    Skandal ten serwis i żenada. O dniu piżamy i nowych autobusach elektrycznych też nic nie napisali.

  • A co w Zawierciu ważne wg naszych władz? Kwiecie na mostach? Nas,mieszkańców,interesują także sprawy codzienne,nie tylko “wielka” polityka małomiasteczkowa. Ot,chociażby: co dalej z Bocianówką?

 2. Sukcesy Wladcow Bramy na Jure tj
  – brak obwodnicy
  – brak rozwoju SAG
  -brak galerii handlowej nie mylic z dyskontami
  -brak komunikacji powiatowej
  -brak szkoly wyzszej np wydzial zamiejscowy Politechniki
  -brak dobrych drog i ich otoczenia np Obr.Pocz.Gdansk.
  – brak promocji miasta i powiatu w Polsce
  – brak kompletnie programu rozwoju miasta i powiatu
  -nie utrzymano przemyslu bawelnianego/huty szkla w Zawierciu
  -brak infrastruktury sportowej no sciezki rowerowe/hala sportowa
  – brak pomyslu na zagosoodarowanie po bhdynkach przemyslowych

  dziekuje za.uwage tyle przez min 20 lat nie-zrobiono w miescie ktore.sie zwija!!!
  Niech tos zapyta czy dzieci wladcow chcialy by zamieszkac i zyc w Zawierciu?

 3. Dobrze, że jest sesja, bo bez sesji nie mielibyście co pisać. Wiele jest problemów. Brak obwodnicy, brak miejsc parkingowych, brak rozwoju SAG, brak przystąpienia do GZM, niedostateczne oświetlenie przejść dla pieszych, brak remontu dróg gminnych. Pani Beata Chawuła z wielkim entuzjazmem przyjęła przejęcie dróg od powiatu -najpewniej z racji tego, że tak zdecydował Dors – a nie raczyła zauważyć kiepskiego stanu dróg gminnych.

  • O tych brakach było już wielokrotnie i bezskutecznie. A nas interesują również sprawy bieżące,drobne i duże, bo to wszystko składa się na codzienność naszego miasteczka.

   • @W KOLU MACIEJU tak braki ktore w innych miastach juz sa dawno zrobione bo wladcy yych miast zrozumieli ze jest tonpotrzebne do rozwoju spolecznego i gospoadarczego miasta a u NAS? Najgorsze jest to ze wiekszosc sie przyzwyczila ze sie nie da….bo Slask/Zaglebie blisko…… ps jak tam promocja “Bramy na Jure” Panie Dors Pani Chawuło?

  • obwodnica jest w gestii jednostek podlegających władzom województwa, tyle razy już się władza województwa zmieniała i nic, budowa nie ruszyła. Chociaż podpisano umowę. Tam zasiadają albo sabotażyści albo nieudacznicy…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.