zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Nie będzie podpisania umowy pomiędzy schroniskiem a PUK-iem? “Jak się chce, to się znajdzie sposób. Jak się nie chce, to się znajdzie powód”

W czwartek 8 października w Urzędzie Miejskim w Zawierciu odbyło się spotkanie z udziałem właściciela Schroniska dla Zwierząt w Zawierciu Rafała Żmudy, zastępcy prezydenta Zawiercia Małgorzaty Benc, prezesa Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych w Zawierciu Jacka Latko, mecenasa Wojciecha Berendowicza oraz – przez większość spotkania – naczelnika Wydziału Komunikacji Społecznej Urzędu Miejskiego w Zawierciu, Patryka Drabka.

Wczoraj na spotkanie właściciel schroniska zaprosił redaktora naczelnego Mediów Zawierciańskich Pawła Kmiecika. Po przesłaniu do urzędu przez naszą redakcję informacji o zamiarze uczestnictwa w spotkaniu (w środę około 14:30) urząd miejski poinformował właściciela schroniska, że ewentualna obecność dziennikarza oznacza konieczność wyznaczenia innego terminu spotkania. Zapytaliśmy urząd, dlaczego nasza redakcja nie mogła uczestniczyć w spotkaniu?

Wobec chęci udziału w spotkaniu przedstawicieli mediów, padła propozycja, by zaprosić wszystkie media i zapewnić pełną transparentność – informuje Monika Polak-Pałęga, rzecznik Urzędu Miejskiego w Zawierciu.

Ostatecznie właściciel schroniska poprosił naszą redakcję o rezygnację z zamiaru uczestnictwa w spotkaniu, aby nie doprowadzić do przełożenia terminu spotkania.

W trakcie spotkania przedstawiciele władz miasta podkreślali, że obiecana przez prezydenta Zawiercia Łukasza Konarskiego tuż przed głosowaniem nad wotum zaufania w czerwcu 2020 roku umowa o przedłużeniu dzierżawy terenu dla schroniska nie może zostać podpisana ze względu na tzw. Piątkę Kaczyńskiego. Jest to propozycja rządu Prawa i Sprawiedliwości dotycząca praw zwierząt. Jedną z propozycji jej zapisów jest ograniczenie możliwości prowadzenia schronisk dla zwierząt przez organizacje pozarządowe lub samorządy (w tej chwili schronisko prowadzone jest przez firmę Rafała Żmudy). Obecnie trwają prace w parlamencie nad ustawą. W całej Polsce w proteście wobec jej zapisów rolnicy organizują pikiety i blokady dróg.

Nie boimy się “piątki Kaczyńskiego”, ona by nas wręcz wyróżniła. Schronisko jest prowadzone wspólnie z Fundacją “Do serca przytul psa”, która istnieje od ponad 9 lat. Fundacja ma decydujący wpływ na kształt schroniska i jego funkcjonowanie. W propozycji “piątki Kaczyńskiego” jest m.in. wymóg ustawowy minimum 9 m2 w kojcach dla zwierząt. My mamy 12 m2, oprócz kojców kwarantannowych, które są mniejsze – mówi Rafał Żmuda, właściciel schroniska.

Redakcja Mediów Zawierciańskich zwróciła się do urzędu z pytaniem o to, dlaczego prezydent Zawiercia Łukasz Konarski uzależnia kwestię podpisania umowy ze schroniskiem od projektu ustawy, której uchwalenie ani sam kształt prawny nie są pewne i odległe w czasie, a także o to, czy wszystkie decyzje urzędu, jednostek i spółek miejskich są uzależnione od procedowanych przez parlament lub rząd ewentualnych przyszłych zmian w prawie?

Po wprowadzeniu zmian, o których Pan wspomina, przedsiębiorstwo nie mogłoby być stroną umowy z Przedsiębiorstwem Usług Komunalnych. W świetle prawa to duża przeszkoda – brzmi cała odpowiedź zawierciańskiego magistratu.

Jak się chce, to się znajdzie sposób. Jak się nie chce, to się znajdzie powód – mówi Rafał Żmuda.

Właściciel schroniska podkreśla, że w związku z przedłużaniem się okresu oczekiwania na podpisanie umowy zawieszono rozpoczęte wcześniej przygotowanie tzw. Dzikuskowa – kojców przeznaczonych na dzikie zwierzęta, w których wolontariusze schroniska będą mogli z nimi współpracować. Do tego celu potrzeba utwardzić grunt, nawieźć ziemię i nasadzić trawę.

Właściciel schroniska dzierżawi 1,4 hektara od Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych w Zawierciu, za które płaci około 4 tys. zł miesięcznie. Schronisko zajmuje niespełna połowę przestrzeni dzierżawionego od PUK terenu.

Gdy wynajęliśmy ten teren pod schronisko, było tam puste zaorane pole – wspomina Rafał Żmuda.

Kolejne spotkanie władz miasta z przedstawicielami schroniska ma się odbyć za około 2 tygodnie.

PK
redakcja@zawiercianskie.pl
redakcja@radiozawiercie.pl

29 KOMENTARZY

 1. Będą go tak zwodzić co 2 tygodnie (ustawa padnie), a uowy nie podpiszą. To schronisko przeszkadza w interesach tajnych Konarskiemu. Proponuje organizacje protestu w obronie schroniska przed urzędem w jakiś piątek lub sobotę. Proszę nie zapomnieć zaprosić ogólnopolską TV.

 2. Murem za Schniskiem. Sama mam od nich pieska i wiem jak starają się, żeby podopiecznym było jak najlepiej. Daleko szukać tak superowego Schroniska. Nie sądziłam, że Pan Prezydent zachowa się w stosunku do nich tak nie fer – wstyd Panie Prezydencie, oj wstyd. Wyborcy takich rzeczy nie zapominają.

 3. Absolutny skandal!! Jak można powoływać się na prawo którego jeszcze nie ma i nie wiadomo czy będzie?? Są obowiązujące przepisy? Są. Można podpisać umowę zgodnie z nimi? Można. Pan kpiny sobie robi panie Konarski z mieszkańców i przedsiębiorców!! Dokładnie to samo co z Bocianowką albo konsultacjami społecznymi po fakcie dot. produkcji RDFu!

  • Niech Konarski nie opowiada bzdur ,że przez 5Kaczyńskiego bo to jest cały czas w legislacji czyli obowiązują dotychczasowe przepisy prawa . Jaki ten człowiek jest cyniczny !!!

 4. Schronisko prowadzi Zmuda , nie żadna fundacja. Umowę na dzierżawę ma Zmuda i Zmuda ma decyzje na prowadzenie schroniska do stycznia 2023. Kto trzepie kasę ?

 5. Z jednej strony Konarski pokazuje się z naszymi mniejszymi braćmi a z drugiej niszczy ich dom jakim jest schronisko. Cynizm, tania propaganda i zakłamanie

  • “Znikający Pies” pamiętaj nieudaczniku, że to Żmuda wybudował to schronisko od podstaw i to Żmuda ma na jego prowadzenie pozwolenie i dba o te zwierzęta jak o swoje. Żadne hieny go nie dostaną. Kasę to ty trzepiesz na państwowej posadzie. Twoje oświadczenie majątkowe już wkrótce ujrzy światło dzienne bo nie każdy zarabia ponad 120 tysięcy rocznie w spółce miejskiej .

 6. Nieprawdopodobne, jak można niszczyć cos, co tak super prosperuje. Prezydent powinien byc dumny, że schronisko istnieje i ma dobrą renomę. Wstyd Panie Łukaszu!

 7. PUK może poprowadzić schronisko, to jego teren. Niech zarabia miasto a nie Zmuda ściąga tu psy z innych gmin i na tym zarabia. PUK to spółka gminna czyli wszystkich mieszkańców Zawiercia. A Zmuda powiązany jest z fundacja z Myszkowa a nie Zawiercia. Dbajmy o swoje miasto i nasze zwierzęta a nie innych gmin, często odległych.

 8. Całe szczęście, ze w Zawierciu mamy samych uczciwych i zupełnie odpornych na korupcję i naciski radnych. Dbają o interes miasta, spółek miejskich. Boże chroń Zawiercie.

 9. Niech Prezydent Konarski nie opowiada bajek. Piątka Kaczyńskiego to pretekst, aby tej umowy nie podpisać. Od początku Prezydent Konarski nie chciał i nadal nie chce podpisać umowy ze schroniskiem. Nie było piątki Kaczyńskiego były urlopy. Dziwny zbieg zdarzeń. Piątka Kaczyńskiego nie istnieje w porządku prawnym, bo nie jest podpisana przez Prezydenta. Prezydencie Konarski gdzie Pan był jak na zajęciach tłumaczono zasadę lex retro non agit (prawo nie działa wstecz)? Pewnie na wagarach. Niszczy Pan schronisko.

 10. Konarski byl wtedy na zajŕciach Uniwersytetu Technicznego w Brnie i słuchał wykładów po czesku, dlatego u niego cały czas czeski film!!!

 11. Dość już mam tego zoo, ciągle tylko pieski i bociany… Czy Z-cie nie ma większych problemów? Prawda jest taka, że Prezydent musi działać zgodnie z prawem (głównie parlamentarnym – czyt. konstytucje), to że jest przewidujący jest tylko na plus, wiadomym jest, że umowy obowiązują w ramach czasowych, ignorancja prowadziła by go do niegospodarności.

   • Gdzie Pani przeczytała o likwidacji? Proszę przytoczyć słowa Prezydenta. Jeżeli ma Pani na myśli “bociana”, to bardzo proszę o zwrócenie uwagi, że mowa jest raczej o modernizacji najbardziej newralgicznej przestrzeni publicznej w mieście – parku. Jak można kibicować pijalni piwa, w miejscu przeznaczonej dla rodzin i ich dzieci? Chciałbym, żeby ludzie tak bronili mojego biznesu… Miasto potrzebuje zmian, zmiany nigdy nie są łatwe, ale potrzebne. I na koniec, wyprowadzę z błędu – nie trzeba być Prezydentem, żeby mieć “inne zdanie”, proszę otworzyć umysł. Pozdrawiam.

   • Proponuję (wyjątkowo) na chwilę włączyć TVP i zweryfikować rzeczywistość polityczną, w której przyszło nam żyć. Obecnie tylko samobójca będzie ignorował projekty ustaw obecnie nam panującego obozu władzy.

 12. “Znikający Pies” pamiętaj nieudaczniku, że to Żmuda wybudował to schronisko od podstaw i to Żmuda ma na jego prowadzenie pozwolenie i dba o te zwierzęta jak o swoje. Żadne hieny go nie dostaną. Kasę to ty trzepiesz na państwowej posadzie. Twoje oświadczenie majątkowe już wkrótce ujrzy światło dzienne bo nie każdy zarabia ponad 120 tysięcy rocznie w spółce miejskiej .

 13. Musicie czekać 3 lata? A nie lepiej tego pana z Leśnej odwołać już teraz? Niech on nie będzie taki pewny siebie . Już raz kiwnoł cały PIS podczas głosowania na wotum dla swojej pięknej osoby wrrr.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.