zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej w Zawierciu jednak tradycyjnie. Część radnych: to przez problemy techniczne. UM: z systemem poradziły sobie dzieci z klas I-III

We wtorek 21 kwietnia miała odbyć się w trybie zdalnym nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej w Zawierciu. Odbędzie się jednak tradycyjnie w sali sesyjnej. Powód? Zdaniem części radnych problemy techniczne. Z kolei inna część radnych twierdzi, że problemów technicznych nie było.

Z informacji otrzymanych od części radnych wynika, że próby działania systemu przeprowadzone w miniony czwartek okazały się nieudane – były problemy z dźwiękiem lub obrazem. Czy urząd miasta przygotował w odpowiedni sposób możliwość zdalnej sesji?

Udostępniliśmy radnym oprogramowanie, które umożliwia przeprowadzenie zdalnych sesji i zdalnych komisji. Zostało ono kupione w 2018 roku w związku z ustawowym wymogiem transmisji i rejestracji obrad sesji. W naszej ocenie system działa sprawnie. Ten sam wdrożyliśmy w szkołach i dzieci z klas I – III poradziły sobie z nim. Obsługa systemu jest bardzo intuicyjna i nie jest skomplikowana, jednak po testach Przewodnicząca Rady Miejskiej uznała, że nie można sprawnie przeprowadzić zdalnej sesji przy użyciu tego narzędzia. Tym samym sesja odbędzie się w tradycyjnej formie. Każdy radny otrzyma zestaw zawierający maseczkę i rękawiczki. W sali sesyjnej będzie także ogólnodostępny płyn do dezynfekcji. Między radnymi będzie zachowana odległość 2 metrów – informuje Monika Polak-Pałęga, rzeczniczka Urzędu Miejskiego w Zawierciu.

Skąd więc informacja o braku możliwości przeprowadzenia zdalnej sesji?

Szanowny Panie Redaktorze, gratuluję skuteczności! Ja zwróciłam się do Pana Prezydenta pismem w dniu 17 kwietnia br. z zapytaniem, czy Pan Prezydent jest w stanie, w związku z problemami technicznymi uniemożliwiającymi przeprowadzenie sesji Rady Miejskiej w Zawierciu w trybie zdalnym, zapewnić warunki techniczne w celu odbycia takiej sesji w dniu 21 kwietnia 2020. Do teraz nie otrzymałam odpowiedzi, a sesja ma zacząć się za ok. 2 godziny. Zgodnie z uzyskaną opinią prawną, sesja w trybie tradycyjnym może się odbyć przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności. Wobec nieudanych prób sesji zdalnej, nie ma na dzień dzisiejszy innej możliwości odbycia sesji – odpowiedziała Beata Chawuła, przewodnicząca Rady Miejskiej w Zawierciu.

PK
redakcja@zawiercianskie.pl

6 KOMENTARZY

  1. I tacy ludzie za to ze tylko są dostają więcej niż przeciętny Zawiercianin po miesiącu pracy dzień w dzień. Cos pięknego

  2. Ten sam wdrożyliśmy w szkołach i dzieci z klas I – III

    Mam dziecko w II klasie w Zawierciu , i pierwsze słyszę o takim systemie. A już 1 msc walczymy z nauką zdalną.

    • Za stan techniczny sieci i możliwości podłączenia do niej radnych odpowiada informatyk i prezydent i jak było widać są kompletnie niezorientowani jak dział i czy w ogóle działa zdalne połączenie do sieci. Kompromitacja prezydenta to mało powiedziane a do tego obraził po raz kolejny radnych a szczególnie Panią Przewodniczącą. Wstyd!!! Poza tym wyszło że ta praca zdalna pracowników to praktycznie nie istnieje. Kolejna kompromitacja!!!

    • Sesja się odbyła normalnie nie obyło się jednak bez nerwowych sytuacji. Pani Jarza przyszła na sesję z infekcją. Po zdecydowanych słowach radnych radnych którzy wyrazili dezaprobatę dla lekceważenia zasad higieny przez sekretarz gminy Pani Jarza opuściła sale.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.