zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Na Żabkach nie ma “żabek”: “Istnieją dwa rozwiązania. Pierwszym jest renowacja „żabek”, a drugim zakup nowych”

Zwyczajowa nazwa osiedla “Żabki” w Zawierciu ma związek z dawnym skwerem zlokalizowanym w tej dzielnicy, na którym była fontanna z figurkami żabek. W tym miejscu, od 2011 roku, znajduje się rondo, na którym “żabki” do niedawna stały.

W maju bieżącego roku figurki zostały przeniesione z ronda na teren Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych w Zawierciu.

Decyzja o przeniesieniu figurek została podjęta w związku z ich złym stanem technicznym. Przeniesienie „żabek” zostało zlecone Przedsiębiorstwu Usług Komunalnych przez Wydział Nieruchomości, Gospodarki Miejskiej i Transportu Urzędu Miejskiego w Zawierciu. Celem była ocena uszkodzeń i możliwości renowacji figurek. Istnieją dwa rozwiązania. Pierwszym jest renowacja „żabek”, a drugim zakup nowych. Analizujemy, który z wariantów będzie korzystniejszy – informuje rzecznik Urzędu Miejskiego w Zawierciu Monika Polak-Pałęga.

Jaki miałby być koszt renowacji figurek? Kilka tysięcy złotych.

Niestety nie ma możliwości przeprowadzenia prac przy zastosowaniu tradycyjnej technologii. Renowacja musiałaby zostać przeprowadzona przy użyciu specjalnej masy plastycznej, której koszt w odniesieniu do jednej figurki może kształtować się na poziomie około 1050 zł netto (4 szt. – 4200 zł netto) – mówi rzeczniczka urzędu.

Nazwa “Żabki” nie jest formalną nazwą dzielnicy w Zawierciu jako tzw. jednostki pomocniczej Urzędu Miejskiego w Zawierciu – jej teren obejmuje część dzielnic:Piłsudskiego, Szymańskiego i Zuzanka I.

Jakie jest Wasze zdanie: czy “żabki” powinny być odnowione czy miasto powinno zakupić nowe figurki?

Pocztówka z lat 80. ubiegłego wieku: Dawne Zawiercie: www.dawne-zawiercie.pl / Archiwum J.S. Gębka (materiały – zbiory własne)

Obecny wygląd ronda na Żabkach:

20 KOMENTARZY

 1. Żabki koniecznie musza wrócić na Żabki! To jak Paryż bez wieży Eiffla! Moga byc odrestaurowane badz nowe-ale ten sam model! I koniecznie wszystkie cztery! Jak nie na rondzie, to juz scierpie,ze moglyby stanac przy pilsudskim lub na skwerku przy ryneczku, ale ważne zeby wróciły! Cale i zielone ?

 2. Moim zdaniem powinny być zakupione nowe figurki żabek. Jest to jakiś wydatek, ale żabki są poniekąd symbolem dzielnicy a tradycję należy pielęgnować i kontynuować. Renowacja starych figurek może przynieść krótkotrwały efekt. Figurki trzeba ustawić przodem do ulicy.

 3. Zacznijmy od tego ze za to jak teraz wyglada rondo to ktoś powinien iść siedzieć jak można to było tak oszpecić a jak już ktoś wziął łapówkę za obecny wygląd Żabek to powinny zostać umieszczone w okolicy tej powiedzmy fontanny koło popiersia Piłsudskiego

 4. Idiotyzmem było robienie ronda na Żabkach tylko ze względu na to, że ulica do niego przyległa nie ma wjazdu na to rondo. To jest wina starosty i architekta tego ronda. Skwerek był lepszy. Może w końcu czas, aby uregulować kwestie nazwy Żabki jako jednostki pomocniczej zamiast Piłsudskiego lub nadanie nazwy Żabki rondu. Co do żabek. Te żabki były od początku miasta i powinny być z nami dalej w formie odnowionej.

 5. Przyszedł Bociek, zeżarł żaby… oczywiście, że żabki na Żabki powinny wrócić, żaden kumaty włodarz miasta nie pozbawia mieszkańców nieszkodliwego symbolu, kojarzonego przez wszystkich ?Czy odrestaurowane czy całkiem nowe jednak dokładnie takie same- całe zielone?

 6. Przepraszam czy wszyscy powariowali??? Przecież 4 tys zł to ŻADEN koszt dla miasta!! Ale tak działają służby za rządów Pana Konarskiego. Po kryjomu wywieźli żabki i cichosza . Dlaczego nie było konsultacji społecznych w tej sprawie??? To niepoważne traktowanie mieszkańców bo dla nas żabki to znacznie więcej niż figurki

 7. A sławne drzwi, to ile kosztowały ? Dinozaury przy Blanowskiej to chyba nie odkrycie paleontologów na tym terenie ? za czyszczenie ławek też ponoć dużo wyszło …
  Żabki to charakterystyczny element tego miasta, dlatego należy je za wszelką cenę reaktywować. Niestety, ale powinno to być zrobione ze współczesnym smakiem i w odpowiedniej aranżacji z materiału jakiego wykonuje się typowe pomniki (co generuje koszty). Dodatkowa atrakcja przyda się temu miastu, np. możliwość fizycznego dotyku i wytarcia patyny. Gdyby tak jeszcze uhonorować (najsłynniejszą żabę świata) KERMITA i poświęcić mu tu stosowne miejsce, gdzie może współgrać tematycznie (może pierwsze takie miejsce na świecie ) . To byłby ciekawy współcześnie wizerunek miasta za stosunkowo niewielkie pieniądze. W ilu mediach publikowano by ten fakt, jako ciekawostkę ? To nie etap kolejnego mało znaczącego wyścigu kolarskiego, za który płacono nie małe pieniądze z kasy miasta i teraz o tym . . . SZA (niczym zawiercka rejestracja)

 8. Sezon ogórkowy w zawierciańskim magistracie ma się dobrze .Zabierasz symbol miasta Zawiercia to zwracasz żabki z powrotem .Normalnością jest zabezpieczenie rzeczy na czas remontu i powrót ich z powrotem po remoncie .

 9. Wizjonerze zmierzasz w drogę autorytaryzmu ,dlaczego ?usiłujesz narzucić swój ogląd świata innym .Są tacy w Zawierciu ,którym podobał się wyścig kolarski Dokonujesz świadomie wyboru prezydenta ,to również przyjmujesz jego pomysły na życie w Zawierciu .Panie Konarski jak chcesz pan być POWAŻNY to proszę pokazać bilans otwarcia pana kadencji .

  • Nikomu się nie podobał dziecko psycho fanatycznego niedlakopalni dla chorych……… nie mów za siebie i sąsiada …………….. każdą inwestycje i anekst i straty miasta idą za tamtej kadencji w MLN!!!!!

 10. Patrząc na stary wygląd skwerku z żaglami i fontanną to serce boli , było pięknie,zielono i przyjemnie. Teraz jest pusto i brzydko.Szkoda ,że zniszczono symboliczne miejsce, a można było inaczej rozwiązać problem komunikacyjne.No cóż , mądry Polak po szkodzie.Żabki muszą wrócić , tylko nie w miejsce obecnej fontanny ,bo do tego zabetonowanego terenu po prostu nie pasują. Postawić je na rodzie ? Też nie za bardzo, bo to otoczenie też jest za sztuczne.Oj, niestety zepsuty obraz.

 11. Zgadzam się z pomysłem Wizjonera C2 . Żabki potrzebują odpowiedniej oprawy , postawić je byle jak na tym paskudnym rondzie to grzech.Trzeba stworzyć im bardziej naturalne otoczenie . Zastanówcie się włodarze ,bo to ważny symbol miasta i zasługują na powrót do nas.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.