zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Na terenie szpitala w Zawierciu zostanie postawiony namiot dla pacjentów z podejrzeniem koronawirusa. Kolejne zgony w woj. śląskim: dwie osoby w Raciborzu, jedna w Bytomiu i Bielsku-Białej

Liczba osób zakażonych koronawirusem w Polsce wynosi obecnie 3 627. Jak do tej pory zmarło 79 osób.

Mamy 124 nowe przypadki zakażenia #koronawirus, potwierdzone pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Potwierdzone przypadki dotyczą: 32 osób z woj. małopolskiego, 25 osób z woj. kujawsko-pomorskiego, 15 osób z woj. śląskiego, 13 osób z woj. pomorskiego, 11 osób z woj. łódzkiego, 8 osób z woj. podlaskiego, 7 osób z woj. podkarpackiego, 7 osób z woj. dolnośląskiego, 4 osób z woj. wielkopolskiego oraz po 1 osobie z woj. zachodniopomorskiego i lubelskiego. Jednocześnie z przykrością informujemy o śmierci kolejnych sześciu osób zakażonych koronawirusem. Są to: 75-letnia kobieta i 70-letni mężczyzna ze szpitala w Raciborzu, 59-letni mężczyzna ze szpitala w Bytomiu, 85-letnia kobieta ze szpitala w Bielsku-Białej, 74-letni mężczyzna ze szpitala w Ostródzie oraz 81-letni mężczyzna ze szpitala w Poznaniu. Wszyscy mieli choroby współistniejące. W sumie liczba zakażonych koronawirusem: 3627/79 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe) – informuje ministerstwo zdrowia w komunikacie z 17:34 z soboty 4 kwietnia.

Komunikat wydało również biuro prasowe wojewody śląskiego.

– W izolacji domowej leczyć się będzie przez kolejne dni mieszkaniec Katowic w średnim wieku oraz mieszkanka Bielska-Białej w sile wieku. Są w dobrym stanie zdrowia. Dodatnie okazały się próbki pobrane od 7 pacjentów szpitala nr 2 w Bytomiu oraz 4 pacjentów hospitalizowanych w zakładzie pulmonologii w NZOZ Tarnowskie Góry. Do szpitala zakaźnego w Tychach trafił mężczyzna w sile wieku z powiatu cieszyńskiego oraz mieszkanka Sosnowca w sile wieku. Są w dobrym stanie. Dobre wiadomości płyną ze szpitali z oddziałami zakaźnymi w naszym województwie. Dwa ujemne wyniki wykazały próbki pobrane od 67-letniej pacjentki, która leczyła się w szpitalu w Chorzowie. Groźnego wirusa zwalczył także organizm 64-letniego mieszkańca Blachowni, który hospitalizowany był w szpitalu w Częstochowie im. NMP. Tutaj także kurował się mieszkaniec w sile wieku z gminy Dębowiec, który również może wrócić wyleczony do domu. Koronawirusa w organizmie nie ma także młody mieszkaniec Będzina – badania molekularne jego próbek okazały się ujemne. Co ciekawe, mężczyzna leczył się w swoim domu pod nadzorem sanepidu oraz lekarza zakaźnika. Na tą chwilę w izolatorium w Goczałkowicach-Zdroju przebywa 15 pacjentów. Jeden pacjent został dziś wypisany, gdyż po badaniach próbek okazało się, iż nie jest zakażony. Jak przekazał nam prezes goczałkowickiego uzdrowiska Tomasz Kordon, wsparcie okazali mieszkańcy miejscowości Wola, którzy poprzez zbiórkę przekazali takie rzeczy jak kawa, herbata czy środki czystości – trafią one bezpośrednio do osób przebywających w izolatoriach. Jak zapewnia prezes, również rodzina może zaopatrzyć swoich izolowanych bliskich w najpotrzebniejsze rzeczy – wystarczy, że członek rodziny przywiezie je zapakowane w szczelne worki jednorazowe i przekaże je kadrze, a ta z kolei pacjentowi – czytamy w komunikacie biura prasowego wojewody śląskiego.

Biuro prasowe poinformowało również o rozstawianych w całym województwie namiotach do tzw. systemu triage (triaż). System służący do przyporządkowania pacjentom kolorów informujących o pilności wymaganej w ich przypadku interwencji medycznej.

Przed 9 szpitalami strażacy PSP rozstawiają właśnie namioty przeznaczone do triażu pacjentów. Chodzi o szpitale w Zawierciu, Zabrzu, Pilchowicach, Wodzisławiu Śl., Bystrej, Siemianowicach Śl., Bielsku-Białej, Czeladzi i Rudzie Śląskiej. Pierwsze namioty stanęły już trzy tygodnie temu, w pierwszej kolejności przed tymi szpitalami, które mają oddziały zakaźne. Są to placówki włączone w tzw. system podwyższonej gotowości, a tych jest dziś 37. Namioty mają być wykorzystywane przez kadrę medyczną do „wyłapywania” spośród zgłaszających się pacjentów tych osób, które mogą być zakażone koronawirusem. Namioty pełnią więc funkcję przyszpitalnych polowych izb przyjęć – informuje biuro prasowe wojewody śląskiego.

Kiedy na terenie Szpitala Powiatowego w Zawierciu zostanie postawiony namiot dla pacjentów z podejrzeniem koronawirusa? Jak poinformował rzecznik placówki Marcin Wojciechowski, namiot będzie rozstawiony w poniedziałek.

PK
redakcja@zawiercianskie.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.