zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

„Młodzi w akcji”: pojadą na Ogólnopolską Prezentację Projektów Młodzieżowych [ZDJĘCIA]

Uczniowie II LO im. H. Malczewskiej w Zawierciu wzięli udział w realizacji projektu w ramach ogólnopolskiego programu „Młodzi w akcji”. Wybraną przez młodzieżowy zespół projektowy ścieżką tematyczną zostały „Taśmy przyszłości”. Miejscem, którego dotyczyły założone działania była ulica Marszałkowska.

W Zawierciu, stolicy powiatu, ulica Marszałkowska z upływem lat straciła swoją dawną świetność oraz ważne znaczenie w życiu miasta i mieszkańców całego powiatu. Historia o dawnej kolebce kultury żydowskiej, dzielnicy mieszkańców narodowości żydowskiej oraz sercu usług handlowych w Zawierciu, stała się nieco zapomniana. Licealiści postanowili „wziąć się w garść i ratować ją od zapomnienia”. Zdigitalizowali informacje dotyczące tej ulicy, przeprowadzili lokalną diagnozę w postaci anonimowych ankiet, w celu zapoznania się, jak wygląda wiedza mieszkańców na temat Marszałkowskiej. Uczniowie przeprowadzili również wywiady z mieszkańcami, społecznikami, przedstawicielami organizacji lokalnych, zorganizowali spotkania z osobami, którzy pamiętają okres wojenny/powojenny, zgromadzili archiwalne zdjęcia, cenne pamiątki, (dzięki uprzejmości znanego zawierciańskiego literata i pasjonata historii, autora wielu książek o Zawierciu, Pana Bogdana Dworaka) – czytamy w informacji przesłanej przez Julię Nowak, uczennica II LO im. Heleny Malczewskiej w Zawierciu oraz lider projektu „Młodzi w akcji”.

W składzie grupy projektowej z II LO znajdują się: Julia Nowak, Patrycja Orman, Julia Suliga, Kinga Jędruszek, Weronika Kita pod opieką nauczycielki Magdaleny Pohl. Uczestnicy projektu zamierzają zrealizować kolejną akcję związaną z ulicą Marszałkowską.

W latach okupacji Marszałkowską wraz z pobliskimi ulicami otoczono murem i utworzono getto dla społeczności żydowskiej. Kilka tysięcy Żydów (około 7000 ludzi) wyjechało transportami do KL Auschwitz Birkenau, wolności doczekało zaledwie 7 osób. Aby oddać hołd ofiarom Holokaustu licealiści wzięli udział w 30. „Marszu Żywych”w Kl Auschwitz. W lipcu br. przypada 75. rocznica likwidacji getta żydowskiego w Zawierciu, zespół grupy projektowej chce wziąć udział w tych obchodach, zaoferowali również pomoc przy organizacji tego wydarzenia. Z racji swoich zamierzonych celów zgłosili swój wniosek do Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie na konkurs grantowy. Został on pozytywnie rozpatrzony i Fundacja Banku Zachodniego WBK, współpracująca z CEO, przyznała grant. Młodzież pieniądze z przyznanego grantu przeznaczy na wykonanie banneru. Zostanie on umieszczony na ścianie dawnej synagogi a odsłonięcie nastąpi podczas obchodów rocznicy likwidacji getta – czytamy w informacji grupy projektowej.

Za nieco ponad tydzień uczniowie zawierciańskiego liceum będą uczestniczyli w ogólnopolskim spotkaniu w Warszawie.

Grupa projektowa została zakwalifikowana do Ogólnopolskiej Prezentacji Projektów Młodzieżowych. Znalazła się pośród 50 najlepszych zespołów z całej Polski. Młodzi uważają, że realizacja projektu była dla nich nowym i cennym doświadczeniem i dzięki temu programowi, pomimo młodego wieku, mogli mieć wpływ na środowisko lokalne, organizować przedsięwzięcia oraz dawać impuls do dobrych zmian w mieście. Zapewniają, że podzielą się swoimi doświadczeniami z innymi grupami oraz zdobędą inne cenne wskazówki, jak udoskonalić projekt w następnych edycjach tego programu. OPPM daje możliwość promowania swojego miasta i okolic, integrowania się z innymi zespołami projektowymi. O tym co wydarzy się 12 czerwca 2018 r. w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie dowiemy się niebawem – piszą uczestnicy „Młodzi w akcji”.

Źródło: Grupa projektowa „Młodzi w akcji”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany.