zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Ministerstwo jednak za kopalnią. Co o tym myślą mieszkańcy? [AUDIO]

29 października minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka wydał decyzję dotyczącą przedłużenia do 2025 roku koncesji dla firmy Rathdowney na “poszukiwanie i rozpoznanie rud cynku i ołowiu na obszarze obejmującym części złóż rud ZN=PB “Zawiercie I” i “Marciszów” położonych w granicach gmin: Zawiercie, Poręba, Łazy i Ogrodzieniec”. Co na temat planów budowy kopalni mówią mieszkańcy naszego miasta?

Zapytaliśmy, jakie mają zdanie na ten temat. W głównej mierze są oni przeciwko budowie takiej kopalni:

_

Podczas sondy wśród mieszkańców spotkaliśmy radną miejską Joannę Janik-Jaworską. Oto, co powiedziała na ten temat:

_

Warto zwrócić uwagę, że poprzedni minister środowiska Michał Woś podczas konferencji prasowej z 22 czerwca 2020 r. poinformował o nieprzedłużaniu koncesji na poszukiwanie złóż cynku i ołowiu w naszym regionie. Sprzeciw w sprawie podjęcia decyzji o przedłużeniu koncesji wyrazili ponadto prezydent Zawiercia, a także burmistrzowie Łaz, Ogrodzieńca i Poręby. Swoje oświadczenie w sprawie wyraziło także Stowarzyszenie “Nie dla kopalni cynku i ołowiu”, które stwierdziło, że uzasadnienie tej decyzji jest dla Stowarzyszenia nie do przyjęcia. Treść uzasadnienia znajduje się pod tym linkiem.

MS
redakcja@zawiercianskie.pl
redakcja@radiozawiercie.pl

18 KOMENTARZY

 1. Fakt Pan PERON to Solidarna Polska czyli “Wafel” Pana Wosia niech zapyta dlaczego Pan Wos NAS oklamal a przeciez to v-min. sprawiedliwosci teraz…….

 2. To jest tak samo jak z mającym powstać w Zawierciu zakładem produkującym paliwo ze śmieci RDF. Ręka rękę myje, układziki i łapówy. A mym mieszkańcy mamy siedzieć cicho i się nie odzywać, bo teraz rządzi jego wysokość KONARSKI i spółka w koalicji z PiSuarami. Masakra z takimi władzami zarówno w Warszawie jak i mieście i powiecie. Mieszkańcy powinni się zebrać i w pierwszej mierze zrobić porządek tu u nas na dole z takimi władzami, a następnie zabrać się za tych w Warszawie. Jedni i drudzy są siebie warci. Chce się żygać jak się na to patrzy. A teraz jeden matoł z drugim udaje, że jest przeciwny i bałamuci społeczeństwo. A ciemny lud i tak na nich zagłosuje, bo na kogo innego można głosować. Przecież oni są tacy fajni, chrześcijanie do kościoła chodzą na tace dają jak tu na nich nie głosować. PARANOJA!!!!!!

  • Jak długo mieszkancow Zawiercia i Powiatu będą oklamywac przed wyborami tubylcy z zewnątrz. Zawsze zazdroszczono nam że mieszkańcy głosują na swoich bo ich znają. Teraz przyjedzie przed wyborami jeden z drugim miglanc naobiecuje a Ci mieszkańcy wierzą tym typom.
   Miną wybory a później tak wyglądają obiecanki jak teraz. Pretensje należy mieć do tych którzy ich przywozili i przywożą oraz sami do siebie.

   • Zanim coś napiszesz, skorzystaj ze słownika, bo oczy bolą. Poza tym, bzdury wypisujesz – Z-cie jeżeli z czegoś jest kojarzone a propos władzy, to tylko ze skostniałymi układami, które trwają od min. 30 lat.

   • Kopalnia TAK.. szansa dla miasta, rozwój z ludzi robią ciemnogród…. Że choroby, cuda no kiju..W Olkuszu jest kopalnia są dwa szyby………. w ” Zawierciu “szybów ma nie być…. w Olkuszu gdyby nie szyby Górnicze to wiele osób nie wiedziało, że kopalnie istnieje.. Nie jest to wybierane na zawał, w to co zostało wybrane idzie zamòłka….W Bukownie z wody z kopalnianej zasilany jest staw rybny… woda była także oddawana do wodociagòw… Jestem na TaK. , …….START DLA KOPALNI…. P.S … Dzieci w o Olkuszu ,rodzą się zdrowe a pracownicy dożywają starości…

 3. Ale was Ziobro i prawica wydymali przed wyborami! Macie głupki za swoje, jeśli ktoś uwierzył w łgarstwo przedwyborcze wosia!

 4. Jak długo mieszkancow Zawiercia i Powiatu będą oklamywac przed wyborami tubylcy z zewnątrz. Zawsze zazdroszczono nam że mieszkańcy głosują na swoich bo ich znają. Teraz przyjedzie przed wyborami jeden z drugim miglanc naobiecuje a Ci mieszkańcy wierzą tym typom.
  Miną wybory a później tak wyglądają obiecanki jak teraz. Pretensje należy mieć do tych którzy ich przywozili i przywożą oraz sami do siebie.

 5. Kopalnia to szansa dla miasta. Tu się nic nie rozwija poza sklepami, w których będą na razie kupować emeryci a po nich kto? Wykształceni i młodzi uciekają. Co mają robić na za…piecku?

 6. To jeszcze nie koniec. Odwolania wysłały wladze samorządowe i Stowarzyszenie. Wielu poslów podpisalo się pod interpelacjami. W planie rozważane są kolejne działania.
  Rathdowney nie docenia wiedzy i zaangażowania mieszkańców.

 7. Pani radna Chawuła sprawę przedłużenia koncesji Rathdowney przez ministra rządu jej partii skrzętnie przemilczała. Czyżby strach przed wywaleniem przez Prezesa Kaczyńskiego z PiS i stołka kierownika ARiMR?

 8. Na logikę – malutka firma powołana tylko do uzyskania koncesji na wydobycie i znalezienia inwestora, który wybuduje kopalnię, nie dysponująca funduszami i merytoryczną kadrą nie ma dużych szans.
  Proponuję skończyć z narzekaniami – to tylko potknięcie, które nas nauczyło na kogo możemy liczyć a kto nam podloży nogę. Walka się jeszcze nie skończyła – piłka jest w grze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.