zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Minister zdrowia w Katowicach o trudnej sytuacji w woj. śląskim: “Planujemy relokować do 170 pacjentów do końca tygodnia”

W środę 31 marca w Katowicach odbyła się konferencja prasowa z udziałem ministra zdrowia Adama Niedzielskiego i wojewody śląskiego Jarosława Wieczorka.

Ustaliliśmy reguły, które będą stosowane na Śląsku we współpracy z ościennymi województwami, które zadeklarowały możliwości przyjmowania pacjentów. Planujemy relokować do 170 pacjentów do końca tygodnia – mówił w trakcie konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski.

Dzisiaj ponad 6 tysięcy nowych przypadków w województwie śląskim, to jest najwyższa liczba w odniesieniu do wszystkich fal, które miały miejsce w regionie. Niestety, liczba ta pokazuje dalej bardzo wysoką dynamikę wzrostu zachorowań – powiedział wojewoda śląski Jarosław Wieczorek podczas konferencji prasowej w Katowicach, z udziałem ministra zdrowia Adama Niedzielskiego Ministerstwo Zdrowia.

Jak mówił wojewoda Wieczorek – tydzień temu tego samego dnia było zaraportowane 4600 pacjentów. To jest ponad 30% wzrostu dynamiki. Prawie 4000 pacjentów znajduje się w tej chwili w śląskich szpitalach.

Z naszej strony są oczywiście czynione kroki wyprzedzające od wielu tygodni i na dzisiaj możemy mówić o tym, że są miejsca w szpitalach, są dostępne respiratory. Sytuacja w konurbacji górnośląskiej metropolii przy bardzo dużej gęstości zaludnienia, niestety tej odmianie brytyjskiej pomaga i z tej perspektywy bardzo serdecznie panu ministrowi podziękować, że istnieje możliwość wsparcia dla systemu opieki zdrowotnej, również przy wsparciu ościennych województw, a jak trzeba będzie całej Polski – mówił wojewoda śląski.

Jak wyjaśniał, wzrost hospitalizacji w naszym województwie jest coraz poważniejszy.

Dla uzmysłowienia warto podać jeden parametr – tylko w ostatnich 2 dobach do szpitali z województwa śląskiego ponad 2/3 pacjentów, to byli pacjenci z rozpoznaniem #covid19. To pokazuje że wzrost hospitalizacji w województwie śląskim jest na poziomie od 100 do 150 nowych miejsc w szpitalach każdej doby. Będzie musiał się spotkać w perspektywie kilkunastu dni ze “ścianą”, ale żeby do tej ściany nie doprowadzić, to przy współpracy z Panem Ministrem chcemy, tę “ścianę” jak najdalej odpychać – mówił wojewoda Jarosław Wieczorek.

Źródło: Biuro Prasowe Wojewody Śląskiego

1 KOMENTARZ

  1. Skoro pacjent nie ma możliwości spotkać się z lekarzem żeby go osłuchał i obejrzał, to skutki są jak widać.

    90% tych osób po tradycyjnej wizycie u lekarza i po po postawieniu diagnozy (przeziębienie, grypa, angina, zapalanie oskrzelu, płuc) wróciło by do domu z właściwymi lekami i w tydzień byli by zdrowi….

    At tak… Jest co jest…. tylko nie wiem po co…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.