zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Minister środowiska: “Podjąłem decyzję o nieprzedłużaniu koncesji poszukiwawczej na złoża cynku i ołowiu na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej” [AUDIO+ZDJĘCIA]

W poniedziałek o 9:30 w budynku Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach rozpoczął się briefing prasowy z udziałem ministra środowiska Michała Wosia, wojewody śląskiego Jarosława Wieczorka  oraz m.in. radnego wojewódzkiego Bartłomieja Kowalskiego.

Na początku czerwca na antenie Radia Zawiercie Mariusz Golenia, radny miejski i prezes Stowarzyszenia “Nie dla kopalni cynku i ołowiu” poinformował, że kanadyjska firma planująca budowę kopalni w naszym regionie złożyła wniosek o przedłużenie koncesji – więcej informacji TUTAJ.

W trakcie konferencji minister Michał Woś powiedział o decyzji podjętej w sprawie kopalni cynku i ołowiu:

O planach budowy kopalni cynku i ołowiu mówił również wojewoda śląski Jarosław Wieczorek:

Głos zabrał również radny Sejmiku Województwa Śląskiego Bartłomiej Kowalski:

Redakcja Mediów Zawierciańskich dopytała ministra środowiska o to, co oznacza, że “raczej” i “co do zasady” kopalnia na terenie regionu zawierciańskiego nie powstanie?

Jakie są dalsze procedury w tej sytuacji, jakie działania musi podjąć samorząd? Mówi minister środowiska:

Od pewnego czasu mówi się, że inwestor próbuje dostać się do złóż np. od strony powiatu będzińskiego. Czy ta decyzja zamyka tę drogę? Minister Michał Woś:

PK
redakcja@zawiercianskie.pl

27 KOMENTARZY

 1. No i prawidłowo Panie Ministrze!!!! Brawo 👍👍 Nie będzie niszczenia Jury i pozbawiania mieszkańców z wody!!! Tylko PIS… reszta WON!!!👉

  • KROLU ZLOTY DZIEKI PANIE MINISTRZE!!!! PANIE WOJEWODO A CO W ZAMIAN MA PAN DLA POWIATU ZAWIERCIANSKIEGO ZROB PAN COS ZE STREFA SAG! ZERO INWESTYCJI

 2. Brawo ! Co za Zaścianek, nie róbcie niczego, niech miasto się nie rozwija… pis da wam 500+ i skaczecie z radosci a zabiera wam z portfela 2x tyle.
  Zaraz znajdzie się inna firma pod przykrywką CMC która sfinansowała stowarzyszenie nie dla kopalni I powstanie kopalnia bez waszej wiedzy. Interesy to interesy… żal mi was ludzie . Totalny zaścianek

  • Panie Michale zapraszam na “halbe” i “prazonki zawiercianskie” mam tylko jedno pytanie co w zamian dla powiatu zawiercianskiego SAG lezy i kwiczy! powiat zacofany na maxxaa! Pan przejedzie granice powiatu SZA-TLW wierz mi Pan robi roznice mozna mozna tylko nie w powiecie SZA! Co ma w zamian Pan kolejny wojewoda ktory traktuje powiaty takie jak powiat SZA a gdzies tam…wiem wiem lobbing miast gorniczych trwa….co w zamian z przepraszam za slowo z zasciankem slaskiego!xo w zamian moze Pan sie zajmie jak pisalem wczesnien strefa SAG w Zawierciu chyba jesyna strefa KSSE w ktorej nic sie nie dzieje cos konkretnego czyli nowa firma zatrudnie min 100 osob. Panie Michale dzieki za “kohones” z kopalnia ale co dalej Pan przekaze jak Pan czyta lub Pana pracownicy post moze Pan Morawiecki sie tym zajmie!

 3. Ale polityczna ustawka przed wyborami. Firma będzie miała prawo ubiegać się o odszkodowanie i to będą miliardy złotych pewnie . Kopalnia i tak powstanie i tak. Pięknie dobierają słowa.. “raczej..”….”być może”. Typowo polityczne zagranie. W niedzielę wybory.

 4. To gwóźdź do trumny Rathdowney. Pan Koński może sobie kopalnie zrobić w Kanadzie. Won z Zawiercia. Won z Jury. Won z Polski.

 5. Brawo Zawiercie, znowu sukces. Cała nasza społeczność zawierciańska pod nadzorem Prezydenta Łukasza Konarskiego zwyciężyła. Nie mamy kopalni i cieszmy się, że Jura będzie piękna. W takich sprawach nasza jedność pokazała siłę. Tak należy działać na rzecz rozwoju kochanego miasta.

 6. Zawiercie to porażka. Kolebka bezrobocia i nędzy. Polityczne zagranie przed wyborami. W CMC chyba strzelają korki… Osobiście popieram inwestycję. Dziwie się, ze zamiast przyciągać inwestorów w tym ciężkim czasie, oni z nich rezygnują..CHORE.

 7. Ha ha ciekawe kiedy wprowadzicie limit wydobycia wody, nowa walcownia pochłonie więcej niż stara a jest już na Xxxx kilka srudi głębinowych. Potem płaczecie że woda w Zawierciu jest skazona

 8. Budowa kopalni, zakładu przetwarzania, osadników ze szlamami mialaby sens na dużych, bezludnych, niezagospodarowanych obszarach (np. kanadyjska tundra) lub w regionach gdzie taka dzialalność jest prowadzona, jest infrastruktura i wykwalifikowana kadra.
  W naszym przypadku jest inna sytuacja – złoże na głębokości 70-150 m jest glównie pod południowo-zachodnią częścią Zawiercia – szpital, szkoly, kościoly, obiekty handlowe, przemysłowe, budownictwo mieszkaniowe, dworzec olejowy, gazociąg – trudno będzie uchronić przed szkodami.
  Policzmy ile działalności gospodarczych zniknie z pracownikami i podatkami a ile możemy zyskać. Dostępny jest wywiad z tego miesiąca z D,Copelandem w którym pisze o możliwości wykorzystania bazy rejonu olkuskiego (np. pracownicy).
  Olkusz wystartowal z przemodelowaneim gospodarki wodnej w 2005 roku – i już jest realizacja za ponad 200 mln. A nam się mówi, że nie będzie wpływu na wody.

 9. To teraz Radny Golenia niech pokaże, że ma jaja i że naprawdę zależy mu na losie mieszkańców. Panie Radny, skoro nie będzie kopalni to pora zabrać się za największego szkodnika i truciciela czyli hutę. Podejmie Pan rękawice? Postawi się Pan szefostwu? Ciężarówki, hałas, pylenie, czasem smród. Do dzieła kopalniany “działaczu”, roboty jest dość.

  • huta była tu przed nami, jeszcze zanim urodził się twój dziadek, a kopalni jeszcze nie ma, po co kolejny truciciel?
   w nosie sobie kopcie, albo w Kanadzie. Papa.

 10. Nie rozumiem – koncesja poszukiwawcza to nie koncesja wydobywcza (firma która ma koncesje poszukiwawcza nie dostaje “z automatu” koncesji wydobywczej), ponadto teraz dopiero możliwa jest koncesja wydobywcza (pewnie ktoś już nad tym pracuje) na tym obszarze bo nie jest on już zajęty a złoże jest udokumentowane. Pewnie inwazja z Bukowina się szykuję 😁

 11. Wspaniałe wieści! Dziękujemy! Zdrowy rozsądek wziął górę, oczywiście rozwój jest potrzebny ale nie takim kosztem!

 12. Kopalnia pewnie i tak powstanie. Cudów nie ma. Brzydka gra huty, oj brzydka.. Tym powinien się zainteresować prokurator.

 13. Ale popis znajomości prawa geologicznego😭 Teraz tylko czekać aż powstanie Stowarzyszenie Tak dla kopalni – Stalprodukt+CMC. Brawo panie Ministrze. Ps. Żeby nie było złoże leży poza granicami Jury Krakowsko-Czestochowskiej

 14. co w zamian wladcy Jury dosc mamy byc zasiankiem slaskiego Zawiercie i powiat co dalej????macie pomysl czy czekacie na wybory

 15. Kilka spraw:
  1. Firma nie ma podstaw prawnych do wystąpienia o odszkodowania.
  2. Nie mogę się nadziwić narzekającym na Zawiercie – dlaczego się tak męczycie, świat stoi orzed wami otworem.
  3. Startujemy z ostatnim etapem obwodnicy zachodniej, kolejnym etapem obwodnicy od południa (i dalej w kierunku Jędrzejowa), linią Tarnowskie Góry – Zawiercie łączącą nas z Pyrzowicami. Ile działalności może powstać wokół tych inwestycji? Śpieszcie się z tego korzystać, bo Was wyprzedzą.

 16. #ALERT wlasnir swiat stoi otworem Polska nie narzekamy wielu Zawiercian podrozuje po Polsce i widzi co sie dzieje w miastach podobnej wielkosci a nawet mniejszych miastach np Nysa-opolskie Nowa Sol-lubuskie po prostu sie dzieje nowe inwestycje=praca i wierz mi nie jest to za minimum. A u nas zascianek inwestycyjny a polozenia Zawiercia super i co wielkie zero od 89 roku….nadal bedzie! juz zaraz! ilez ku***mozna czekac….dziwisz sie ze mlodzi spier*** z tego miasta powiatu….bo co ich czeka jaka perspektywa ze mize ze juz ojej nie udalo sie….dosc tego koryciarze dosc czy ktos wreszcie zrobi z tym.porzadek….

 17. Super wiadomość. Podobnie jak uniewinnienie prezydenta Konarskiego z kuriozalnych oskarżeń o atak na taksówkarza.

  Ale o tym Pan Kmiecik również na pewno napisze. W końcu to rzetelny i obiektywny dziennikarz.

 18. Panie Redaktorze, może Pan się odniesie do informacji dotyczącej umorzenia postępowania ws. “afery taksówkarza”, wszak ten portal był jednym z głównych narzędzi w opisie tej sprawy, bynajmniej nie stojąc po stronie Prezydenta Konarskiego. Może zamieści Pan teraz jakieś sprostowanie, bo o przeprosinach pewnie nie ma co marzyć. Może Pan omówi temat z “ekspertem” Peroniem, on tak lubi omawiać sprawy sądowe, pewnie coś ma ciekawego do powiedzenia w tej kwestii. Może warto też się zastanowić po której stronie się stoi. Warto?

 19. A może rada miasta uchwaliłaby przepisy dotyczące koszenia trawy na prywatnych posesjach. W niedzielę czy sobotni wieczór co by człowiek spokojnie odpoczął ludzie bziuczą kosiarkami czy kosami spalinowymi. Nie mam nic przeciwko koszeniu ale siedzą cały dzień w domu a nagle wieczorem czy w niedzielę akurat muszą kosić. Powinny być zasady że np. do godz.18 można kosić a w niedzielę zakaz.

  • #MIESZKANIEC zbliza sie szczyt Nato mysle ze wazny postulat kosiarkom mowimy NIE sprawa wazniejsza niz kopalnia! a tak serio dogadajcie suecz sasiadsmi u nas mamy nie pisana zasady kosimy do 13 max w sobote i dziala cisza spokoj
   ….

 20. Nie będzie kopalni Cynku i Ołowiu.
  Nareszcie Jura Krakowsko-Częstochowska, a zwłaszcza środkowa część, to jest Ogrodzieniec, Zawiercie, Łazy odetchną.

 21. Ja bym nie był pewny odnośnie kopalni. ZGH dostało koncesje na poszukiwanie rud cynku i ołowiu na Laskach i dalej prowadzą tam wiercenia a to zdecydowanie bliżej obszarów cennych przyrodniczo😭

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.