zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Minister klimatu i środowiska wydał decyzję o przedłużeniu koncesji dla Rathdowney na poszukiwanie i rozpoznanie rud cynku i ołowiu

W czwartek 29 października minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka wydał decyzję dotyczącą przedłużenia do 2025 roku koncesji dla firmy Rathdowney na “poszukiwanie i rozpoznanie rud cynku i ołowiu na obszarze obejmującym części złóż rud ZN=PB “Zawiercie I” i “Marciszów” położonych w granicach gmin: Zawiercie, Poręba, Łazy i Ogrodzieniec”.

– Wnioskowana zmiana koncesji obejmuje dalsze rozpoznanie złoża rud Zn i Pb “Zawiercie 3” za pomocą otworów wiertniczych oraz powierzchniowych badań geofizycznych. Powyższe informacje wskazują, że prace i roboty geologiczne dotychczas zrealizowane przez koncesjobiorcę umożliwiły uzyskanie nowej informacji geologicznej, co ma swoje odzwierciedlenie w ww. dokumentacji i dodatkach do dokumentacji geologicznych (…). Zaprojektowany przez Rathdowney Polska Sp. z o.o. dalszy zakres prac skoncentrowany jest wokół złoża rud cynku i ołowiu “Zawiercie 3”, co jest kontynuacją dotychczas prowadzonych przez tego przedsiębiorcę badań i ma swoje uzasadnienie z geologicznego aspektu dotyczącego poszukiwania i rozpoznawania złóż kopalin – czytamy w treści uzasadnienia decyzji.

W uzasadnieniu do wydanej decyzji czytamy, że prezydent Zawiercia, a także burmistrzowie Łaz, Ogrodzieńca i Poręby negatywnie zaopiniowali plany lokalizacji i budowy kopalni cynku i ołowiu na terenie swoich gmin. Swoją opinię w sprawie wyraziło również Stowarzyszenie “Nie dla kopalni cynku i ołowiu”.

Odnosząc się do negatywnych opinii organów samorządu terytorialnego (…) należy zauważyć, że w gruncie rzeczy organy wydały swoje negatywne opinie w odniesieniu do zagrożeń mogących wyniknąć w przypadku budowy kopalni rud cynku i ołowiu oraz prowadzenia eksploatacji złoża kopaliny. Na tym etapie należy stwierdzić, że obawy te są przedwczesne. Przedmiotowa zmiana koncesji obejmuje bowiem krótkoterminowe i małoinwazyjne roboty geologiczne poszukiwawczo-rozpoznawcze, których lokalizacji ogranicza się do dwóch właścicieli nieruchomości gruntowych, tj. Nadleśnictwa Siewierz oraz Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa – czytamy w uzasadnieniu.

Minister informuje, że “udzielenie koncesji wydobywczej obejmującej rudy cynku i ołowiu wymaga bowiem odrębnego postępowania administracyjnego w tym zakresie, wszczętego na podstawie stosownego wniosku spełniającego szereg wymagań formalnych“, a także, że “co do zasady, udzielanie koncesji na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż leży w interesie Skarbu Państwa, który za pomocą tego narzędzia pozyskuje informację geologiczną“.

Takie działanie ma na celu zachowanie strategicznego znaczenia udokumentowanych złóż kopalin gospodarki kraju, które przy sprzyjających warunkach ekonomiczno-gospodarczych, środowiskowych i technologicznych mogą w bliższej lub dalszej przyszłości podlegać eksploatacji. Niezależnie od możliwości zagospodarowania udokumentowanych złóż kopalin pozyskanie nowej informacji geologicznej w przypadku złóż rud cynku i ołowiu pozwala zweryfikować dotychczasową wiedzę na temat występowania i zasobów tych złóż – czytamy w uzasadnieniu.

Decyzję redakcja Mediów Zawierciańskich otrzymała ze Stowarzyszenia “Nie dla kopalni cynku i ołowiu”. O przesłanie takiej decyzji wraz z prośbą o wyjaśnienie przyczyn jej wydania pilnie prosiliśmy rzecznika ministerstwa (dziś, około południa).

Nie zgadza się na to (budowę kopalni cynku i ołowiu – red.) zdecydowana większość mieszkańców i wszyscy samorządowcy. O nieprzedłużeniu koncesji na poszukiwanie złóż zdecydował poprzedni minister Michał Woś, o czym informował przed wyborami prezydenckimi w tym roku – napisaliśmy w mailu do ministerstwa.

TUTAJ  dostępna jest relacja z konferencji prasowej z 22 czerwca 2020 r., podczas której ówczesny minister środowiska Michał Woś poinformował o nieprzedłużaniu koncesji na poszukiwanie złóż cynku i ołowiu w naszym regionie.

Gdy otrzymamy odpowiedź opublikujemy ją w niniejszym artykule.

PK
redakcja@zawiercianskie.pl
redakcja@radiozawiercie.pl

Oto decyzja wraz z uzasadnieniem:

Zdjęcie: Archiwum zawiercianskie.pl

36 KOMENTARZY

 1. Wiadome już było od paru miesięcy, że takie decyzje mocą nowych przepisów może wydawać centrala czyli rząd PiS z pominięciem lokalnych polityków. A tak się niektórzy cieszyli, że u nas lokalni politycy PiS byli przeciwni. Mówili tak, żeby wyjść na fajnych a i tak wiedzieli ze nie mają nic do gadania.

 2. No to nas Konarski że swoją Odnowa załatwił tu smietnisko tu kopalnia.
  Poprostu Sanfransisco żyć nie umierać.
  Teraz te jego pomysły niech sobie jeszxze przyozdobi tymi ozdobami swiatycznymi za 145 tys. I fote na fb wrzuci dla mediów.
  A my będziemy zdychac tym czystym powietrzem co nam zasponsorowal w ramach swej kadencji.
  Brawo elektorat. 🥴

 3. A więc p. Golenia z gronem pracowników CMC ruszy z propagandą Nie dla kopalni . Bo to narusza interes jego pracodawcy . Natomiast chcę sie przysłużyć mieszkańcom Marciszowa i jest za smietniskiem . Brawo 😟

  • Właśnie. Bo śmietnisko to parę miejsc pracy. Ale kopalnia już chyba nie? Dużo miejsc pracy i dobre zarobki.?Może huta będzie musiała ludziom dać podwyżki?

   • czy wam mózgi już całkiem wyżarło, czy piszecie na zamówienie?
    Sami mówicie że huta szkodzi środowisku, tak to prawda, do tego hałasuje i pyli. Więc po co dokładać jeszcze syfiatą kopalnię z trującym ołowiem i arsenem, pozbawić własnych, jednych z lepszych, ujęć wody? Mało zanieczyszczeń mamy w mieście?? To chcecie nas jeszcze bardziej truć?
    I jeszcze ta nieszczęsna smrodząca instalacja do produkcji RDF…
    lobbyści precz.

 4. widzicie teraz ile jest warte słowo pisowców.. kłamali o koncesjach, tylko po to żeby prezydentowi podnieść słupki na wybory. Obrzydliwe..
  Nagrabili sobie przez 5 lat, ludzie mają dość hipokryzji. Wiec teraz się nie dziwcie, że protestują, bo to nie tylko o “aborcję” chodzi

  http://zawiercianskie.pl/aktualnosci/minister-srodowiska-podjalem-decyzje-o-nieprzedluzaniu-koncesji-poszukiwawczej-na-zloza-cynku-i-olowiu-na-jurze-krakowsko-czestochowskiej-audiozdjecia/

  • A co ich obchodzi dobro mieszkańców,ważne jest własne koryto i to,co pisowata “centrala”, z żoliborskim kacykiem na czele, przykaże.

   • tak to działa, niezależnie od partii, najważniejsze jest koryto, Warszawa, no i ustawienie rodziny, znajomych na stanowiskach, wydojenie kasy.
    A reszta morda w kubeł i płacić podatki.

 5. Brawo dla Ministra Środowiska. Państw Polskie musi mieć rozpoznane złoże w perspektywie własnego rozwoju i strategii na przyszłość. Gdyby dał inną decyzję mogłoby to być uznane jako działanie na szkodę Państwa – taka prawda.
  Huta niech się zajmie swoim “wspaniałym” wpływem na środowisko razem z Panem Golenią. Dlaczego huta nie udostępniła próbek wody do badania? Czy to prawda? Co ukrywa Huta????

  • Kilkanaście lat temu huta odmówiła naukowcom z AGH udostepnienia próbek wody ze studni na terenie huty, więc teraz wiadomo jaka to była woda. Tą wodą poili mieszkańców dzielnicy Warty !!!! Histeryczny sprzeciw Kozicza i CMC przeciw kopalni musi mieć drugie dno, czegoś się boją bo na pewno nie chodzi im o mieszkańców Zawiercia. Podobno tlenociąg wybudowany kilka lat temu z Huty Katowice do CMC przechodzi przez pole górnicze i nie spełnia wymogów .

   • Chyba masz rację, bo przecież huta mogłaby nieźle zarabiać na dostawach do kopalni wyrobów stalowych. To proste elementy , które huta może produkować, tym bardziej że innych nie potrafi poza prętami drobną walcówką.

    • Roczne zapotrzebowanie na kotwy do ewentualnej kopalni to jeden dzień produkcji dla huty:) faktycznie – kokosy

     • Palnąłeś człowieku jak śpikiem o sosnę ! Widać, że nie masz bladego pojęcia o eksploatacji podziemnej rud.

 6. To my jak ostatni frajerzy chodziliśmy na protesty i spotkania a zrobiono nas w potężnego ch…., a jedynym wygranym tej kampanii wydaje się być wice prezes stowarzyszenia Nie dla kopalni, bo podobno awansował w hucie na dyrektora, bo czasowo pozbył się konkurenta tj. kopalni. Łyknęliśmy kiełbaskę wyborczą obiecaną przez ministra Wosia przed wyborami prezydenckimi, obiecankę że nie będzie już dalszych badań. Tyle warte są obiecanki pisowskiej koalicyjnej partii politycznej, Solidarnej Polski. Może Pan dopyta lokalnego przedstawiciela tej partii, Pana Perona, jak to jest, niech nam to wytłumaczy, on tak lubi gadać na różne tematy i krytykować, to niech gada teraz.

 7. To jest skandal. Jeśli Pani Nowicka, Pani Chawuła i Pan Dors mają odrobinę honoru i godności to powinni odejść z PiS. Nie zrobią tego, bo nie mają ani honoru ani godności. PiS pokazał, że ma mieszkańców w czterech literach Kaczyńskiego. Tego Kurtykę na toczkę i wywieź do Korei Północnej, bo tam jest jego miejsce.

 8. Cyrk na cynku. PiS sprzedał powiat w imię rozwoju gospodarczego. Nie pozostaje nic innego jak spierd… z tego miejsca póki jeszcze czas. Żaden rząd nam nie pomoże tu chodzi o miliardy. Może nawet zostać kamień na kamieniu Ci z góry maja to gdzieś. Mydlenie oczy się skończyło albo wyjdziemy na ulicę wiejska albo będziemy nosić dalej maski na ustach…

  • to wyp… ad do Olkusza jak tam tak dobrze, nie musisz tutaj bruździć. Mogę kupić bilet, albo dać na paliwo. Graty przewieź sobie we własnym zakresie. Pa!

   • Azwan, możesz pokrzyczeć jak przynosi Ci to ulgę, wiedz jednak ze jest więcej takich którzy są za powstaniem kopalni!

 9. PRAWDA? To teraz pod takim pseudo się udzielasz Mieszko . Dobrze wszyscy wiemy kim jesteś i nie zdołasz już tego ukryć. Trzymaj shwcstolka jak na sesji rady miasta wyjdzie ta informacja .

   • Co ty człowieczku bredzisz , zielonego pojęcia nie masz o kopalni ! Kopalnia to ponad 2000 miejsc pracy wraz z firmami pracującymi na jej potrzeby, kopalnia to miliony podatku PIT I CIT, kopalnia to miliony podatku od nieruchomości na powierzchni i nieruchomości pod ziemią, kopalnia to innych opłat i parapodatków zwiazanych z eksploatacją. KOPALNIA TO OSTATNI RATUNEK DLA UPADAJĄCEGO ZAWIERCIA.

 10. Ja też jestem za. To praca nie tylko w kopalni ale
  bardzo wiele firm podwykonawczych , remontowych , producentów itd. Nie może miasto opierać się tylko na hucie. Każdy ma swoje zdanie na ten temat

 11. jak na razie to miasto sklepów, a może opierać się na czymś o wiele czystszym niż huta, o zgrozo kopalnia, czy “przemysł” przetwarzania odpadów. Uparliście się na tę gównianą kopalnię zamiast zadbać o ściągniecie do strefy jakieś czystsze zakłady. Właśnie jakichś podwykonawców (części, maszyn), producentów, i takie firmy nie muszą być obok żadnej kopalni.
  Kilkadziesiąt hektarów strefy do zagospodarowania. Tym się zajmijcie a nie lobbowaniem za kopalnią.
  Żenujący jesteście.

 12. proszę państwa, 22 czerwca przedstawiciel (nie)rządu posmarował mieszkańców wazeliną, po to żeby 29 października wy…mać bez wyrzutów sumienia…
  obłudne, fałszywe zakłamane pisowskie ryje..

 13. a tak pięknie PINOKIO za starostwem obiecywał (w jednym szeregu stali z obecną władzą powiatową i miejską) i uśmiechy, że nie dadzą zgody na kolejną koncesję!!! cały pis

  ***** ***

 14. RTH uzyskało przedłużenie o 5 lat jednej koncesji. Jeśli chodzi o koncesję na wydobycie sa w lesie z badaniami, kasą, tytułem własności gruntu, dokumentami planistycznymi, decyzją środowiskową. Przez 10 lat prawie nic nie zrobili – ile lat przy braku kasy zaimie im następny krok.

 15. Szokujące jest podejście MKiŚ – na tym stanowisku powinien mieć jakąś wiedzę a przynajmniej otaczać się urzędnikami, którzy coś wiedzą, czują odpowiedzialność za podejmowane decyzje.
  Czekamy na ocenę odpowiednich służb – były Prezes R.Koński podał temat na tacy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.